*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1789220 φορές)

0 μέλη και 20 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4774 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 06:41:37 μμ »
ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ Α/ΘΜΙΑ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑ ΜΠΡΑΤΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 99+88 ΚΕΝΑ ΠΕ06 ΑΝ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΚΑΛΥΦΘΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ Β/ΘΜΙΑΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ!!!!!!!!!!!!!ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΛΥΨΕΙ !!!!! Ο ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ  ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΠΥΣΔΕ ΣΕ ΠΥΣΠΕ ΤΗΣ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ ΘΑ ΞΑΝΑΑΠΟΣΠΑΣΘΕΙ??????? Η... Ο ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ??????

 Λοιπόν, εγώ που είμαι υπερ-πλεονάζων στην Κέρκυρα (ΠΕ06) που θα αποσπαστώ υποχρεωτικά εντός περιφερείας; Στη Λευκάδα, την Κεφαλλονιά ή τη Ζάκυνθο; Εκεί οι πλεονάζοντες είναι ακόμη περισσότεροι και τα κενά ανύπαρκτα όσο κι εδώ! Let's face it, ο μόνος τρόπος να καλυφθούν τα κενά ΠΕ06 στη Μακεδονία είναι με αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ. Αλλιώς τα κενά θα μείνουν κενά, γιατί αναπληρωτές αποκλείεται να πάρει!
αφού θα πάρει από εσπα

Είσαι υπέρ-πλεονάζων στη β'θμια ή στην α'θμια;
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:43:02 »

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4775 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 06:43:44 μμ »
 Αθήνα 11/9/2013

Θέμα: Συνάντηση του Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε. με τον Αντιπρόεδρο της Κυβέρνησης και Πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ κ. Ευάγγελο Βενιζέλο

Επίσης, δήλωσε ότι στηρίζει την εκπαίδευση και τους εκπαιδευτικούς και θα επιδιώξει να υπάρχουν άμεσα διορισμοί αναπληρωτών στην Ειδική Αγωγή   και να πραγματοποιηθεί νέος γύρος αποσπάσεων.
Από τη Δ.Ο.Ε.
http://www.doe.gr/
Με δασκάλους συνομιλούσε μάλλον αποσπάσεις για δασκάλους θα εννοεί…
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4776 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 06:46:47 μμ »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Αν κάποιος κάνει ένσταση για τις αποσπάσεις σε πόσες μέρες υποχρεούται το υπουργείο να απαντήσει εγγράφως;
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Αποσυνδεδεμένος FIREFOX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4777 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 06:52:18 μμ »
ΕΣΥ ΙΣΩΣ ΕΙΣΑΙ Ο ΤΥΧΕΡΟΣ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ!!!!!!!!!!! ΘΑ ΑΠΟΣΠΑΣΘΗΣ ΕΚΤΟΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΑΝ  ΕΧΕΙ ΚΕΝΑ!!!!!! ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΜΩΣ ΤΗΣ Β/ΘΜΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΕΝΑ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ????????? ΠΩΣ ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΟΣ ΩΝ ΘΑ ΞΑΝΑΑΠΟΣΠΑΣΘΕΙ  .....ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΝΤΟΣ ΝΟΜΟΥ ΔΝ ΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΑΛΛΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΙ ΚΑΡΑΜΠΟΛΕΣ!!!!!!!!!!
Υ.Γ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕΤΙΣ ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ (ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΛΛΑ ΝΟΜΟΥ-ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ )...... ΚΟΝΤΟΣ ΨΑΛΜΟΣ ΑΛΗΛΟΥΙΑ ......Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΗ Η ΘΑ ΦΟΒΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΝΟΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Η ΘΑ ΑΠΟΘΡΑΣΥΝΘΟΥΝΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ   Ξ......... ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:43:02 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4778 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 06:55:42 μμ »
 Πάντως σε κάποιες περιοχές στην επαρχία έχουν δοθεί πολλές αποσπάσεις σε βασικές ειδικότητες και έχει πολλά κενά!
  

Αποσυνδεδεμένος Mystirios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4779 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 07:02:33 μμ »
το ειδα σε σχολειο  στη αιτολοακαρνανια......
Επιβεβαιώνω και εγώ, καμμία κανονική άδεια λέει εως την Παρασκευή, ούτε και για 1 μηνα ανευ.
είμαι μακρυά από τα παιδιά μου, η γυναίκα μου δουλεύει, τα παιδιά στη γιαγιά κ σήμερα έμαθα κ το ωραίο ότι στο νηπιαγωγείο της κόρης μου Δεν θα λειτουργήσει πρωινή ζώνη 7-8, εμένα  τα λεφτά δε μου φτάνουν για ξενοδοχείο κ η συνάδελφος που έχει την οργανική στο σχολείο (εγώ στη διάθεση-προσωρινά τοποθετημένος)
με κρεμά γιατί από βδομάδα σε βδομάδα παίρνει άδειες αναρρωτικές.
Το κόβω να τοποθετήσουν εμένα στο σχολείο.

Όταν αυτή γυρίσει ποια θα είναι η διαδικασία? θα τη βάλουν σε άλλο σχολείο ενώ αυτή έχει οργανική εδώ?
Ήθελα να ζητήσω 1 μήνα ανευ, ως μέσο πίεσης. τώρα τι?
Ξέρει κάποιος συνάδελφος?

Αποσυνδεδεμένος nenia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Dreams are what we have."
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4780 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 07:11:23 μμ »
Επιβεβαιώνω και γω για Αιτωλοακαρνανία όσον αφορά το έγγραφο για τις άδειες. Σε πιο παλιά επικοινωνία με τη διδε μου είχαν πει ότι η πρωτοβάθμια τους είχε ζητήσει 30 άτομα και ο Μπράτης δίνει 35..Η απόκλιση δηλαδή είναι πολύ μικρή.

Αποσυνδεδεμένος chrysalis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4781 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 07:32:47 μμ »
Σύμφωνα με τα παραπάνω που διάβασα, εγώ που είμαι στη Β/θμια Αργολίδας και σήμερα με διέθεσαν στην Α/θμια Αργολίδας, φαντάζομαι δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω απόσπαση, σωστά; Γιατί θα έχω καλύψει θέση όπως θέλει το Υπουργείο, το οποίο δεν θα μου δώσει απόσπαση για να πάρει έναν αναπληρωτή μέσα στο σπίτι του έτσι; (Κι έλεγα να απεργήσω όλη την εβδομάδα, αλλά τώρα που είμαι Α/θμια μόνο Πέμπτη-Παρασκευή; )
"In Greece wise men speak and fools decide."-George Santayana

Αποσυνδεδεμένος mary02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4782 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 07:37:02 μμ »
Έχει ακούσει κανεις κάτι για β' φάση αποσπάσεων στη Β/θμια; Υπάρχουν περιοχές (και μάλιστα παραμεθόριες) που δεν πήραν κανέναν ή ελάχιστους αποσπασμένους ενώ σε περιοχές όπως η Β' Θεσσαλονίκης κατάφεραν και πήραν απόσπαση φιλόλογοι με ελάχιστα μόρια (στην ουσία χωρίς κριτήρια...). Επίσης, από κάποιες περιοχές έφυγαν πολλοί και δεν πήγε κανένας. Δεν καταλαβαίνω πλέον τι γίνεται........ >:(
Καλύτερα να κατανοείς λίγα παρά να παρανοείς πολλά...

Αποσυνδεδεμένος Lady Ogress

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4783 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 07:41:43 μμ »
Σύμφωνα με τα παραπάνω που διάβασα, εγώ που είμαι στη Β/θμια Αργολίδας και σήμερα με διέθεσαν στην Α/θμια Αργολίδας, φαντάζομαι δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω απόσπαση, σωστά; Γιατί θα έχω καλύψει θέση όπως θέλει το Υπουργείο, το οποίο δεν θα μου δώσει απόσπαση για να πάρει έναν αναπληρωτή μέσα στο σπίτι του έτσι; (Κι έλεγα να απεργήσω όλη την εβδομάδα, αλλά τώρα που είμαι Α/θμια μόνο Πέμπτη-Παρασκευή; )

Το γεγονος οτι διατεθηκες στην Πρωτοβαθμια δεν αναιρει το δικαιωμα σου στην απεργία ως καθηγητης/τρια.

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4784 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:00:20 μμ »
Μη πάρετε στον λαιμό σας κανέναν, προσοχή όταν διατεθείτε στην Α/θμια ΜΟΝΟ η απεργία της ΔΟΕ σας καλύπτει.
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4785 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:06:18 μμ »
kirea, ειναι σιγουρο αυτο;Γιατι εγω ξερω οτι οταν εισαι αποσπασμενος σε φορεα πχ στην κεντρικη υπηρεσια του υπουργειου, μια χαρα συμμετεχεις στις απεργιες της ΟΛΜΕ αν και οι διοικητικοι δεν απεργουν την ιδια περιοδο...

Με τις αδειες 1 μηνα, το επιβεβαιωνω. Στην Δυτικη Αττικη ζητησαν δυο δασκαλες και η διευθυντρια γυρισε και ειπε: αν δεν μπορεις να ανταποκριθεις στα καθηκοντα σου, παραιτησου...

Για το ωραριο, πηγαινετε ολοι 8-2 υποχρεωτικα;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:20:14 μμ από maria2013 »

Αποσυνδεδεμένος chrysalis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4786 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:25:11 μμ »
Σύμφωνα με τα παραπάνω που διάβασα, εγώ που είμαι στη Β/θμια Αργολίδας και σήμερα με διέθεσαν στην Α/θμια Αργολίδας, φαντάζομαι δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω απόσπαση, σωστά; Γιατί θα έχω καλύψει θέση όπως θέλει το Υπουργείο, το οποίο δεν θα μου δώσει απόσπαση για να πάρει έναν αναπληρωτή μέσα στο σπίτι του έτσι; (Κι έλεγα να απεργήσω όλη την εβδομάδα, αλλά τώρα που είμαι Α/θμια μόνο Πέμπτη-Παρασκευή; )

Το γεγονος οτι διατεθηκες στην Πρωτοβαθμια δεν αναιρει το δικαιωμα σου στην απεργία ως καθηγητης/τρια.
Όταν ήμουν αποσπασμένη σε Β/θμια με διάθεση στην Α/θμια, δικαίωμα στην απεργία είχα μόνο με τη ΔΟΕ.
"In Greece wise men speak and fools decide."-George Santayana

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #4787 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:26:22 μμ »
kirea, ειναι σιγουρο αυτο;Γιατι εγω ξερω οτι οταν εισαι αποσπασμενος σε φορεα πχ στην κεντρικη υπηρεσια του υπουργειου, μια χαρα συμμετεχεις στις απεργιες της ΟΛΜΕ αν και οι διοικητικοι δεν απεργουν την ιδια περιοδο...

Με τις αδειες 1 μηνα, το επιβεβαιωνω. Στην Δυτικη Αττικη ζητησαν δυο δασκαλες και η διευθυντρια γυρισε και ειπε: αν δεν μπορεις να ανταποκριθεις στα καθηκοντα σου, παραιτησου...

Για το ωραριο, πηγαινετε ολοι 8-2 υποχρεωτικα;
Πόλεμος με παράπλευρες απώλειες... κάποιοι έχουν ΣΟΒΑΡΑ προβληματα και ζητούν άνευ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 677
Σύνολο: 685

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.