*

Αποστολέας Θέμα: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής  (Αναγνώστηκε 37945 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 10, 2013, 03:10:43 μμ »

Λάθος. Πέρυσι λόγω κρίσης υπήρξε ανακοίνωση του Υπουργείου που έλεγε ότι όσοι είναι πάνω από κάποια χιλιόμετρα από το σχολείο οργανικής τους, δεν υποχρεούνται να παρουσιαστούν. Δεν σας ενημέρωσαν και ταξιδέψατε άσκοπα; Κακώς. να διαμαρτυρηθείτε.

Ποιο είναι το λάθος; Εγώ ρώτησα για ποιους έχει καταργηθεί! Η ερώτηση στηρίζεται σ`αυτό που έγραψες οπότε δεν μπορεί να είναι λάθος. Εκτός αν θεωρείς ότι κανείς αποσπασμένος δεν παρουσιάζεται στο σχολείο του στις 30 Ιουνίου. Αλλά αυτό δεν προκύπτει από την ανακοίνωση του υπουργείου που επικαλείσαι.

Συνάδελφε, επανέρχομαι γιατί το θέμα είναι επίκαιρο. Με "διόρθωσες" σε κάτι και σου ζήτησα διευκρίνιση.
Υπάρχει ή έτσι το έγραψες;
Αν έχεις κάτι να μου απαντήσεις, ποιο είναι το λάθος δηλαδή και πού να διαμαρτυρηθούμε και γιατί μπορείς να μου απαντήσεις και εδώ για να μην είμαστε εκτός θέματος.
http://www.pde.gr/index.php?topic=28817.msg673371#msg673371

Ναι υπάρχει. δεν το έγραψα έτσι. ήρθε έγγραφο στο σχολείο όπου έλεγε ότι δεν υποχρεούνται να παρουσιαστούν όσοι είναι από κάποια χιλιόμετρα και πέρα (δεν θυμάμαι πόσα ακριβώς), και ότι αρκούσε τηλεφωνική επικοινωνία με τον Διευθυντή του σχολείου. Αυτό πέρυσι. Τώρα φέτος δεν ξέρω αν θα γίνει κάτι αντίστοιχο


Δεν εστάλη τέτοιο χαρτί πανελλαδικά και όσους ρώτησα κανείς δεν το γνώριζε. Ίσως να ίσχυσε μόνο στο Πυσδε που υπηρετείς! Το μόνο χαρτί που εστάλη ήταν αυτό με την ασαφή διατύπωση της διευκόλυνσης και δυστυχώς στο Πύσδε που υπηρετώ  οργανικα πάρα πολλόι αποσπασμένοι παρουσιάστηκαν ξοδεύοντας μια περιουσία σε αεροπλάνα που πέρυσι είχαμε κλείσει τα εισητήρια και αρκετά νωρίς Φέτος που θα τα κλείσουμε 1εβδομάδα πριν, λόγω καθυστέρησης μεταθέσεων....οι τιμές στο κόκκινο!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2013, 03:18:25 μμ από gumus »
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 10, 2013, 05:49:31 μμ »
Δεν εστάλη τέτοιο χαρτί πανελλαδικά και όσους ρώτησα κανείς δεν το γνώριζε. Ίσως να ίσχυσε μόνο στο Πυσδε που υπηρετείς! Το μόνο χαρτί που εστάλη ήταν αυτό με την ασαφή διατύπωση της διευκόλυνσης και δυστυχώς στο Πύσδε που υπηρετώ  οργανικα πάρα πολλόι αποσπασμένοι παρουσιάστηκαν ξοδεύοντας μια περιουσία σε αεροπλάνα που πέρυσι είχαμε κλείσει τα εισητήρια και αρκετά νωρίς Φέτος που θα τα κλείσουμε 1εβδομάδα πριν, λόγω καθυστέρησης μεταθέσεων....οι τιμές στο κόκκινο!

σε αυτό το χαρτί ακριβώς αναφερόμουν, όπως έγραψα και παραπάνω, και σύμφωνα με αυτό κανένας συνάδελφος αποσπασμένος μακρυά δεν παρουσιαστηκε πέρυσι στο σχολείο που υπηρετώ.
όχι δεν ίσχυσε στο Πυσδε που υπηρετώ. Εστάλει πανελλαδικά από το Υπουργείο όπως αναγράφεται και στα στοιχεία του εγγράφου που παρατέθηκε παραπάνω

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 10, 2013, 05:54:14 μμ »
Αυτό το χαρτί μιλά μονάχα για διευκόλυνση αποσπασμένων. Δεν έλεγε πουθενά να μην παρουσιαστούμε στην οργανική μας. Εμένα διευθυντής σχολείου Δωδεκανήσου θεώρησε διευκόλυνση να παρουσιαστώ δυο μέρες πριν ή μετά, όχι να μην πάω. Χρειαζόμαστε κάτι πιο σαφές. Εγώ είπα ότι δεν εστάλη χαρτί που να αναφέρει ότι πάνω από κάποια χλμ δε χρειάζεται να παρουσιαστούμε!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 10, 2013, 05:57:49 μμ »
Κατά την ταπεινή μου άποψη το έγγραφο είναι ξεκάθαρο.
Δηλαδή πρέπει να παρουσιαστείς και πρέπει να αναλάβεις και θερινή υπηρεσία.
Η διευκόλυνση λοιπόν αφορά την κρίση του Δ/ντη αν και πως θέλει να εξυπηρετήσει.
Αλλοι το κάνουν και άλλοι όχι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 10, 2013, 07:28:45 μμ »

Αυτό έγραψα κι εγώ.
Τη διευκολύνσεις τις έκαναν (όσοι διευθυντές τις έκαναν) και χωρίς αυτό το έγγραφο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 10, 2013, 07:32:50 μμ »
Κατά την ταπεινή μου άποψη το έγγραφο είναι ξεκάθαρο.
Δηλαδή πρέπει να παρουσιαστείς και πρέπει να αναλάβεις και θερινή υπηρεσία.
Η διευκόλυνση λοιπόν αφορά την κρίση του Δ/ντη αν και πως θέλει να εξυπηρετήσει.
Αλλοι το κάνουν και άλλοι όχι.


Αυτό έγραψα κι εγώ.
Τη διευκολύνσεις τις έκαναν (όσοι διευθυντές τις έκαναν) και χωρίς αυτό το έγγραφο.


Ακριβώς έτσι είναι.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 10, 2013, 11:00:07 μμ »
Κατά την ταπεινή μου άποψη το έγγραφο είναι ξεκάθαρο.
Δηλαδή πρέπει να παρουσιαστείς και πρέπει να αναλάβεις και θερινή υπηρεσία.
Η διευκόλυνση λοιπόν αφορά την κρίση του Δ/ντη αν και πως θέλει να εξυπηρετήσει.
Αλλοι το κάνουν και άλλοι όχι.


Αυτό έγραψα κι εγώ.
Τη διευκολύνσεις τις έκαναν (όσοι διευθυντές τις έκαναν) και χωρίς αυτό το έγγραφο.


Ακριβώς έτσι είναι.

Το ζητούμενο είναι να αναγκαστούν να κάνουν διευκόλυνση και αυτοί που δεν καταλαβαίνουν τίποτα!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 11, 2013, 12:56:31 πμ »

Αυτό έγραψα κι εγώ.
Τη διευκολύνσεις τις έκαναν (όσοι διευθυντές τις έκαναν) και χωρίς αυτό το έγγραφο.

Μην ξεχνάς ότι υπάρχουν πάρα πολλοί διευθυντές που ακολουθούν το γράμμα του νόμου, οπότε χωρίς αυτό το έγγραφο δεν θα έκαναν την διευκόλυνση σε καμία περίπτωση.
Υπάρχουν βέβαια και αρκετοι που ακολουθούν το πνεύμα του νόμου οπότε όπως λες και εσύ τις έκαναν και χωρις το έγγραφο.

Το θέμα όμως είναι ότι με αυτό το έγγραφο μπορούσαν να κάνουν διευκολύνσεις όλοι και να έιναι και καλυμμένοι από τον νόμο.

Απορώ όμως πως συνέβει πέρυσι και κάποιοι διευθυντές δεν το έκαναν αυτό, και ταλαιπώρησαν τους συναδέλφους . Μήπως δεν ενημερώθηκαν για αυτό το έγγραφο;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2013, 12:58:16 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 11, 2013, 01:02:09 μμ »
Σίγουρα ενημερώθηκαν για το έγγραφο. Εγώ η ίδια όταν πήρα τηλ να ζητήσω διευκόλυνση επικαλέστηκα το έγγραφο και το ήξερε. Μου είπε ότι εγώ δεν κάνω πλαστογραφία την υπογραφή σου, είσαι υποχρεωμένη να κατέβεις, το μόνο που μπορώ να κάνω για να σε διευκολύνω είναι να σου πω ότι εγώ θα είμαι στο νησί και αρχές Ιουλίου, αν δεν μπορείς 29/06, έλα από βδομάδα. Επικαλέστηκα και τα ιδιαίτερα αυξημένα έξοδα των 4αεροπορικών εισητηρίων που έπρεπε να βγάλω και τα ξενοδοχεία για 2βράδια, γιατί δεν υπάρχει καλή συγκοινωνία να πας και να γυρίσεις αυθημερόν, αλλά τίποτα! Εδώ έφερε συνάδελφο που είχε γεννήσει πριν 3μήνες και θήλαζε...Γι' αυτό λέω ότι δεν μπορώ να βασιστώ στην ανθρωπιά, θέλω ένα έγγραφο σαφές να με καλύπτει. Ξέρει κανείς αν μας καλύπτει το χαρτί της επίταξης για να μείνουμε εκεί που είμαστε αποσπασμένοι και προσφέρουμε υπηρεσίες και να μην ταξιδέψουμε για την οργανική;
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 11, 2013, 01:40:27 μμ »
@gumus

α) κάποιοι διευθυντές βρίσκονται ένα βήμα πριν την σύνταξη και φοβούνται μην την χάσουν. Κοινώς φιλάνε τον ποπάκο τους και δεν ρισκάρουν για ΚΑΝΕΝΑ.
β) κάποιοι διευθυντές έχουν καλές σχέσεις με την τοπική κοινωνία. Βλέπε ξενοδοχεία, ενοικιαζόμενα  κ.τ.λ.


Οσο για αυτό που ρωτάς στις 28/6 (φέτος) σύμφωνα με το χαρτί επίταξης προσφέρεις τις υπηρεσίες σου στον τόπο εργασίας σου και στο ωράριο σου. Εκείνη την ημέρα λήγει η απόσπαση και ανήκεις στην οργανική σου. Οσο για την διευκόλυνση που σου έκανε ο δ/ντης σιγά τα ωά. Απλά σου είπε τα γνωστά και αναρρωτική να χτυπήσεις πουλάκι μου εγώ εδώ θα είμαι εδώ και θα σε περιμένω....Εγώ πάντως μιας και δεν υπάρχει dress code θα έσκαγα μύτη με βερμούδα, γυαλί ηλίου, μπεγλέρι και τσόκαρα (μπορείς να επικαλεστείς ότι χάθηκε η βαλίτσα στο αεροπλάνο!!!) και θα του έλεγα ωραίο το νησί σας αλλά μόνο για διακοπές άντε να τελειώνουμε να κάνουμε κανένα μπανάκι...  8) 8) 8)

Αφού τον κάθε rataplan τον έκαναν Δ/ντη στο Δημόσιο τι να λέμε τώρα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2013, 01:48:42 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 11, 2013, 02:45:57 μμ »
Οι αποσπασμένοι στην α/θμια πού ανήκουν από 21-6 έως 27-6; Στο ΠΥΣΔΕ της οργανικής τους ή στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 11, 2013, 02:51:37 μμ »
angela_p

Η απόσπαση σου εχει γίνει απευθείας στην αβθμια; νομίζω πως όχι. Λογικά αποσπάστηκες σε κάποιο ΠΥΣΔΕ και το ΠΥΣΔΕ εκεί σε διέθεσε στην αβθμια της περιοχής σωστά;
Εαν έγινε έτσι όπως τα λέω προφανώς με το που λήγει η διάθεση στην αβθμια ανήκεις στο ΠΥΣΔΕ της απόσπασης έως και μεχρι την ημερομηνία που αναφέρει η απόσπαση σου.
Εαν έχει γίνει η απόσπαση με άλλο τρόπο τότε με το που λήγει η απόσπαση επιστρέφεις στο ΠΥΣΔΕ οργανικής.
Καλού κακού κάνε κανένα τηλέφωνο στη Βθμια που ανήκεις να σου που που έχεις αποσπαστεί και μέχρι πότε...ή αλλιώς δες την απόφαση απόσπασης (αν την έχεις) να δεις τι λέει...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 11, 2013, 02:55:43 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 11, 2013, 02:55:42 μμ »
guestteacher,

έχω χαρτί από τη ΔΔΕ απόσπασης (με ημερομηνία 07-09-12) ότι διατίθεμαι στην α/θμια του νομού απόσπασης. Επομένως μάλλον είναι όπως τα λες και ανήκω στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης έως και τις 27-6!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Λήξη απόσπασης - Ανάληψη υπηρεσίας στο σχολείο/ΔΔΕ οργανικής
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 11, 2013, 11:44:19 μμ »
Ουτως ή αλλως η με αρ.πρωτ. 90203/Δ2/03/08/2012 αποφαση αποσπασεων σε ΠΥΣΔΕ οριζει:

Οι εκπαιδευτικοί που σημειώνονται με την ένδειξη «Α/θμια» στον παραπάνω πίνακα, οφείλουν να παρουσιαστούν στις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της απόσπασης και στη συνέχεια πρέπει να διατεθούν στην αντίστοιχη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, καθώς αποσπώνται για τις ανάγκες των δημοτικών σχολείων.

Οι Προϊστάμενοι των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των περιοχών απόσπασης θα πρέπει να φροντίσουν να αποσταλούν αντίγραφα της ανάληψης υπηρεσίας των αποσπασμένων εκπαιδευτικών στους Προϊσταμένους της οργανικής θέσης.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 590
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 575
Σύνολο: 582

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.154 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.