*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 279722 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1736 στις: Μάιος 13, 2013, 12:57:28 πμ »
Καλά τα λέει ο Τράγκας και δεν του το'χα...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:30:17 »

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10844
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1737 στις: Μάιος 13, 2013, 01:42:37 πμ »
Ναι....δε μασάει καθόλου ο Τράγκας. Είδατε ότι ο συνδικαλιστής της ΕΘΕΛ δήλωσε ότι θα βγει ο κλάδος του σε απεργία συμπαραστεκόμενος στους εκπαιδευτικούς; Κάλεσε και τους υπόλοιπους εκπροσώπους κλάδων να συμμετάσχουν για να υπάρξει ένα συνολικό αποτέλεσμα εναντίον της κυβέρνησης.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1738 στις: Μάιος 13, 2013, 01:49:14 πμ »
Ναι....δε μασάει καθόλου ο Τράγκας. Είδατε ότι ο συνδικαλιστής της ΕΘΕΛ δήλωσε ότι θα βγει ο κλάδος του σε απεργία συμπαραστεκόμενος στους εκπαιδευτικούς; Κάλεσε και τους υπόλοιπους εκπροσώπους κλάδων να συμμετάσχουν για να υπάρξει ένα συνολικό αποτέλεσμα εναντίον της κυβέρνησης.
Αυτά είναι... ;)
Υπάρχει ελπίδα...;!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1739 στις: Μάιος 13, 2013, 02:03:42 πμ »
Απόσπασμα από ένα πολύ καλό, κατά τη γνώμη μου, κείμενο (δεν το παραθέτω όλο γιατί είναι αρκετά μεγάλο):

Και τι άλλο μπορεί να γίνει αν μετά απ’ όλα αυτά την Τρίτη στις γενικές συνελεύσεις των ΕΛΜΕ δεν συγκεντρωθεί το 30% των μελών όπως προβλέπεται από την πρόταση της ΟΛΜΕ σας προϋπόθεση απαρτίας; Όλος ο αγωνιστικός σχεδιασμός αυτή τη στιγμή γίνεται με προϋποθέσεις που δεν υπάρχουν. Πρώτον να γίνουν οι συνελεύσεις την Τρίτη. Ναι αλλά αν έχουν επιδοθεί εντωμεταξύ τα χαρτιά επιστράτευσης τότε το μήνυμα θα είναι ότι όλα έχουν τελειώσει. Η επιστράτευση αντί να μαζικοποιήσει τις συνελεύσεις μπορεί να οδηγήσει στο αντίθετο αποτέλεσμα. Το πιο καθυστερημένο κομμάτι καθηγητών μαζί μ’ αυτό που θεωρεί ότι ήδη έχουμε ηττηθεί μπορεί να μην πατήσει καν στις συνελεύσεις για να αποφύγουμε τουλάχιστον την “τρέλα μιας απεργίας” με επιστρατευμένους τους εν δυνάμει απεργούς. Κάτι τέτοιο ταυτόχρονα θα απάλλασσε τα συνδικαλιστικά επιτελεία από άλλες περιπέτειες, διαπιστώνοντας με ανακούφιση ότι η βάση δεν ανταποκρίθηκε στον αγωνιστικό συναγερμό. Και ζήσανε αυτοί καλά και εμείς καλύτερα. Θα γίνει και μια πορεία την Πέμπτη, ίσως και μια “γενική” απεργία της ΑΔΕΔΥ την Παρασκευή και τα σχολεία θα δουλεύουν ρολόι. Όπως έγινε και με την φοβερή παναττική γενική απεργία και τη σικέ συγκέντρωση στο λιμάνι την ώρα που οι ναυτεργάτες σήκωναν τους κάβους.

Αν δεν θέλουμε να ζήσουμε ξανά τα ίδια, ο αγώνας πρέπει να οργανωθεί σε εντελώς άλλη βάση. Καταρχήν να αντιληφθούν οι πάντες ότι το θέμα δεν αφορά τους καθηγητές, αλλά ολόκληρο το εργατικό κίνημα και τις δημοκρατικές ελευθερίες. Ότι η επιστράτευση είναι πραξικόπημα και κήρυξη κατάστασης πολιορκίας. Το πραξικόπημα μπορεί να αντιμετωπιστεί με ανάλογα μέσα. Όταν το δικαίωμα της απεργίας καταργείται κανείς δεν μπορεί να περιμένει ότι η μάχη θα κριθεί στην… απεργία. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται άλλος σχεδιασμός: Καταρχήν κήρυξη απεργίας από τη Δευτέρα προκειμένου να εμποδιστεί η επίδοση των φύλλων επιστράτευσης, τουλάχιστον στα σχολεία από τους διευθυντές που είναι και το πιο εύκολο. Από κει και πέρα η επίδοση 83000 φύλλων πορείας καθίσταται μια δύσκολη υπόθεση για τις επόμενες μέρες εξετάζοντας όλες τις περιπτώσεις για τη μη παραλαβή τους. Μια τέτοια κίνηση θα έδινε αμέσως την εντύπωση ότι πρόκειται για πραγματική και όχι σικέ αναμέτρηση. Η απεργία τη Δευτέρα θα μπορούσε να κηρυχθεί από την ΑΔΕΔΥ η την ΟΛΜΕ μαζί με τις ΕΛΜΕ με τρίωρες στάσεις. Την Τρίτη οι συνελεύσεις να πραγματοποιηθούν εν μέσω απεργίας και όχι τη στιγμή που θα είναι όλοι επιστρατευμένοι και με απόφαση για απεργία από την Τετάρτη. Πριν ξεκινήσουν οι εξετάσεις και χωρίς καν να έχει γίνει χαρακτηρισμός φοίτησης στα Λύκεια. Η αναγκαία προθέρμανση για την αναμέτρηση θα είχε ήδη γίνει και η κοινωνία θα καταλάβαινε πιο είναι το θέμα, βλέποντας αποφασισμένους τους εκπαιδευτικούς και δίπλα τους όλο το εργατικό κίνημα και την αριστερά χωρίς σου ξου μουξου.

Το μήνυμα προς τον Αρβανιτόπουλο και το Σαμαρα και τα τελεσίγραφά τους ότι οι εξετάσεις θα γίνουν κανονικά, θα ήταν τελείως διαφορετικό. Οι εξετάσεις θα γίνουν όποτε το αποφασίσει το κίνημα που θα είναι ήδη στους δρόμους. Και αυτό θα εξαρτηθεί από την οριστική απόσυρση του επιπλέον ωραρίου (ν.4152/13, παρ. Θ), του Π.Δ. για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις και του κατάπτυστου πειθαρχικού (ν.4093/12 και 4057/12) που θέτει σε καθεστώς εξαίρεσης το σύνολο των δημοσίων υπαλλήλων, έκθετους σε κάθε αλητάκι που θα τους καταγγέλλει για το τίποτα με τίμημα να μπαίνουν σε καθεστώς αργίας. Αυτό το απαράδεκτο καθεστώς για του δ.υ. πρέπει να καταργηθεί εδώ και τώρα, αλλιώς μιλάμε για πολίτες δεύτερης κατηγορίας.

Αυτό το μήνυμα πρέπει να φτάσει σε κάθε σουργελο που κατηγορεί τους εκπαιδευτικούς ότι “δεν δουλεύουν, ότι κάθονται, ότι πληρώνονται τσάμπα” αναπαράγοντας όλη τη λάσπη που διοχετεύει η κυβέρνηση μέσω των διαπλεκόμενων καναλιών (ΣΚΑΙ, Μεγκα, Αντ1, Νετ, Αλφα κοκ)

Η Παρασκευή θα είναι η πιο κρίσιμη στιγμή. Αλλά εκείνη τη μέρα θα πρέπει να έχουν ήδη μετρηθεί οι δυνάμεις. Με πρώτη μέρα απεργία την Παρασκευή όλα θα είναι στον αέρα. Την Πέμπτη θα πρέπει να γίνει ένα τεράστιο συλλαλητήριο που να ξεκαθαρίσει τα της επομένης. Ο κόσμος που βρέθηκε για 2 χρόνια (Μάης 2010-Φλεβάρης 2012) στο δρόμο ενάντια στο μνημόνιο μόνο έτσι θα έμπαινε ξανά στον αγώνα. Σε έναν σοβαρό αγώνα που θα παιχτούν όλα και όχι για να χάσουμε τον καιρό μας. Όχι για να σωθεί το αγωνιστικό ίματζ της συνδικαλιστικής ηγεσίας και της κοινοβουλευτικόπληκτης αριστεράς. Όλοι θα καταλάβαιναν ότι ο αγώνας αυτός είναι αγώνας ενάντια στο μνημόνιο ενάντια στην καταστροφή που επιβάλει το μνημόνιο και η καπιταλιστική κρίση και όχι ένα καπρίτσιο των “αραχτών’ καθηγητών για να μην δουλεύουν απλά άλλες δύο ώρες. Αυτό θα ατσάλωνε με τη σειρά του και τους καθηγητές βάζοντας την πλάτη που αναλογεί σε μια τέτοια αντιπαράθεση. Ο αγώνας στην πραγματικότητα θα ήταν αγώνας για να φύγει αυτή η κυβέρνηση με τις κλωτσιές και να πάει στον αγύριστο. Ο πήχης θέλουμε δεν θέλουμε βρίσκεται εκεί. Εκεί ανέβηκε αυτά τα 2-3 χρόνια. Όποιος θέλει να τον κατεβάσει στο μπόι του, όποιος θέλει να κερδίσει ή καλύτερα να γυρίσει το χρόνο πίσω δεν μπορεί να έχει καμία τύχη σε τέτοιες στιγμές. Αν είναι να ηττηθούμε τουλάχιστον να δώσουμε σοβαρά τη μάχη. Αν χάσουμε τουλάχιστον να χάσουμε με τέτοιον τρόπο που να μπορούμε να επιστρέψουμε, χωρίς να λέμε παραμυθάκια (για νίκες) αναμεταξύ μας και χωρίς να έχει χαθεί κάθε κινηματική εμπιστοσύνη.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:30:17 »

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1740 στις: Μάιος 13, 2013, 04:09:41 πμ »
Είναι η τελευταία κίνηση που πρέπει όλοι οι εκπαιδευτικοί να κάνουν πριν τα διαλύσουν οριστικά όλα. ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΟΛΟΙ ΕΠΑΟΡΙΣΤΟΝ ΑΠΕΡΓΙΑ !!!!!

ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΑΝΚΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΙΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΓΙΑ ΕΠΙΤΗΡΗΤΕΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ !!!!!


Ποιοι κυρήτουν επιστράτευση; Aυτοι που πρόδωσαν όλους τους εργαζόμενους και την Ελλάδα, αυτοί που σε περίπτωση αληθινής επιστράτευσης σε περίπτωση στρατιωτικού πολέμου, θα την κάνουν λουις από τη χώρα!!!!

Τα ψέματα τέλειωσαν. Θα πληρώσουν πολύ ακριβά... Είναι η τελευταία πλεον ευκαρία. Σκεφτείτε τι έχει να γίνει από Σεπτέμβριο, αν δουν ότι πολύ απλά κανένας δεν αντέδρασε ακόμα και σε αυτό το μέτρο που πάνε να περάσουν...

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2013, 04:13:57 πμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1741 στις: Μάιος 13, 2013, 08:29:59 πμ »
Καλά τα λέει ο Τράγκας και δεν του το'χα...

Δεν είδα την εκπομπή του Τράγκα (προσωπικά δεν τον αντέχω ούτε για 3'), αλλά τι συμφέροντα έχει ο Αλαφούζος σχετικά με την απεργία των εκπαιδευτικών; Ο Αυτιάς έκανε αγιογραφία του Παπαχρήστου & διέκοπτε τους πάντες για να ακουστεί η γνώμη του.
Φυσικά, ας ακούγεται ο κλάδος & ας είναι λόγω συμφερόντων, απλώς μου κάνει εντύπωση, καθώς μου φαίνεται ότι είναι γενικότερη στάση του καναλιού.
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος President_Leventis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1742 στις: Μάιος 13, 2013, 08:55:58 πμ »
μολις ξεκινησε ο Τραγκας στον σκάι κι εχει καλεσμενους ,μεταξυ αλλων,τον Παπαχρηστο της ολμε,μια εκπροσωπο των γονεων και αλλους.Το πρωτο που ειπε ηταν οτι η Γερμανια θελει να στειλει δικο της στρατο στις 'ατακτες' χωρες του νοτου ωστε να βοηθα στην τηρηση της ταξης.Καταλαβαινετε λοιπον οτι το επομενο ξυλο που θα πεσει θα ειναι με γερμανικη συνταγη
Δεν ειναι δυνατον να παιρνεις στα σοβαρα τον Τραγκα συναδελφε.Και γω το ειδα διασκεδασα γελασα,αλλα ως εκει.Πιστευω οτι ολοι εχουμε τη στοιχειωδη εφυεια να καταλαβουμε ποσο σκουπιδι ειναι,σωστα;

Αποσυνδεδεμένος President_Leventis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1743 στις: Μάιος 13, 2013, 09:11:08 πμ »
Καλά τα λέει ο Τράγκας και δεν του το'χα...

Δεν είδα την εκπομπή του Τράγκα (προσωπικά δεν τον αντέχω ούτε για 3'), αλλά τι συμφέροντα έχει ο Αλαφούζος σχετικά με την απεργία των εκπαιδευτικών; Ο Αυτιάς έκανε αγιογραφία του Παπαχρήστου & διέκοπτε τους πάντες για να ακουστεί η γνώμη του.
Φυσικά, ας ακούγεται ο κλάδος & ας είναι λόγω συμφερόντων, απλώς μου κάνει εντύπωση, καθώς μου φαίνεται ότι είναι γενικότερη στάση του καναλιού.
Καλα ναι ο κλαδος να ακουγεται και ας ειναι και στα παρατραγουδα η εκπομπη.. Το σκαι εδω και καιρο εχει αλλαξασταση,εχει κρατησει τους παλιους κλασικους,αλλα εχει φροντισει να καλυψει τις αναγκες λαικισμου της χωρας με τραγκες αυτιαδες κτλ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2013, 09:14:31 πμ από President_Leventis »

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1744 στις: Μάιος 13, 2013, 09:40:05 πμ »
Εγώ πάλι λέω το εξής

Η' έχουμε πόλεμο και οι κυβερνήσεις των τελευταίων 3 χρόνων πρέπει να κατηγορηθούν για Εσχάτη Προδοσία. Ποιανού πλέον τα συμφέροντα υπερασπίζονται;
Η' δεν έχουμε και να κατηγορηθούν για γενοκτονία άμαχου πληθυσμού εν καιρώ ειρήνης. Σε ένα πόλεμο λιγότερους νεκρούς θα είχαμε από τις τωρινές αυτοκτονίες.

Ας αναλάβουν και οι δικαστές τις ευθύνες τους για την προάσπιση της Δημοκρατίας που καταπατείται παράφορα τα τελευταία 3 χρόνια.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2013, 10:05:05 πμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος passatembo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1745 στις: Μάιος 13, 2013, 09:50:52 πμ »
Σας παραθέτω την εξής επιστολή μαθητή :Το κείμενο ενός 16χρονου αριστούχου μαθητή της πρώτης Λυκείου, του Κωνσταντίνου Μανίκα από τη Δραπετσώνα, κυκλοφορεί στο διαδίκτυο έχοντας προκαλέσει ήδη πλήθος συζητήσεων...

Το παραθέτουμε αυτούσιο:

«Λέγομαι Κωνσταντίνος Μανίκας και είμαι μαθητής της πρώτης Λυκείου στο 10 Λύκειο Δραπετσώνας...

Αποφάσισα να γράψω αυτό το κείμενο, θέλοντας να εκφράσω τον αποτροπιασμό και την αγανάκτησή μου για το θράσος και την υποκρισία και αυτών που μας κυβερνούν καθώς και όλων αυτών των δημοσιογράφων και ΜΜΕ που τους βοηθάνε για να επιβάλλουν τα άνομα και ανήθικα σχέδια τους σε βάρος των μαθητών και της νέας γενιάς.

Αφορμή είναι η απεργία των καθηγητών μου, μέσα στην εξεταστική περίοδο και τα κροκοδείλια δάκρυα πολιτικών και δημοσιογράφων για το μέλλον μου,που «κινδυνεύει» απ αυτήν.

Τι λέτε;;;;;  Τι μέλλον έχω , -εξαιτίας σας – κι από ποιους πραγματικά κινδυνεύει;;;;

Ας δούμε πρώτα, ποιος διαμόρφωσε το μέλλον και την ζωή όλων, από παλιά.

- Ποιος έφτιαξε το μέλλον του παππού μου και το έντυσε με τα αποφόρια της ΟΥΝΤΡΑ, στέλνοντας τον μετανάστη στη Γερμανία;

- Ποιος κακοδιαχειρίστηκε και κατάκλεψε αυτόν τον τόπο;

- Ποιος ανάγκασε την μητέρα μου να δουλεύει απ το πρωί ως το βράδυ για 530 ευρώ, που αφού πληρώσει λογαριασμούς και φαγητό , δεν περισσεύουν –όχι για να μου πάρει παπούτσια- αλλά ούτε ένα βιβλίο που θέλω απ τον πάγκο του παζαριού;;;;;

- Ποιος μείωσε στο μισό τον μισθό του πατέρα μου;

- Ποιος τον συκοφάντησε ,τον απείλησε με επιστράτευση , απόλυση -αυτόν και όλους τους συναδέλφους του στις μεταφορές- όταν κατέβηκαν σε απεργίες μόνο και μόνο γιατί ήθελαν να ζήσουν με αξιοπρέπεια;

- Ποιος θέλει να κλείσει την σχολή που διάλεξε ο αδερφός μου για να πραγματοποιήσει τα όνειρα του, στο Πανεπιστήμιο;

- Ποιος μου έδωσε φωτοτυπίες αντί για βιβλία;

- Ποιος με άφησε να παγώνω χωρίς θέρμανση στην τάξη μου;

- Ποιος φταίει που μαθητές λιποθυμάνε απ την πείνα;

- Ποιος άφησε τόσους άνεργους;

- Ποιος οδήγησε 4.000 ανθρώπους στην αυτοκτονία;

- Ποιος άφησε τους παππούδες μας χωρίς περίθαλψη και φάρμακα;

Οι καθηγητές μου ή ΕΣΕΙΣ τα κάνατε όλα αυτά;;;;

Λέτε επίσης ότι οι καθηγητές μου , με την απεργία , θα καταστρέψουν τα όνειρα μου.

Ποιος σας είπε ότι όνειρο μου είναι να είμαι ένας ακόμα άνεργος στο 67% των νέων ανέργων;

Ποιος σας είπε ότι όνειρο μου είναι να δουλεύω ανασφάλιστος και χωρίς ωράρια για 350 ευρώ το μήνα –όπως ψηφίσατε στην τελευταία σας τροπολογία-;

Ποιος σας είπε ότι όνειρο μου είναι να γίνω οικονομικός μετανάστης;

Ποιος σας είπε ότι όνειρό μου είναι να γίνω delivery boy;

Δυο λόγια θέλω να πω και στους δασκάλους μου, σ όλη τη χώρα.

Δάσκαλοι μου, έχετε υποχρέωση απέναντι σ όλους τους μαθητές ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΟΥΤΕ ΒΗΜΑ ΠΙΣΩ. Αν υποχωρήσετε στον δίκαιο αγώνα σας τότε πραγματικά θα έχετε παίξει με το μέλλον μου και θα το χετε υποθηκεύσει.

Όποια υποχώρηση και να κάνετε, όποια νίκη της κυβέρνησης, θα μου στερήσει το δικαίωμα να χαμογελάω , να ονειρεύομαι, να ελπίζω, να αγωνίζομαι για καλύτερη ζωή για μια ανθρώπινη κοινωνία.

Στους γονείς, τους συμμαθητές μου και σ όλη την κοινωνία έχω να πω τα εξής:

Θέλετε αυτοί που μας διδάσκουν να ζουν μες στην εξαθλίωση;

Θέλετε να μας στοιβάξουν σαν εμπορεύματα στις αίθουσες;

Θέλετε να κλείσουν τα σχολεία και να χτίσουν φυλακές;

Θα αφήσετε τους δασκάλους μας μόνους τους σε αυτόν τον αγώνα;

Έτσι θα μας μάθετε να φωνάζουμε αλληλεγγύη ;

Θέλετε ο δάσκαλος να είναι παράδειγμα σε μας, αυτοσεβασμού , αξιοπρέπειας μαχητικότητας η παράδειγμα υποδούλωσης;;;

Θέλετε τελικά να ζήσουμε σαν δούλοι ;

Από αύριο κιόλας, καταλήψεις σε όλα τα σχολεία από μαθητές και γονείς για να στηρίξουμε τους δασκάλους μας μ’ ένα τραγούδι, ένα σύνθημα: «εμπρός να τσακίσουμε τυράννους φασίστες»

Όλοι μαζί για να αγωνιστούμε για δημόσια δωρεάν και ποιοτική παιδεία .

Όλοι μαζί για να ανατρέψουμε αυτούς που κλέβουν το γέλιο μας,το γέλιο των παιδιών σας.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1746 στις: Μάιος 13, 2013, 09:58:49 πμ »
ελπίζω η απεργία των καθηγητων να ειναι η αφορμη να εξεγερθει η κοινωνια!!!
Δεν αντεχω αλλο να βλεπω να βουλιαζει η χωρα μου και εμεις να εχουμε πάθει σοκ χωρις να μπορουμε να αντιδρασουμε!!
Γονεις- μαθητες- εκπαιδευτικοι να γινουν μια γροθια!!!

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1747 στις: Μάιος 13, 2013, 10:00:00 πμ »
πάντως σήμερα το πρωί στην εκπομπή του Οικονόμου και του Λυριντζή ήταν καλεσμένη μια συνδικαλίστρια εκπαιδευτικός (Φατούρου το όνομά της) , η οποία είπε πως σε συνάντηση που είχε η ΟΛΜΕ την περασμένη εβδομάδα με τον Αρβανιτόπουλο, όταν ο υπουργός ερωτήθηκε, ''θα απολυθούν οι μόνιμοι;'', εκείνος της απάντησε ''δεν μπορώ να σας εγγυηθώ τίποτα''.....

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1748 στις: Μάιος 13, 2013, 10:04:16 πμ »
Γενικά αυτή η κυβέρνηση δεν μπορεί να εγγυηθεί τίποτα.
Ξέρει τι θα της ζητήσουν να κάνει;
Απλά θα πει ναι σε ότι της ζητήσουν. 3 χρόνια τώρα το ίδιο βιολί.

Dείτε εδώ δηλώσεις...

http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/kybernisi-ean-kathigites-arnhthoyn-paralaboyn-fylla-poreias

Να χαρώ εγώ νέα κόμματα...που δεν λειτουργούν παλαιοκομματικά. ΝΕΟΧΟΥΝΤΙΚΑ μήπως;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2013, 10:23:33 πμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #1749 στις: Μάιος 13, 2013, 11:08:11 πμ »
Μια κυβερνητικη στο μεγκα ή στο σκαι (απο το πολυ ζαπινγκ τα μπερδεψα ) ειπε οτι αναπληρωτες θα δουλευουν ,οπως παλαιοτερα ,ΜΟΝΟ στα νησια και παραμεθωριες περιοχες και οι υπολοιποι ενισχυτικη ,επισης καποιοι που τηρουν τις προυποθεσεις ( μεταπτυχιακα,διδακτορικα διδακτικης-παιδαγωγικης ) θα απασχοληθουν ως Μεντορες .... :o :o :o :o ::) ::) ::) :P :P :P τι εννοουσε ο ποιητης;
Λυπαμαι δεν θυμαμαι ποια ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161504
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 424
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.