*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση στα Νεα βιβλια Γυμνασίου στα Δωδεκάνησα  (Αναγνώστηκε 1284 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα

Όπως γνωρίζετε οι περισσότεροι, στις αρχές Σεπτέμβρη θα γίνει ενημέρωση στους καθηγητές και δασκάλους για τα Νέα διδακτικά πακέτα (βιβλία + CD) του δημοτικού και γυμνασίου.

Επειδή είμαι επιμορφωτής για τον κλάδο ΠΕ0401 (Φυσικών) στα Δωδεκάνησα παρακολουθώ στενά το θέμα μιας και μέχρι πρόσφατα δεν είχαν βγει οι ημερομηνίες επιμόρφωσης. Χτες έμαθα τα παρακάτω:

Οι ημερομηνίες επιμόρφωσης (πάντα για τα Δωδεκάνησα) είναι από 03/09 έως 08/09 για όλους τους κλάδους. Συγκεκριμένα για τους ΠΕ04, θα υπάρχουν 2 τμήματα στην Ρόδο για τα νότια Δωδεκάνησα (1ο τμήμα: 03/09 και 04/09, 2ο τμήμα: 05/09 και 06/09) και ένα στην Κω για τα βόρεια Δωδεκάνησα (07/09 και 08/09).

Το σημαντικό που αφορά όλους τους κλάδους είναι ότι όλοι οι καθηγητές (νεοδιόριστοί και μη) θα παρακολουθήσουν τα σεμινάρια (ανάλογα με το τμήμα που θα ενταχθούν) και μετά θα φύγουν για τοποθέτηση στα σχολεία τους.

Τέλος δεν έχω πληροφόρηση αν τα σεμινάρια θα τα παρακολουθήσουν και όσοι έχουν τοποθετηθεί σε Λύκεια.

Με λίγα λόγια πάει και η πρώτη εβδομάδα του Σεπτέμβρη. Αν σας ενδιαφέρει η εξέλιξη του θέματος, θα ενημερώσω μόλις έχω κάτι νεότερο.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στα Νεα βιβλια Γυμνασίου στα Δωδεκάνησα
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 24, 2007, 04:42:59 μμ »
Φυσικά και μας ενδιαφέρει...  8)
Ώρες και τόπο επιμόρφωσης ξέρουμε, φίλε μου vgargan; Και πώς θα χωριστούμε στα τμήματα;
Και το άλλο που λες για τα λύκεια... νομίζω ότι θα ήταν άδικο και λάθος να επιμορφωθούν μόνο οι συνάδελφοι των γυμνασίων, καθώς μπορεί κάποιος φέτος να είναι σε λύκειο και του χρόνου μετά από μετάθεση/απόσπαση σε γυμνάσιο, οπότε αν δεν επιμορφωθεί φέτος, δεν θα επιμορφωθεί ποτέ!

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στα Νεα βιβλια Γυμνασίου στα Δωδεκάνησα
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 24, 2007, 04:52:05 μμ »
Όπως έγραψα και αλλού, στο τηλέφωνο μου είπαν από τη Β/θμια ότι θα περάσουμε σεμινάριο 5 & 6/9.
Δεν ανέφερε κάτι για άλλο γκρουπ στις 3 & 4/9, αλλά αυτό μπορεί να έγινε γιατί είμαι νεοδιόριστος.
Ίσως τους νεοδιόριστους μας βάλουν στο 2ο γκρουπ γιατί κάποιοι μπορεί να μην είναι Ρόδο στις 3/9...
Που σημαίνει ότι ίσως εσείς οι παλιοί να είστε στο 1ο γκρουπ...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Επιμόρφωση στα Νεα βιβλια Γυμνασίου στα Δωδεκάνησα
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 24, 2007, 05:04:51 μμ »
Φίλε vsk,

Ώρες και τόπο επιμόρφωσης ξέρουμε, φίλε μου vgargan; Και πώς θα χωριστούμε στα τμήματα;

Απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα θα έχουμε την ερχόμενη Δευτέρα το πολύ Τρίτη. Αφού οι νεοδιόριστοι θα παρουσιαστούν 03-06/09, εκτίμηση μου είναι ότι ο χωρισμός σε τμήματα θα γίνει: 1ο τμήμα -> ήδη διορισμένοι, 2ο τμήμα -> νεοδιόριστοι

Και το άλλο που λες για τα λύκεια... νομίζω ότι θα ήταν άδικο και λάθος να επιμορφωθούν μόνο οι συνάδελφοι των γυμνασίων, καθώς μπορεί κάποιος φέτος να είναι σε λύκειο και του χρόνου μετά από μετάθεση/απόσπαση σε γυμνάσιο, οπότε αν δεν επιμορφωθεί φέτος, δεν θα επιμορφωθεί ποτέ!

Σωστά τα λες και είναι πιθανό να γίνει έτσι. Απλώς σκέφτομαι ότι όλοι οι ΠΕ04 (Φυσικοί-Χημικοί-Βιολόγοι θα παρακολουθήσουν όλα τα μαθήματα) στα Δωδεκάνησα είναι αρκετοί και θα γίνει χαμός. Επιπλέον στη διάρκεια της χρονιάς ρόλο επιμορφωτών έχουν αναλάβει οι Υπεύθυνοι ΕΚΦΕ και οι Σύμβουλοι, οπότε δεν νομίζω να μείνουν οι συνάδελφοι ξεκρέμαστοι.

Όλα αυτά βέβαια είναι σκέψεις, τα γεγονότα προσεχώς...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος olive

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στα Νεα βιβλια Γυμνασίου στα Δωδεκάνησα
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 24, 2007, 07:45:34 μμ »
όσοι πήραμε απόσπαση σε γραφεια, θα παρακολουθήσουμε κανονικά?? και αν ναι,θα μας πάρουν τηλέφωνο? έγω πάντως θα ήθελα να παρακολουθήσω,διότι η απόσπαση είναι κάτι προσωρινό και του χρόνου θα ίσως να είμαστε πάλι σε σχολείο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161926
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 579
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 553
Σύνολο: 568

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.