*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1779105 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koukida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • ..
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7336 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 04:02:35 μμ »
που είδατε τους αναπληρωτες που ερχονται?εχετε καποιον συνδεσμο να μας  παραπέμψετε??
“Dominion does not mean domination. We hold dominion over animals only because of our powerful and ubiquitous intellect. Not because we are morally superior. Not because we have a "right" to exploit those who cannot defend themselves. Let us use our brain to move toward compassion and away from cruelty, to feel empathy rather than cold indifference, to feel animals' pain in our hearts.” M.Bekoff

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:13:51 »

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7337 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 04:04:51 μμ »
Εχει λινκ στην κορφη της σελίδας.Κοίτα πάνω.

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7338 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 04:16:42 μμ »
Καλά που με ρώτησες koukida και ξανακοίταξα για να σιγουρευτώ ότι σου είπα το σωστό λινκ.Τελικά 4 μας έρχονται.Μες στην αγωνία μου δεν εβλεπα μπροστά μου.Τουλάχιστον 4/6 είναι καλή αναλογία για να έχω ελπίδες...15 εγκεφαλικά έχω περάσει φέτος...

Αποσυνδεδεμένος periplanomenos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7339 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 04:20:30 μμ »
Σε πολλές περιοχές δεν έφτασαν αναπληρωτές για να αποδεσμεύσουν τους αποσπασμένους που περιμένουν 20 μέρες. Τι θα γίνει; Πότε θα τελιώσει η κοροιδία φέτος; Ντροπή τους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:13:51 »

Αποσυνδεδεμένος faniola09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7340 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 04:22:47 μμ »
Σε πολλές περιοχές δεν έφτασαν αναπληρωτές για να αποδεσμεύσουν τους αποσπασμένους που περιμένουν 20 μέρες. Τι θα γίνει; Πότε θα τελιώσει η κοροιδία φέτος; Ντροπή τους!
και εγω τετοια περιπτωση ειμαι..δεν εχω κανεναν να με αντικαταστησει και δεν ξερει και κανεις να μου πει τι θα γινει!!!!

Αποσυνδεδεμένος vigor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86-ΠΛΗΡ ΠΑ.ΠΕΙ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7341 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 04:58:55 μμ »
Συνάδελφοι υπάρχει και η εξής περίπτωση:

Συνάδελφοι ειδικοτήτων Δθμιας, π.χ. ΠΕ06,07,19-20,32 που διατεθήκαν πλήρως ή μερικώς στην Πθμια και πήραν απόσπαση, είδαν σήμερα στον πίνακα των προσληφθέντων ότι στην περιοχή υπηρεσίας τους δεν έρχεται αντικαταστάτης.
Η αιτία είναι μάλλον η παράλειψη δήλωσης του κενού, εσκεμμένη ή μη, που αφήνει ο κάθε αποσπασμένος, από τον Δντή Δθμιας, κατά έναν παράξενο και ανεξήγητο λόγο. Απ' ότι έμαθα από αιρετούς στις περισσότερες ανάλογες περιπτώσεις, όπως η παραπάνω, δηλαδή μερική ή ολική διάθεση στην Δθμια ειδικοτήτων Δθμιας που πήραν απόσπαση, ο Δντής Δθμιας φρόντισε να δηλώσει το κενό τους στο ΥΠΑΙΘ ώστε να αναπληρωθούν από τις αντίστοιχες ειδικότητες Δθμιας και έπειτα να διατεθούν στην Αθμια μερικώς ή ολικώς.

Παρακαλώ θερμά όποιος συνάδελφος είναι σε ανάλογη περίπτωση με την παραπάνω να ενημερώσει το παρόν νήμα με την περίπτωσή του και να επικοινωνήσει μαζί μου με προσωπικό μήνυμα για να δούμε πως μπορεί να λυθεί το ζήτημα. Όσο πιο πολλοί μαζευτείτε τόσες περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν για να ασχοληθεί το ΥΠΑΙΘ με το θέμα που προέκυψε.

Τα παραπάνω είναι καθαρά δική μου πρωτοβουλία και ιδέα με στόχο να λυθούν κατά το δυνατό τα προβλήματα που προέκυψαν από τις αποσπάσεις και ταλαιπωρούν όλους εμάς τους εμπλεκόμενους την φετινή χρονιά.
Αν κάποιος συνάδελφος ανάλογης περίπτωσης με την παραπάνω έχει ήδη κάνει σχετικές ενέργειες προς πάσα κατεύθυνση και έχουν αποδώσει καρπούς ή είναι αυτές προς θετική και σωστή κατεύθυνση ας ενημερώσει το νήμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2013, 05:17:39 μμ από vigor »

Αποσυνδεδεμένος humblezero

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7342 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 05:58:08 μμ »
Συνάδελφοι, εγώ αποδεσμεύτηκα επιτέλους προχθές. Μη χάνετε την ελπίδα και το κουράγιο σας... είναι τα μόνα που μας έχουν απομείνει μετά απ' όλη αυτή τη φετινή παράνοια... Κι εγώ που είχα πάψει πια να ελπίζω, ξαφνικά από το πουθενά, κι ενώ είχε έρθει μόνο μία αντικαταστάτρια (η μοναδική που είχε αποδεσμευτεί απ' το ΠΥΣΔΕ οργανικής της), το κατάλαβαν φαίνεται στη Διεύθυνση και έπραξαν επιτέλους το αυτονόητο: πήραν πίσω τους συναδέλφους που είχαν διατεθεί μερικώς στην α/βάθμια και τους έστειλαν στη θέση μας. Βέβαια όχι όλους ακόμη. 4 στους 6 αποδεσμεύτηκαν (μέχρι προχθές τουλάχιστον) με απόλυτη σειρά μορίων. Μου ερχόταν να πάω να βάλω βόμβα στη Διεύθυνση απ' τα νεύρα μου.... Να υπάρχει συνάδελφος με δεύτερη οργανική ίδιας ειδικότητας στο σχολείο σου κι επειδή δεν έχει πλήρες ωράριο, να τον διαθέτουν μερικώς στην πρωτοβάθμια και μετά να μην τον ξαναγυρίζουν πίσω ούτως ώστε να αποδεσμευτείς.... αυτό ήταν πέρα για πέρα σκέτη κακεντρέχεια.... Τι να πω... Όποιος δεν έχει ζήσει μακριά απ' τα παιδιά του και δεν έχει ταλαιπωρηθεί ψυχικά, σωματικά και οικονομικά, δεν μπορεί να το καταλάβει! Να μη ζήσουμε ποτέ ξανά τέτοιο χάλι! Εύχομαι σε όλους μέσα απ' την καρδιά μου άμεση αποδέσμευση το συντομότερο δυνατό και καλές γιορτές.

Αποσυνδεδεμένος argen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7343 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 06:49:49 μμ »
Πράγματι! Κι εγώ περιμένω τον αντικαταστάτη από βδομάδα.
Άντε να μαζευόμαστε σπίτια μας...
Αναρωτιέμαι... μήπως η κόρη μου ζήτησε μια απόσπαση και αποδέσμευση για τη μαμά από τον Άη Βασίλη??

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7344 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 10:26:21 μμ »
Η μείωση των αποσπάσεων σε φορείς και διοικητικές θέσεις συνεχίζεται.....

http://www.pde.gr/index.php?page=7042

http://www.pde.gr/index.php?page=7041

 8) :-X

Πολλή μείωση έπεσε φέτος... και δεν έχει τελειωμό.  ::)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος goulis f.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7345 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 12:32:49 πμ »
Συνάδελφοι υπάρχει και η εξής περίπτωση:

Συνάδελφοι ειδικοτήτων Δθμιας, π.χ. ΠΕ06,07,19-20,32 που διατεθήκαν πλήρως ή μερικώς στην Πθμια και πήραν απόσπαση, είδαν σήμερα στον πίνακα των προσληφθέντων ότι στην περιοχή υπηρεσίας τους δεν έρχεται αντικαταστάτης.
Η αιτία είναι μάλλον η παράλειψη δήλωσης του κενού, εσκεμμένη ή μη, που αφήνει ο κάθε αποσπασμένος, από τον Δντή Δθμιας, κατά έναν παράξενο και ανεξήγητο λόγο. Απ' ότι έμαθα από αιρετούς στις περισσότερες ανάλογες περιπτώσεις, όπως η παραπάνω, δηλαδή μερική ή ολική διάθεση στην Δθμια ειδικοτήτων Δθμιας που πήραν απόσπαση, ο Δντής Δθμιας φρόντισε να δηλώσει το κενό τους στο ΥΠΑΙΘ ώστε να αναπληρωθούν από τις αντίστοιχες ειδικότητες Δθμιας και έπειτα να διατεθούν στην Αθμια μερικώς ή ολικώς.

Παρακαλώ θερμά όποιος συνάδελφος είναι σε ανάλογη περίπτωση με την παραπάνω να ενημερώσει το παρόν νήμα με την περίπτωσή του και να επικοινωνήσει μαζί μου με προσωπικό μήνυμα για να δούμε πως μπορεί να λυθεί το ζήτημα. Όσο πιο πολλοί μαζευτείτε τόσες περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν για να ασχοληθεί το ΥΠΑΙΘ με το θέμα που προέκυψε.

Τα παραπάνω είναι καθαρά δική μου πρωτοβουλία και ιδέα με στόχο να λυθούν κατά το δυνατό τα προβλήματα που προέκυψαν από τις αποσπάσεις και ταλαιπωρούν όλους εμάς τους εμπλεκόμενους την φετινή χρονιά.
Αν κάποιος συνάδελφος ανάλογης περίπτωσης με την παραπάνω έχει ήδη κάνει σχετικές ενέργειες προς πάσα κατεύθυνση και έχουν αποδώσει καρπούς ή είναι αυτές προς θετική και σωστή κατεύθυνση ας ενημερώσει το νήμα.

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΦΑΝΗΣ ΠΕ 08 ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΑΝΕ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ ΣΤΗΝ ΛΑΚΩΝΙΑ......Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΣΤΑΛΕΙ ΤΑ ΚΕΝΑ...ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ....ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΓΕΙΡΕΨΕΙ ΠΑΛΙ???ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ 1100 ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ 525 ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΟΥΣ....ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΛΕΩ ΝΑ ΜΑΓΕΙΡΕΨΑΝΕ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΨΗΦΟΥΛΑΚΙΑ.....ΕΙΜΑΙ ΓΕΜΑΤΟΣ ΟΡΓΗ, ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΑΙΖΟΥΝ,,,ΠΟΣΟ ΑΛΛΟ ΠΙΑ

Αποσυνδεδεμένος inoeth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7346 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 08:20:44 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Συγχαρητήρια σε όσους αποδεσμεύτηκαν. Δυστυχώς, ανήκω κι εγώ σ' αυτούς που  δεν αποδεσμεύτηκαν. Είμαι ΠΕ 06 στη Δυτική Αττική. Κι όμως, για τη δική μου ειδικότητα δεν ήρθε ούτε ένας αναπληρωτής!!! Τι θα μπορούσε να γίνει; Και τι μπορεί να φταίει; Θεωρώ πάντως, ότι πρέπει να γίνει κάτι άμεσα!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7347 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 08:58:39 πμ »
Σε μας ήρθαν ξενόγλωσσοι και τεχνικών ειδικοτήτων (επαρχία, Β. Ελλάδα)
  

Αποσυνδεδεμένος kaw

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7348 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 09:09:37 πμ »
ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ!!!
Πηραν στον νομο μου αναπληρωτη ο οποιος μενει κοντα στο σχολειο που ειμαι εγω τωρα και δεν πηρα εγω αποσπαση.
Βεβαια πηραν και εναν μειωμενου ωραριου.
ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος dim07

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7349 στις: Δεκέμβριος 07, 2013, 10:49:29 πμ »
Δεν αποδεσμεύομαι, επειδή ο Δ/ντης Εκπαιδευσης δε με δήλωσε κενό. Η δικαιολογία του ήταν, ότι δεν εμπιπτω στις αρμοδιότητές του, καθότι η δευτεροβάθμια μ'εχει διαθέσει εξ'ολοκλήρου στην πρωτοβάθμια.Έχω απογοητευθεί εντελώς, ήμουν σίγουρη, ότι θα πηγαινα πια σπίτι μου, στην οικογένειά μου, 1000 και χλμ. μακριά.
Τώρα, 'οσοι είμαστε στην ίδια θέση πρέπει και πάλι να βρούμε τρόπο να διεκδικήσουμε την αποδεσμευσή μας. Σαν πρώτο έχω ήδη στείλει mail στους αιρετούς του ΚΥΣΔΕ και θα διαμαρτηρηθώ έντονα στην τοπική ΕΛΜΕ. Κάντε σαν ξεκίνημα και εσείς το ίδιο, όποιος μάθει κάτι παραπάνω, ας ενημερώσει....θα μας τρελάνουν!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159802
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 385
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.166 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.