*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1779742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria38

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6272 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 10:18:28 μμ »
perastikos_kav, θα συμφωνήσω μαζί σου σε πολλά. Όντως, αν όποιος θέλει να γίνει μόνιμος υπάλληλος ενός φορέα, καλά θα κάνει να κάνει αίτηση μετάταξης και όχι να καταφεύγει στις αποσπάσεις. Στην περίπτωσή μου, απλώς ήθελα να δοκιμάσω και τη δουλειά σε ένα ΓΑΚ, επειδή νομίζω ότι είναι κάτι που με ενδιαφέρει, όπως και να κάνω και ένα διάλειμμα από την τάξη μετά από 10 χρόνια διδασκαλίας, όπως κάνουν και πολλοί άλλοι (συχνά και μέσα στην τάξη...). Επαναλαμβάνω, ωστόσο, ότι, αν θέλω, ας κάνω αίτηση μετάταξης.
Αυτά που ήθελα να σχολιάσω με το δηκτικό σχόλιό μου είναι: α) τις βυσματικές αποσπάσεις οι οποίες και φέτος έβγαλαν μάτι (βλ. ΓΑΚ στα οποία αποσπάσθηκαν 5-6 άτομα, αλλἀ και άλλοι φορείς που "γέμισαν" κόσμο, ακόμα και ΠΕ02), β) η στελέχωση φορέων, όπως τα ΓΑΚ, εντελώς "στο πόδι" με παντελώς άσχετες ειδικότητες, γεγονός που καταδεικνύει την παντελή έλλειψη πολιτικής μέριμνας και σοβαρότητας για τους φορείς αυτούς. Η κύρια λογική ήταν: να βολέψουμε κόσμο. Και για να είμαι παντελώς ξεκάθαρη, θεωρώ ότι η σωστή στελέχωση των ΓΑΚ πρέπει να γίνει με μόνιμο προσωπικό αποτελούμενο από αρχειονόμους και ιστορικούς. Μιας και είμαστε όμως χώρα του προχείρου, ας πούμε ότι ένας φιλόλογος (με στοχιειώδη φιλομάθεια και εργατικότητα) ίσως φανεί πιο σχετικός και χρήσιμος από κάποια πιο άσχετη ειδικότητα...Αυτά. :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:18:40 »

Αποσυνδεδεμένος maria38

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6273 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 10:22:02 μμ »
Μην το κουράζουμε συνάδελφοι άλλο.Τα ίδια και τα ίδια τόσα χρόνια.
Μεχρι να κηρυχθεί απεργία με αποκλειστικό αίτημα αυτή τη φορά την παύση όλων των αδιαφανών διαδικασιών στο χώρο της εκπ/σης (αποσπάσεις-μετατάξεις-τοποθετησεις),το πρόβλημα δεν υπάρχει.Πολύ απλά.
Δεν υφίσταται τέτοιο πρόβλημα και όλοι εσείς γκρινιάζετε και θέλετε ¨να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα¨.Ζουλιάρηδες ;)

Αν την αντίθεσή μου με το βύσμα, εσύ την αποκαλείς ζήλια, πάσο!

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6274 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 10:26:00 μμ »
@maria38
Ασ΄το,εγώ πάω πάσο...

Αποσυνδεδεμένος maria38

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6275 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 10:33:10 μμ »
@maria38
Ασ΄το,εγώ πάω πάσο...

Συγνώμη, αν απάντησα με ύφος. Η όλη γενική κατάσταση με έχει χαλάσει, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι επιτρέπεται να γινόμαστε και αγενείς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:18:40 »

Αποσυνδεδεμένος el noi de sucre

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6276 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 10:46:55 μμ »
Οι δικαιολογίες περισσεύουν.
και φιλόλογοι πήγαν στα γακ όπως και άλλες ειδικότητες, το κριτήριο ήταν η κομματική ένταξη, ετσι απλά, τον φίλο μου τον πρότεινε δυο φορές η εφορεία των ΓΑΚ και ο προϊστάμενος του ο οποίος γνωρίζει την δουλειά και παρόλα αυτά, δεν τον πήρανε. Μια σοβαρή διοίκηση όταν βγάζει προκήρυξη για αποσπάσεις και δεν αποκλείει κάποιον δεν μπορεί να λειτουργεί με τη λογική της συγκυρίας και του βολέματος. Αν θές να αποκλείσεις τους φιλολόγους απο τα γακ (sic) μην δίνει δικαίωμα για απόσπαση. επίσης όταν χρειάζεσαι υδραυλικό θα πάρεις υδραυλικό, όταν θές αρχειονόμο αρχειονόμο και όταν θές ιστορικό ιστορικό, όλα τα άλλα είναι απροσανατολιστικά.
σε αυτή τη χώρα οι πολίτες δεν είναι ίσοι απέναντι στο νόμο, ο νόμος και οι προκηρύξεις λάστιχο. ας προσέχαμε.

ο αρβανιτόπουλος, γκιουλέκας, κεδίκογλου αντιστοιχούν σε εμας που του ψηφίζουμε, τι κοινότυπο και τι αληθινό.
καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος el noi de sucre

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6277 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 10:51:12 μμ »
επιπλέον γιατί δεν βάζουν συγκεκριμένη μοριοδότηση για τα γακ ή γιατί δεν αφήνουν την εφορεία των γακ να αποφασίζει.
απλά υπάρχει η σκοπιμότητα του βολέματος, απλά η φετινή μετατρέψανε την ποιότητα του βυσματος σε νέα ποσότητα στα γακ.
σε οποιαδήποτε χώρα με σοβαρή παράδοση οργάνωσης κράτους τα γακ έχουν αρχειονόμους και ειδικευμένους ιστορικούς και όχι απλά φιλολόγους ή άλλες συμπαθείς ειδικότητες με κοινωνικούς ή άλλους λόγους.

Αποσυνδεδεμένος Alfakapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6278 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 10:53:36 μμ »
Έκανα κι εγώ φέτος αίτηση απόσπασης για τα ΓΑΚ (είμαι ΠΕ02). Τίποτα στην πρώτη φάση, τίποτα και στη δεύτερη χθεσινή (είχα κάνει ένσταση). Θα πάω να βγάλω τη Γυμναστική Ακαδημία, για να μπορώ να γυμνάσω καλύτερα τα έγγραφα, και θα επανέλθω του χρόνου... :)
Απο πότε η αίτηση μας συνάδελφοι σε φορεις και υπηρεσίες (που ειναι καθαρά για να εξυπερετηθούμε για μια χρονιά και να βρεθούμε κοντά στο σπίτι μας ) έγινε αίτηση για  προσφορά στην Πατρίδα και στον Πολιτισμο; Και τί ρατσιστική αντιμετώπιση είναι αυτή σε κλάδο συναδέλφων; Αν εσένα συναδελφισσα ικανοποιούνταν η αίτηση σου σε Διεύθυνση(που πιθανώς έκανες) και ο προιστάμενος σε τοποθετούσε στο οικονομικό τμήμα θα δήλωνες παραίτηση λόγω ''ασυμβίβαστου'' ; Η ανθρωποφαγία σε όλο το μεγαλείο της...Ναι είμαι ΠΕ 11 θα ήθελα να ήμουν στην θεση αυτών που αποσπάσθηκαν...Ευχομαι και στα δικά μας....και τίποτα αλλο.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6279 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 10:59:08 μμ »
 Λοιπόν, κάποτε οι αποσπάσεις με βύσμα ή όχι πρέπει να σταματήσουν! Θα πρέπει το κράτος να στελεχώσει τους φορείς με μόνιμο προσωπικό και τα σχολεία με μόνιμους εκπαιδευτικούς! Να δώσει ουσιαστικά κίνητρα για όσους υπηρετούν στην παραμεθόριο και σε δυσπρόσιτα νησιά και να μας αφήσει να κάνουμε τη δουλειά μας!
 Μπορεί σε πολλούς να μην αρέσουν αυτά που λέω, αλλά το πελατειακό κράτος πρέπει να τελειώσει!
  

Αποσυνδεδεμένος gauskeh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6280 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 11:25:21 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα. Θα έπρεπε να επιτρέπονται μόνο οι απόσπασεις ανάμεσα σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια και Τριτοβάθμια σε όλους τους συνδυασμούς, μόνο για εκπαιδευτικούς σκοπούς, με απόλυτα διαφανή και αξιοκρατικά κριτήρια και με πλαφόν τα 2 συνεχόμενα έτη για κάθε υπάλληλο. Όλες οι άλλες θα σταματήσουν μόνο όταν έστω κι ένα δικαστήριο διερευνήσει αν εφαρμόζεται ο νόμος και τιμωρήσει τους διοικητικούς υπεύθυνους, γιατί οι πολιτικοί έχουν ασυλία  :-X

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6281 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 11:34:44 μμ »
Είναι δεδομένο ότι πολλοί συνάδελφοι έχουν καταστήσει εαυτούς απαραίτητους σε διευθύνσεις εκπαίδευσης, έχοντας μάθει τη δουλειά απ' έξω και ανακατωτά, μετά από αλλεπάλληλες αποσπάσεις. Όταν όμως αποσπάστηκαν για πρώτη φορά, σίγουρα αυτό δε συνέβη για τις γνώσεις και τις ικανότητές τους -πλην αυτών τις πληροφορικής- αφού... ψάρια ήταν και με τον καιρό πήραν το κολάι. 
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6282 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 11:35:42 μμ »
Μην το κουράζουμε συνάδελφοι άλλο.Τα ίδια και τα ίδια τόσα χρόνια.
Μεχρι να κηρυχθεί απεργία με αποκλειστικό αίτημα αυτή τη φορά την παύση όλων των αδιαφανών διαδικασιών στο χώρο της εκπ/σης (αποσπάσεις-μετατάξεις-τοποθετησεις),το πρόβλημα δεν υπάρχει.Πολύ απλά.
Δεν υφίσταται τέτοιο πρόβλημα και όλοι εσείς γκρινιάζετε και θέλετε ¨να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα¨.Ζουλιάρηδες ;)
Συγνώμη, αν απάντησα με ύφος. Η όλη γενική κατάσταση με έχει χαλάσει, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι επιτρέπεται να γινόμαστε και αγενείς.
Επειδή διαβλέπω καλή πρόθεση από την πλευρά σου,οφείλω να σου διευκρινίσω ότι με παρεξήγησες.Το αρχικό μου μήνυμα ήταν ασφαλώς ειρωνικό κι έχει να κάνει με την υποκρισία του κλάδου."Προοδευτικών" και "συντηρητικών"(κάθε ομοιότητα με κομματική παράταξη είναι τυχαία  ;) ) .Οι μεν πρώτοι ποτέ δεν ανέδειξαν ως πρώτο αίτημα την καταπολέμηση της αναξιοκρατίας και της αδιαφάνειας.Περιορίζονται πάντα σε γενικόλογες και υποτονικές ¨καταδίκες¨,βλέποντας υποτίθεται πάντα απ΄έξω την κατασταση,για να μη λερώσουν τα δικά τους χέρια και να έχουν το δικαίωμα εκ των υστέρων να το παίζουν αμόλυντοι (pure-ιτανισμός).Χωρίς να προκηρύξουν ποτέ μια απεργία με αποκλειστικό αίτημα την καταπολέμηση π.χ. της αδιαφάνειας ή των ιδιαίτερων κτλ.Βλέπετε είναι και ψυχοπονιάρηδες.Μέχρι να αλλάξει όοοοολος ο υπόλοιπος κόσμος,είμαστε αναγκασμένοι να κάνουμε και κάπου κάπου τα στραβά μάτια.Ειδικά όταν δεν ξέρεις τι σου επιφυλλάσσει κι εσένα το μέλλον...Για τους δε δεύτερους τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα.Αυτοί δεν επικαλούνται φθηνές δικαιολογίες.Εχουν συμβιβαστεί με την ιδέα ότι ο άνθρωπος είναι ένα ιδιοτελές ζώο,που το μόνο που σέβεται είναι η δύναμη και γι΄αυτό τον αντιμετωπίζουν παλαιοκομματικά ως δουλικό και αναξιοπρεπή ψηφοφόρο.Φυσικά πετάνε κι αυτοί καμιά κορώνα για αξιοκρατία,αλλά γελάνε ακόμα και οι ίδιοι από μέσα τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2013, 02:13:13 πμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6283 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 06:33:58 πμ »
'' Η ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας για μία ακόμη φορά, δεν έδωσε τη δυνατότητα στο ΚΥΣΔΕ να εγκρίνει αιτήσεις συναδέλφων για απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ.
 Αυτή τη φορά το πρόσχημα ήταν ότι πρέπει να γίνουν πρώτα αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ (στις 21/10/13) και στη συνέχεια να εγκριθούν αιτήσεις απόσπασης ή ενστάσεις για απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ. ''

http://www.esos.gr/article/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/thema-apospaseon-synedriasi-kysde

Α, καλά... καλό Νοέμβριο,αν μείνει κανένα κοκαλάκι και για μας τα αδέσποτα... Μόνο εγώ νιώθω ότι πέταξε το πουλάκι για φέτος;;; Τι στο καλό, μας πολεμάει σκόπιμα εμάς τις ειδικότητες φέτος; Μα τέτοιο μένος δεν έχει προηγούμενο!!!

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6284 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 06:46:39 πμ »
Συμφωνω,ειμαι με αδεια ανευ αποδοχων και δεν βλεπω τελικα να υπαρχει καμια ελπιδα να την κοψω.3 ειναι τις αβαθμιας που
Περιμενουν αποσπαση στον τοπο μου.ακριβως,τι να μεινει για μας;τιποτα..

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6285 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 06:59:23 πμ »
Αστα, GTI, απόγνωση ειναι η μονη λεξη για φετος.
Βεβαια, οι αποσπασεις γινονται μονο απο πλεονασματικες περιοχες σε ελλειμματικες φετος. Αν δεις στον πινακα που ειχε αναρτησει παλια ο Μπρατης με τα κενα και πλεονασματσ που εντοπιζει το υπουργειο, βασει του οποιου εγιναν οι πρωτες αποσπασεις, ελαχιστες περιοχες χαρακτηριζονται πλεονασματικεες στην Α/θμια. Μηπως μετα εχουμε ελπιδα;
http://mpratis.gr/013/pin3001913.pdf
Οχι οτι ειναι δικαιο να μεινουν καθηλωμενοι οι της πρωτοβαθμιας μακρια απο τα σπιτια τους γιατι αντικειμενικα φετος τους γονατισαν καθως μεταταξαν τοσο κοσμο σε περιοχες που αυτοι επι χρονια αιτουνται μεταθεση. Κι αυτοι δεν φταινε να πληρωσουν τη νυφη, οικογενειες εχουν κι αυτοι και ειναι ενας στην Ανατολη και ενας στη Δυση. Α ρε αρβι, ζωγραφισες φετος και συνεχιζεις να ζωγραφιζεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159858
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.