*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1789319 φορές)

0 μέλη και 21 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evita1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6608 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 04:21:11 μμ »
συμφωνώ απόλυτα με gauskeh ... δεν είναι δυνατόν να συγκριθούν οι ώρες της πρωτοβάθμιας με τις ώρες της δευτεροβάθμιας. Σαφώς και υπάρχει περισσότερη πίεση στη δευτεροβάθμια και από άποψη διδακτικού αντικειμένου, όσο και από άποψη εργασιών γραφείου ( απουσίες, δικαιολογητικά, κτλ ). Έχω εργαστεί και στην πρωτοβάθμια και γνωρίζω εκ των έσω το φόρτο εργασίας και στις δυο βαθμίδες. Κανένα μέτρο σύγκρισης, και σαφώς δεν ήταν 'χαριστικό' το ελαφρύτερο ωράριο της δευτεροβάθμιας . Κάποιοι λόγοι υπήρχαν και είναι προφανείς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:58:46 »

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΑ06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τέρας υπομονής
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6609 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 04:24:00 μμ »
Συνάδελφοι τα ονόματα έχουν διαρεύσει από χτες στη διεύθυνσή μου και μάλιστα μου είπαν ότι δεν είμαι μέσα και ότι θα ανακοινωθούν την Πέμπτη μάλλον!!

Αποσυνδεδεμένος THE19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6610 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 04:28:36 μμ »
Αφού φτάσαμε στο σημείο να συγκρίνουμε τις ώρες στην πρωτοβάθμια με αυτές στη δευτεροβάθμια είμαστε άξιοι της μοίρας μας! Μήπως να βάλουν τις ίδιες ώρες και στα Πανεπιστήμια;
Ε βεβαία εγώ κάνω έκτη δημοτικού και συ πρώτη γυμνασίου Έχουμε μεγάλη διαφορά εκτός και αν έχεις διδακτορικό τότε να πας στο Πανεπιστήμιο να κάνεις λιγότερες ώρες. Νομίζω τα ίδια πανεπιστήμια τελειώσαμε και το ίδιο ΑΣΕΠ δώσαμε( όσοι δώσαμε). Οι πανεπιστημιακοί να πάνε στα Πανεπιστήμια.  Άκου έχουμε και διαφορά….
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2013, 04:32:30 μμ από THEA19 »

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6611 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 04:29:27 μμ »
Συνάδελφοι τα ονόματα έχουν διαρεύσει από χτες στη διεύθυνσή μου και μάλιστα μου είπαν ότι δεν είμαι μέσα και ότι θα ανακοινωθούν την Πέμπτη μάλλον!!

Την Πέμπτη;;; Ωραία! Έχουν διαρρεύσει και τα 407 ή μόνο τα 180 του ΚΥΣΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:58:46 »

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6612 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 04:30:11 μμ »
ποια διευθυνση??γιατι δε λετε??
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΑ06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τέρας υπομονής
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6613 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 04:32:54 μμ »
Πιστεύω  όλα αφού μου απάντησαν με σιγουριά όχι. Τώρα αν έχουν διαρρεύσει μόνο του ΚΥΣΔΕ θα σε γελάσω!

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΑ06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τέρας υπομονής
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6614 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 04:37:21 μμ »
Από τους αιρετούς και τα πολιτικά γραφεία γίνεται η διαρροή.

Αποσυνδεδεμένος evita1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6615 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 04:37:48 μμ »
καλο είναι να μην κάνουμε εικασίες και εκτιμήσεις τέτοιες ώρες ...επίσημη ενημέρωση απο κάποιον αιρετο έχουμε για την ανακοίνωση ?

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΑΝΝΑ06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τέρας υπομονής
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6616 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 04:41:28 μμ »
Δεν είναι εκτίμηση αλλά πληροφορία!! Λες να είμαι στη  λίστα τελικά;

Αποσυνδεδεμένος evita1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6617 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 04:50:00 μμ »
μακάρι να είσαι !
αλλά  ειλικρινά με ενοχλεί αυτή η "πληροφόρηση" μέσω διαρροών . Εμείς οι ίδιοι που τους κατηγορούμε, αναπαράγουμε τις μεθόδους τους ...και δεν αναφέρομαι προσωπικά γιάννα σε σένα, αλλά στη νοοτροπία αυτή που κάποιοι δυστυχώς, πατώντας στην ανάγκη μας την καλλιεργούν

Αποσυνδεδεμένος yxos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6618 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 04:52:03 μμ »
αμάν βρε παιδια....στο νοσοκομειο θα παω απο την αγωνια...ψυχολογικο πολεμο μας κανουνε! εχουν διαρρεύσει και τα ονοματα απο ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ; ξερει κανεις οι ενστασεις στις προηγουμενες απσοπασεις εαν συζητηθηκαν;

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6619 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 05:16:11 μμ »
Καλό είναι να μη γράφουμε ανακρίβειες. Στις ΔΔΕ δεν έχουν σταλεί ονόματα, ούτε χθες, ούτε μέχρι τώρα που μιλάμε.

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6620 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 05:20:21 μμ »
Nikitas , δε μιλάμε για τους συναδέλφους που τέθηκαν σε διαθεσιμότητα. Επειδη εγίνε αυξηση του ωραρίου σας με ολες τις γνωστες συνεπειες, το υπουργειο εκανε μετατάξεις (οι οποίες ξεκίνησαν ως μικρου αριθμού και τελικά όλο και αυξηθηκε αυτός ο αριθμος) και τώρα πάλι θα προηγηθούν οι συνάδελφοι της Βθμιας. Και για να τα πούμε όλα όταν διορίστηκα το 2009 κανεις συνάδελφος ειδικότητας δεν ήθελε να διοριστεί Αθμια για τα γνωστα μείον της (ωράριο που δεν πέφτει, μαθήμα έως 15 Ιουνίου κλπ) και μου έλεγαν "είσαι χαζή που επέλεξες Αθμια" αλλά η επιλογή μου ήταν για να έρθω πιο γρήγορα σπίτι μου καθώς τα δημοτικά έιχαν και έχουν πολλά κενα....τώρα λοιπόν όχι μόνο δεν μας έκανε μεταθέσεις και θα δόσει οργανικες στους μεταταχθέντες αλλά ούτε αποσπάσεις δε θα κάνει...και για να μην νομίζετε ότι είμαι κακιά θα σας πώ ότι προέτρεψα πολλούς συναδέλφους ειδικοτήτων να κάνουν αίτηση για μετάταξη και πραγματικά χάρηκα όταν την πήραν αλλά έλεος ρε παιδια...στο δημοτικό είμαστε οι φτωχοι συγγενείς των δασκάλων και οι συνάδελφοι της Βθμιας μας βλέπουν σαν τις κακίες μάγισσες όταν διαμαρτυρόμαστε....

Το να διοριστείς στην α'θμια το επέλεξες. Δε σ' ανάγκασε κανείς. Μόνη σου το είπες. Τι τραβάνε οι ειδικότητες στην α'θμια γνωστό. Εξάλλου το ανέφερες -ωράριο, νοοτροπία δασκάλων, πάντα τελευταίες ώρες στο πρόγραμμα, εν είδει... τσόντας. Επίτρεψέ μου να σου πω ότι το σκεπτικό με το οποίο επέλεξες α'θμια είναι λάθος. Συμβόλαιο με την επιστροφή στο σπίτι του, δεν κλείνει κανείς. Επειδή όμως εσύ δεν κατάφερες να έρθεις στο σπίτι σου, αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να τα 'χώνεις' στους... απέναντι (που μόνο απέναντι δεν είναι) και μάλιστα με κατηγορίες που δε στέκουν. Οι συνάδελφοί σου της β'θμιας εδώ κι έξι μήνες περνάμε τον παθών μας τον τάραχο, μην ξέροντας κυριολεκτικά τι μας ξημερώνει. Γι' αυτό είναι εκνευριστικό ν' ακούς κάποιον να σε λέει, ούτε λίγο ούτε πολύ, και βολεμένο.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #6621 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 05:23:50 μμ »
αμάν βρε παιδια....στο νοσοκομειο θα παω απο την αγωνια...ψυχολογικο πολεμο μας κανουνε! εχουν διαρρεύσει και τα ονοματα απο ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ; ξερει κανεις οι ενστασεις στις προηγουμενες απσοπασεις εαν συζητηθηκαν;

yxos,
οι αποσπασεις που αναμενεται να ανακοινωθουν και που λεγεται οτι εχουν διαρευσει αφορουν αποκλειστικα και μονο εκπαιδευτικους της Δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης οι οποιοι θα αποσπαστουν σε αλλα ΠΥΣΔΕ ή και ΠΥΣΠΕ για τους κλαδους που διατιθενται και στις δυο βαθμιδες.
 Οι αποσπασεις των εκπαιδευτικων ειδικοτητων της Α/θμιας ανακοινωθηκαν την προηγουμενη εβδομαδα (14 ατομα: 13 γυμναστες + 1 μουσικος, καταξοδευτηκαν...). Αρα, οι συναδελφοι της Α/θμιας: δασκαλοι και ειδικοτητες θα πρεπει να περιμενουν πλεον επομενη συνεδριαση του ΚΥΣΠΕ και δεν εμπλεκονται στην διαδικασια των 407 αποσπασεων που συζηταμε τωρα (180 απο την συνεδριαση του ΚΥΣΔΕ + 227 απο τον υπουργο). Γι'αυτο και βγαζει ενημερωτικο ο Καλομοιρης αλλα οχι ο Μπρατης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2013, 05:33:31 μμ από maria2013 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 751
Σύνολο: 762

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.