*

Αποστολέας Θέμα: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 111962 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marguerite

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 06, 2013, 11:04:35 πμ »
Εγώ είμαι στους διοριστέους-αδιόριστους που έχουν προσφύγει δικαστικά μέσω του Χατζηφώτη, ο οποίος στη δικογραφία υποστηρίζει ότι οι οποιοιδήποτε νόμοι ορίζουν προσλήψεις εκτός ΑΣΕΠ αντιβαίνουν στο Σύνταγμα.
Θα μπορούσε ο σύλλογος να περιλαμβάνει και τους διοριστέους; Ούτως ή άλλως οι ΦΕΚίτες υποτίθεται θα ανήκουν στους διορισμένους κάποια στιγμή...
Πρέπει να εξασφαλίσουμε ότι το Υπουργείο δεν θα μας στείλει υποχρεωτικά από 'δω κι από 'κει για να καλύψει τρύπες σε άλλα Υπουργεία, ενώ θα διορίσει στα σχολεία τους 24μηνίτες κλπ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:16:04 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 06, 2013, 11:32:33 πμ »
leonidass σε καμιά περίπτωση ο σύλλογος δε γίνεται για να βγάλουμε τα μάτια μεταξύ μας. Από λογικούς και μορφωμένους ανθρώπους αυτό που αναμένεται να κάνουν είναι να οριοθετήσουν τα δικαιώματά τους με βάση το νομικό πλαίσιο του διορισμού τους. Ο σύλλογος είναι για να συντονίζει και να είναι έτοιμος ανά πάσα στιγμή, γιατί ως συνήθως οι εξελίξεις μας αιφνιδιάζουν και δεν επιτρέπουν καμιά κίνηση για αντίδραση...

Ευχαριστούμε για τις ευχές daskala... Ο σύλλογος είναι ακόμα ιδέα, δεν υφίσταται νομικά και είναι νωρίς για τέτοιες διεκδικήσεις. Προς το παρόν αυτό που χρειάζεται είναι να εγγραφούν κι άλλα μέλη!

soniaP δε χρειάζεσαι το e-mail της elean. Μπορείς να της στείλεις προσωπικό μήνυμα μέσω του pde.
Καλά έκανες και ενημέρωσες άλλους συναδέλφους για το σύλλογο. Καλωσήρθες στο pde!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 06, 2013, 11:39:08 πμ »
marguerite το να περιλαμβάνει ο σύλλογος και τους διοριστέους το πρότεινε και ένας διορισμένος συνάδελφος.
Ωστόσο, ίσως είναι καλύτερα για αρχή να ιδρυθεί από τους διορισμένους εκπαιδευτικούς του ΑΣΕΠ και αν ο σύλλογος το επιθυμεί στη συνέχεια μπορεί να προσκαλέσει και τους διοριστέους ασεπίτες να εγγραφούν.
Προς το παρόν οι διοριστέοι εκπροσωπούμαστε από τον σύλλογο ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΙ ΑΣΕΠ 2008 και τον δικηγόρο μας!

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 06, 2013, 12:40:55 μμ »
Δεν ξέρω αν στέκει νομικά ή αν είναι ήδη αργά,
αλλά ίσως θα ήταν εφικτή μια εκ νέου προσφυγή στο ΣτΕ αυτή τη φορά από τους άμεσα θιγομένους στο θέμα των πλεοναζόντων,
εφόσον η μη κατοχή οργανικής θέσης δεν έγινε με υπαιτιότητά τους, αλλά με ευθύνη, σκοπιμότητα ή αβελτηρία της υπηρεσίας (κατά τόπους ΠΥΣΔΕ, Υπουργείο, μεταθέσεις κλπ).
Ίσως θα μπορούσαν να επιτύχουν τη δικαίωσή τους εξαιρούμενοι από τη διάταξη των ολικά υπεραρίθμων, αποδεικνύοντας με κάποιον τρόπο ότι οι οργανικές κατανεμήθηκαν, εική και ως έτυχεν, σε άλλους με λιγότερα χρόνια υπηρεσίας εντελώς συγκυριακά και ανορθολογιστικά.
Συνάδελφε,η προσφυγή θα γίνει για το γεγονός πως τα δικαιώματα σας θίγονται απο συναδέλφους που έχουν παράνομα διοριστεί χωρίς ασεπ μετά το 2002.Η διαχωριστική γραμμή είναι μεταξύ νόμιμων και παράνομων και όχι παλιών και νέων,βασικών ειδικοτήτων και μη.Αυτός ο διαχωρισμός νομικά είναι πανίσχυρος και σε περίπτωση προσφυγής,αν υποστηριχθεί σωστά,θα φέρει αποτέλεσμα.Προς το παρόν,δεν θα ήθελα να πω κάτι περισσότερο,αλλά να ξέρεις:όλοι οι μη ασεπίτες,το υπουργείο,η ολμε,η δοε και η πεαε θα προσπαθήσουν να σε πείσουν πως όπως και αν διορίστηκές,είσαι νόμιμος.Μην τσιμπάς!!!

Νομίζω οτι είναι άκυρο και νωρίς να γίνονται τέτοιες διασπάσεις στον κλάδο που εμένα με βρίσκουν αντίθετο. Ίσως ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ να ήταν πιο γονιμη η επαφή με τους εκλεγμένους εκπροσώπους στα ΠΥΣΔΕ. Ας δούμε που πραγματικά πάει το πράγμα (μπορεί να πάρει μέρες ή μήνες). Αν δεν φροντίσουν να κλείσουν και άλλα σχολεία οι ανάγκες είναι πραγματικές και ασύμβατες με την εικονική πραγματικότητα που εμφανίζει το υπουργείο.
Ελπίζω ο σύλλογος να μην γίνεται για να βγάλουμε τα μάτια μεταξύ μας :(
Συγνώμη,Λεωνίδα,αλλά την ενότητα των εκπαιδευτικών που την είδες;Τα 24μηνα,τα 30μηνα και οι αναπληρωτές έχουν δικούς τους συλλόγους για να προωθούν τα δικά τους συμφέροντα σε βάρος των υπολοίπων και εσύ λες να μην βγάλουμε τα μάτια μας μεταξύ μας!Το θέμα είναι πως μέχρι τώρα έβγαιναν μόνο τα μάτια των ασεπιτών και κανενός άλλου.Το χω ξαναπεί, πως όλοι θέλουν να έχουν την δική τους "παρέα" για να εξυπηρετούνται,αλλά όχι οι ασεπίτες,γιατί αυτό θα πονέσει. 'Ολοι ξέρουν πως οι ασεπίτες είναι νόμιμοι και πως αν κινηθούν δικαστικά,θα δουν τα συμφέροντα τους να χάνονται.Όποιος δεν το βλέπει αυτό είναι ή εκτός πραγματικότητας ή θίγονται τα συμφέροντα του και προσπαθεί να ακυρώσει την προσπάθεια.Γι αυτό συνάδελφοι,η επιλογή οι ασεπίτες να υπερασπιστούν απο μόνοι τους τα συμφέροντα τους είναι θέμα επιβίωσης στο σχολείο.Αν δεν το κάνετε σήμερα,αύριο θα είσαστε πάλι τα θύματα.Δική σας η επιλογή!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:16:04 »

Αποσυνδεδεμένος daskala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 06, 2013, 01:02:09 μμ »
Ο σύλλογος είναι ακόμα ιδέα, δεν υφίσταται νομικά και είναι νωρίς για τέτοιες διεκδικήσεις. Προς το παρόν αυτό που χρειάζεται είναι να εγγραφούν κι άλλα μέλη!

Μόλις γίνει η ιδρυτική πράξη θα μαζευτούν πολλοί. Υπολόγισε πόσες χιλιάδες είναι!

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 06, 2013, 01:09:56 μμ »
Καλό είναι να συμπεριλάβετε μόνο τους ΑΣΕΠίτες που εμφανίζονται τα ονόματά τους στη σελίδα του ΑΣΕΠ για ευνόητους λόγους:

http://www.asep.gr/asep/site/home/LC+Menu/downloads/oldSiteContest.csp

Αποσυνδεδεμένος tsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 06, 2013, 01:24:25 μμ »
Καλό είναι να συμπεριλάβετε μόνο τους ΑΣΕΠίτες που εμφανίζονται τα ονόματά τους στη σελίδα του ΑΣΕΠ για ευνόητους λόγους:

http://www.asep.gr/asep/site/home/LC+Menu/downloads/oldSiteContest.csp

Σωστά , καθώς και αυτόν τον σύνδεσμο:
http://www.asep.gr/asep/site/home/Tabs/Diagonismi/graptoi/ASEP.csp
Ουκ εν τω πολλώ το ευ

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #119 στις: Ιούνιος 06, 2013, 06:54:24 μμ »
Καλό είναι να συμπεριλάβετε μόνο τους ΑΣΕΠίτες που εμφανίζονται τα ονόματά τους στη σελίδα του ΑΣΕΠ για ευνόητους λόγους:

http://www.asep.gr/asep/site/home/LC+Menu/downloads/oldSiteContest.csp

Σωστά , καθώς και αυτόν τον σύνδεσμο:
http://www.asep.gr/asep/site/home/Tabs/Diagonismi/graptoi/ASEP.csp

Πολύ σωστή παρατήρηση. Εννοείται ότι γίνεται διασταύρωση των ονομάτων με τους πίνακες διοριστέων του ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος crimson

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 07, 2013, 01:21:56 πμ »
Τα τελευταία χρόνια μόλις ανοίγω κουβέντα για το θέμα στα σχολεία που έχω δουλέψει, ειδικά σε ό,τι αφορά τον κλάδο μου, πέφτουνε να με φάνε. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2013, 02:15:07 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος iri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #121 στις: Ιούνιος 07, 2013, 01:30:33 πμ »
Δεν ξέρω που έχετε εργαστεί και τι αντιμετωπίσατε. Στα επτά σχολεία που έχω εργαστεί κανένας συνάδελφος δεν ρὠτησε να μάθει τον τρόπο διορισμού για κανέναν. Στα σχολεία δεν υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός. Μόνο εδώ βλέπω να γράφονται αυτά. Μπορεί και να κάνω λάθος. Τι να πω!

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #122 στις: Ιούνιος 07, 2013, 04:33:59 πμ »
Τα τελευταία χρόνια μόλις ανοίγω κουβέντα για το θέμα στα σχολεία που έχω δουλέψει, ειδικά σε ό,τι αφορά τον κλάδο μου, πέφτουνε να με φάνε.
Δεν υπάρχει λόγος να ανοίγετε τέτοια κουβέντα στα σχολεία, γιατί το αποτέλεσμα είναι προδιαγεγραμμένο. Όταν έρθει η ώρα θα μιλήσει η δικαιοσύνη, την οποία προσπαθούν και να φιμώσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2013, 02:06:06 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3426
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #123 στις: Ιούνιος 07, 2013, 08:14:08 πμ »
Και σε εμενα που εχω περασει απο τοσα σχολεια ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ρωτησε τον τροπο διορισμου μου---ως αναπληρωτη ...ουτε αν εχω ασεπ...

Αποσυνδεδεμένος fanh05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #124 στις: Ιούνιος 07, 2013, 09:49:54 πμ »
Καλημερα! Συναδελφοι, εχοντας διαβασει ολες τις σελιδες του topic, καλο ειναι να μην το αποπροσανατολιζουμε με απαντησεις σε οσους δεν εχουν σχεση με το αυτο, θα καταντησει χαοτικο.
Δηλώνω και εγώ συμμετοχη, ως διορισμενη με τον ΑΣΕΠ του 2005. Χαιρομαι πολυ που ξεκινησε μια τετοια προσπαθεια για ολους οσους ειναι στην αφανεια, καπως πρεπει και εμεις να υπερασπιστουμε τα νομιμα δικαιωματα μας, καθως η ΟΛΜΕ μας εχει γραμμενους, θα ενημερωσω και εγω συναδελφους στο σχολειο!

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #125 στις: Ιούνιος 07, 2013, 10:12:04 πμ »
Να επιβεβαιώσω κι εγώ πως μόλις ξεκινάω κουβέντα στο σχολείο μου πάνε να με φάνε. Αυτό και μόνο δείχνει κάτι. Τέλος πάντων, η ίδρυση του συλλόγου φυσικά και δεν έχει σκοπό την αντιπαράθεση με τους υπόλοιπους συναδέλφους ή ακόμη περισσότερο την... απόλυση τους! Δεν κάνουμε επίθεση σε κανέναν αλλά είμαστε έτοιμοι να διασφαλίσουμε τα συμφέροντά μας  όταν και αν αυτό χρειαστεί. Αυτό είναι το νόημα της ίδρυσης του συλλόγου. Κατά τα λοιπά δημοκρατία έχουμε η κάθε ομάδα μπορεί να ιδρύει ό,τι σύλλογο και σωματείο θέλει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 479
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.