*

Αποστολέας Θέμα: "Πηγαδάκι"  (Αναγνώστηκε 6911 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Πηγαδάκι Γ.Α
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 10, 2013, 11:05:06 μμ »
Οι αλλοι τι να του πουνε; Οτι ενδιαφερεται μονο για την συζητηση που θελει αυτος;  Γιατι  κακο ειναι;  Και βεβαια Β για το θεμα εκεινο ενδιαφερομαι και οχι για παν οτι προκυψει  στη πορεία. Αλλιως θα μεινουμε σε ολα ερασιτέχνες με την κακη εννοια του ορου και δεν θα'χουμε το δικαιωμα ουτε στουσ μαθητες να πουμε οτι  δεν πρεπει να αρκουνται σε οσα τους ερχονται  μονο  και να μην προσλαμβανουν άλλα και να μη τα επεξεργαζονται πριν ξαναμιλησουν...

Όχι, δεν είναι απαραίτητα κακό, αν αυτό σε ικανοποιεί.

Η δική μου φιλοσοφία λ.χ είναι να διαβάζω τα πάντα, ακόμα κι αν δεν ήταν αυτά που είχα αρχικά στο μυαλό μου, γιατί πιστεύω ότι το ενδιαφέρον στοιχείο μπορεί να ξεπηδήσει από παντού.
Μου αρέσει η οργάνωση της σκέψης, αλλά όχι και η απόλυτη καθοδήγησή της σε προκαθορισμένα πλαίσια.
Ως εκ τούτου, αν έμπαινα στη διαδικασία να πω κάτι σε μαθητές, θα ήταν να προσπαθήσουν να φτάσουν τη σκέψη τους  όχι εκεί που είναι η δική μου, αλλά ει δυνατόν, πιο πέρα, λαμβάνοντας τα λεγόμενά μου μόνο ως αφορμή για σκέψη και όχι ως περίγραμμα της ή απαραίτητη προϋπόθεσή της.

Εξαρτάται πώς βλέπει κανείς τα πράγματα. Εν πάση περιπτώσει, σταματώ εδώ την κουβέντα, γιατί δεν έχει και πολύ νόημα. Είναι σεβαστή η κοσμοθεωρία του καθενός. :D
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πηγαδάκι Γ.Α
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:17:59 »

Αποσυνδεδεμένος Πηγαδάκι Γ.Α.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πηγαδάκι Γ.Α
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 11, 2013, 07:22:25 πμ »
...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2013, 04:30:19 μμ από Πηγαδάκι Γ.Α. »

Αποσυνδεδεμένος Πηγαδάκι Γ.Α.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Πηγαδάκι"
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 11, 2013, 04:21:21 μμ »
....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2013, 04:29:55 μμ από Πηγαδάκι Γ.Α. »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: "Πηγαδάκι"
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 11, 2013, 07:40:03 μμ »
Αγαπητέ συνάδελφε Πηγαδάκι Γ.Α
Είναι μέρες τώρα, που θέλω να γράψω κάτι σε σχέση με τις τοποθετήσεις και τους προβληματισμούς σου.
Και δεν ξέρω από που να αρχίσω.
Τα κείμενά σου, είναι χείμαρρος ιδεών.
Μιλώντας με εξαιρετική συνάδελφο και φίλη που διάβασε τις τοποθετήσεις σου και τις σχολιάζαμε, της είπα ότι όταν τις διάβαζα μου ερχόταν στο μυαλό "καθάριο ορμητικό νερό που κυλάει αφρίζοντας".
Συνάδελφε θέλω να σου ζητήσω μια χάρη:
Μην σταματήσεις να παρεμβαίνεις εδώ μέσα αλλά και όπου αλλού μπορείς.
Η Ελληνική κοινωνία, έχει αυτό το μεγάλο πρόβλημα: τα αξιόλογα μέλη της, ΔΕΝ μιλάνε. Σιωπούν.
Αποτέλεσμα?
Να ακούγεται σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα ο άχρηστος και άχαρος θόρυβος των "ντενεκέδων".
Είναι ανάγκη, να αρχίσουν να μιλάνε οι αξιόλογοι άνθρωποι: αυτοί που έχουν περιεχόμενο και μπορούν να το εκφράσουν.

Υ.Γ. Αυτά, μέχρι να βρω λίγο χρόνο ( μόλις διορθώσω τα πακετάκια των γραπτών μου) ώστε να ξεκαθαρίσω το από που θα ξεκινήσω μία τοποθέτηση με αφορμή τα γραφόμενά σου.


 
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: "Πηγαδάκι"
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:17:59 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: "Πηγαδάκι"
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 11, 2013, 07:53:29 μμ »
Αγαπητέ συνάδελφε Πηγαδάκι Γ.Α
Συνάδελφε θέλω να σου ζητήσω μια χάρη:
Μην σταματήσεις να παρεμβαίνεις εδώ μέσα αλλά και όπου αλλού μπορείς.
Η Ελληνική κοινωνία, έχει αυτό το μεγάλο πρόβλημα: τα αξιόλογα μέλη της, ΔΕΝ μιλάνε. Σιωπούν.
Αποτέλεσμα?
Να ακούγεται σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα ο άχρηστος και άχαρος θόρυβος των "ντενεκέδων".
Είναι ανάγκη, να αρχίσουν να μιλάνε οι αξιόλογοι άνθρωποι: αυτοί που έχουν περιεχόμενο και μπορούν να το εκφράσουν.
 

Επίσης, εγώ θα ήθελα να σου ζητησω Πηγαδάκι μιά χάρη:
Ας ειναι τα κείμενα σου μικρότερα και πιο μαζεμένα ωστε να μπορουν τα μέλη να παρακολουθουν και να συμμετέχουν.
Απόδειξη πως δεν υπαρχει μεγαλη κινητικότητα. Μην απορεις και δεν είναι πως ειναι "ντενεκέδες" είναι αυτο που τόνισα εξ αρχης. Θεμα δεν υπήρχε κια εκτος αυτου ουτε σαφες περιεχομενο. Εχει απλωθει τοοοοσο το πραγμα που πραγματικά δυσκολευει.

Επισης, δευτερον και καθόλου ασήμαντο, ειναι ο τροπος προς τα μέλη. Πρεπει να ακολουθουν την γραμμή σου? ή και τους δικους σου όρους? Μα, σε μια δημόσια συζήτηση αυτο δεν πρεπει να συμβαινει.
Για του λόγου το αληθες κοιτα τα προηγουμενα μηνυματα σου.

Πραγματικά ειναι ολα τα θεματα που ανοιξες πολυ σημαντικα και ενδιαφέροντα και ειναι κριμα να μην μπορουν να παρακολουθουνται απο τα μελη.

Εδω, δεν ειναι προσωπικό βήμα το τόπικ. Αν θελει κανεις κατι τετοιο δημιουργει δικη του σελιδα.
Τελος, θα συνιστουσα προσοχη στον τροπο που απευθυνεσαι στα μέλη. Παραβίαση όρων χρήσης.
Ευχαριστώ.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2013, 08:07:35 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: "Πηγαδάκι"
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 11, 2013, 08:26:37 μμ »
@Πηγαδάκι


Επειδή βλέπω ότι έχεις φτάσει στο σημείο να γράφεις και διαλογικά κείμενα καλοκαιριάτικα, θα πω μόνο μερικά πράγματα.

Ο μόνος λόγος που μπήκα στη διαδικασία να γράψω στο πηγαδάκι σου ήταν γιατί ήθελα, επειδή είσαι καινούργιο μέλος, να βρω κάποιο δίαυλο επικοινωνίας μαζί σου σε ένδειξη καλής θελήσεως. Κατά τ' άλλα, το γράψιμο δεν μου λείπει εδώ μέσα τόσα χρόνια, για να ψάχνω ευκαιρία να μιλήσω στο δικό σου θέμα.

Δεν σνόμπαρα τα κείμενά σου. Αυτό το συμπέρανες μόνος σου εξ αρχής.
Ωστόσο, οφείλω να πω ότι όσο κι αν προσπάθησα, ήταν αδύνατο να τα προσπελάσω έτσι όπως τα γράφεις. Όσο ενδιαφέροντα κι αν φαίνονται τα θέματα που θίγεις, τα κείμενα έχουν αρκετά προβλήματα σε επίπεδο μορφής και έκφρασης και απέχουν αρκετά ως προς την έκταση από τα συνήθη διαδικτυακά κείμενα.
Ο χειμαρρώδης λόγος είναι εντυπωσιακός σε προφορικό επίπεδο, αλλά στα γραπτά είναι απλώς ασαφής.

Μου έδωσες ωστόσο την εντύπωση ότι είσαι ένας εκπαιδευτικός με μεράκι και γι' αυτό είπα να μην δώσω τόση σημασία σ'  αυτό  και να περιμένω μήπως στην πορεία αλλάξει κάτι.
Σχολίασα λοιπόν κάτι που έγραψες εσύ στο πλαίσιο μιας ανάρτησης και όχι γενικώς και αορίστως ό,τι μου ήρθε στο μυαλό, ακριβώς για να ξεπεράσω αυτόν το σκόπελο και επειδή σε γενικές γραμμές συμφωνούσα μαζί σου στο συγκεκριμένο θέμα.
Προφανώς, κι αυτό το εξέλαβες αρνητικά, γιατί θεωρούσες ως απαραίτητη προϋπόθεση να έχω διαβάσει πρώτα τα άλλα κείμενα.
Είναι προφανές ότι δεν σε απασχολεί να προκαλέσεις το ενδιαφέρον του αναγνωστικού κοινού σε καμία φάση του διαλόγου, γιατί θεωρείς αυτονόητο ότι θα πρέπει να διαβάσει ο άλλος ό,τι γράφεις, όπως το γράφεις από κάποιου είδους υποχρέωση.

Ως προς τις κοσμοθεωρίες...
Ανοικτό θεωρώ το πνεύμα που έχει ευελιξία και διαλλακτικότητα και όχι αυτό που έχει την απαίτηση να προσαρμοστούν οι άλλοι στις επιθυμίες του.
Στόχο του σχολείου ειδικά στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση θεωρώ πρωτίστως να μάθει τα παιδιά να σκέπτονται ελεύθερα και να αναζητούν τις πληροφορίες μόνα τους και δευτερευόντως, να τους μεταδώσει κάποιες βασικές γνώσεις (κι αυτές με τρόπο που θα τα διευκολύνει να τις αφομοιώσουν και όχι όπως βολεύει τον κάθε εκπαιδευτικό).

Το τι έκανες στην πράξη στο πλαίσιο του πρότζεκτ δεν το γνωρίζω, γιατί δεν ήμουν εκεί. Το σχόλιο για την κοσμοθεωρία αφορούσε τα όσα μου είπες εδώ μέσα και μόνο. Για τα πρότζεκτ σου δεν πρόλαβα καν να διαμορφώσω άποψη, γιατί με τη στάση σου με απέτρεπες από το να τα διαβάσω και τώρα πλέον το έχεις καταστήσει αδύνατο.

Ειλικρινά λυπάμαι που αντιμετωπίζω τέτοια στάση από νέο μέλος και δεν έχω καμία διάθεση να ξαναεπιστρέψω στο θέμα σου. Οπότε μην ανησυχείς. Δεν πρόκειται να σε ξαναπασχολήσω.
Μπορείς να συνεχίσεις το διάλογο με όσους επιθυμείς.


......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Πηγαδάκι Γ.Α
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 11, 2013, 08:58:50 μμ »
[...]
ακόμη και σε εποχή κρίσης έχει νόημα εκτός από το να αναρωτιόμαστε για το τι να κάνουμε γι’αυτήν, να προσπαθούμε να κάνουμε και όσα έχουν νόημα όταν δεν υπάρχει κρίση.


Εντός αυτών των τριών σειρών κρύβεται εκείνο το βαθιά ουσιώδες, πολιτικά και κοινωνικά υγιές που εκ του αποτελέσματος φαίνεται ότι δεν προσπαθήσαμε μέχρι τώρα γι' αυτό.

"Τίποτε όμως δεν χάθηκε ακόμη", όχι επειδή έτσι το προστάζει η αφελής αισιόδοξη φύση μου, αλλά γιατί λιγοστές φωνές υπάρχουν. Και όσο υπάρχουν, τίποτα δεν χάθηκε..

τι ομορφιά - τι φως .. της γειτονιάς μας ο τρελός .. γλυκαίνεσαι να τον ακούς..να χαμε ακόμα άλλους δυο τέτοιους τρελούς...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2013, 09:02:24 μμ από troll »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος Πηγαδάκι Γ.Α.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Πηγαδάκι"
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 11, 2013, 09:14:48 μμ »
...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2013, 04:29:27 μμ από Πηγαδάκι Γ.Α. »

Αποσυνδεδεμένος Πηγαδάκι Γ.Α.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Πηγαδάκι"
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 12, 2013, 06:55:56 πμ »
...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2013, 04:29:04 μμ από Πηγαδάκι Γ.Α. »

Αποσυνδεδεμένος Πηγαδάκι Γ.Α.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Πηγαδάκι"
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 12, 2013, 01:56:18 μμ »
...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2013, 04:28:40 μμ από Πηγαδάκι Γ.Α. »

Αποσυνδεδεμένος Πηγαδάκι Γ.Α.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Πηγαδάκι"
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 12, 2013, 04:54:23 μμ »
....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2013, 04:28:22 μμ από Πηγαδάκι Γ.Α. »

Αποσυνδεδεμένος Πηγαδάκι Γ.Α.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Πηγαδάκι"
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 13, 2013, 05:30:15 πμ »
....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2013, 04:28:03 μμ από Πηγαδάκι Γ.Α. »

Αποσυνδεδεμένος Πηγαδάκι Γ.Α.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Πηγαδάκι"
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 13, 2013, 05:44:07 πμ »
...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2013, 04:27:44 μμ από Πηγαδάκι Γ.Α. »

Αποσυνδεδεμένος Πηγαδάκι Γ.Α.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: "Πηγαδάκι"
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 13, 2013, 06:19:55 πμ »
...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2013, 04:27:24 μμ από Πηγαδάκι Γ.Α. »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159840
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 551
Σύνολο: 558

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.