*

Αποστολέας Θέμα: Κρατική τηλεόραση, τρίτο πρόγραμμα, ιστορικό αρχείο 3 σε 1 σε τιμή ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 27170 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Εύκολα λέμε "θέλω" (θελω σχολεια, θελω ΕΡΤ κλπ) ....Το τί θέλουμε ή όχι είναι στο χέρι μας, αλλά κάνουμε κάτι γιαυτό?
Ας παω και στους διάφορους συλλόγους. Ξερω πως αμεσως θα κανετε το ευκολο και βολικο να με κατηγορήσετε, όμως θα το πω: Αντι να βλέπουμε συνολικα το καθε θέμα, π.χ. το θεμα "εκπαιδευση", βλεπουμε πως μια μεριδα θα ικανοποιήση το αισθημα της. Κακο, σε καθε περιπτωση, δεν ειναι. Δίκαιο μάλιστα χωρις αμφιβολία!  Ειναι ομως ενέργειες και δράσεις μεμονωμένες. Μας λειπει η συνοχη και ο κοινος αγώνας. Λοιπόν, "θέλω" σημαινει δράση και οσο απουσιάζει αυτο το "θελω" μενει αποστεωμένο....


Φιλικά,


Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

guestteacher

  • Επισκέπτης
Τι ωραία που είναι η ΕΡΤ τώρα! Τι ωραία παρέα που είναι! Χωρίς τους διορισμένους κομματικούς της, χωρίς τις φίρμες με τα ακριβά συμβόλαια, τι ωραίες αλήθειες λέγονται για τον δημόσιο και τον ιδιωτικό χώρο της ενημέρωσης και την διαπλοκή είτε με κομματικά, είτε με οικονομικά συμφέροντα!
Αλήθεια έχουμε ξανακούσει ελεύθερη τηλεόραση σε όλη την ιστορία της;

Όντως το www.nerit.gr  δεν δείχνει σημεία ζωής...το πιο πιθανό οι ανίκανοι και ξεφτίλες της κυβέρνησης έστειλαν αίτημα στην εταιρία που έχει το domain για διακοπή της σελίδας με το αιτιολογικό ότι προπαγανδίζει και παραβιάζει τους όρους χρήσης. Αυτό μόνο βρήκα:

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:http://www.nerit.gr/

Ναι μόνο που δεν βλέπουν πλέον ΟΛΟΙ την ΕΡΤ γιατί πολύ απλά σε μερικά μέρη θέλει INTERNET. Και κάποιοι είτε δεν έχουν είτε δεν ξέρουν να το χειρίζονται...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Δεν εχει σημασια αυτό. Η ΕΡΤ μη χαθει μετράει...  :P
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

guestteacher

  • Επισκέπτης
Μάρκο το ίδιο λέμε.
Οταν οι παππούδες ή άνθρωποι με "κακή" σύνδεση στο ιντερνετ - που ψηφίζουν - ανοίξουν σε 2-3 μέρες τηλεόραση τι θα βλέπουν;;;
Κατάλαβες γιατί θέλω να αναμεταδοθεί παντού η ΕΡΤ και όχι μόνο μέσω ιντερνετ;
Παιδιά όσοι είσαστε στην Αθήνα την ΕΡΤ και τα μάτια σας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
απο εδω μπορουμε να κατεβασουμε το απεργιακο φυλλο ''Αδέσμευτη Γνώμη'':

 http://www.ertopen.com/eidiseis/item/88-%C2%ABadesmeyth-gnwmh%C2%BB-h-efhmerida-twn-apergwn-sta-mme#.Ub0PVZjVDeF


Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μάρκο το ίδιο λέμε.
Οταν οι παππούδες ή άνθρωποι με "κακή" σύνδεση στο ιντερνετ - που ψηφίζουν - ανοίξουν σε 2-3 μέρες τηλεόραση τι θα βλέπουν;;;
Κατάλαβες γιατί θέλω να αναμεταδοθεί παντού η ΕΡΤ και όχι μόνο μέσω ιντερνετ;
Παιδιά όσοι είσαστε στην Αθήνα την ΕΡΤ και τα μάτια σας...
Συνάδελφε,για θύμησε μου,η ΕΡΤ δεν ήταν το μόνο ενημερωτικό μέσο που διέρρευσε την πληροφορία για 4000 καταργήσεις οργανικών θέσεων στην δευτεροβάθμια:2500 πληροφορικών και 1500 γυμναστών;Αυτήν την ΕΡΤ δεν κατηγόρησε ο κ.Κοτσιφάκης στον ΣΚΑΙ στην μεσημεριανή εκπομπή της Αντωνοπούλου ως λαγό της κυβέρνησης;Μήπως κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
YΓ. το nerit.gr τι έγινε ρε παιδιά; πήραμε τεχνογνωσία από Κίνα περι λογοκρισίας;;; η μήπως από Β. Κορέα;;;

Γιατί τόσο μακριά; Από ΕΕ και ΗΠΑ  ;)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τι ωραία που είναι η ΕΡΤ τώρα! Τι ωραία παρέα που είναι! Χωρίς τους διορισμένους κομματικούς της, χωρίς τις φίρμες με τα ακριβά συμβόλαια, τι ωραίες αλήθειες λέγονται για τον δημόσιο και τον ιδιωτικό χώρο της ενημέρωσης και την διαπλοκή είτε με κομματικά, είτε με οικονομικά συμφέροντα!
Αλήθεια έχουμε ξανακούσει ελεύθερη τηλεόραση σε όλη την ιστορία της;


Συμφωνώ απόλυτα!

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πολύ συζήτηση γίνεται για την διακοπή της ΕΡΤ.
Αν απλά είχε ανακοινωθεί πως η  κυβέρνηση σκοπεύει να μην ανανεώσει τις συμβάσεις και να μειώσει το προσωπικό, οι δημοσιογράφοι θα απεργούσαν και δεν θα μετέδιδαν καμία εκπομπή!
Μπορεί να μην έδειχνε μαύρο αλλά τι θα είχε: ξένα έργα!!!!!! Ειδικά τώρα το καλοκαίρι τι περιμένατε να έδειχνε?
Όσο για την ενημέρωση μόνο την καταστροφή έφερναν, δεν είχαν κάτι να πουν που να αφορά τους έλληνες , έπιαναν ένα θέμα για μέρες και το σχολίαζαν με φανερή κομματική υποστήριξη! Ήταν ολοφάνερες οι άκρο-αριστερό-κομουνιστικές   πεποιθήσεις των δημοσιογράφων, γεγονός που διευκόλυνε την κυβέρνηση να πάρει πολύ εύκολα αυτή την απόφαση.
Είχαν οι τούρκοι τόσες μέρες τις διαδηλώσεις και δόθηκε η ευκαιρία και στους έλληνες  αριστερούς να διαδηλώσουν δήθεν για το κλείσιμο της ΕΡΤ, αφορμή έψαχναν.
Δεν ξέρω τι γίνεται στην Αθήνα αλλά η επαρχεία έχει τόσα προβλήματα, έχουν κλείσει  δεκάδες δημόσιες υπηρεσίες (υγείας, παιδείας, συγκοινωνίες, εφορίες, γεωργίας κ.α)  απαραίτητα και χρήσιμα για την καθημερινή ζωή και εξυπηρέτηση  των κατοίκων.
Νέοι γέροι και παιδιά από την ΕΡΤ περίμεναν να τους ενημερώσει και αυτόματα θα τους έλυνε όλες τις ανάγκες.
Εδώ ο κόσμος χάνεται και η ΕΡΤ ξυρίζεται!


guestteacher

  • Επισκέπτης
@typos72

Να μου απαντήσεις εσύ καλύτερα τι κατάλαβες από αυτό που έγραψα. Τους συνδικαλιστές μας τους έχω ικανούς να πουνε κανένα παραμυθάκι σε παιδιά προσχολικής ηλικιας. Ως εκεί.
Και μια ερώτηση κρίσεως. Με τυχόν κατάργηση του ΑΣΕΠ και μετονομασία του σε ΜΕΡΙΤΟ οι προσληφθέντες μέσω ΑΣΕΠ τι γίνονται;

@Landau

Το οξύμωρο τόνισα...ότι μερικές φορές αυτά που κατηγορείς τα κάνεις ο ίδιος (κατάλαβες φαντάζομαι ότι δεν αναφέρομαι σε σένα).

@KostasMath

Το θέμα δεν είναι η ΕΡΤ. Είναι το χωρίς ΕΡΤ και με τα κανάλια δικά τους τι γίνεται. Εχεις καταλάβει ότι σε μια Δημόσια τηλεόραση υπάρχει η δυνατότητα, γιατί έτσι πρέπει, να παιχτεί και μια αντίθετη φωνή; Στα ιδιωτικά κανάλια είναι υποχρεωμένοι; Ερωτηση κάνω...

ΥΓ. ΔΕΝ μου άρεσε η ΕΡΤ πριν γιατί ήταν Κομματική-Κυβερνητική. Και μάλιστα από τους πρώτους στο PDE το είχα αναφέρει. ΤΩΡΑ μου αρέσει και γι αυτό ρίχνουν μαύρο και απαγορεύουν αναμεταδόσεις...Τι δεν καταλαβαίνετε;;;; Και θεωρώ κλέφτη, ως ιδιοκτήτη πλέον της ΕΡΤ, τον Υπουργό Οικονομίας γιατί μου εισπρατει κάτι από την ΔΕΗ χωρίς να μου προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ...Θα κάνει παρέα στον Ακη όταν θα έρθει η ώρα του, και δεν θα κυβερνά με δανεική έπαρση...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 02:51:03 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
guestteacher φυσικά κατάλαβα τι εννοούσες πριν, απλά το πήγα παραπέρα.. για να μην αυταπατόμαστε ότι στο δυτικό κόσμο δεν υπάρχει λογοκρισία. Μπορεί να μην είναι ωμή και καθολική, όπως αλλού, αλλά είναι πιο ύπουλη και νομίζεις ότι δεν υπάρχει καν!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

guestteacher

  • Επισκέπτης
@Landau

Εχω δουλέψει ιδιωτικό τομέα και λέω (ασε που το ξέρεις ήδη) ότι εκεί τα πράγματα είναι ενας κόσμος όμορφος αγγελικα πλασμένος....και μετά ξυπνήσαμε.... ;)
Echelon είπαμε;;;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Xaxaxa,

το μπασκετάκι μια χαρά το τσιμπήσαμε όμως έτσι;;;
Και δεν ξέρω αν και τo confederation cup ήταν αρχικά της ΕΡΤ...

http://www.inews.gr/24/anakoinosi-skai.htm

Δεν αλλάζετε και εσείς όνομα που είναι της μόδας...πείτε το twilight...ή ο θάνατος σου η ζωή μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2013, 03:41:44 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και θεωρώ κλέφτη, ως ιδιοκτήτη πλέον της ΕΡΤ, τον Υπουργό Οικονομίας γιατί μου εισπρατει κάτι από την ΔΕΗ χωρίς να μου προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ...Θα κάνει παρέα στον Ακη όταν θα έρθει η ώρα του, και δεν θα κυβερνά με δανεική έπαρση...

Τοσα χρονια που στους ασφαλισμενους στο ΙΚΑ συνεχιζουν να κρατανε εισφορες υπερ ΟΕΚ και ΟΕΕ (οργανισμους καταργημενους απο 2/2012), ενω απο τους ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ (αρα και απο το Υπουργειο Παιδειας, που ασφαλιζει αναπληρωτες κι ωρομισθιους στο ΙΚΑ) εχουν σταματησει να κρατανε εισφορες, τι γινεται; Απολυτως τιποτα. Περυσι δε μας εδωσαν καμια απο τις παροχες που δικαιουμασταν (διακοπες, θεατρο, βιβλια), ουτε ομως μας επεστρεψαν τα λεφτα που μας κρατουσαν γι'αυτες τις παροχες απο το 2011! Βαζω στοιχημα οτι τα ιδια θα γινουν και φετος, διοτι ηδη εφτασε Ιουνιος και δεν εχει ακουστει τιποτα για καμια παροχη απο τον ΟΑΕΔ (στον οποιο εχουν μεταφερθει τα καθηκοντα των καταργημενων οργανισμων). Δηλαδη, καθε μηνα συνεχιζουν να κλεβουν απο τις τσεπες των ασφαλισμενων, αλλά κανεις τους δεν παει φυλακη! (και ποιος ξερει πού πανε ολα αυτα τα λεφτα... ::))

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161413
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 599
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 574

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.