*

Ψηφοφορία

Γνωρίζετε ΕΕΕΕΚ στα οποία να έχουν δωθεί οργανικές θέσεις χωρίς να υπάρχουν εργαστήρια;

ΝΑΙ
9 (39.1%)
ΟΧΙ
9 (39.1%)
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ....
5 (21.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 23

Αποστολέας Θέμα: Παράνομες οργανικές θέσεις στα ΕΕΕΕΚ  (Αναγνώστηκε 43612 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mammos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράνομες οργανικές θέσεις στα ΕΕΕΕΚ
« στις: Μάιος 16, 2013, 07:39:34 μμ »
http://ipaideia.gr/fotografikes-theseis-stin-eidiki-agogi-kataggeloun-ekpaideutikoi-apo-tin-aitoloakarnania.aa3a2742aa5896a0bf2ac24e88ce52ae.htm
paronetol.gr

Περίεργες καταγγελίες δεχόμαστε το τελευταίο διάστημα από εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που εξυπηρετούν  τις ανάγκες των ειδικών σχολείων της περιοχής .. Πιο συγκεκριμένα υπάρχουν βάσιμες υπόνοιες στους εν λόγω εκπαιδευτικούς πως συνδικαλιστικοί φορείς σε συνεργασία με  την δευτεροβάθμια διεύθυνση αγνοούν τις πραγματικές ανάγκες των ειδικών σχολείων και προσπαθούν να δημιουργήσουν μελλοντικά θέσεις που δεν εξυπηρετούν τις εκπαιδευτικές ανάγκες των σχολείων αλλά προσωπικές σκοπιμότητες ενδεχομένως.
Μέρος των εκπαιδευτικών σύμφωνα με πληροφορίες βάλλεται κατά της δευτεροβάθμιας την οποία ευθέως κατηγορεί πως επιθυμεί ή σιγοντάρει  την προκήρυξη φωτογραφικών θέσεων ώστε τις οργανικές θέσεις που προβλέπονται από το Υπουργείο να τις καλύψουν ειδικότητες οι οποίες είναι υπεράριθμες στις συγκεκριμένες εκπαιδευτικές κοινότητες. Ουσιαστικά κάποιοι προσπαθούν να προσαρμόσουν το σχολείο στις ανάγκες των εκπαιδευτικών και όχι στις πραγματικές εκπαιδευτικές ανάγκες!  Οι εκπαιδευτικοί των οποίων απειλείται η εργασιακή τους θέση ανήσυχοι παρακολουθούν τις εξελίξεις και ετοιμάζονται να δράσουν εάν και εφόσον οι υποψίες τους περι φωτογραφικών θέσεων επαληθευτούν! Αν δηλαδή το Υπουργείο και ο αρμόδιος Υπουργός κ. Αρβανιτόπουλος επικυρώσει τις θέσεις αγνοώντας τις πραγματικές ανάγκες των ΑΜΕΑ τότε  εκτός του ότι  θα μείνουν χωρίς δουλειά συγκεκριμένα άτομα τα οποία θα αντικατασταθούν από «ημέτερους» . θα  συμβεί και κάτι πολύ πιο δυσάρεστο! Τα σχολεία με ειδικές ανάγκες θα γεμίσουν από ειδικότητες που δεν χρειάζονται στους μαθητές τους . Στη Ναύπακτο για παράδειγμα προκηρύσσονται δυο οργανικές θέσεις γεωπόνων χωρίς να υπάρχει εργαστήρια γεωπονίας ενώ στο Αγρίνιο προκηρύσσονται θέσεις αυτόνομης διαβίωσης ενώ σύμφωνα με το ΦΕΚ ίδρυσης του Σχολείου δεν υπάρχει τέτοιο εργαστήριο! Η κατάσταση όπως καταλαβαίνεται εγείρει ερωτήματα και απαιτεί από τους ιθύνοντες μια δεύτερη τουλάχιστον επανακαταμέτρηση των πραγματικών αναγκών των σχολείων!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2013, 08:54:07 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
τραγικό... τραγικό...  :-[
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
έχω την εντύπωση οτι τις εν λόγω θέσεις δεν τις έδωσε η ΔΔΕ Αιτ/νίας αλλά το υπουργείο απευθείας.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mammos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΣΤΑ ΕΕΕΕΚ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 16, 2013, 11:36:36 μμ »
O Δ/ΝΤΗς στέλνει στην Δ/θμια και μετά πάνε στο Υπουργείο...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2013, 12:53:23 μμ από akp »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
σύσταση θέσεων κάνει το Υπουργείο και μόνο.
Οι ΔΔΕ στέλνουν ώρες που μπορουν να συμπληρώσουν ΗΔΗ συσταθείσες οργανικές.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mammos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΣΤΑ ΕΕΕΕΚ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 16, 2013, 11:43:17 μμ »
εχεις προσωπικη γνωση του συγκεκριμενου θεματος?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2013, 12:53:55 μμ από akp »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
και ναι και όχι.
Ναι γιατί
α. προκύπτει απο τον 1566 ότι σύσταση θέσεων γίνεται από το υπουργειο ( βλ. άρ. 4 ) και
β. η κολλητή μου δουλεύει στην εν λόγω ΔΔΕ και άρα μια κάποια ενημέρωση την έχω.

όχι γιατί
δεν έχω ιδίαν αντίληψη του θέματος
αλλά πιστεύω ότι και κανείς που δεν δουλεύει εντός της συγκεκριμένης διεύθυνσης δεν έχει ομοίως.

Γιατί δεν ζητάτε διευκρινίσεις επομένως απο την ΔΔΕ ;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mammos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΣΤΑ ΕΕΕΕΚ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 17, 2013, 12:10:07 πμ »
αφου συζητατε με την κολλητη σας τετοια θεματα... θα ξερετε πολυ καλυτερα απο αλλους... οχι ομως απο τους αμεσα ενδιαφερομενους επιτρεψτε μου
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2013, 12:54:18 μμ από akp »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
δεν επιμένω ως προς αυτό αλλά η εν λογω ΔΔΕ ειναι απο τις πλέον τυπικές και νομοταγείς γι αυτό και μου κάνει εντύπωση.

σε κάθε περίπτωση πάντως, λεπτομερειες δεν μπορώ να γνωρίζω για το συγκεκριμένο θέμα. :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος mammos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΣΤΑ ΕΕΕΕΚ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 17, 2013, 12:22:16 πμ »
η οργανικη που δεν αντιστοιχει σε εργαστηριο ειναι μαιμου...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2013, 12:55:27 μμ από akp »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
ψάξτε το πάντως. Θυμαμαι πέρισυ που δίναμε κενά για ΣΜΕΑΕ κοιτουσαμε το ΦΕΚ ίδρυσης και τυχόν τροποποιητικά του για να δουμε αν όντως υπάρχουν οργανικές θέσεις που αντιστοιχουν στα κενά που θα δίναμε. Εξ ου και λέω πως τη σύσταση θέσεων την κάνει το υπουργείο.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Neronas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδία αν το λάθος έγινε από το Υπουργείο καλό θα είναι απλά να διορθωθεί. Να ρωτήσω κάτι γιατί εγώ δεν ξέρω ? πρέπει να γίνει καταγγελία για να διορθωθεί το λάθος η να γίνει απλά ενημέρωση προς το Υπουργείο από όσους βρίσκονται σε θέσεις ευθύνης , για αυτά τα θέματα

Αποσυνδεδεμένος mammos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΣΤΑ ΕΕΕΕΚ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 17, 2013, 11:49:51 μμ »
Ισως το Σώματο Επιθεωρητών Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης πρεπει να αναλάβει... μιας και
 το συσταθέν δια του Ν. 2477/1997 (ΦΕΚ 59 Α) Σώμα Επιθεωρητών Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης (Σ.Ε.Ε.Δ.Δ.) είναι αρμόδιο για τη διενέργεια επιθεωρήσεων, έκτακτων ελέγχων και ερευνών, τη συγκέντρωση του αποδεικτικού υλικού για την άσκηση ποινικής ή πειθαρχικής δίωξης και για τον έλεγχο των δηλώσεων της περιουσιακής κατάστασης των υπαλλήλων, που υπηρετούν στους φορείς της επόμενης παραγράφου, με σκοπό τη διασφάλιση της εύρυθμης και αποτελεσματικής λειτουργίας της διοίκησης, ιδιαίτερα δε την επισήμανση φαινομένων διαφθοράς, κακοδιοίκησης, αδιαφανών διαδικασιών, αναποτελεσματικότητας, χαμηλής παραγωγικότητας και ποιότητας των παρεχόμενων υπηρεσιών.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2013, 12:55:57 μμ από akp »

Αποσυνδεδεμένος Neronas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρε παιδιά όλοι το ξέρουν ότι σε όλη την επαγγελματική εκπαίδευση, βγαίνουν τέτοιες θέσεις, στήνουν εργαστήρια στα μέτρα τους, τα παιδία και τους γονείς τους παραπληροφορούν και τα γράφουν σε όποιο εργαστήριο θέλουν ανάλογα με τον υπεραρίθμου Βολεψάκια εκπαιδευτικό  τους που δεν θέλει να κάνει την διαδρομή Καλλιθέα μοναστηράκι. Και δεν τους πειράζει αν θα καταργήσουν θέσεις άλλων ειδικοτήτων,  η αν θα φήγουν συνάδελφοι από την δουλειά   

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 821
Σύνολο: 833

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.