*

Αποστολέας Θέμα: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 111971 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #434 στις: Ιούλιος 13, 2013, 01:07:12 πμ »
Οι οργανικές θέσεις που έχουν προκηρυχθεί με ασεπ,δεν καταργούνται!Όσο και αν θέλεις συνάδελφε,οι ασεπίτες θα πάρουν σύνταξη απο τα σχολεία τους!!!
μετά την ψήφιση του πολυνομοσχεδίου όλες οι οργανικές μπορούν να καταργηθούν με μια ΚΥΑ (και εγώ με ασεπ διορίστηκα :P)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:46:56 »

Αποσυνδεδεμένος MARIA-APOSTOLIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #435 στις: Ιούλιος 13, 2013, 04:38:28 πμ »
My8os δεν το λέμε εμείς, οι δικηγόροι το τεκμηριώνουν, ότι το νομικό πλαίσιο του διορισμού με ΑΣΕΠ είναι διαφορετικό. Για αυτό μάλλον ο συνάδελφος έγραψε για διαφοροποίηση βάσει του τρόπου διορισμού τους.

Όταν λέω αξιοκρατικά εννοώ γενικά και από κάθε άποψη. Ενώ για την προϋπηρεσία δεν είμαστε καθόλου σίγουροι ότι αποκτήθηκε αξιοκρατικά! Εξάλλου από νομική άποψη η προϋπηρεσία δεν αποτελεί κριτήριο διορισμού!

Ο κλάδος μου είναι ΠΕ17, δηλαδή Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τεχνολογικής Εκπαίδευσης και δεν έχω καμιά εμπάθεια με κανέναν. Για αυτό ξαναγράφω ότι υπάρχουν άξιοι εκπαιδευτικοί ανεξαρτήτως του τρόπου διορισμού, άλλο όμως είναι η ικανότητα διδασκαλίας κι άλλο η νομιμότητα του διορισμού, όταν εδώ και χρόνια σύμφωνα με το σύνταγμα όλοι οι διορισμοί έπρεπε να γίνονται με ΑΣΕΠ. Αυτό ισχυριζόμαστε και αν είχε ισχύσει από τότε, πολλοί συνάδελφοι που δεν κρίθηκαν διοριστέοι στους διαγωνισμούς θα ήταν διοριστέοι κι όχι απλά επιτυχόντες!

Γιατί δε γίνεται να περιλαμβάνεις στην κινητικότητα τους διορισμένους μέσω ΑΣΕΠ; Μήπως επειδή οι επίορκοι που πρέπει να φύγουν θα αντικασταθούν 1:1 από διοριστέους του ΑΣΕΠ; Δε γίνεται να προβάλλουμε την αξιοκρατία και τελικά να βγάζουμε στη διαθεσιμότητα άτομα που διορίστηκαν με διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Δεν ξέρω αν διάβασες σε εφημερίδες ή αν άκουσες στις ειδήσεις ότι όσοι διορίστηκαν μέσω ΑΣΕΠ θα εξαιρεθούν... Αρχικά το περιείχε και το ΠΔ, αλλά προφανώς μετά από πιέσεις ένα μαγικό χεράκι το εξαφάνισε!!!

Για αυτό λέμε ότι εμπιστευόμαστε στη δικαιοσύνη να υπερασπιστεί τα δικαιώματά μας. Ο σύλλογος ιδρύθηκε για αυτό το σκοπό και επειδή η ΟΛΜΕ αγνοεί τους ασεπίτες παντελώς! Δε μας θέλουν ούτε εμάς τους διοριστέους του ΑΣΕΠ, ούτε τους ήδη διορισμένους μέσω ΑΣΕΠ. Ας βγούνε να το διαψεύσουν λέγοντας τι έκαναν για εμάς...
Μόνο για τα 24μηνα και για τους αναπληρωτές που έχουν προϋπηρεσια ενδιαφέρονται!
Αυτά θα μας φάνε...οι σύλλογοι...!!! Ξυπνάτε γιατί χανόμαστε, ρε!!! Δηλ. sorry κιόλας αλλά τι θα έπρεπε να κάνει κάποιος που ήταν σε επετηρίδα (βλέπε: παλιότερα) ή αντίστοιχα αυτός που είχε προϋπηρεσία ...να περιμένει μερικά χρονάκια να γράψει σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για να δουλέψει;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2013, 10:35:18 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #436 στις: Ιούλιος 13, 2013, 08:05:15 πμ »
Μετά τις τελευταίες δραματικές εξελίξεις η πληροφόρηση που έχω είναι η εξής:

Κατ´αρχήν στη λίστα με τη διαθεσιμότητα βρίσκονται ΚΑΙ διοριστέοι με γραπτό διαγωνισμό  του ΑΣΕΠ. Κάποιοι εξ αυτών πήγαν στο δικηγόρο ο οποίος δεν τους ξεκαθάρισε τί θα κάνουν ακριβώς. Επίσης ενώ εξέφρασαν την επιθυμία να γραφτούν στο σύλλογο (το γνωστό σύλλογο), εκείνος τους είπε ότι πρέπει λέει να κάνουν άλλο σύλλογο (!) και δεν τους έγραψε στο γνωστό σύλλογο. Λίγο παράνοια μου ακούγεται όλο αυτό...
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3426
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #437 στις: Ιούλιος 13, 2013, 08:23:38 πμ »
Μετά τις τελευταίες δραματικές εξελίξεις η πληροφόρηση που έχω είναι η εξής:

Κατ´αρχήν στη λίστα με τη διαθεσιμότητα βρίσκονται ΚΑΙ διοριστέοι με γραπτό διαγωνισμό  του ΑΣΕΠ. Κάποιοι εξ αυτών πήγαν στο δικηγόρο ο οποίος δεν τους ξεκαθάρισε τί θα κάνουν ακριβώς. Επίσης ενώ εξέφρασαν την επιθυμία να γραφτούν στο σύλλογο (το γνωστό σύλλογο), εκείνος τους είπε ότι πρέπει λέει να κάνουν άλλο σύλλογο (!) και δεν τους έγραψε στο γνωστό σύλλογο. Λίγο παράνοια μου ακούγεται όλο αυτό...
Δηλαδη υπηρχε περιπτωση να μην βρισκοταν κοσμος που ειχε ασεπ μεσα στην λιστα.....τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο παρουσιαζονται....πρεπει να εχουμε κατα νου ολοι οτι μεσα σε 1 μερα μπορει να διωξει οποιον θελει και ας λενε οι δικηγοροι οτι θελουνε (δεν λεω εσενα typos).
Εγω πιστευω οτι πιο πολλοι θα ειναι αυτοι που θα φυγουν και εχουν ασεπ...και μιλαω για τον Σεπτεμβρη που σκαει το 2ο κυμα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:46:56 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #438 στις: Ιούλιος 13, 2013, 10:31:56 πμ »
Αυτά θα μας φάνε...οι σύλλογοι...!!! Ξυπνάτε γιατί χανόμαστε, ρε!!! Δηλ. sorry κιόλας, αλλά τι θα έπρεπε να κάνει κάποιος που ήταν σε επετηρίδα (βλέπε: παλιότερα) ή αντίστοιχα αυτός που είχε προϋπηρεσία ...να περιμένει μερικά χρονάκια να γράψει σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ για να δουλέψει;
Αυτός που διορίστηκε στα χρόνια που ίσχυε η επετηρίδα και δεν υπήρχε ΑΣΕΠ, καλώς έκανε και διορίστηκε έτσι.
Η 12ετία προστατεύει τους διορισμένους με επετηρίδα, ίσως γιατί τότε δεν υπήρχε διαγωνισμός του ΑΣΕΠ...

Ωστόσο, αν καταργείται μια ειδικότητα στη β΄βάθμια εκπαίδευση όσοι διορίστηκαν με επετηρίδα δεν προστατεύονται. Ακόμα και οι διορισμένοι με ΑΣΕΠ βγαίνουν σε διαθεσιμότητα και προτάσσονται στο να καταλάβουν μια κενή θέση σε άλλο δημόσιο φορέα!

Αυτός που διορίστηκε με προϋπηρεσία είχε τη δυνατότητα να δώσει ΑΣΕΠ. Άρα ή έδωσε και δεν κρίθηκε διοριστέος ή δεν έδωσε καθόλου στο διαγωνισμό...

Όπως και να έχει συνάδελφοι στενοχωριόμαστε με αυτό που συμβαίνει στην εκπαίδευση σήμερα. Δε θέλουμε να φύγει κανείς...και είναι πραγματικά απαράδεκτο να βλέπουμε λίστες ονομάτων που είναι υποψήφιοι για διαθεσιμότητα.
Δεν είμαστε κατά των συναδέλφων. Αξιοκρατία ζητάμε και η προϋπηρεσία ως κριτήριο διορισμού, δεν την παρέχει!

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #439 στις: Ιούλιος 13, 2013, 10:36:40 πμ »
Συνάδελφοι,τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.Κατ΄αρχήν είναι πλέον της μόδας όλοι να δηλώνουν ασεπίτες.Ασεπίτης είναι αυτός που στο φεκ διορισμού του έχει ως τίτλο τον χαρακτηρισμό 'ασεπ'.Στις ειδικότητες που βγαίνουν σε διαθεσιμότητα σε 2500 εκπαιδευτικούς οι διορισμένοι με ασεπ είναι 214,δηλαδή ένα ποσοστό γύρω στο 9% και αυτό γιατί οι περισσότεροι είναι απόφοιτοι λυκείου που διορίστηκαν χωρίς ασεπ.Αυτούς το σύνταγμα δεν τους χαρακτηρίζει εκπαιδευτικούς,γιατί εκπαιδευτικός σημαίνει πτυχίο τριτοβάθμιας.Όσο για τους πραγματικούς ασεπίτες, ας δούμε πρώτα τις διοικητικές πράξεις και μετά τα λέμε.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #440 στις: Ιούλιος 13, 2013, 10:49:53 πμ »
Μετά τις τελευταίες δραματικές εξελίξεις η πληροφόρηση που έχω είναι η εξής:

Κατ´αρχήν στη λίστα με τη διαθεσιμότητα βρίσκονται ΚΑΙ διοριστέοι με γραπτό διαγωνισμό  του ΑΣΕΠ. Κάποιοι εξ αυτών πήγαν στο δικηγόρο ο οποίος δεν τους ξεκαθάρισε τί θα κάνουν ακριβώς. Επίσης ενώ εξέφρασαν την επιθυμία να γραφτούν στο σύλλογο (το γνωστό σύλλογο), εκείνος τους είπε ότι πρέπει λέει να κάνουν άλλο σύλλογο (!) και δεν τους έγραψε στο γνωστό σύλλογο. Λίγο παράνοια μου ακούγεται όλο αυτό...
Ο σύλλογος διασαφηνίζει ότι μέλη του μπορούν να είναι οι εκπαιδευτικοί εκείνοι, οι οποίοι διορίστηκαν στη δημόσια εκπαίδευση με ΦΕΚ ΑΣΕΠ, δηλαδή κρίθηκαν ως "διοριστέοι" μετά τις γραπτές εξετάσεις του ΑΣΕΠ.
Ωστόσο, απαιτείται και στο ΦΕΚ του διορισμού να γράφει δίπλα στο όνομα του εκπαιδευτικού ΑΣΕΠ.
Οι συνάδελφοι που δεν μπορούν να εγγραφούν ήταν διοριστέοι του ΑΣΕΠ που διάλεξαν να διοριστούν από άλλη κατηγορία διορισμού (40% ή 24μηνο ή 30μηνο) για να έχουν καλύτερη τοποθέτηση! Προφανώς για αυτό το λόγο δεν μπορούν να καλυφθούν νομικά από τον σύλλογο διορισμένων με ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #441 στις: Ιούλιος 13, 2013, 10:55:51 πμ »
Συνάδελφοι μια τελευταία προσπάθεια και ίσως καταλάβετε ότι το θέμα δεν είναι να σωθούν κάποιοι...ούτε αυτό που προτείνετε εσείς είναι αξιοκρατία και αξιολόγηση. Για διαβάστε λίγο εδώ, αν και βρίσκω αρκετά σκληρό το "ηλίθιε" συμφωνώ με όλα τα υπόλοιπα. Σημειώστε και εγώ διορισμένη μέσω ΑΣΕΠ είμαι αλλά αισθάνομαι το λιγότερο ντροπή όταν βλέπω να θεωρείται από μια μερίδα πως κάποιοι πρέπει να σωθούν και κάποιοι άλλοι να "θανατωθούν"
http://www.alfavita.gr/arthra/o-%CE%B5%CF%80%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B8%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CF%83%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%83%CF%8D-%CE%B7%CE%BB%CE%AF%CE%B8%CE%B9%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #442 στις: Ιούλιος 13, 2013, 10:59:42 πμ »
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τη συναδέλφισσα adigoni.

Έδωσα δυο φορές ΑΣΕΠ, επιτυχούσα αλλά όχι διοριστέα. Η φίλη μου διοριστέα. Εγώ δούλευα την περίοδο της προετοιμασίας για ΑΣΕΠ λόγω οικογενειακών προβλημάτων από πρωί μέχρι βράδυ. Με ένα πολύ μικρό διάλειμμα 4-4.30 για φαγητό και μετά ξανά δουλειά μέχρι 10 το βράδυ. Γυρνούσα σπίτι, μαγείρευα, φρόντιζα αυτούς που έπρεπε και ξέκλεβα χρόνο για διάβασμα. Η φίλη μου έίχε τα χρήματα και πήγε και φροντιστήριο Αθήνα. Έδωσε κάπου 2000 ευρώ όσα θα έβγαζα εγώ σε 3 μήνες δουλεύοντας..Ο πατέρας της είχε να την βοηθήσει και καλά έκανε. Όταν μου έδωσε κάποιες από τις σημειώσεις της τρελάθηκα από τα ορθογραφικά της λάθη.  :-X Σε φροντιστήριο που δούλεψε για ένα φεγγάρι είχαν αγανακτήσει γιατί μπέρδευε ψιλές-δασείες και έκλινε λάθος μέχρι τριρόκλιτα ουσιαστικά. Γελάει και η ίδια με τα παθήματά της... Πού θέλω να καταλήξω??? Ότι ο ΑΣΕΠ δεν αποδεικνύει καμία εκπληκτική ικανότητα.  ::) Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο και δεν έγραψαν όλοι κάτω από τις ίδιες συνθήκες. Όσο για το σύλλογο των διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ, κατανοώ ότι κάποιους τους πνίγει το δίκιο για κάποιους που χωρίς κόπο διορίστηκαν βυσματικά από μεγάλες προυπηρεσίες αλλά να μην ξεχνάτε και αυτούς που δεν διορίστηκαν από ατυχία. Ο καλά διαβασμένος που την μέρα που έγραφε πέθανε δικός του άνθρωπος?? Η καλά διαβασμένη που έτρεχε για το παιδί της που αρρώστησε?? Ο εξαίρετος συνάδελφος που δούλευε μέχρι οικοδομή και κατάκοπος δεν ξύπνησε για τις εξετάσεις?? Ο ικανότατος συνάδελφος που λόγω υποχρεώσεων δεν προετοιμάστηκε επαρκώς?? Κοινώς, το παρουσιάζετε λίγο αλαζονικά σε μια εποχή που ο κλάδος πλήττεται. Είναι σαν να λέτε "Εμείς οι ΙΚΑΝΟΙ διορισθέντες μέσω ΑΣΕΠ και ΟΙ ΑΛΛΟΙ βυσματούχοι ή ανίκανοι".

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #443 στις: Ιούλιος 13, 2013, 11:11:57 πμ »
Eva7, αυτά ισχύουν για κάθε διαγωνισμό.  Αυτό είναι το σύστημα, δίκαιο  άδικο, αυτό είναι! Ακόμα και στις Πανελλήνιες, είναι βέβαιο ότι οι αριστούχοι είναι και οι καλύτεροι; Όσο για το θέμα, δεν  έχει νόημα στην παρούσα φάση να κοιτάμε πώς θα τη γλυτώσουμε εμείς και θα φάμε τον άλλον, ούτε να θεωρούμε τους εαυτούς μας μάγκες γιατί περάσαμε με ΑΣΕΠ.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #444 στις: Ιούλιος 13, 2013, 11:14:16 πμ »
Ο Μπονιας αλλα και αλλοι, αυτοδιαφημιζονται οτι απο τα φροντιστηρια τους "πετυχαν" χιλιαδες σε
διαγωνισμο του ΑΣΕΠ και διοριστηκαν .

Ως γνωστον , εχω ξαναγραψει, η καθε ειδους φροντιστηριακη εκπαιδευση για ΑΣΕΠ απαγορευεται, παρολα αυτα σε αυτο το κρατος οπερετα, οι καθε λογης Μπονηδες δε δισταζουν να διαφημιζουν αυτο που δια νομου απαγορευεται.
Που ειναι λοιπον το υπουργειο διοικητικης μεταρρυθμισης και το παιδειας να πουνε στον Μπονια να γνωστοποιησει αμεσα τα ονοματα αυτων  που διαφημιζει?
Μηπως να στειλουμε καποιο e-mail στα αρμοδια υπουργεια με λινκ στην ιδια ιστοσελιδα των παρανομων φροντιστηριων?

Καλο ειναι οι διοριστεοι ασεπ οταν αναφερονται στην  αξιοκρατια να εχουν υποψη τους ολο το νομο συστασης ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10833
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #445 στις: Ιούλιος 13, 2013, 11:16:02 πμ »
eva7 συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχουν ικανότατοι συνάδελφοι που έχουν διοριστεί με άλλους τρόπους.
Φυσικά και παίζει ρόλο η κατάσταση του καθενός την περίοδο του διαγωνισμού, όπως συμβαίνει και στις πανελλαδικές εξετάσεις. Κι εγώ το 2005 δεν ήμουν ούτε επιτυχών, αλλά έγραψα ξανά το 2009 και κρίθηκα διοριστέος.
Αν κάποιος δεν μάθει ορθογραφία, όσα πτυχία και να πάρει δε διορθώνεται αυτό μετά!

Προσωπικά δεν είμαι ακόμα διορισμένος οπότε δεν είμαι μέλος του συλλόγου, αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι οι συνάδελφοι διορισμένοι με ΑΣΕΠ δεν κινούνται από αλαζονεία. Δεν λένε ότι είναι οι καλύτεροι, λένε ότι είναι αξιολογημένοι. Δεν λένε ότι όλοι οι άλλοι είναι βυσματούχοι και ανίκανοι, αλλά ότι δεν είναι αξιολογημένοι.
Όταν οι νόμοι και το σύνταγμα σου δίνουν κάποια δικαιώματα, δεν είναι αλαζονικό να επικαλείσαι τα νόμιμα.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #446 στις: Ιούλιος 13, 2013, 11:18:36 πμ »
eva7 συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχουν ικανότατοι συνάδελφοι που έχουν διοριστεί με άλλους τρόπους.
Φυσικά και παίζει ρόλο η κατάσταση του καθενός την περίοδο του διαγωνισμού, όπως συμβαίνει και στις πανελλαδικές εξετάσεις. Κι εγώ το 2005 δεν ήμουν ούτε επιτυχών, αλλά έγραψα ξανά το 2009 και κρίθηκα διοριστέος.
Αν κάποιος δεν μάθει ορθογραφία, όσα πτυχία και να πάρει δε διορθώνεται αυτό μετά!

Προσωπικά δεν είμαι ακόμα διορισμένος οπότε δεν είμαι μέλος του συλλόγου, αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι οι συνάδελφοι διορισμένοι με ΑΣΕΠ δεν κινούνται από αλαζονεία. Δεν λένε ότι είναι οι καλύτεροι, λένε ότι είναι αξιολογημένοι. Δεν λένε ότι όλοι οι άλλοι είναι βυσματούχοι και ανίκανοι, αλλά ότι δεν είναι αξιολογημένοι.
Όταν οι νόμοι και το σύνταγμα σου δίνουν κάποια δικαιώματα, δεν είναι αλαζονικό να επικαλείσαι τα νόμιμα.

Και εγω λεω οτι οταν αυτοι εσκαγαν χιλιαρικα για τον μπονια , εγω ημουν στην καρπαθο και δουλευα.
Ποιος ειναι καλυτερος? και αν ειμαστε ιδιοι τοτε τι τον θελουν το συλλογο?

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύλλογος διορισμένων μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #447 στις: Ιούλιος 13, 2013, 11:29:18 πμ »
για να διοριστεί κάποιος στην εκπαίδευση μπορεί να το κάνει:
1.ασεπ
2.πολυτεκνοι
3.μορια,24 μηνο 30 μηνο
4.μεταπτυχιακα,παιδαγωγικά κλπ

Α)για ποιο λόγο δημιουργηθηκαν όλοι αυτοί οι τρόποι;ήταν ανάγκη;
Β)από την στιγμη που αυτά έδιναν διορισμό όλοι οι διορισθέντες είναι ίσοι και σε απολύσεις οπως τώρα δεν είναι κανένας ανώτερος...τελος...
Γ)εγώ σε Υπουργείο:ποιον θα απολύσεις;
Υπουργείο για ασεπιτες:ναι γιατί είχαν λεφτά σε φροντιστήρια όχι γιατί έγραψαν αξιοκρατικά
Υπουργείο για πολύτεκνους:ναι γιατί τα παιδιά δεν έχουν σχέση με την μάθηση όχι γιατί κριμα ειναι
Υπουργείο για μόρια:ναι γιατί βυσματικη πχ πδς όχι γιατί έχουν εμπειρία από τάξη και τους έτρεχα από δω και εκεί
Υπουργείο για Δευτέρα πτυχία:ναι γιατί δείχνει μόρφωση κλπ κλπ όχι γιατί στα μεταπτυχιακά μπαίνεις και με γνωστό και με λεφτά

Κύριοι δουλευομαστε μεταξυ μας;η κοινωνία και τα παιδιά τα ξέρουν αυτά και εσείς κοιτάτε άλλου;
καντε όλοι συλλόγους και οποίος κερδίσει...
και αν οι ασεπιτες θα πειραχτουν τελευταίοι γιατί δεν μας είπε το Υπουργείο να μην κανω πχ παιδιά σημερα;ποτέ θα το πει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.