*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο  (Αναγνώστηκε 56099 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 14, 2013, 08:47:44 μμ »
Οπότε για να καταλάβω πηγαίνουμε στον Εοππεπ το φάκελο με τα δικαιολογητικά και βγαίνει μία κοινή άδεια πως μπορούμε να κάνουμε οποιαδήποτε δραστηριότητα φροντιστηριο ιδιαίτερα κατ¨οικον μαθήματα; γιατί λέει πως τα γράφεις κ τα τρια στο φάκελο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:37:18 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 14, 2013, 10:17:07 μμ »
Μπορεί 2 καθηγητές να πάρουν άδεια για οικοδιδασκαλείο και να συνεργάζονται σε κοινό χώρο κάνοντας ο καθένας τα μαθήματά του; Μπορούν και να το διαφημίζουν νόμιμα;

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 15, 2013, 02:02:33 πμ »
Η άδεια "ΚΑΤ’ ΟΙΚΟΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ" δεν σχετίζεται ούτε σχετιζόταν με χώρο διδασκαλίας.
Ούτε πριν υπήρχε διαδικασία ελέγχου χώρου.
Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η ΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ.

Όσο για τα υπόλοιπα... ό,τι λέει ο νόμος.
Γεια χαρα! θα ήθελα να ρωτήσω  για κάποιον που κάνει ιδαίτερα θα ήταν χρήσιμο να κάνει αναγγελία  διδασκαλίας? Υπάρχουν κάποιες προυποθέσεισ? Αν κάνω αναγγελία είμαι υποχρεωμένος να μπω στον οαεε?

Αποσυνδεδεμένος mathimatika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 18, 2013, 05:56:32 μμ »
Ψάχνοντας διαπίστωσα ότι ούτε οι ίδιοι οι υπάλληλοι δεν ξέρουν να απαντήσουν στα παραπάνω ερωτήματα (όπως και σε άλλα). Δεν υπάρχει συγκεκριμένο νομοθετικό πλαίσιο (τουλάχιστον προς το παρόν). Κάτι που θέλει προσοχή: δεν υπάρχει πλέον οικοδιδασκαλείο, άρα δεν είναι επιχείρηση, άρα πχ δεν μπορείς να έχεις ως υπαλλήλους σου άλλους καθηγητές( ; ). Μπορούν όμως άλλοι καθηγητές να διδάσκουν στον ίδιο χώρο με εσένα (με βάση το γεγονός ότι δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να αναφέρεται σε αυτό( ; )).

Για το ΟΑΕΕ: μάλλον( ; ) είναι υποχρεωτικό.


ΑΝ ΚΡΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ: ΜΑΣ ΦΩΤΙΣΕΣ! Ούτε κι εγώ είμαι σίγουρος. Ό,τι έμαθα πάντως σας το λέω. Ρωτήστε κι εσείς και βοηθήστε με τη σειρά σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:37:18 »

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 18, 2013, 06:17:35 μμ »

  Καλησπέρα  8)
Από την έρευνα που είχα κάνει εγώ μέχρι τώρα, η άδεια είχε την ονομασία "άδεια οικοδιδασκάλου" και αναφερόταν στα εξής: 1. Να κάνεις ιδιαίτερα σπίτι σου 2. Να κάνεις ιδιαίτερα σε σπίτια μαθητών σου 3. Να κάνεις ιδιαίτερα σε κάποιο χώρο που έχεις νοικιάσει. Επιτρεπόταν κανονικά η διαφήμιση. Μπορούσες να συνυπάρχεις σαν επιχείρηση με κάποιο άλλον καθηγητή. Απλά θα είχατε ξεχωριστές επιχειρήσεις κάτω από την ίδια στέγη. (Δεν επιτρεπόταν να προσλάβεις καθηγητές). Αυτά προ Εοππεπ. Τώρα δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση.  :o
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος vicky79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 19, 2013, 01:27:40 μμ »
Ψάχνοντας διαπίστωσα ότι ούτε οι ίδιοι οι υπάλληλοι δεν ξέρουν να απαντήσουν στα παραπάνω ερωτήματα (όπως και σε άλλα). Δεν υπάρχει συγκεκριμένο νομοθετικό πλαίσιο (τουλάχιστον προς το παρόν). Κάτι που θέλει προσοχή: δεν υπάρχει πλέον οικοδιδασκαλείο, άρα δεν είναι επιχείρηση, άρα πχ δεν μπορείς να έχεις ως υπαλλήλους σου άλλους καθηγητές( ; ). Μπορούν όμως άλλοι καθηγητές να διδάσκουν στον ίδιο χώρο με εσένα (με βάση το γεγονός ότι δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να αναφέρεται σε αυτό( ; )).

Για το ΟΑΕΕ: μάλλον( ; ) είναι υποχρεωτικό.


ΑΝ ΚΡΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ: ΜΑΣ ΦΩΤΙΣΕΣ! Ούτε κι εγώ είμαι σίγουρος. Ό,τι έμαθα πάντως σας το λέω. Ρωτήστε κι εσείς και βοηθήστε με τη σειρά σας.

Πάντως και εμένα δεν κατάφεραν να μου απαντήσουν σχεδόν σε τίποτα από ότι τους ρώτησα στον ΕΟΠΠΕΠ. Μου είπαν ότι επειδή δεν είναι υπεύθυνοι για τον έλεγχο του χώρου δεν τους αφορά που θα γίνονται τα μαθήματα. Σε άλλους είπαν ότι μόνο στο σπίτι του μαθητή. Επικρατεί γενικά μια τρέλα.
Μήπως σου είπαν κάτι για τον πόσο καιρό θέλει μέχρι να βγει η άδεια από την ημερομηνία αναγγελίας;   

Από ότι κατάλαβα μπορείς να νοικιάσεις χώρο όπου θα παραδίδεις μόνο εσύ μαθήματα

Αποσυνδεδεμένος mathimatika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 19, 2013, 02:28:23 μμ »
Μήπως σου είπαν κάτι για τον πόσο καιρό θέλει μέχρι να βγει η άδεια από την ημερομηνία αναγγελίας;
   

Δεν ρώτησα. Αν έχω καταλάβει σωστά κάνεις την αίτηση και ξεκινάς από την επόμενη στιγμή, εκτός αν σε ειδοποιήσουν ότι δεν γίνεται δεκτή η αίτησή σου. Αν δεν σου έρθει μία τέτοια ειδοποίηση εντός τριμήνου, τότε δεν θα σου έρθει ποτέ.

Από ότι κατάλαβα μπορείς να νοικιάσεις χώρο όπου θα παραδίδεις μόνο εσύ μαθήματα

Αν έχω καταλάβει σωστά μπορείς να νοικιάσεις χώρο, αλλά δεν είναι δεσμευτικό για το αν θα κάνουν ή όχι μαθήματα και άλλοι.


Ας κάνετε μία προσπάθεια να ρωτήσετε κι εσείς στα: 2102703052, 2102703054-059 στον ΕΟΠΠΕΠ από τις 1:00μμ έως τις 3:00μμ. Θέλει μόνο υπομονή μέχρι να απαντήσουν. Αν έχετε κάτι νεότερο από εκεί ή αλλού (:δικηγόροι, λογιστές κλπ), ενημερώστε σχετικά.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 19, 2013, 02:28:42 μμ »
φίλε φυσικέ γιάννενα, σου έστειλα p.m. νομίζω ότι η διεύθυνση εκπαίδευσης ξέρει τις διαδικασίες

Αποσυνδεδεμένος mathimatika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 20, 2013, 10:29:28 πμ »
Χμμμ... τελικά δεν είναι καθόλου απλά τα πράγματα.

Όλες οι παραπάνω ερωτήσεις πρέπει να γίνουν μάλλον και στην εφορία. Εκεί τα πράγματα είναι διαφορετικά. Θέλει πολύ περισσότερο ψάξιμο τελικά....

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 20, 2013, 10:34:40 πμ »
Ξέρετε κάποιον στην περιοχή σας που έχει ανοίξει οικοδιδασκαλείο; Μόνο αυτός θα μπορούσε να μας δώσει κάποιες πληροφορίες! Και βέβαια να μην το δει ανταγωνιστικά!

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 20, 2013, 02:20:45 μμ »
Πειτε μου..

Αποσυνδεδεμένος mathimatika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 20, 2013, 05:38:07 μμ »
Πειτε μου..

Κάποιες απορίες:
1. Είναι δυνατόν έναν χώρο να τον χρησιμοποιούν περισσότεροι του ενός καθηγητές;
2. Αν στο 1 η απάντηση είναι "ναι", είναι δυνατόν να "φέρνω" έναν φυσικό για να κάνει τη φυσική και να είναι με κάποιον τρόπο "υπάλληλός μου"; Με ποιον τρόπο; Θα του δίνω ένσημα ΙΚΑ ή θα έχει ΟΑΕΕ;
3. Γενικότερα ποιος είναι ο πιο κερδοφόρος τρόπος να λειτουργήσει ένα "οικοδιδασκαλείο" όσον αφορά τα ένσημα των υπολοίπων καθηγητών και τα ένσημα τα δικά μου;
4. Τελικά συμφέρει να κάνω ένα τέτοιο ξεκίνημα; Πόσοι μαθητές και πάνω ενδείκνυται να φοιτούν σε αυτό, ώστε να έχω κέρδη και με τι δίδακτρα;

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 20, 2013, 07:28:37 μμ »
Πειτε μου..

Κάποιες απορίες:
1. Είναι δυνατόν έναν χώρο να τον χρησιμοποιούν περισσότεροι του ενός καθηγητές;
2. Αν στο 1 η απάντηση είναι "ναι", είναι δυνατόν να "φέρνω" έναν φυσικό για να κάνει τη φυσική και να είναι με κάποιον τρόπο "υπάλληλός μου"; Με ποιον τρόπο; Θα του δίνω ένσημα ΙΚΑ ή θα έχει ΟΑΕΕ;
3. Γενικότερα ποιος είναι ο πιο κερδοφόρος τρόπος να λειτουργήσει ένα "οικοδιδασκαλείο" όσον αφορά τα ένσημα των υπολοίπων καθηγητών και τα ένσημα τα δικά μου;
4. Τελικά συμφέρει να κάνω ένα τέτοιο ξεκίνημα; Πόσοι μαθητές και πάνω ενδείκνυται να φοιτούν σε αυτό, ώστε να έχω κέρδη και με τι δίδακτρα;
1. Δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν το εχω ψαξει αλλα μαλλον γινεται τον ιδιο χωρο να τον χρησιμοποιουν περισσοτεροι του ενος.
2. Δε μπορεις ομως να τον εχεις υπαλληλο, αρα πρεπει να εχει ο ιδιος ΟΑΕΕ.
3. Πιστευω σε συμφερει μονο αν εχεις δικο σου χωρο και γλυτωνεις το ενοικιο. Αλλιως νοικιαζεις καπου κεντρικοτερα και ανοιγεις φροντιστηριο.
4 Για να σε συμφερει πρεπει να εχεις αρκετα ιδιαιτερα (γυρω στους 15 μαθητες).
Προσωπικα το ξεκινησα οχι για να μαζεψω περισσοτερο κοσμο αλλα επειδη ηδη ειχα αρκετα ιδιαιτερα και ηθελα να ασφαλιστω στον ΟΑΕΕ. Στο σπιτι μου που εχω δηλωσει και ως εδρα κανω ελαχιστα μαθηματα (2 -3 μαθητες) τα περισσοτερα ειναι εξω. Με λιγα λογια πιστευω οτι δεν προσφερει επαγγελματικη διεξοδο. Ειναι απλα ενας τροπος για να νομιμοποιησεις καποια εσοδα σου και να εχεις και ασφαλιση. Αν θελεις επιχειρηση σου προτεινω να ανοιξεις φροντιστηριο.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 20, 2013, 07:31:33 μμ »
Το φροντιστήριο όμως συνάδελφε δεν έχει περισσότερα έξοδα λειτουργίας;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.