*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 389975 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Δημιουργία και τμημάτων ΣΕΚ του χρόνου εκτός των νέων τμημάτων ΕΠΑΣ στις σχολές του ΟΑΕΔ!
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aposperitis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Δημιουργία και τμημάτων ΣΕΚ του χρόνου εκτός των νέων τμημάτων ΕΠΑΣ στις σχολές του ΟΑΕΔ!

Δηλαδή Α ΣΕΚ και Α ΕΠΑΣ  ίδια ειδικότητα; Α τάξη Κομμωτική ΕΠΑΣ και Α τάξη Κομμωτική ΣΕΚ ταυτόχρονα;
Ένα μονάχα κράτησε και ξέχασέ τα όλα,
βαθιά ψυχή να τα χωράει όλα.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Δηλαδή Α ΣΕΚ και Α ΕΠΑΣ  ίδια ειδικότητα; Α τάξη Κομμωτική ΕΠΑΣ και Α τάξη Κομμωτική ΣΕΚ ταυτόχρονα;

Αν υπάρχει "θέληση"... ναι...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος cat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν υπάρχει "θέληση"... ναι...
Αυτό που λέτε δεν νομίζω να γίνεται. δηλαδή τα παιδιά πιο από τα δύο θα διαλέξουν; ΕΠΑΣ ή ΣΕΚ; Στον ΟΑΕΔ που είμαι εγώ ακούστηκε ότι θα γίνουν ΣΕΚ πρώτης τάξης, αλλά όχι ΕΠΑΣ. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ, το οποίο έγινε και στο παδείας είναι ότι το έτος 14-15 θα λειτουργήσει Α' ΣΕΚ και Β' ΕΠΑΣ . Το 15-16 Α' ΣΕΚ και Β' ΣΕΚ και όσοι μείνανε από την ΕΠΑΣ. Μετά τα ΕΠΑΣ τέλος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
cat κακώς που πιστεύεις ότι δεν μπορεί να λειτουργήσουν ίδιες ειδικότητες σε Α ΕΠΑΣ και Α ΣΕΚ παράλληλα.
Σε ΟΑΕΔ της Θεσσαλονίκης έχουν ήδη αποφασίσει να προτείνουν ίδιες ειδικότητες παράλληλα. Το κριτήριο δεν είναι τι θα διαλέξουν τα παιδιά. Τα κριτήρια λειτουργίας ειδικοτήτων περιγράφονται σε έγγραφο της διοίκησης του ΟΑΕΔ.

Σκέψου τις διαφορές:
Οι ΕΠΑΣ ανήκουν στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ενώ οι ΣΕΚ είναι Κατάρτιση.
Στις ΕΠΑΣ εγγράφονται απόφοιτοι της Α τάξης του ΕΠΑΛ τουλάχιστον, ενώ στις ΣΕΚ απόφοιτοι γυμνασίου.
Στις ΕΠΑΣ οι εγγραφές σταματάνε μέσα Σεπτέμβρη, ενώ στις ΣΕΚ γίνονται μέχρι μέσα Οκτώβρη.
Στις ΕΠΑΣ γράφονται μαθητές μέχρι 23 ετών, ενώ στις ΣΕΚ μπορούν να γραφτούν μέχρι και 20 ετών.
Στις ΕΠΑΣ οι μαθητές κάνουν μαθητεία παράλληλα με τη διετή φοίτηση. Στις ΣΕΚ κάνουν μετά τη διετή φοίτηση.
Επίσης, κάποιες ειδικότητες δεν μπορούν να λειτουργήσουν και στους δύο θεσμούς....

Δε νομίζεις ότι αυτά είναι αρκετές διαφορές για να οδηγήσουν κάποιο μαθητή να επιλέξει που να γραφτεί;

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει την τροπολογία Πασχαλίδη που ψηφίστηκε και η ΕΠΑΣ πήρε άλλο έναν χρόνο ζωής.
Φυσικά και μπορεί να λειτουργήσει Α ΕΠΑΣ στον ΟΑΕΔ φέτος, ενώ θα ξεκινήσει και η Α ΣΕΚ.

Να θυμάστε ότι το συμφέρον των ωρομισθίων είναι να δημιουργηθούν όσα περισσότερα τμήματα γίνεται για να έχουν ώρες να διδάσκουν. Τώρα που δίνεται το δικαίωμα λειτουργίας Α ΕΠΑΣ με τροπολογία καθώς και η λειτουργία Α ΣΕΚ παράλληλα, οι ωρομίσθιοι δεν πρέπει να το αμφισβητούν. Πρέπει να επιχειρηματολογούν υπέρ της δημιουργίας και Α ΕΠΑΣ και Α ΣΕΚ για τη χρονιά 2014-2015.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Να θυμάστε ότι το συμφέρον των ωρομισθίων είναι να δημιουργηθούν όσα περισσότερα τμήματα γίνεται για να έχουν ώρες να διδάσκουν. Τώρα που δίνεται το δικαίωμα λειτουργίας Α ΕΠΑΣ με τροπολογία καθώς και η λειτουργία Α ΣΕΚ παράλληλα, οι ωρομίσθιοι δεν πρέπει να το αμφισβητούν. Πρέπει να επιχειρηματολογούν υπέρ της δημιουργίας και Α ΕΠΑΣ και Α ΣΕΚ για τη χρονιά 2014-2015.

Παιδιά ότι γράφεται ισχύει απολύτως…
Επίσης να ξέρετε ότι υπάρχει τάση στροφής της εκπαίδευσης από τη γενική προς την τεχνική. Δε ξέρω αν έχει γίνει γνωστό ότι στο παιδείας ιδρύθηκαν 14 νέα ΕΠΑΛ (τα περισσότερα εσπερινά) ενώ κάποια γενικά λύκεια κινδυνεύουν με συγχώνευση…
Το μόνο πρόβλημα που μπορώ εγώ να φανταστώ στη δημιουργία νέων τμημάτων είναι «εκ των έσω» της κάθε ΕΠΑΣ μαθητείας. Ίσως υπάρξουν δυστυχώς μόνιμοι που δεν θα ήθελαν να επωμιστούν διπλάσιες ευθύνες και διπλάσια γραφική δουλειά, σε σχέση με αυτήν που είχαν συνηθίσει… Οι ωρομίσθιοι όμως (οι οποίοι έχουν δικαίωμα λόγου στις κατά τόπους συνελεύσεις), έχουν συμφέρον και πρέπει να περιφρουρήσουν την διαφαινόμενη τάση αύξησης των τμημάτων…
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Το μόνο πρόβλημα που μπορώ εγώ να φανταστώ στη δημιουργία νέων τμημάτων είναι «εκ των έσω» της κάθε ΕΠΑΣ μαθητείας. Ίσως υπάρξουν δυστυχώς μόνιμοι που δεν θα ήθελαν να επωμιστούν διπλάσιες ευθύνες και διπλάσια γραφική δουλειά, σε σχέση με αυτήν που είχαν συνηθίσει… Οι ωρομίσθιοι όμως (οι οποίοι έχουν δικαίωμα λόγου στις κατά τόπους συνελεύσεις), έχουν συμφέρον και πρέπει να περιφρουρήσουν την διαφαινόμενη τάση αύξησης των τμημάτων…
Εφόσον έχουμε λόγο στις συνελεύσεις που θα αποφασίσουν ποια τμήματα θα λειτουργήσουν σε Α ΕΠΑΣ και Α ΣΕΚ, ας καταστήσουμε σαφές ότι δεν πρόκειται για διπλάσια δουλειά, διότι στα ΣΕΚ δεν υπάρχει επίδομα σίτισης, στέγασης, αναζήτηση εργοδοτών και επίβλεψη της μαθητείας όπως στις ΕΠΑΣ. Συνεπώς το μόνο παραπάνω που θα χρειαστεί η λειτουργεία των ΣΕΚ είναι καταχώρηση απουσιών, κάτι που θα μπορούσαν να προθυμοποιηθούν να κάνουν οι ωρομίσθιοι προκειμένου να εισηγηθεί ο σύλλογος και τμήματα ΣΕΚ στη διοίκηση.

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εφόσον έχουμε λόγο στις συνελεύσεις που θα αποφασίσουν ποια τμήματα θα λειτουργήσουν σε Α ΕΠΑΣ και Α ΣΕΚ, ας καταστήσουμε σαφές ότι δεν πρόκειται για διπλάσια δουλειά, διότι στα ΣΕΚ δεν υπάρχει επίδομα σίτισης, στέγασης, αναζήτηση εργοδοτών και επίβλεψη της μαθητείας όπως στις ΕΠΑΣ. Συνεπώς το μόνο παραπάνω που θα χρειαστεί η λειτουργεία των ΣΕΚ είναι καταχώρηση απουσιών, κάτι που θα μπορούσαν να προθυμοποιηθούν να κάνουν οι ωρομίσθιοι προκειμένου να εισηγηθεί ο σύλλογος και τμήματα ΣΕΚ στη διοίκηση.
Αυτό για την αναζήτηση εργοδοτών ήταν πολύ πετυχημένο ανέκδοτο! Ακόμα κρατάω την κοιλιά μου.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Το θέμα της δημιουργίας νέων τμημάτων είναι σοβαρό. Ας μην το κάνουμε ανέκδοτο.

Ωστόσο, πρέπει να αναφέρω ότι και σε αυτή την εποχή της μεγάλης ανεργίας ένα μεγάλο μέρος των μαθητών που φοιτούν στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ έχουν εργοδότη για να κάνουν την μαθητεία. Αν δεν υπάρχει κανένας εργοδότης τότε αυτό έχει συνέπειες στη λειτουργία του όλου θεσμού της μαθητείας και κατ' επέκταση στην "επιβίωση" των τμημάτων.

Αποσυνδεδεμένος cat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μήπως ξέρει κανένας εάν τα ΣΕΚ λειτουργήσουν του χρόνου πρωί ή απόγευμα;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αυτό δεν είναι προκαθορισμένο. Μπορεί να λειτουργούν τμήματα και πρωί και απόγευμα.
Αυτό ακριβώς αναφέρεται και στη σύμβαση που υπογράφουμε κάθε χρόνο ως ωρομίσθιοι στον ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος nas09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, ψιθυρίζεται στη δική μας ΕΠΑΣ πως τις ημέρες των εξετάσεων θα πληρωθούμε ανάλογα με τα μαθήματα και όχι ανάλογα με τις ώρες που έχουμε κάθε εβδομάδα. Ισχύει; Εργάζομαι αρκετά μακρυά από τον τόπο κατοικίας μου και ήδη έχω μπει μέσα, αυτό θα με αποτελειώσει.... Πόνταρα στο ότι θα πληρωνόμαστε ενώ δεν θα πηγαίναμε για σχεδόν ένα μήνα ώστε να πάρω πίσω τα χαμένα χρήματα, δε θα έπρεπε να μας είχαν ενημερώσει από την αρχή για να γνωρίζουμε και εμείς τι να κάνουμε;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δε νομίζω ότι ευσταθούν οι ψίθυροι. Στη δική μας ΕΠΑΣ δεν ακούστηκε τίποτα παρόμοιο. Ούτε ο υποδιευθυντής που έβγαλε το πρόγραμμα μας είπε να μας βάλει παραπάνω επιτηρήσεις για να μη χάσουμε χρήματα. Πιστεύω ότι θα πληρωθούμε κανονικά, όπως κάθε χρόνο, σύμφωνα με τις ώρες που έχουμε ανά εβδομάδα - κι ας μην πηγαίνουμε!

Αποσυνδεδεμένος nas09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μακάρι Lasid! Με πήρε σήμερα τηλέφωνο συνάδελφος τρομοκρατημένη να μου το πει! Θα μάθω βέβαια και εγώ αύριο που έχω μάθημα, αλλά της άναψε φυτίλια ο διευθυντής λέει επειδή μασούσε τα λόγια του με τις πληρωμές στις εξετάσεις. Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159812
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.225 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.