*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1789207 φορές)

0 μέλη και 19 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7434 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 05:38:22 μμ »
Επιτέλους, μετά από 4 μήνες ταλαιπωρία, έξοδα, ατέλειωτα χλμ και πολλή μα πολλή στεναχώρια, αποδεσμεύτηκα και γυρίζω στα παιδάκια μου! :)
Συνάδελφοι που δεν έχετε αποδεσμευτεί ακόμα σας συστήνω να το παλέψετε όσο γίνεται περισσότερο και να μιλάτε αν γίνεται με τον ίδιο τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας/Πρωτοβάθμιάς σας γιατί κάποιες φορές δε γνωρίζουν κι αυτοί την προσωπική περίπτωση του καθένα μας. Επίσης, καμιά φορά χρειάζεται να κάνουμε κι εμείς οι ίδιοι προτάσεις για την αντικατάστασή μας αν βέβαια γνωρίζουμε κάποιον που μπορεί να έχει ώρες σε αντικείμενο β' ανάθεσης΄,σε άλλη βαθμίδα ή σε γραφείο. Πάντως, δυστυχώς η καλή θέληση της Διεύθυνσης είναι βασικός παράγοντας για την αποδέσμευσή μας. Ειλικρινά καλή δύναμη και κουράγιο σε όσους ταλαιπωρούνται ακόμα! Έυχομαι ο Νέος Χρόνος να μας βρει όλους στα σπίτια μας!
Μπράβο κοπέλα μου! Ειλικρινά χαίρομαι πολύ για σένα! Άντε, κάνε μια ευχή να πάρουμε, κι από ό,τι θυμάμαι, κι εσύ φυσικά, και την πολυπόθητη μετάταξη (εφόσον κι εάν ανακοινωθούν...)!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:41:03 »

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7435 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 10:47:20 πμ »
Καλά, αν γίνει και αυτό δεν ξαναζητάω δώρο από τον Santa για τα επόμενα 10 χρόνια! Αν και δε σου κρύβω ότι έχω αρχίσει να ανησυχώ με την αδικαιολόγητη καθυστέρηση... Τελοσπάντων, Καλές Γιορτές να έχουμε με Υγεία και Γαλήνη στην ψυχή(πολύ σημαντικό πράγμα...)!

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7436 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 12:51:05 μμ »
Καλά, αν γίνει και αυτό δεν ξαναζητάω δώρο από τον Santa για τα επόμενα 10 χρόνια! Αν και δε σου κρύβω ότι έχω αρχίσει να ανησυχώ με την αδικαιολόγητη καθυστέρηση... Τελοσπάντων, Καλές Γιορτές να έχουμε με Υγεία και Γαλήνη στην ψυχή(πολύ σημαντικό πράγμα...)!
Καλές Γιορτές γλυκειά μου σ'εσένα και στην οικογένειά σου!

Αποσυνδεδεμένος argen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7437 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 04:29:43 μμ »
Καλές γιορτές συνάδελφοι!
Πριν μια εβδομάδα καλωσόρισα τον αναπληρωτη-αντικαταστατη μου και σήμερα μόλις γύρισα από τη δουλειά στο σπίτι με τα παιδάκια μου...
Εύχομαι το ίδιο σε όσους έχουν απομείνει να περιμένουν.
Καλό κουράγιο συνάδελφοι, Καλά Χριστούγεννα και επιτέλους μια Καλή Χρονιά για όλους όσους ταλαιπωρούνται-κουράζονται-απογοητεύονται-απελπίζονται-φοβούνται-θυμόνουν-αγανακτούνε-κλαίνε-πεινάνε-κρυώνουν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:41:03 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7438 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 04:42:17 μμ »
Αυτό δεν πρόκειται να γίνει ούτε σε 20 χρόνια! Πρώτα πρέπει να φύγουν όλα τα κομματόσκυλα που έχουν καταλάβει όλες τις θέσεις ευθύνης. Το κακό είναι ότι ακόμα κι αυτοί έχουν πριμοδοτηθεί τόσα χρόνια με πάσης φύσεως μόρια, οπότε μπορούν να προφασίζονται αξιοκρατικές διαδικασίες. Το πώς διορίστηκαν και πώς απόκτησαν αξιώματα φυσικά δεν το λένε.
Σίγουρα πρέπει να φύγουν! Κάποιος τρόπος πρέπει να βρεθεί!  :(
  

Αποσυνδεδεμένος agglikouPE06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7439 στις: Δεκέμβριος 24, 2013, 11:54:25 πμ »
Καλές γιορτές συνάδελφοι!
Πριν μια εβδομάδα καλωσόρισα τον αναπληρωτη-αντικαταστατη μου και σήμερα μόλις γύρισα από τη δουλειά στο σπίτι με τα παιδάκια μου...
Εύχομαι το ίδιο σε όσους έχουν απομείνει να περιμένουν.
Καλό κουράγιο συνάδελφοι, Καλά Χριστούγεννα και επιτέλους μια Καλή Χρονιά για όλους όσους ταλαιπωρούνται-κουράζονται-απογοητεύονται-απελπίζονται-φοβούνται-θυμόνουν-αγανακτούνε-κλαίνε-πεινάνε-κρυώνουν!
Καλές Γιορτές κι από μένα! argen , ειλικρινά χαίρομαι πολύ που κι εσύ γύρισες σπίτι! Αντε, εύχομαι μόνο χαρές το 2014!!!

Αποσυνδεδεμένος athdol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7440 στις: Δεκέμβριος 24, 2013, 09:12:23 μμ »
Σάς εύχομαι καλά χριστούγεννα με υγεία καί ευτυχία.Οι διευθυντές εκπαίδευσης εύχομαι νά γίνουν πιό Ανθρώπινοι,να βοηθούν τούς συναδέλφους καί νά πιέζουν γιά λύση τών προβλημάτων.Είμαι Λακωνία αλλά πού θά πάει?Θά φύγω.

Αποσυνδεδεμένος brassovia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7441 στις: Δεκέμβριος 25, 2013, 04:35:44 μμ »
Καλές γιορτές σε όλους, από το σπίτι μου (αποδεσμεύτηκα πριν από 10 μέρες). Εύχομαι το ίδιο σε όλους όσους περιμένουν!!!

Αποσυνδεδεμένος THE19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7442 στις: Δεκέμβριος 25, 2013, 09:41:10 μμ »
Καλες γιορτες σε ολους αποδεσμευτηκα 4 δεκ απο περιφερειαρχη υστερα απο αιτηση μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2014, 07:30:34 μμ από THE19 »

Αποσυνδεδεμένος FIREFOX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7443 στις: Ιανουάριος 01, 2014, 08:30:23 μμ »
Καλη χρονια σε ολους!!!!!!!!!!!!!!!!
κανενα νεο απο τον αστρολογο μπρατη για το 2014 για αναπληρωτες; >:( 8) ::) :-X :-\

Αποσυνδεδεμένος FIREFOX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7444 στις: Ιανουάριος 04, 2014, 11:48:17 πμ »
Αναδημοσιεύουμε την επιστολή που έστειλε εκπαιδευτικός και έκανε γνωστό αυτό το ζήτημα αναδυκνείοντας τα προβλήματα που ανακύπτουν με τις αποσπάσεις  και μεταθέσεις εκπαιδευτικών και ιδίως των ξενόγλωσσων.


"Συνάδελφοι Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά με υγεία και ευτυχία. Έμαθα κάτι πολύ σοβαρό , που είναι ντροπή για τον κλάδο μας και που αποδεικνύει για μια ακόμα φορά πόσο μικρόψυχοι και ατομιστές είμαστε! Συναδελφικότητα δεν υπάρχει! Μια συνάδελφος των αγγλικών χαροπαλεύει εδώ και ένα μήνα στο Πανεπιστημιακό νοσοκομείο του Ρίο από απόπειρα αυτοκτονίας με υδροχλωρικό οξύ. Είναι τουλάχιστον για τρεις εβδομάδες διασωληνομένη. Φέτος δεν κατόρθωσε να λάβει απόσπαση για τη γενέτειρά της και παρέμεινε στην αρχική της θέση. Αποτέλεσμα ήταν να διαλυθεί η ζωή της και να αποπειραθεί να βάλει τέλος στη ζωή της."

 

(Για ευνόητους λόγους αφαιρέσαμε τις πόλεις και την ειδικότητα της εκπαιδευτικού)



Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%B3%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CF%89-%CE%BC%CE%B7-%CE%AD%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%83%CF%80%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82#ixzz2pQCRjkOj
Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7445 στις: Ιανουάριος 05, 2014, 12:07:11 μμ »
Στο Ελλαδιστάν τίποτα δεν πρόκειται να βελτιωθεί αν δεν αλλάξει άρδην η νοοτροπία των Ελληναράδων:
Απόφαση – βόμβα του Μισθοδικείου: Αντισυνταγματικές οι περικοπές στους δικαστικούς
(Γιάννης κερνά - Γιάννης πίνει):
Μετά τις τελευταίες περικοπές οι καθαρές αποδοχές του προέδρου ανωτάτου δικαστηρίου έπεσαν σε 3.756 ευρώ (και λόγω της αναδρομικής παρακράτησης σε 3.180 ευρώ για το 2013) ενώ οι βουλευτικές ανέρχονται σε 6.568 ευρώ «εμπλουτισμένες» με επιδόματα και ατέλειες. Στους χαμηλότερους βαθμούς οι αποδοχές μειώθηκαν από 2.532 σε 1.600 ευρώ και οι δικαστικοί διαμαρτυρήθηκαν ότι δεν μπορούν να ανταποκριθούν στην εκτέλεση των καθηκόντων τους (έξοδα διαμονής στον τόπο μετάθεσης, γραφείο, βιβλιοθήκη κ.λπ.) ζώντας κάτω των ορίων της αξιοπρεπούς διαβίωσης.
http://www.vukentra.gr/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82%20%CE%BF%CE%B9%20%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AD%CF%82%20%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82%20%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%82,.html
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος FIREFOX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7446 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 06:50:04 μμ »
Επειδή με ρωτάτε, σας ενημερώνω πως δεν έχω υπόψη μου για άλλες πιστώσεις στην ΠΕ πέρα από αυτές που ήδη έχω ανακοινώσει.Περίπου 50 για δασκάλους για τα ολοήμερα και 200 ειδικοτήτων για τα ΕΑΕΠ.Όλες μέσω ΕΣΠΑ.Κρατικού προ υ πολογισμού δεν υπάρχουν.Έχουν πει πως θα κάνουν αυτές τις προσλήψεις την Παρασκευή...δύσκολο το βλέπω ,αφού η προθεσμία για την αποστολή των κενών είναι μέχρι αύριο το μεσημέρι.Για τις μεταθέσεις κανένα νέο.Έχω ενημερώσει τη ΔΟΕ γι αυτή την πρωτοφανή καθυστέρηση και μου είπαν πως έχουν ζητήσει και γι αυτό και για άλλα θέματα,εδώ και καιρό,συνάντηση με τον υπουργό παιδείας.Οι μετατάξεις είναι στο γραφείο του υπουργού για υπογραφή.Η αποδέσμευση των αποσπασθέντων είναι θέμα του κάθε Δντή Εκπαίδευσης.Το ΚΥΣΠΕ δεν έχει αρμοδιότητα σ αυτό το θέμα.Καθημερινά κάνουμε παρεμβάσεις προς την πολιτική ηγεσία για να αποδεσμευθούν οι συνάδελφοι.Όταν βέβαια οι αποσπάσεις δεν γίνονται τον Αύγουστο(όπως συνεχώς φωνάζαμε όλο το καλοκαίρι),αλλά τον Νοέμβρη τότε δημιουργείται πλήθος προβλημάτων...και φυσικά είναι απαράδεκτο ο υπουργός παιδείας να υπογράφει αποσπάσεις και ταυτόχρονα να μην αποδεσμεύονται οι συνάδελφοι...μιλούμε για κορο ι δία.

Αποσυνδεδεμένος goulis f.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #7447 στις: Ιανουάριος 11, 2014, 09:22:54 πμ »
Λοιπόν συνάδελφοι , το φετινό δεν έχει όρια, μας τσάκισαν τα νεύρα ,δεν πάει άλλο. όσοι δεν έχετε αποδεσμευτεί ακόμα από τις αποσπάσεις σας πρέπει να μαζευτούμε να  αρχίσουμε κάποια διαδικασία, κάποιες μηνύσεις ας πούμε ???εχω αρχίσει και στέλνω σε κάποιες εφημερίδες και σε κανάλια ένα έγγραφο που έφτιαξα, εξιστορώντας από τα μισά Ιουλίου και έπειτα την κατάσταση συμπεριλαμβανομένου και του φιάσκο των μετατάξεων.... επικοινωνήσετε μαζί μου στο προφίλ μου να συσπειρωθούμε, όσο δεν αντιδράμε τόσο μας ........το χειρότερο από όλα αυτά είναι ότι σου λένε, ξέρουμε έχουμε κάνει λάθος και έχουμε φτιάξει ένα σκατό, αλλά  λυπούμαστε πρέπει να το φας.....



στείλτε μήνυμα,  σας ξαναλέω μόνο όλοι μαζί θα κάνουμε κάτι, εκτός εάν έχω μείνει ο μόνος που έχω απόσπαση και δεν με αφήνουν να φύγω
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2014, 10:52:20 πμ από goulis f. »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 677
Σύνολο: 682

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.