*

Αποστολέας Θέμα: Κρατική τηλεόραση, τρίτο πρόγραμμα, ιστορικό αρχείο 3 σε 1 σε τιμή ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 27171 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Kάποια σχόλια που παρέλειψα.


Κριτική κάνεις στην Κυβέρνηση, κριτική κάνω στον κόσμο που τους ψήφισε.

Κάνεις λάθος σε ό,τι με αφορά. Εγώ κάνω κριτική σε ό,τι θεωρώ στραβό, ανεξαρτήτως αν το βλέπω στην κυβέρνηση, στην αντιπολίτευση, στον κόσμο, ακόμα και σε εμένα την ίδια. Δεν μου άρεσε ποτέ να αντιμετωπίζω μονόπλευρα τα πράγματα και ούτε θα το κάνω τώρα.


Επίσης οι περισσότεροι έχουν απολυτήριο Λυκείου και θα έπρεπε να έχουν και κρίση για να κρίνουν το επίπεδο και την ποιότητα της ενημέρωσης. Το πολίτευμα είναι αντιπροσωπευτική Δημοκρατία δηλαδή τους ψηφίζεις και αποφασίζουν για σένα θεωρητικά. Το πολίτευμα για μένα θέλει αναδιαρθρωση. Σε σοβαρά θέματα Δημοψηφίσματα. Διαφωνείς;

Στην Ελλάδα δεν υστερούμε σε μόρφωση, αλλά σε παιδεία.
Και το μειονέκτημα της δημοκρατίας είναι ακριβώς ότι, για να λειτουργήσει σωστά, προϋποθέτει πεπαιδευμένους και ενημερωμένους πολίτες. Διαφορετικά, εκτρέπεται είτε σε οχλοκρατία είτε συνηθέστερα, σε καλυμμένη ολιγαρχία.
Ως εκ τούτου, και δημοψήφισμα να κάναμε για σοβαρά ζητήματα (δυνατότητα που υπάρχει λ.χ στο ελβετικό σύνταγμα), για να είχε κάποιο νόημα, θα έπρεπε να είναι σε θέση οι πολίτες να ενημερωθούν και να σκεφθούν ελεύθερα και όχι να συμμετέχουν υπό την επήρεια της προπαγάνδας του ενός ή του άλλου.
Γιατί οι αδιάφοροι και ωφελιμιστές δεν είναι δημοκρατικοί πολίτες, αλλά υπήκοοι που άγονται και φέρονται.
Και δυστυχώς, στην Ελλάδα αυτό το είδος ευδοκιμεί περισσότερο. :-X

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2014, 08:53:39 μμ από Νηρηίδα »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Μια μικρή απάντηση στην apri πριν κλείσω για το δεύτερο που αναφέρει.
Δεν είδα όμως να κάνουμε ποτέ καμία απεργία γι αυτό που λες (για Παιδεία και όχι για μόρφωση).
Οπότε αυτά παράγαμε (και ως κεπαιδευτικοί ) τόσα χρόνια αυτά λουζόμαστε...μην μας φταίνε μετά οι άλλοι που δεν μας καταλαβαίνουν.
ετσί δεν πάει ή κάνω λάθος;
Οταν λοιπόν δεν προωθείς αλλαγές και τομές τότε κάποιος άλλος τις κάνει πριν από σένα για σένα  ;)
Οπότε ας προσέχαμε...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Δεν έκανα ανάλυση Μάρκο. Ένα  "γινάτι"  έβγαλα. Ναι δεν  νοιάζεται η μια επαγγελματική ομάδα γαι την άλλη. Και αυτό είναι το λυπηρό. Φυσικά και οι υπάλληλοι της ΕΡΤ δεν ενδιαφέρθηκαν για τους καθηγητές και τα προβλήματά τους. Γνωρίζουμε πως τελικά οι βολεμένοι της ΕΡΤ θα ξαναβολευτουν και θα θυσιαστούν κάποια μικρά χαμηλοαμειβόμενα βύσματα τελικά που θα οδηγηθούν σε οικονομικό αδιέξοδο, όπως και εμείς οι αναπληρωτές που δεν θα έχουμε από του χρόνου δουλειά. Επειδή όμως την πάτησα εγώ δεν μπορώ να χαίρομαι και με τη δυστυχία του άλλου... Αυτό είναι το θέμα μου...

Ετσι ειναι οπως τα λες. κανεις δεν χαιρεται με τη δυστυχια του αλλου ή τουλαχιστον δεν θα έπρεπε. Ομως αλλο αυτο, αλλο να βλεπεις καταματα, περα απο ρομαντισμους, στο γιατι φτασαμε εκει. 3 χρονια το ακουω αυτο. δεν μου εκανε καμια εκπληξη!  και το  ALTER   πριν λιγα χρονια ειχε τη δικη του τυχη,....εκει δεν υπηρχαν ανθρωποι που εργαζόταν? ή ο πονος μας πιανει μονο για το δημόσιο?
Σε ολους θα μας λειψει η ΕΡΤ. Θα την εχουμε ομως παλι συντομα κοντα μας....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2013, 04:42:51 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
ΥΓ. Και κάτι τελευταίο γενικά. Αν σε κάποιον δεν αρέσουν κάποια πράγματα
α) Κάνει υπομονή και δεν τους ξαναψηφίζει
β) Αντιδρά με όποιον τρόπο κρίνει ΚΑΙ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ (διότι με μηνυματάκια στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ δεν άλλαξε τίποτα)
γ) Αλλάζει χώρα.

α) Σοβαρά; Δηλαδή ένα κόμμα, που στις τελευταίες εκλογές πήρε 29,6% (επί εγκύρων ψηφοδελτίων), θα απο-φασίζει για όλη τη χώρα, και θα ξεπουλάει/χαρίζει/κλείνει τη δημόσια περιουσία; Ας έκαναν δημοψηφίσματα για τέτοια θέματα, όπως στην Ελβετία. Αλλά όχι.. στη χώρα που και καλά γέννησε τη δημοκρατία, έχουν ξεχάσει καν τι είναι αυτό.
β) Σε όσους από εμάς δεν αρέσει, αντιδρούμε όπως μπορούμε, αλλά ευτυχώς που δεν έκλεισαν ακόμα το διαδίκτυο (ακόμα και στη "νέα ερτ" έβαλα τη λέξη ιντερνετ στο ΝΕΡΙΤ οι άθλιοι), και μπορούμε να ενημερωνόμαστε, να ανταλλάσσουμε απόψεις, να οργανωνόμαστε και.. να βλέπουμε ΕΡΤ!
γ) Να αλλάξουν χώρα οι εθνοπροδότες που κυβερνούν, όχι εμείς! Ή καλύτερα, να τους παρέχουμε ένα πιάτο φαΐ στο κελί...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Δεν είδα όμως να κάνουμε ποτέ καμία απεργία γι αυτό που λες (για Παιδεία και όχι για μόρφωση).

Ακριβώς. Και γενικά κανείς κλάδος δεν απήργησε ποτέ, παρά μόνο με αίτημα την αύξηση μισθού.
Γι' αυτό μίλησα για ωφελιμισμό.

Συμφωνώ απολύτως ότι η στάση αυτή κάποια στιγμή "πληρώνεται". Διαφωνώ μόνο με την αντίληψη (δεν ξέρω αν την υιοθετείς κι εσύ), να θεωρούμε ότι από τη στιγμή που βούλιαξε ένα καράβι από τα λάθη του πληρώματος και του κυβερνήτη, πρέπει να καθόμαστε αμέριμνοι να βλέπουμε και τον υπόλοιπο στόλο να βυθίζεται λέγοντας "ας πρόσεχαν", "αφού δεν έσωσαν το άλλο καράβι, ας πνιγούν κι αυτοί" κλπ.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2014, 08:53:07 μμ από Νηρηίδα »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Landau, Με ευχολόγια θα γίνει αυτό? Οχι, για να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2013, 04:48:49 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Nηρηίδα μου, ηταν "ελευθερη" η κρατικη τηλεόραση? και απο πότε?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2013, 04:51:08 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε πριν.. αλλά ένα ενδιαφέρον άρθρο για την ιστορία του Σίμου Κεδίκογλου:

Παράθεση
Εργαζόμενη της ΕΡΤ εξιστορούσε μια ιστορια που συνέβη πριν από χρόνια όταν μια μέρα έφτασε στην ΕΡΤ μια πρόσκληση να εκπαιδευτούν δυο υπάλληλοι της στο CNN. Μπορούσε να πάει μόνο μόνιμο προσωπικό και τότε ο Σίμος, που ξεκινούσε την καριέρα του στην ΕΡΤ, είχε ορισμένου εξαμηνιαία ή διμηνιαίες ανανεώσιμες. Κολοτούμπες έγιναν, μαγειρέματα συνέβησαν και σε μια δυο νύχτες ο Σίμος βρέθηκε με μια σύμβαση αορίστου χρόνου και ένα εισιτήριο για την Αμερική. Εκεί έμεινε τέσσερα χρόνια μαθαίνοντας τα μυστικά του επαγγέλματος με το μισθό του να φτάνει από τα ταμεία της ΕΡΤ τακτικά. Τελειώνοντας επέστρεψε για να εργασθεί στο μπράβο Ρούλα.

Μετά της εκλογές και ενώ η λιτότητα συνέχιζε να θερίζει ο Σίμος έφερε στην ΕΡΤ την Ματίνα Ρέτσα ως σύμβουλο με 3,500 το μήνα. Ως διευθυντής προγράμματος που ζει μέσα στην ΕΡΤ και δε προλαβαίνει να χέσει άντε να παίρνει 4000, αλλά η Ματίνα, με προϋπηρεσία στο Ράδιο-Αλιβέρι, ήταν πολύ μεγάλη για το ραδιομεγαρο. Μετά από λίγο καιρό αποσπάστηκε το γραφείο του Σίμου, αλλά ο μισθός της καταβάλλεται από την ΕΡΤ. Τώρα βέβαια θα πρέπει να γίνει μια μικρή προσαρμογή αλλά για αυτό θα φροντίσει ο Σίμος.

Μπράβο Σίμο.

http://parallhlografos.wordpress.com/2013/06/12/%ce%bc%cf%80%cf%81%ce%b1%ce%b2%ce%b9-%cf%83%ce%af%ce%bc%ce%bf/



apri  αν είναι και σε υπόθετο των 500 γρ., να τους το δώσουμε!  ::)   :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
MARKOS, είμαστε η μοναδική χώρα στην οποία αυτή τη στιγμή μία κυβέρνηση φιμώνει  τη με τα πολλά της ελαττώματα κρατική ραδιοτηλεόραση. Δεν μπορώ να σου μιλήσω σε μία γραμμή για την ιστορική, πολιτιστική κλπ. σημασία ενός κρατικού ραδιοτηλεοπτικού μέσου. Αν ανοίξεις πάντως αυτή τη στιγμή τα ιδιωτικά κανάλια θα καταλάβεις.

Αποσυνδεδεμένος nan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Odi et amo...
    • Προφίλ
MARKOS, είμαστε η μοναδική χώρα στην οποία αυτή τη στιγμή μία κυβέρνηση φιμώνει  τη με τα πολλά της ελαττώματα κρατική ραδιοτηλεόραση. Δεν μπορώ να σου μιλήσω σε μία γραμμή για την ιστορική, πολιτιστική κλπ. σημασία ενός κρατικού ραδιοτηλεοπτικού μέσου. Αν ανοίξεις πάντως αυτή τη στιγμή τα ιδιωτικά κανάλια θα καταλάβεις.
Συμφωνώ απόλυτα . Και φυσικά δεν χαιρομαστε με την απόλυση κανενός εργαζομένου αλλά δεν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε τα προγράμματα της κρατικής με αυτά του άλτερ. Ύποπτο και αυτό με την απεργία των δημοσιογράφων-ανοίγεις την τηλεόραση και είναι σαν να μη συμβαίνει τιποτε.Φυσικά αρκεί που η θεία Μαρίκα μπορεί να δει  Φατμαγκιούλ.

guestteacher

  • Επισκέπτης
@Landau

ΥΓ. Και κάτι τελευταίο γενικά. Αν σε κάποιον δεν αρέσουν κάποια πράγματα
α) Κάνει υπομονή και δεν τους ξαναψηφίζει
β) Αντιδρά με όποιον τρόπο κρίνει ΚΑΙ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ (διότι με μηνυματάκια στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ δεν άλλαξε τίποτα)
γ) Αλλάζει χώρα.

α) Σοβαρά; Δηλαδή ένα κόμμα, που στις τελευταίες εκλογές πήρε 29,6% (επί εγκύρων ψηφοδελτίων), θα απο-φασίζει για όλη τη χώρα, και θα ξεπουλάει/χαρίζει/κλείνει τη δημόσια περιουσία; Ας έκαναν δημοψηφίσματα για τέτοια θέματα, όπως στην Ελβετία. Αλλά όχι.. στη χώρα που και καλά γέννησε τη δημοκρατία, έχουν ξεχάσει καν τι είναι αυτό.

Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει το 29,6% να αποφασίζει πλην όμως μαζί με τους άλλους επειδή έχω χάσει το μέτρημα βγάζουν 167; Ερωτώ ο Σαμαράς έκανε επίδειξη πυγμής τύπου ροτβαιλερ. Οι άλλοι κλοκλοκλο;;; Αν πήγαινε στην Βουλή θα το καταψήφιζαν; Οσο για το δημοψήφισμα εγώ νομίζω το είπα πριν
β) Σε όσους από εμάς δεν αρέσει, αντιδρούμε όπως μπορούμε, αλλά ευτυχώς που δεν έκλεισαν ακόμα το διαδίκτυο (ακόμα και στη "νέα ερτ" έβαλα τη λέξη ιντερνετ στο ΝΕΡΙΤ οι άθλιοι), και μπορούμε να ενημερωνόμαστε, να ανταλλάσσουμε απόψεις, να οργανωνόμαστε και.. να βλέπουμε ΕΡΤ!
δεν είπα ποτέ να μην αντιδράς μέσω ιντερνετ είπα μέ τα μηνυματάκια δεν ρίχνεις κυβέρνηση μην μου πεις για Αίγυπτο κ.τ.λ. γιατί εκεί υπήρχαν και άλλα πράγματα
γ) Να αλλάξουν χώρα οι εθνοπροδότες που κυβερνούν, όχι εμείς! Ή καλύτερα, να τους παρέχουμε ένα πιάτο φαΐ στο κελί...
Α
Μέχρι στιγμής στο εξωτερικό είναι τα καλύτερα μυαλά της χώρας και άνθρωποι που σιχάθηκαν τις καταστάσεις. Κανένας εθνοπροδότης δεν είναι έξω ούτε και φυλακή.

Ασχετο με Landau. Ξανακοιτάκτηκα στον καθρέπτη και ηλικιακά και μόνο δεν είμαι ο μπαμπάς κανενός να του πω τι θα κάνει. Εδωσα τρεις επιλογές αντίδρασης από το να κρίνετε τις επιλογές μου και να προσάπτετε χαρακτηρισμούς μπορείτε να μου πείτε εναλλακτικές; Γιατί δεν γίνεται έρανος και να αγοράσουμε την ΕΡΤ και να την ξαναλειτουργήσουμε όπως πριν με τα ίδια άτομα;;;;

@apri

To ότι κάποιοι επικροτούν την κυβέρνηση (έστω του 29,6%) και συνεχίζει να είναι πρώτη μετά από τόσα μέτρα θα πρέπει να προβληματίζει τους δεύτερους...οι πρώτοι όσο οι δεύτεροι είναι έτσι μια χαρά κάνουν την δουλειά τους...και στο δια ταύτα γιατί πραγματικά κάποιοι δεν θέλουν το Δημόσιο ( με την μορφή που έχει σήμερα) το έχουμε σκεφτεί;

Γενικά προς όσους διαβάζουν και τους τσαντίζω;;;


Λογικά αν όλα ήταν τόσο απλά όπως μου τα αναλύετε θα έπρεπε όλοι να είναι μπροστά και να υπερασπίζονται τους Δ.Υ. Γιατί δεν το κάνουν; Φταίνε μόνο τα κανάλια και η προπαγάνδα; Ιδία πείρα δεν έχουν κάποιοι άνθρωποι από τις συναλλάγες με το Δημόσιο; Απλή ερώτηση κάνω χωρίς να θέλω πραγματικά να κατευθύνω καμια απάντηση.
Επίσης είσαστε σίγουροι ότι δεν έχουμε και εμείς συγγενείς και στην ΕΡΤ και στην Ολυμπιακή και στον ΟΤΕ που φάγανε ξύλο από δεξιες κυβερνήσεις; Πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε συγγενείς εθνοπροδότες, γερμανοτσολιάδες κ.α.;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2013, 06:10:12 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος EVANGELIA-PE71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παραβρέθηκα πριν δύο βδομάδες μαζί  με την τάξη μου στην ΕΡΤ3 για να για να δούμε τις εγκαταστασεις της τηλεόρασης.Οι ανθρωποι ήταν φιλικότατοι, πολύ κατατοπιστικοί  και νομίζω ηταν απο τις εκδρομές που οι μαθητές ευχαριστήθηκαν πιο πολύ.Οι δημοσιογράφοι αναφέρθηκαν σε μεταξύ μας συζήτηση στο ενδεχόμενο του κλεισίματος της ερτ αλλά μάλλον ως απίθανο σενάριο.Και δεν είναι μονο οι δημοσιογράφοι που βγαίνουν προς τα έξω  ,αλλά πλήθος από καμεραμαν ,τεχνικούς κτλ. που εργάζονται πισω απο τις καμερες.Εμένα αυτό που εγινε χτες ,με τον τρόπο που έγινε ,μου θυμίζει τη  δικτατορία που δεν είχα προλάβει  να ζήσω γιατί δεν είχα γεννηθεί.Και να σκεφτείτε ότι ο Κεδικογλου δούλευε κάποτε ως δημοσιογράφος  στην Αμερική.Παρακολουθώ τις εξελιξεις σοκαρισμένη...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161413
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 599
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 563
Σύνολο: 579

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.