*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο  (Αναγνώστηκε 56258 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 12, 2013, 10:55:12 πμ »
 με την αδεια οικοδιδασκαλιας μπορεις να κανεις εγγραφη στο  οαεε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:34:55 »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 12, 2013, 10:57:29 πμ »
Αυτό πίστευα και εγώ bania και ρώτησα τον εοππεπ και μου είπαν να απευθυνθώ στην εφορία αλλα δεν το χω κάνει ακομα. Αν ήταν τόσο προφανές δεν θα μου έλεγαν και οι ίδιοι από τον εοππεπ ότι δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο ?
μαλλον με τον εοππεπ αλλαξε η κατασταση, αφου πλεον θα μπορουν να δουν ποιοι εξασκουν το επαγγελμα και δεν ειναι γραμμενοι στον οαεε, επομενως ο εοππεπ ειναι η παγιδα που εβαλαν για να δουν ποιοι ειναι αυτοι που κανουν μαθηματα και δεν ασφαλιζονται

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 12, 2013, 10:58:25 πμ »
το θέμα είναι ότι για αρχή δεν θέλω να κάνω εγγραφή στον οαεε .Θέλω να δω πρώτα τι παιδιά θα έχω του χρόνου και μετα. Αν εχω λίγα δεν συμφέρει ο οαεε. Απλά αν δω ότι έχω αρκετά και θέλω να βγάλω άδεια θα πάρει πολλούσ μήνες για αυτό το  κοιτάω απο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 12, 2013, 10:59:59 πμ »
Αυτό πίστευα και εγώ bania και ρώτησα τον εοππεπ και μου είπαν να απευθυνθώ στην εφορία αλλα δεν το χω κάνει ακομα. Αν ήταν τόσο προφανές δεν θα μου έλεγαν και οι ίδιοι από τον εοππεπ ότι δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο ?
μαλλον με τον εοππεπ αλλαξε η κατασταση, αφου πλεον θα μπορουν να δουν ποιοι εξασκουν το επαγγελμα και δεν ειναι γραμμενοι στον οαεε, επομενως ο εοππεπ ειναι η παγιδα που εβαλαν για να δουν ποιοι ειναι αυτοι που κανουν μαθηματα και δεν ασφαλιζονται
Αυτο μου φαίνεται αρκετα λογικό δυστυχώς...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:34:55 »

Αποσυνδεδεμένος maria1967

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 12, 2013, 11:12:54 πμ »
Τα 452 το δίμηνο είναι για αρχή σύντομα ανεβαίνεις κλάσεις, με 13 χρόνια που έχω ΟΑΕΕ (αναρωτιέμαι ακόμα γιατί) πληρώνω 795 το δίμηνο και θα ανέβει και άλλο. Είναι υποχρεωτικό να κάνεις έναρξη επαγγέλματος, να τηρείς μαθητολόγιο να κόβεις αποδείξεις και υποβάλεις δήλωση με τις αποδείξεις και τα έξοδα σου ανά τρίμηνο (υπολόγισε λογιστή 70-140 ευρώ ανά τρίμηνο).
Με τον ΕΟΠΠΕΠ δηλώνουν μόνο όσοι κάνουν έναρξη τώρα για τους παλιούς (παλιές άδειες) δεν υπάρχει πρόβλεψη ακόμα καθώς δεν αναφέρει τίποτα η εγκύκλιος (το ρώτησα) για ότι άλλο θέλεις ρώτα.... Κάθε χρόνο θα ξεκινάς με 3500 ευρώ μείον (ΟΑΕΕ + Λογιστής) και στα 13 χρόνια κάθε χρόνο ξεκινάω με 5100-5300 μείον.... Αυτά περί των οικονομικών.

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 12, 2013, 11:18:48 πμ »
Σ ευχαριστω για την απάντηση Μαρία. Νομίζω ότι κατέληξα να αφήσω τα ιδιαίτερα και να πάω για σερβιτόρος.  :P :-[
Έλεος πια και πώς θα ζήσουμε? Πέρα  από τις εισφορές δεν πληρώνεις και φπα? Πόσο είναι αυτό ?

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 12, 2013, 11:24:45 πμ »
Μπορείς να έχεις άδεια οικοδιδασκαλίας και να μην την "ενεργοποιήσεις" με εγγραφή σε ΟΑΕΕ, έναρξη δραστηριότητας στην αρμόδια ΔΟΥ.
Ή μπορεί φέτος να έχεις δουλειά και να κόβεις αποδείξεις και του χρόνου να "κλείσεις" τα βιβλία σου γιατί δεν έχεις δουλειά (και να μην πληρώνεις ΟΑΕΕ) και τον επόμενο χρόνο να τα "ξανανοίξεις" κ.ο.κ.
Το πρόβλημα με όλα αυτά είναι πως κάθε "άνοιγμα" και "κλείσιμο" κοστίζει και σε χρήμα και σε χρόνο.
Δεν σε δεσμεύει η άδεια οικοδιδασκαλίας. Ακόμα και να σου κάνει έλεγχο η Εφορία (ενώ δεν έχεις κάνει έναρξη δραστηριότητας) τι θα σου πει; Το θεωρώ απίθανο και "τραβηγμένο" να υπάρξει πρόβλημα. Είναι σαν να έχω επαγγελματική άδεια οδήγησης φορτηγών και να μην έχω οδηγήσει ποτέ... απαγορεύεται;

Αποσυνδεδεμένος maria1967

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 12, 2013, 11:25:01 πμ »
 αααα εδώ είναι το ωραίο... δεν το ανέφερα διότι πλέον ξεκινάμε από αφορολόγητο κουλουρίτσα "0" και δεν έχει καθοριστεί ό τρόπος φορολόγησης λένε με κάποιο μαγικό τρόπο θα τον υπολογίζουν. Επίσης ξέχασα φόρο επιτηδεύματος 650,00 για φέτος ποιος ξέρει του χρόνου, και προκαταβολή φόρου για το επόμενο έτος 55% του υπολογιζόμενου φόρου που ακόμα δεν ξέρουμε ποιός θα είναι ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ !!! Αν ξεκινήσεις εσύ και κάποιος άλλος (400+400) πείτε μου να διακόψω εγώ για να μην στερήσω τον ΟΑΕΕ από τα 800 το δίμηνο....

Αποσυνδεδεμένος maria1967

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 12, 2013, 11:27:26 πμ »
Όπως λέει ο Στέλιος το κάθε κλείσιμο άνοιγμα είναι 150,00 , έλεγα και εγώ να το κάνω για το δίμηνο του Καλοκαιριού αλλά δεν το έκανα, θέλει και χαρτούρα. Επίσης αν έχεις ήδη ΙΚΑ, νομίζω ότι κάτι έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια και μπορείς να συνεχίσεις με ΙΚΑ δεν ξέρω παραπάνω έτσι πήρε το αυτί μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2013, 11:30:16 πμ από maria1967 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 12, 2013, 11:32:12 πμ »
Ακριβώς όπως τα λέει η maria1967. Η όλη κατάσταση και αντιμετώπιση του κράτους προς τους ελεύθερους επαγγελματίες είναι αυτοκαταστροφική (για το κράτος καταρχήν και μετά φυσικά και για τους πολίτες). (Πλέον) ένας επαγγελματίας έχει απίστευτα πάγια-υποχρεωτικά έξοδα. Να μην συζητήσω για τις ανύπαρκτες-καταργούμενες φοροαπαλλαγές, τόσο για τον επαγγελματία όσο και για τον πελάτη.
Δύσκολη εξίσωση...

Αποσυνδεδεμένος maria1967

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 12, 2013, 11:35:17 πμ »
Να θέλεις να είσαι νόμιμη και να σε σπρώχνουν στην παρανομία, και να εξηγηθώ 5.200 ευρώ μείον με την αρχή της χρονιάς είναι περίπου 260-300 ώρες μαθήματος, πόσο να χρεώσω το μάθημα και να είμαι και ανταγωνιστική στον καθηγητή που δεν πληρώνει τίποτα ?

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 12, 2013, 11:41:15 πμ »
Πέραν του να είσαι νόμιμος οι αποδείξεις είναι άχρηστες , έτσι δεν είναι? Δεν εκπίπτουν , σωστα?

Αποσυνδεδεμένος maria1967

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 12, 2013, 11:49:19 πμ »
Για φέτος εξέπιπταν αλλά υπάρχει και θέμα διαχείρισης και χρόνος διαχείρισης.
Φέτος μας αναγκάσανε να υποβάλουμε excel για 2011  και 2012 με το ΟΝΟΜΑ ΑΦΜ ΓΟΝΕΑ ΠΟΣΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ για να τσεκάρουν αν οι γονείς υποβάλανε στην δήλωση τους τα έξοδα αυτά.
Και ο.κ. αν μιλάμε για οικοδιδασκαλίο είναι 500- 800 - 1000 περίπου το έτος ανάλογα με τα μαθήματα, αν είναι ιδιωτικό σχολείο 7000 ευρώ και δεν τα έβαλε ως έξοδα την πάτησε ο γονιός και μετά φταις εσύ που το δήλωσες και τον "κάρφωσες"

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για Οικοδιδασκαλείο
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 12, 2013, 11:52:26 πμ »
Α, οκ ! Απλά είχα διαβάσει εδώ ότι δεν θα εξέπιπταν
http://www.forologikanea.gr/news/dapanes-pou-den-anagnorizontai/

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 309
Σύνολο: 312

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.