*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε για απεργία μέσα στις πανελλαδικές;

Ναί
269 (78.9%)
Όχι
72 (21.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 335

Η ψηφοφορία έληξε: Μάιος 19, 2013, 07:38:22 μμ

Αποστολέας Θέμα: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.  (Αναγνώστηκε 280464 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2044 στις: Μάιος 15, 2013, 11:59:01 μμ »
Συνεπώς σύμφωνα με τη χτεσινή ανακοίνωση των ΣΕΚ από σήμερα δεν είμαστε πια δάσκαλοι αλλά ανδράποδα..

http://nekordis64.blogspot.gr/

η μεγαλύτερη υπηρεσία που μπορούν πλέον να προσφέρουν σε αυτόν τον πολύπαθο κλάδο οι ηγεσίες των ΟΛΜΕ και ΕΛΜΕ είναι να μας αδειάζουν τη γωνιά.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:44:38 »

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2045 στις: Μάιος 16, 2013, 12:01:10 πμ »
Τι να πω ντροπή κ αίσχος.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2046 στις: Μάιος 16, 2013, 12:03:56 πμ »
Συνάδελφε gvasilis διαμαρτύρομαι!
Σε ποιο μήνυμά μου διέκρινες θράσος?
Σε ποιο μήνυμά μου διέκρινες έλλειψη σεβασμού προς την αγωνία των Συναδέλφων Αναπληρωτών?

Το μόνο που έκαναν ήταν να επισημάνω ότι το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ πρότεινε "απεργία στα χαρτιά", πρόταση την οποία ενέκρινε η συντριπτική πλειοψηφία των εκπαιδευτικών.
Απλή επισήμανση.

Υ.Γ. Η παράθεση έγινε για όσους πίστευαν ( φευ: απατηλά) ότι υπάρχει "εκ του ασφαλούς επανάσταση".
Είμαι σίγουρος πως κατάλαβες ότι δεν αναφερόταν σε εσένα προσωπικά ( δεν θα μπορούσε άλλωστε. Θα ήταν άδικο και παράταιρο)
Είμαι ευέξαπτος λόγω της αναισθησίας των μόνιμων βολεμένων (βυσματικά και μη) συναδέλφων (προσωρινά) μου. Τώρα πάνω κάτω μου φταίνε όλα, και εγώ.

Συνάδελφε σέβομαι και συμπονώ και την δύσκολη θέση του κάθε ανθρώπου ( πολύ δε περισσότερο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ όπως εσύ), και την πικρία του.
Όμως αυτό, δεν είναι λόγος για να κάνουμε την αυθαίρετη γενίκευση ότι "όλοι οι μόνιμοι είναι ..." ( δεν θέλω να επαναλάβω τους χαρακτηρισμούς σου).

Κάποιοι μόνιμοι ( από αυτούς που μπήκαν με ΑΣΕΠ), είχαν αφιερώσει ΧΡΟΝΟ και ΧΡΗΜΑ ( χωρίς κανέναν προσωπικό λόγο) παλιά: Για να μην αδικηθούν άνθρωποι-συνάδελφοι-αναπληρωτές. Και οι ίδιοι ήταν μόνιμοι ( Κανένα προσωπικό όφελος δηλαδή. Μόνο η αίσθηση δικαίου).
Λίγα χρόνια πριν.
Τότε που πραγματικά "παίχτηκαν" οι θέσεις πολλών αναπληρωτών.
Τότε, οι αναπληρωτές δεν ακολούθησαν.
Και το "παιχνίδι" χάθηκε.
Δεν χάθηκε τώρα, αλλά παλαιότερα. Σε ανύποπτο χρόνο, έτσι ώστε ελάχιστοι να το καταλάβουν.
Μην "φορτώνεις" λοιπόν στην πλάτη ολόκληρου συνόλου ανθρώπων τέτοια κατηγορία. Όχι για τίποτε άλλο, αλλά γιατί είναι άδικο κατά τη γνώμη μου.

Και η αδικία αυτή, κάνει κακό:

Περνά το μήνυμα σε αυτούς που νοιάζονται για τον άλλον ΕΓΚΑΙΡΩΣ ( Και κάνουν και τις ανάλογες θυσίες χωρίς προσδοκία ανταμοιβής), ότι αδίκως ασχολούνται. Και ότι μάλλον θα πρέπει να αλλάξουν "Ρώτα" και να "κοιτάνε μόνο τον εαυτό τους" και αυτοί. Είναι κρίμα, γιατί οι "άλλοι" είναι ΠΟΛΥ περισσότεροι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2013, 12:06:52 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2047 στις: Μάιος 16, 2013, 12:12:33 πμ »
Συνάδελφε gvasilis διαμαρτύρομαι!
Σε ποιο μήνυμά μου διέκρινες θράσος?
Σε ποιο μήνυμά μου διέκρινες έλλειψη σεβασμού προς την αγωνία των Συναδέλφων Αναπληρωτών?

Το μόνο που έκαναν ήταν να επισημάνω ότι το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ πρότεινε "απεργία στα χαρτιά", πρόταση την οποία ενέκρινε η συντριπτική πλειοψηφία των εκπαιδευτικών.
Απλή επισήμανση.

Υ.Γ. Η παράθεση έγινε για όσους πίστευαν ( φευ: απατηλά) ότι υπάρχει "εκ του ασφαλούς επανάσταση".
Είμαι σίγουρος πως κατάλαβες ότι δεν αναφερόταν σε εσένα προσωπικά ( δεν θα μπορούσε άλλωστε. Θα ήταν άδικο και παράταιρο)
Είμαι ευέξαπτος λόγω της αναισθησίας των μόνιμων βολεμένων (βυσματικά και μη) συναδέλφων (προσωρινά) μου. Τώρα πάνω κάτω μου φταίνε όλα, και εγώ.

Συνάδελφε σέβομαι και συμπονώ και την δύσκολη θέση του κάθε ανθρώπου ( πολύ δε περισσότερο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ όπως εσύ), και την πικρία του.
Όμως αυτό, δεν είναι λόγος για να κάνουμε την αυθαίρετη γενίκευση ότι "όλοι οι μόνιμοι είναι ..." ( δεν θέλω να επαναλάβω τους χαρακτηρισμούς σου).

Κάποιοι μόνιμοι ( από αυτούς που μπήκαν με ΑΣΕΠ), είχαν αφιερώσει ΧΡΟΝΟ και ΧΡΗΜΑ ( χωρίς κανέναν προσωπικό λόγο) παλιά: Για να μην αδικηθούν άνθρωποι-συνάδελφοι-αναπληρωτές. Και οι ίδιοι ήταν μόνιμοι ( Κανένα προσωπικό όφελος δηλαδή. Μόνο η αίσθηση δικαίου).
Λίγα χρόνια πριν.
Τότε που πραγματικά "παίχτηκαν" οι θέσεις πολλών αναπληρωτών.
Τότε, οι αναπληρωτές δεν ακολούθησαν.
Και το "παιχνίδι" χάθηκε.
Δεν χάθηκε τώρα, αλλά παλαιότερα. Σε ανύποπτο χρόνο, έτσι ώστε ελάχιστοι να το καταλάβουν.
Μην "φορτώνεις" λοιπόν στην πλάτη ολόκληρου συνόλου ανθρώπων τέτοια κατηγορία. Όχι για τίποτε άλλο, αλλά γιατί είναι άδικο κατά τη γνώμη μου.

Και η αδικία αυτή, κάνει κακό:

Περνά το μήνυμα σε αυτούς που νοιάζονται για τον άλλον ΕΓΚΑΙΡΩΣ ( Και κάνουν και τις ανάλογες θυσίες χωρίς προσδοκία ανταμοιβής), ότι αδίκως ασχολούνται. Και ότι μάλλον θα πρέπει να αλλάξουν "Ρώτα" και να "κοιτάνε μόνο τον εαυτό τους" και αυτοί. Είναι κρίμα, γιατί οι "άλλοι" είναι ΠΟΛΥ περισσότεροι.
Άρα συμφωνούμε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:44:38 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2048 στις: Μάιος 16, 2013, 12:17:46 πμ »
Συνάδελφε gvasilis διαμαρτύρομαι!
Σε ποιο μήνυμά μου διέκρινες θράσος?
Σε ποιο μήνυμά μου διέκρινες έλλειψη σεβασμού προς την αγωνία των Συναδέλφων Αναπληρωτών?

Το μόνο που έκαναν ήταν να επισημάνω ότι το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ πρότεινε "απεργία στα χαρτιά", πρόταση την οποία ενέκρινε η συντριπτική πλειοψηφία των εκπαιδευτικών.
Απλή επισήμανση.

Υ.Γ. Η παράθεση έγινε για όσους πίστευαν ( φευ: απατηλά) ότι υπάρχει "εκ του ασφαλούς επανάσταση".
Είμαι σίγουρος πως κατάλαβες ότι δεν αναφερόταν σε εσένα προσωπικά ( δεν θα μπορούσε άλλωστε. Θα ήταν άδικο και παράταιρο)
Είμαι ευέξαπτος λόγω της αναισθησίας των μόνιμων βολεμένων (βυσματικά και μη) συναδέλφων (προσωρινά) μου. Τώρα πάνω κάτω μου φταίνε όλα, και εγώ.

Συνάδελφε σέβομαι και συμπονώ και την δύσκολη θέση του κάθε ανθρώπου ( πολύ δε περισσότερο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ όπως εσύ), και την πικρία του.
Όμως αυτό, δεν είναι λόγος για να κάνουμε την αυθαίρετη γενίκευση ότι "όλοι οι μόνιμοι είναι ..." ( δεν θέλω να επαναλάβω τους χαρακτηρισμούς σου).

Κάποιοι μόνιμοι ( από αυτούς που μπήκαν με ΑΣΕΠ), είχαν αφιερώσει ΧΡΟΝΟ και ΧΡΗΜΑ ( χωρίς κανέναν προσωπικό λόγο) παλιά: Για να μην αδικηθούν άνθρωποι-συνάδελφοι-αναπληρωτές. Και οι ίδιοι ήταν μόνιμοι ( Κανένα προσωπικό όφελος δηλαδή. Μόνο η αίσθηση δικαίου).
Λίγα χρόνια πριν.
Τότε που πραγματικά "παίχτηκαν" οι θέσεις πολλών αναπληρωτών.
Τότε, οι αναπληρωτές δεν ακολούθησαν.
Και το "παιχνίδι" χάθηκε.
Δεν χάθηκε τώρα, αλλά παλαιότερα. Σε ανύποπτο χρόνο, έτσι ώστε ελάχιστοι να το καταλάβουν.
Μην "φορτώνεις" λοιπόν στην πλάτη ολόκληρου συνόλου ανθρώπων τέτοια κατηγορία. Όχι για τίποτε άλλο, αλλά γιατί είναι άδικο κατά τη γνώμη μου.

Και η αδικία αυτή, κάνει κακό:

Περνά το μήνυμα σε αυτούς που νοιάζονται για τον άλλον ΕΓΚΑΙΡΩΣ ( Και κάνουν και τις ανάλογες θυσίες χωρίς προσδοκία ανταμοιβής), ότι αδίκως ασχολούνται. Και ότι μάλλον θα πρέπει να αλλάξουν "Ρώτα" και να "κοιτάνε μόνο τον εαυτό τους" και αυτοί. Είναι κρίμα, γιατί οι "άλλοι" είναι ΠΟΛΥ περισσότεροι.
Άρα συμφωνούμε

Διαφωνήσαμε ( και χαίρομαι που συζητήσαμε) σε δύο σημεία:

1) Ως προς το ότι "μας πούλησαν" ( Με τα έως τώρα δεδομένα. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στο μέλλον). Δεδομένου ότι η πλειοψηφία ενέκρινε την "απεργία στα χαρτιά".
Αλλά γιατί εκπλήσσεσαι?
Εδώ η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών ενέκρινε πριν 3 χρόνια την θεσμοθέτηση ( μέσω του 3848/2010) όσων βρίσκει τώρα μπροστά της, ενώ τώρα διαμαρτύρεται διαφωνώντας με τον εαυτό της, στην "απεργία στα χαρτιά" θα κόλλαγε?

 
2) Ως προς το ότι ο χαρακτηρισμός που χρησιμοποίησες για την ομάδα "των μονίμων", ταιριάζει στο σύνολό τους.

Σε όλα τα άλλα, συμφωνούμε
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2049 στις: Μάιος 16, 2013, 12:20:35 πμ »
Συνάδελφε gvasilis διαμαρτύρομαι!
Σε ποιο μήνυμά μου διέκρινες θράσος?
Σε ποιο μήνυμά μου διέκρινες έλλειψη σεβασμού προς την αγωνία των Συναδέλφων Αναπληρωτών?

Το μόνο που έκαναν ήταν να επισημάνω ότι το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ πρότεινε "απεργία στα χαρτιά", πρόταση την οποία ενέκρινε η συντριπτική πλειοψηφία των εκπαιδευτικών.
Απλή επισήμανση.

Υ.Γ. Η παράθεση έγινε για όσους πίστευαν ( φευ: απατηλά) ότι υπάρχει "εκ του ασφαλούς επανάσταση".
Είμαι σίγουρος πως κατάλαβες ότι δεν αναφερόταν σε εσένα προσωπικά ( δεν θα μπορούσε άλλωστε. Θα ήταν άδικο και παράταιρο)
Είμαι ευέξαπτος λόγω της αναισθησίας των μόνιμων βολεμένων (βυσματικά και μη) συναδέλφων (προσωρινά) μου. Τώρα πάνω κάτω μου φταίνε όλα, και εγώ.

Συνάδελφε σέβομαι και συμπονώ και την δύσκολη θέση του κάθε ανθρώπου ( πολύ δε περισσότερο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ όπως εσύ), και την πικρία του.
Όμως αυτό, δεν είναι λόγος για να κάνουμε την αυθαίρετη γενίκευση ότι "όλοι οι μόνιμοι είναι ..." ( δεν θέλω να επαναλάβω τους χαρακτηρισμούς σου).

Κάποιοι μόνιμοι ( από αυτούς που μπήκαν με ΑΣΕΠ), είχαν αφιερώσει ΧΡΟΝΟ και ΧΡΗΜΑ ( χωρίς κανέναν προσωπικό λόγο) παλιά: Για να μην αδικηθούν άνθρωποι-συνάδελφοι-αναπληρωτές. Και οι ίδιοι ήταν μόνιμοι ( Κανένα προσωπικό όφελος δηλαδή. Μόνο η αίσθηση δικαίου).
Λίγα χρόνια πριν.
Τότε που πραγματικά "παίχτηκαν" οι θέσεις πολλών αναπληρωτών.
Τότε, οι αναπληρωτές δεν ακολούθησαν.
Και το "παιχνίδι" χάθηκε.
Δεν χάθηκε τώρα, αλλά παλαιότερα. Σε ανύποπτο χρόνο, έτσι ώστε ελάχιστοι να το καταλάβουν.
Μην "φορτώνεις" λοιπόν στην πλάτη ολόκληρου συνόλου ανθρώπων τέτοια κατηγορία. Όχι για τίποτε άλλο, αλλά γιατί είναι άδικο κατά τη γνώμη μου.

Και η αδικία αυτή, κάνει κακό:

Περνά το μήνυμα σε αυτούς που νοιάζονται για τον άλλον ΕΓΚΑΙΡΩΣ ( Και κάνουν και τις ανάλογες θυσίες χωρίς προσδοκία ανταμοιβής), ότι αδίκως ασχολούνται. Και ότι μάλλον θα πρέπει να αλλάξουν "Ρώτα" και να "κοιτάνε μόνο τον εαυτό τους" και αυτοί. Είναι κρίμα, γιατί οι "άλλοι" είναι ΠΟΛΥ περισσότεροι.
Άρα συμφωνούμε

Διαφωνήσαμε ( και χαίρομαι που συζητήσαμε) σε δύο σημεία:

1) Ως προς το ότι "μας πούλησαν" ( Με τα έως τώρα δεδομένα. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στο μέλλον). Δεδομένου ότι η πλειοψηφία ενέκρινε την "απεργία στα χαρτιά".
Αλλά γιατί εκπλήσσεσαι?
Εδώ η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών ενέκρινε πριν 3 χρόνια την θεσμοθέτηση ( μέσω του 3848/2010) όσων βρίσκει τώρα μπροστά της, ενώ τώρα διαμαρτύρεται διαφωνώντας με τον εαυτό της, στην "απεργία στα χαρτιά" θα κόλλαγε?

 
2) Ως προς το ότι ο χαρακτηρισμός που χρησιμοποίησες για την ομάδα "των μονίμων", ταιριάζει στο σύνολό τους.

Σε όλα τα άλλα, συμφωνούμε
1) Συμφωνώ
2) υπάρχουν μόνιμοι βολεμένοι, δεν είπα για σύνολο

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2050 στις: Μάιος 16, 2013, 12:26:19 πμ »
Συνάδελφε gvasilis διαμαρτύρομαι!
Σε ποιο μήνυμά μου διέκρινες θράσος?
Σε ποιο μήνυμά μου διέκρινες έλλειψη σεβασμού προς την αγωνία των Συναδέλφων Αναπληρωτών?

Το μόνο που έκαναν ήταν να επισημάνω ότι το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ πρότεινε "απεργία στα χαρτιά", πρόταση την οποία ενέκρινε η συντριπτική πλειοψηφία των εκπαιδευτικών.
Απλή επισήμανση.

Υ.Γ. Η παράθεση έγινε για όσους πίστευαν ( φευ: απατηλά) ότι υπάρχει "εκ του ασφαλούς επανάσταση".
Είμαι σίγουρος πως κατάλαβες ότι δεν αναφερόταν σε εσένα προσωπικά ( δεν θα μπορούσε άλλωστε. Θα ήταν άδικο και παράταιρο)
Είμαι ευέξαπτος λόγω της αναισθησίας των μόνιμων βολεμένων (βυσματικά και μη) συναδέλφων (προσωρινά) μου. Τώρα πάνω κάτω μου φταίνε όλα, και εγώ.

Συνάδελφε σέβομαι και συμπονώ και την δύσκολη θέση του κάθε ανθρώπου ( πολύ δε περισσότερο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ όπως εσύ), και την πικρία του.
Όμως αυτό, δεν είναι λόγος για να κάνουμε την αυθαίρετη γενίκευση ότι "όλοι οι μόνιμοι είναι ..." ( δεν θέλω να επαναλάβω τους χαρακτηρισμούς σου).

Κάποιοι μόνιμοι ( από αυτούς που μπήκαν με ΑΣΕΠ), είχαν αφιερώσει ΧΡΟΝΟ και ΧΡΗΜΑ ( χωρίς κανέναν προσωπικό λόγο) παλιά: Για να μην αδικηθούν άνθρωποι-συνάδελφοι-αναπληρωτές. Και οι ίδιοι ήταν μόνιμοι ( Κανένα προσωπικό όφελος δηλαδή. Μόνο η αίσθηση δικαίου).
Λίγα χρόνια πριν.
Τότε που πραγματικά "παίχτηκαν" οι θέσεις πολλών αναπληρωτών.
Τότε, οι αναπληρωτές δεν ακολούθησαν.
Και το "παιχνίδι" χάθηκε.
Δεν χάθηκε τώρα, αλλά παλαιότερα. Σε ανύποπτο χρόνο, έτσι ώστε ελάχιστοι να το καταλάβουν.
Μην "φορτώνεις" λοιπόν στην πλάτη ολόκληρου συνόλου ανθρώπων τέτοια κατηγορία. Όχι για τίποτε άλλο, αλλά γιατί είναι άδικο κατά τη γνώμη μου.

Και η αδικία αυτή, κάνει κακό:

Περνά το μήνυμα σε αυτούς που νοιάζονται για τον άλλον ΕΓΚΑΙΡΩΣ ( Και κάνουν και τις ανάλογες θυσίες χωρίς προσδοκία ανταμοιβής), ότι αδίκως ασχολούνται. Και ότι μάλλον θα πρέπει να αλλάξουν "Ρώτα" και να "κοιτάνε μόνο τον εαυτό τους" και αυτοί. Είναι κρίμα, γιατί οι "άλλοι" είναι ΠΟΛΥ περισσότεροι.
Άρα συμφωνούμε

Διαφωνήσαμε ( και χαίρομαι που συζητήσαμε) σε δύο σημεία:

1) Ως προς το ότι "μας πούλησαν" ( Με τα έως τώρα δεδομένα. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει στο μέλλον). Δεδομένου ότι η πλειοψηφία ενέκρινε την "απεργία στα χαρτιά".
Αλλά γιατί εκπλήσσεσαι?
Εδώ η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών ενέκρινε πριν 3 χρόνια την θεσμοθέτηση ( μέσω του 3848/2010) όσων βρίσκει τώρα μπροστά της, ενώ τώρα διαμαρτύρεται διαφωνώντας με τον εαυτό της, στην "απεργία στα χαρτιά" θα κόλλαγε?

 
2) Ως προς το ότι ο χαρακτηρισμός που χρησιμοποίησες για την ομάδα "των μονίμων", ταιριάζει στο σύνολό τους.

Σε όλα τα άλλα, συμφωνούμε
1) Συμφωνώ
2) υπάρχουν μόνιμοι βολεμένοι, δεν είπα για σύνολο

Χαίρομαι πάρα πολύ συνάδελφε.
Τόσο για την κουβέντα που κάναμε ( Πολύ σπάνιο), όσο και για το ότι καταλήξαμε σε συγκεκριμένο συμπέρασμα (ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ σπάνιο).

Υ.Γ. Δεν μας πρόδωσε ( ακόμα) κανείς από το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ.
"Το κεφάλι μας τα φταίει" ( Και ΔΕΝ αναφέρομαι στο παρόν κατά κύριο λόγο).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2051 στις: Μάιος 16, 2013, 12:26:42 πμ »
http://ergasiakodeltio.wordpress.com/2013/05/15/αρχισαν-τα-χοντρά-κόλπα-στη-συνεδρίασ/

Αρχισαν τα χοντρά κόλπα στη συνεδρίαση των προέδρων των ΕΛΜΕ

Εισαγωγικά, από τους εκπαιδευτικούς φέρεται να έχει ψηφίσει η πλειοψηφία όσων είναι ταμιακώς εντάξει. Αυτό δεν το περίμεναν οι εργατοπατέρες και ποντάριζαν στην ελλειπή συμμετοχή για να βγάλουν διαδικαστικά την απεργία εκτός προοπτικής. Μπήκε μπροστά το σχέδιο αναστολής της απεργίας στα όρια του καταστατικού και της τρέλας. Το ΑΠΕ πήγε να κάνει θέμα αλλά απέτυχαν, έχουν ψηφίσει θετικά οι 22.000 από τους 30.000 που έχουν δικαίωμα να ψηφίσουν, σύμφωνα με ανασκευασμένο δημοσίευμα του ΑΠΕ

  Η πλειοψηφία της ΟΛΜΕ (ΔΑΚΕ – ΠΑΣΚΕ – Αυτόνομη Παρέμβαση) για να παρακάμψει τη σχεδόν ομόφωνη υπερψήφιση της απεργίας από τις ΓΣ των ΕΛΜΕ,προτείνουν μια παλαβή  ψηφοφορία σχετικά με τον αν «υπάρχουν οι όροι και οι προϋποθέσεις για να πραγματοποιηθεί η απεργία» (!!!!). Σχημάτισαν έτσι πρόταση που συζητείται, ενάντια στην πρόταση των “Παρεμβάσεων” που είναι για απεργία όπως αποφασίστηκε από τις ΕΛΜΕ.

Τέτοιο ερώτημα δεν τέθηκε σε καμία γενική συνέλευση ΕΛΜΕ και οι πρόεδροί τους -που καλούνται να ψηφίσουν- δεν έχουν καμία εξουσιοδότηση από κανέναν να αποφασίσουν μόνοι τους κάτι τέτοιο.

Πολλοί   αντιδρούν, κάποιοι απλά λένε ότι δεν έχουν τέτοια εξουσιοδότηση και θα ψηφίσουν «παρών». Η κατάσταση είναι αρκετά τεταμένη εδώ και ώρα και επικρατεί   σύγχυση.
Πρόκειται για ακόμα ένα συνδικαλιστικό πραξικόπημα που προσπαθεί να τραβήξει χρονικά τη συνεδρίαση σε μάκρος, ποντάροντας στη φυσική κόπωση των συνέδρων αφενός και αφετέρου στο ροκάνισμα του χρόνου ώστε να μην συζητηθεί (αν το καταφέρουν) το θέμα των λεπτομερειών της  απεργίας και η πρόταση των “Παρεμβάσεων”.

  Οι εργατοπατέρες της ΟΛΜΕ παλεύουν να ανατρέψουν τον κόσμο που τους ξεπέρασε ! Το μήνυμα των ΕΛΜΕ είναι σαφές, ΑΓΩΝΑΣ, ενώ κάποιες καρέκλες απειλούνται και κάποιες καριέρες τελειώνουν για κάποια πολιτικά φυντάνια του ΔΣ της ΟΛΜΕ.

Θέλουμε πολύ να δούμε ξανά την έγγραφη διαγραφή του δεξιού Παπαχρήστου από τη ΝΔ, τα κλάματά του σε κανά κανάλι και τα λογύδρια συμπαράστασης σε μαθητές και γονείς.

Θέλουμε πολύ να δούμε τους Συριζαίους “αγωνιστές” της πλάκας να αντικρίζουν τον κόσμο, καθώς δεν καταλαβαίνουν τα στοιχειώδη από απλό συνεπή αγώνα.

Οι Αγωνιστικές Παρεμβάσεις-Συσπειρώσεις-Κινήσεις Β΄βάθμιας εκπαίδευσης καταγγέλλουν τις παρατάξεις ΔΑΚΕ-ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ(ΣΥΡΙΖΑ) και ΠΑΣΚΕ για τους χειρισμούς τους στη ΓΣ των προέδρων των ΕΛΜΕ.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΥΠΟΥ


Οι Αγωνιστικές Παρεμβάσεις-Συσπειρώσεις-Κινήσεις Β΄ βάθμιας εκπαίδευσης καταγγέλλουν τις παρατάξεις ΔΑΚΕ-ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ(ΣΥΡΙΖΑ) και ΠΑΣΚΕ για το πραξικόπημα το οποίο στήθηκε στη ΓΣ προέδρων των ΕΛΜΕ στις 15/05/2013.

Ενώ ο κλάδος των καθηγητών ψήφισε με εκπληκτικά ποσοστά την απεργία για την Παρασκευή 17 Μάη, οι πρόεδροι των ΕΛΜΕ που προέρχονται από τις παρατάξεις ΠΑΣΚΕ-ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ-ΔΑΚΕ, ενώ δεν είχαν κανένα δικαίωμα σύμφωνα με το καταστατικό της ΟΛΜΕ να αναιρέσουν την απόφαση των Γενικών Συνελεύσεων, φρόντισαν να θάψουν την απεργία και τις αγωνιστικές κινητοποιήσεις.

Θα συνεχίσουμε με κάθε τρόπο την υπεράσπιση της δημόσιας παιδείας,
την ανατροπή της αντιλαϊκής πολιτικής, αλλά και τον οριστικό ενταφιασμό της συνδικαλιστικής προδοσίας.

Οι εφιάλτες πρέπει να τιμωρηθούν
Αθήνα, 15/05/2013

Αποσυνδεδεμένος arvila

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2052 στις: Μάιος 16, 2013, 12:33:19 πμ »
Αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό, είναι ότι τους συνδικαλιστές τους χρειαζόμαστε για να είναι νόμιμη η δράση μας. Αν η δράση μας είναι παράνομη, τότε δεν τους χρειαζόμαστε.

Κακώς ασχολούμαστε λοιπόν με το συνέδριο των προέδρων, η κυβέρνηση τα κατήργησε τα μαξιλάρια της τους συνδικαλησταράδες, οπότε ας τους να βράζουν στο ζουμί τους.

Όποιος θέλει περνάει στην παρανομία της αποχής ή της απεργίας, όποιος θέλει όχι , είναι στην συνείδηση και στο θάρρος του καθενός.

Τους συνδικαλησταράδες τους έχουμε γραμμένους εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Προδοτική είναι η φάρα τους, και προδότες θα παρεμείνουν μέχρι τέλους.

Σε περίπτωση επιστράτευσης, την απεργία δεν την αποφασίζουν οι συνδικαλιστές αλλά η συνείδηση του καθενός.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2013, 01:01:14 πμ από arvila »
H απεργία είναι αποτέλεσμα δημοκρατικών διαδικασιών 83.000 ανθρώπων. Καμιά επιστράτευση δεν μας κλονίζει. Αυτό που βιώνουμε είναι μια μάχη ανάμεσα στην δημοκρατία και τη χούντα.
Η μόνη περίπτωση που θα οφείλαμε να υποχωρήσουμε είναι αν η κυβέρνηση έβαζε δημοψήφισμα αρχικά στους ίδιους τους εξεταζόμενους, και τέλος στο λαό για το αν συντάσσονται με εμάς ή όχι.

Στο λαό υποχωρούμε, στη χούντα όχι!

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2053 στις: Μάιος 16, 2013, 12:35:08 πμ »
http://www.902.gr/eidisi/neolaia-paideia/17192/syneleysi-proedron-elme-apofasisan-na-min-apergisoyn

Χωρίς απόφαση για απεργία έληξε  το βράδυ της Τετάρτης η Γενική Συνέλευση των προέδρων των ΕΛΜΕ. Η ώρα της ψηφοφορίας για την τελική απόφαση σήμανε και τα αποκαλυπτήρια της πλειοψηφίας που διαμόρφωσε την εισήγηση (ΔΑΚΕ, ΠΑΣΚ, «Συνεργασία», «Παρεμβάσεις»), που αφού οδήγησαν τον κλάδο σε αδιέξοδο με την πρότασή τους για απεργία διαρκείας μέσα στις πανελλαδικές, έφτασαν λίγο πριν τις 11 το βράδυ να προτείνουν αναστολή των απεργιακών κινητοποιήσεων επειδή δεν υπάρχουν οι όροι και οι προϋποθέσεις, και αυτό τελικά ψηφίστηκε από τη Γενική Συνέλευση των προέδρων.

Από την αρχή και σε όλη τη διάρκεια της Γενικής Συνέλευσης έγινε φανερό ότι το διακύβευμα ήταν αν τελικά θα γίνει η απεργία με ανυπακοή στην επιστράτευση της κυβέρνησης ή όχι. Το βράδυ, από πλευράς του ΔΣ της ΟΛΜΕ, οι παρατάξεις ΠΑΣΚ, ΔΑΚΕ και «Συνεργασία» πρότειναν αναστολή της απεργίας. Οι «Παρεμβάσεις» ήθελαν να εμφανιστούν ότι επιμένουν τάχα στην απεργία, αλλά η εκπρόσωπός τους δήλωσε: «Δεν υπάρχουν όροι να πάμε σε απεργία. Επειδή όμως δεν μπορεί να μη γίνει και τίποτα, προτείνω την Παρασκευή να απεργήσουν 500 συνδικαλιστές»... που δεν εμπλέκονται με τη διαδικασία των εξετάσεων! (δείτε αναλυτικότερα την χαρακτηριστική για το ρόλο των Παρεμβάσεων δήλωση της εκπροσώπους τους)

Εν τέλει, επιβεβαιώθηκε εκείνο που το ΠΑΜΕ Εκπαιδευτικών επισήμανε από την πρώτη στιγμή που οι παρατάξεις ΔΑΚΕ, ΠΑΣΚ, «Παρεμβάσεις» και «Συνεργασία» διαμόρφωσαν την εισήγηση για απεργίες μέσα στις εξετάσεις. Οτι, δηλαδή, για πολλά χρόνια, όπως και τώρα δεν προετοίμασαν τον κλάδο να δώσει τις αναγκαίες μάχες. Ειδικά τώρα που και πάλι κράτησαν αυτή τη στάση από την αρχή που έριξαν την πρόταση για απεργία, η μη προετοιμασία του κλάδου απέναντι και στην επιστράτευση που ήταν προδιαγεγραμμένη σημαίνει ότι οδηγούν τους εκπαιδευτικούς στην ηττοπάθεια. Αυτές οι ηγεσίες επιδόθηκαν σε ένα επικοινωνιακό παιχνίδι, χωρίς συμμαχίες, χωρίς προοπτική, με την κυβέρνηση να είναι έτοιμη να αρπάξει την ευκαιρία να τσακίσει τους εκπαιδευτικούς, να σπείρει κλίμα τρομοκρατίας με την επιστράτευση. Οτι αυτές οι ηγεσίες δεν μπορούν να οργανώσουν αγώνες με αποτελέσματα, μπαίνουν σε έναν αγώνα για να βγουν γρήγορα γρήγορα, γιατί δεν έχουν γραμμή σύγκρουσης με την αντιλαϊκή - αντιεκπαιδευτική πολιτική, έχουν αποδεχτεί και συμβιβαστεί με την υπάρχουσα πραγματικότητα.

Οι ευθύνες για το ότι η πολιτική της κυβέρνησης μένει τελικά αναπάντητη από τον κλάδο βαραίνουν όλες τις παρατάξεις που διαμόρφωσαν την εισήγηση. Που προσπάθησαν να οδηγήσουν τον κλάδο σε ένα μονόδρομο που οδηγεί σε αδιέξοδο και σπέρνει την ηττοπάθεια αντί να δημιουργούνται όροι και προϋποθέσεις να αντιπαλέψει αποτελεσματικά, συλλογικά, σε συμπόρευση με το εργατικό - λαϊκό κίνημα τα μέτρα που πλήττουν βάναυσα όλους τους εργαζόμενους, που διαλύουν τη δημόσια Εκπαίδευση. Αντί να εξασφαλιστεί η συμμαχία με εργαζόμενους γονείς και μαθητές, οι δυνάμεις της πλειοψηφίας περιορίστηκαν στο να αποζητούν απεργιακή στήριξη από τις ηγεσίες της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ, που έχουν αποδείξει ακόμα και στις πιο κρίσιμες στιγμές πόσο συμβιβασμένες είναι. Την Τετάρτη, η Γενική Συνέλευση των προέδρων ξεκίνησε ζητώντας από τις δύο Εκτελεστικές Επιτροπές να αποφασίσουν απεργία στις 17 Μάη.

Οι δυνάμεις του ΠΑΜΕ, την ώρα της ψηφοφορίας, απευθύνθηκαν στη Γενική Συνέλευση προέδρων των ΕΛΜΕ με την εξής δήλωση: «Υπάρχει ανάγκη να αποτυπωθεί με σαφήνεια και καθαρότητα η θέση και η θέληση των 20.000 συναδέλφων που συμμετείχαν σε Γενικές Συνελεύσεις. Κανείς δεν έχει δικαίωμα να την παρερμηνεύσει. Εμείς πήραμε καθαρή θέση και πήραμε και την ευθύνη της πρότασής μας. Η πρόταση μας μειοψήφησε στις γενικές συνελεύσεις και υπερψηφίστηκε η πρόταση της πλειοψηφικής ηγεσίας της ΟΛΜΕ. Είναι αυτονόητο πως η ευθύνη βρίσκεται στις δυνάμεις που πρότειναν και διαχειρίζονται αυτή την εισήγηση και τη συγκεκριμένη πρόταση».

Σημειώνεται ότι η μεγάλη πλειοψηφία των ΕΛΜΕ έφτασε στη Γενική Συνέλευση, με αποφάσεις μαζικών γενικών συνελεύσεων υπέρ της απεργίας που πρότεινε η πλειοψηφία στην ΟΛΜΕ, καταδικάζοντας έτσι την επιστράτευση και την επίθεση στα δικαιώματα των εκπαιδευτικών, ωστόσο τα δύο τρίτα των θετικών προς την εισήγηση αποφάσεων περιείχαν και... «αστερίσκους» προκειμένου να προχωρήσουν σε απεργία.

Σε δήλωση τους οι εκπρόσωποι του ΠΑΜΕ στο ΔΣ της ΟΛΜΕ Ηλίας Πατίδης και Βασίλης Λυκούρας μετά τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας σημείωσαν:

«Η συνδικαλιστική ηγεσία της ΟΛΜΕ έχει ευθύνες. Οδήγησε έναν ολόκληρο κλάδο σε αδιέξοδο. Είχαμε προειδοποιήσει γι' αυτή την εξέλιξη έγκαιρα. Κάναμε καθαρό από την αρχή ότι σήμερα το κίνημα μπορεί να δώσει απάντηση στην αντιλαϊκή πολιτική και στον αυταρχισμό της κυβέρνησης μόνο με ενωτικούς ταξικούς αγώνες μαζί με τους άλλους κλάδους εργαζομένων και σε συμμαχία με τα λαϊκά στρώματα. Μπορεί να δώσει απάντηση μόνο με αγώνες που έχουν σχέδιο οργάνωσης, σύγκρουσης και προοπτικής. Τίποτα από όλα αυτά δεν έκανε η ηγεσία της ΟΛΜΕ.
Η ηγεσία της ΟΛΜΕ ακύρωσε τις όποιες αγωνιστικές διαθέσεις υπήρχαν στον κλάδο οι οποίες εκφράστηκαν με τη συμμετοχή 20.000 συναδέλφων στις γενικές συνελεύσεις».

***

Το πρωί της Τετάρτης το ΔΣ της Διδασκαλικής Ομοσπονδίας Ελλάδας συνεδρίασε έκτακτα και αποφάσισε ομόφωνα συμπόρευση με την ΟΛΜΕ, αν η ΟΛΜΕ καλέσει τα μέλη της για «σπάσιμο» της επιστράτευσης στην πράξη. Υπενθυμίζεται ότι η ΑΔΕΔΥ και ΓΣΕΕ είχαν αποφασίσει μια τρίωρη στάση εργασίας (12-3 μ.μ.) για την Πέμπτη. Την ίδια στιγμή πλήθος Σωματείων, Ομοσπονδιών, Εργατικών Κέντρων καταδικάζουν την επιστράτευση των εκπαιδευτικών. Σε αυτά προστέθηκαν χτες η Ομοσπονδία Τύπου και Χάρτου, η Διοίκηση του Συνδικάτου Μετάλλου Μαγνησίας «Μήτσος Παπαρήγας», το Εργατικό Κέντρο Θεσπρωτίας. Επίσης, την επιστράτευση καταδίκασε απερίφραστα η «Δημοκρατική Συσπείρωση για τις λαϊκές ελευθερίες και την αλληλεγγύη».

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2054 στις: Μάιος 16, 2013, 12:40:26 πμ »
Παρατηρώ ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα αναβολής της "εκ του ασφαλούς επανάστασης" , και της συνεπακόλουθης κατάληψης των Χειμερινών Ανακτόρων...

Εμμένοντας στις αρχικές μου απόψεις, επισημαίνω ότι Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ επανάσταση-αντίδραση-αντίσταση, απαιτεί προεργασία, οργάνωση, καθοδήγηση, αποφασιστικότητα, απόφαση για ΘΥΣΙΕΣ και πολλά άλλα.
Δυστυχώς, η επανάσταση ΔΕΝ μπαίνει στον αυτόματο πιλότο... ( Σε τελική ανάλυση: Άλλο επανάσταση, και άλλο "παίζω playstation με το joystick").

Υ.Γ1. Απ' ότι φαίνεται, ο κλάδος ΔΕΝ μπορεί να διαχειριστεί το όπλο της "απεργίας διαρκείας", όπως εξ' αρχής επισημάνθηκε εδώ μέσα πολλάκις.

Υ.Γ.2:

 Τώρα τι?
"Κόλλυβα με ρόδι..."

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2013, 01:04:43 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος phi_lol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2055 στις: Μάιος 16, 2013, 12:41:01 πμ »
Η απάντησή μας να είναι διεκδίκηση ουσιαστικών συνελεύσεων με δεσμευτικές αποφάσεις. Φτάνει πια με τον ξεπουλημένο συνδικαλισμό.
Everybody lies

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2056 στις: Μάιος 16, 2013, 12:43:39 πμ »
Ούτε καν μου περνά από το μυαλό ότι υπάρχει εκπαιδευτικός ο οποίος δεν θα κάνει την δουλειά της επιτήρησης σωστά, ενώ παράλληλα τον πληρώνουν οι 1500000 άνεργοι Έλληνες και Ελληνίδες.
PA, αυτό με τους 10.000 αναπληρωτές άνεργους επιλέον αφεντικά των καθηγητών είναι απάντηση στο παραπάνω μήνυμα. Έλα στις γενικές μας συνελεύσεις να πεις αυτά που γράφεις στα μηνύματά σου.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Απεργία στις πανελλαδικές και πολυνομοσχέδιο.
« Απάντηση #2057 στις: Μάιος 16, 2013, 12:45:22 πμ »
Ούτε καν μου περνά από το μυαλό ότι υπάρχει εκπαιδευτικός ο οποίος δεν θα κάνει την δουλειά της επιτήρησης σωστά, ενώ παράλληλα τον πληρώνουν οι 1500000 άνεργοι Έλληνες και Ελληνίδες.
PA, αυτό με τους 10.000 αναπληρωτές άνεργους επιλέον αφεντικά των καθηγητών είναι απάντηση στο παραπάνω μήνυμα. Έλα στις γενικές μας συνελεύσεις να πεις αυτά που γράφεις στα μηνύματά σου.

Πήγα και τα είπα συνάδελφε...
Πήγα ως συνήθως.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161864
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 503
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 309
Σύνολο: 319

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.