*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1779600 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Helgoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7182 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 04:26:59 μμ »
Συναδέλφισσες/Συνάδελφοι καλησπέρα,

Μετά από απόσπαση εντός, το Σεπτέμβρη με τοποθέτησαν σε ΕΑΕΠ και τώρα με μετακινούν σε άλλα λειτουργικά κενά του νομού για να τοποθετηθεί αναπληρώτρια ΕΣΠΑ. Έχω πάρει απόσπαση στη Θεσ/νίκη και δεν με αποδεσμεύουν με τη λογική ότι προϋπήρχαν κενά που πρέπει να καλυφθούν και ΜΕΤΑ θα δουν αν μπορούν να αποδεσμεύσουν εμάς τους αποσπασμένους. Έχει ακουστεί ότι σε άλλους νομούς αποδεσμεύτηκαν συνάδελφοι που υπηρετούσαν σε ΕΑΕΠ αφού τους αντικατέστησαν οι αναπληρωτές ΕΣΠΑ, ΑΝ ΚΑΙ υπήρχαν και άλλα λειτουργικά κενά!!

Είναι θέμα διευθυντή εκπαίδευσης του νομού; Ό,τι θέλει κάνει ο καθένας δηλαδή; Υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο;

(Με τα καινούργια σχολεία, φτάνω αισίως στις 5 αναλήψεις υπηρεσίας φέτος. Έχω ήδη τοποθετηθεί στο πύσπε της απόσπασής μου και ΑΝ ποτέ φτάσω εκεί, θα έχω συνολικά 7 αναλήψεις υπηρεσίας φέτος. ΠΡΩΤΑ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ!!)

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2013, 04:32:42 μμ από Helgoula »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:14:58 »

Αποσυνδεδεμένος darmar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7183 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 04:39:54 μμ »
Στη δική μου περίπτωση υπάρχουν κενά τα οποία δε δίνουν! Εύχομαι σε όλους αυτούς που δεν αντιλαμβανονται το τι δημιουργούν να έρθει μια μέρα που θα το βιώσουν στα παιδιά τους! Είμαι εκδικητική...Όχι...απλά θέλω μια μέρα να συνηδειτοποιήσουν τι έκαναν...δε ζητάμε κάτι παράλογο ...το αυτονόητο...αλλά πλέον το αυτονόητο είναι και περίεργο και παράξενο! :-\
[/quote]

Lindape

Δεν εισαι εκδικητικη, λογικη εισαι
 αλλα δυστυχως εξαρτωμαστε απο ανθρωπους που ειναι κατωτεροι των περιστασεων.
Η εξουσια ειναι πολυ επικινδυνη σε χερια τετοιων ανθρωπων,μικρων πολυ μικρων, που νομιζουν οτι μπορουν να παιζουν ετσι με τις ζωες μας.
Ευχομαι και εγω, και το χω ξαναγραψει, να ζησουν εστω και για λιγο αυτα που μας υποχρεωνουν να ζουμε φετος εμεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2013, 04:45:04 μμ από darmar »

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7184 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 05:23:23 μμ »
Στη δική μου περίπτωση υπάρχουν κενά τα οποία δε δίνουν! Εύχομαι σε όλους αυτούς που δεν αντιλαμβανονται το τι δημιουργούν να έρθει μια μέρα που θα το βιώσουν στα παιδιά τους! Είμαι εκδικητική...Όχι...απλά θέλω μια μέρα να συνηδειτοποιήσουν τι έκαναν...δε ζητάμε κάτι παράλογο ...το αυτονόητο...αλλά πλέον το αυτονόητο είναι και περίεργο και παράξενο! :-\


Lindape

Δεν εισαι εκδικητικη, λογικη εισαι
 αλλα δυστυχως εξαρτωμαστε απο ανθρωπους που ειναι κατωτεροι των περιστασεων.
Η εξουσια ειναι πολυ επικινδυνη σε χερια τετοιων ανθρωπων,μικρων πολυ μικρων, που νομιζουν οτι μπορουν να παιζουν ετσι με τις ζωες μας.
Ευχομαι και εγω, και το χω ξαναγραψει, να ζησουν εστω και για λιγο αυτα που μας υποχρεωνουν να ζουμε φετος εμεις.
Μονο φετος;Εδω και χρονια υπαρχει αυτη η ταλαιπωρια!!!!

Helgoula
Πιστευω πως ειναι θεμα Διευθυντη.....και ανθρωπιας.Οταν επαιρνα αποσπασεις, ο Διευθυντης με αποδεσμευε!Ευχομαι το Υπουργειο να μεριμνησει και να σας αποδεσμευσει ΑΜΕΣΑ!!!!
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος darmar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7185 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 06:45:16 μμ »
Ετσι ειναι Fofaki,

ειναι αποκλειστικα θεμα Διευθυντη

'στην διακριτικη του ευχερεια' οπως λεει το υπουργειο

γι'αυτο μιλαω για 'ανθρωπακια'

και αναφερομαι στον δικο μου,ενω ξερω αλλες περιπτωσεις απο την δικη μου φαση που αποδεσμευτηκαν αμεσως.
(και μιλαω για 1/10)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:14:58 »

Αποσυνδεδεμένος periplanomenos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7186 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 07:00:12 μμ »
"ΘΕΜΑ: «Αποφάσεις απόσπασης  εκπαιδευτικών από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ»

Σε συνέχεια των Αποφάσεων απόσπασης  εκπαιδευτικών από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ  σας εφιστούμε την προσοχή και σας καθιστούμε υπεύθυνους  για την πιστή εφαρμογή των διατάξεων του Ν. 3848/2010. Καμία  απόφαση αποσπάσεων δεν εκτελείται πριν καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μονάδας, στην οποία υπηρετούν οι εκπαιδευτικοί.

Ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
Π. & Δ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ"

Μάλλον είναι θέμα περιφερειακού. Το αστείο είναι ότι σε αντίστοιχες περιπτώσεις αποσπάσεων σε γραφεία ΔΔΕ, όπου πάλι υπήρχε η ρήτρα της αναπλήρωσης στην υπουργική απόφαση, οι συνάδελφοι αποσπάστηκαν χωρίς αναπλήρωση. Κοινώς αν δε βάλεις μέσο, θα σε αναγκάσουμε να βάλεις εμείς, για να μας είσαι υποχρεωμένος.
Ξεφτιλίκια!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7187 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 08:22:27 μμ »
 Και αλλού κάποιοι αποσπάστηκαν και μετά ξαναεπέστρεψαν εκεί που ήταν αρχικά, αφού δεν βρήκαν θέση στις περιοχές υποδοχής!  :P
  

Αποσυνδεδεμένος yxos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7188 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 08:26:35 μμ »
Μα τί θέμα περιφεριακού διευθυντή; εγώ εκανα φασαρία και εμαθα ότι πιέζει το Υπουργείο...ξερω συναδελφους απο Κυκλάδες, Αττική, Μακεδονία, Πελοπόνησο και Θράκη που δεν αποδεσμεύονται εαν δεν καλυφθούν όλα τα λειτουργικά κενα ΕΑΕΠ...ξέρει κανεις να μου πει απο ποιο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ αποδεσμεύτηκαν συνάδελφοι χωρις να έχουν καλυφθεί όλα τα λειτουργικά κενα των ΕΑΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος yxos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (?)
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7189 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 08:28:21 μμ »
Και αλλού κάποιοι αποσπάστηκαν και μετά ξαναεπέστρεψαν εκεί που ήταν αρχικά, αφού δεν βρήκαν θέση στις περιοχές υποδοχής!  :P
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!!!! για απόσπαση εκτός ή εντός ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ μιλάς; και για ποιές αποσπάσεις; αυτές που έγιναν τώρα;

Αποσυνδεδεμένος darmar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7190 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 08:33:11 μμ »
"ΘΕΜΑ: «Αποφάσεις απόσπασης  εκπαιδευτικών από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ»

Σε συνέχεια των Αποφάσεων απόσπασης  εκπαιδευτικών από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ  σας εφιστούμε την προσοχή και σας καθιστούμε υπεύθυνους  για την πιστή εφαρμογή των διατάξεων του Ν. 3848/2010. Καμία  απόφαση αποσπάσεων δεν εκτελείται πριν καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μονάδας, στην οποία υπηρετούν οι εκπαιδευτικοί.

Ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
Π. & Δ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ"

Μάλλον είναι θέμα περιφερειακού. Το αστείο είναι ότι σε αντίστοιχες περιπτώσεις αποσπάσεων σε γραφεία ΔΔΕ, όπου πάλι υπήρχε η ρήτρα της αναπλήρωσης στην υπουργική απόφαση, οι συνάδελφοι αποσπάστηκαν χωρίς αναπλήρωση. Κοινώς αν δε βάλεις μέσο, θα σε αναγκάσουμε να βάλεις εμείς, για να μας είσαι υποχρεωμένος.
Ξεφτιλίκια!
O συγκεκριμενος
υποχρεωθηκε να καλυψει τα νωτα του μετα το ξεκατινιασμα στο διαδυκτιο,επειδη βολεψε ημετερους

Αποσυνδεδεμένος Helgoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7191 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 09:36:09 μμ »
Μα τί θέμα περιφεριακού διευθυντή; εγώ εκανα φασαρία και εμαθα ότι πιέζει το Υπουργείο...ξερω συναδελφους απο Κυκλάδες, Αττική, Μακεδονία, Πελοπόνησο και Θράκη που δεν αποδεσμεύονται εαν δεν καλυφθούν όλα τα λειτουργικά κενα ΕΑΕΠ...ξέρει κανεις να μου πει απο ποιο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ αποδεσμεύτηκαν συνάδελφοι χωρις να έχουν καλυφθεί όλα τα λειτουργικά κενα των ΕΑΕΠ;

Προφανώς, δεν φτάνει να καλυφθούν όλα τα κενά των ΕΑΕΠ, πρέπει να καλυφθούν ΚΑΙ ΟΛΑ τα υπόλοιπα λειτουργικά κενά και ΜΕΤΑ να παίρνουμε κι εμείς (οι αποσπασμένοι) σειρά....!

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7192 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 10:07:41 μμ »
Και αλλού κάποιοι αποσπάστηκαν και μετά ξαναεπέστρεψαν εκεί που ήταν αρχικά, αφού δεν βρήκαν θέση στις περιοχές υποδοχής!  :P
Απιστευτο....απο το κακο στο χειροτερο πηγαινουμε.Θα αναγκαζομαστε να παραιτουμαστε σιγα σιγα....πως καταντησαμε ετσι!Οσοι ελπιζουν ακομη να διοριστουν και κοιτανε να δουλευουν και να ταλαιπωρουνται απο εδω και απο εκει σαν αναπληρωτες για να μαζεψουν προυπηρεσια ας το ξανασκεφτουν καλυτερα.....δεν το λεω κακοπροαιρετα.....συμβουλη φιλικη και συναδελφικη ειναι!Οταν διοριστηκα το 2008 ηταν τα πραγματα ακομη σχετικα καλα!Αν ηξερα πως θα εξελιχθουν τα πραγματα ετσι,1000 φορες δεν θα ηθελα να διοριστω.....και φανταστειτε οτι περιμενα και 17 χρονια αδιοριστη και ταλαιπωρηθηκα δινοντας τρεις φορες ΑΣΕΠ.Καποτε αναρωτιομουν αν αξιζε τον κοπο......τωρα ειμαι απολυτα σιγουρη οτι δεν αξιζε τελικα τον κοπο!!!!Δυστυχως!!!!!!!  :'(  :-\  >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2013, 10:50:07 μμ από Fofaki »
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7193 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 12:13:39 πμ »
Θα μου πείτε τι ρωτάω κι εγώ τώρα αλλά μήπως υπάρχει κάτι νεότερο με τις ενστάσεις? Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία  :P
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος LDP1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7194 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 12:52:11 πμ »
"ΘΕΜΑ: «Αποφάσεις απόσπασης  εκπαιδευτικών από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ»

Σε συνέχεια των Αποφάσεων απόσπασης  εκπαιδευτικών από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ  σας εφιστούμε την προσοχή και σας καθιστούμε υπεύθυνους  για την πιστή εφαρμογή των διατάξεων του Ν. 3848/2010. Καμία  απόφαση αποσπάσεων δεν εκτελείται πριν καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μονάδας, στην οποία υπηρετούν οι εκπαιδευτικοί.

Ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
Π. & Δ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ"

Μάλλον είναι θέμα περιφερειακού. Το αστείο είναι ότι σε αντίστοιχες περιπτώσεις αποσπάσεων σε γραφεία ΔΔΕ, όπου πάλι υπήρχε η ρήτρα της αναπλήρωσης στην υπουργική απόφαση, οι συνάδελφοι αποσπάστηκαν χωρίς αναπλήρωση. Κοινώς αν δε βάλεις μέσο, θα σε αναγκάσουμε να βάλεις εμείς, για να μας είσαι υποχρεωμένος.
Ξεφτιλίκια!




Δεν ισχύει αυτό που λες,τουλάχιστον στη δική μου ΔΙΔΕ δεν έγινε. Έχω πάρει απόσπαση σε φορέα εδώ και 2 μήνες και δεν με αποδεσμεύουν γιατί δεν υπάρχει αντικαταστάτης.... ας μη γενικεύουμε.

Αποσυνδεδεμένος periplanomenos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7195 στις: Νοέμβριος 24, 2013, 08:27:24 πμ »
Για να αναφέρω ότι υπάρχουν περιπτώσεις που αποδεσμεύτηκαν από τη συγκεκριμένη περιφέρεια χωρίς να αναπληρωθούν οι θέσεις τους σημαίνει ότι είμαι 100% σίγουρος γι' αυτό που λέω. Το ότι κάποιοι δεν μετακινήθηκαν ακόμα δε το αποκλείω. Αυτό άλλωστε επισημαίνω, το ότι ακόμα κι όταν πάρεις την απόσπαση, βρήκαν τρόπο να τους έχεις ανάγκη, άρα και να κάνουν δεύτερο κύκλο ξεδιαλέγματος "ημετέρων".
Η στάση τους αυτή δε, είναι παντελώς διάτρητη νομικά, μιας και καταστρατηγούν το νόμο που επικαλούνται για όλους τους υπολοίπους στα "δικά τους" παιδιά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 666
Σύνολο: 684

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.