*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 390057 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, ψιθυρίζεται στη δική μας ΕΠΑΣ πως τις ημέρες των εξετάσεων θα πληρωθούμε ανάλογα με τα μαθήματα και όχι ανάλογα με τις ώρες που έχουμε κάθε εβδομάδα. Ισχύει;

Τελικα ειπωθηκε τιποτε σχετικο σε καποιον απο τους συλλογους διδασκοντων χτες?
Για τις επιτηρησεις τι ισχυει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος voreios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι όταν κάνουμε τα χαρτιά μας το καλοκαίρι,βγαίνουν δύο πίνακες,ανεργων και ιδιωτών αν δεν κάνω λάθος.Ποια η διαφορά τους και θα ήθελα να ξέρω τι συμφέρει κάποιον,να δηλώσει άνεργος ή όχι ?? Επίσης ένας αναπληρωτής με προυπηρεσία π.χ 7 μήνες πόσα μόρια θα πάρει αν η μία ώρα δίνει 1 μόριο?? Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Τελικα ειπωθηκε τιποτε σχετικο σε καποιον απο τους συλλογους διδασκοντων χτες?
Για τις επιτηρησεις τι ισχυει?
Στο δικό μας σύλλογο δεν ειπώθηκε κάτι για πληρωμή σύμφωνα με τις ώρες επιτήρησης και εισήγησης.
Ισχύει αυτό που γνωρίζαμε πάντα. Πληρωνόμαστε σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα, σαν να κάναμε κανονικά μάθημα...κι ας έχουμε λιγότερες ώρες αθροιστικά σε εισηγήσεις και επιτηρήσεις.

Δε νομίζω ότι υπάρχει κανόνας για το πόσες επιτηρήσεις θα κάνει ο καθένας. Συνήθως όμως το σύνολο των ωρών που έχεις στις εξετάσεις σε εισηγήσεις και επιτηρήσεις δεν υπερβαίνει τις ώρες που θα έκανες μάθημα, αν δίδασκες κανονικά σύμφωνα με το πρόγραμμα που είχες όλη τη χρονιά. Άτυπος - άγραφος κανόνας.

Τις περισσότερες φορές δείχνουν κατανόηση για τους ωρομίσθιους που έρχονται από μακριά και τους βάζουν όσο λιγότερες επιτηρήσεις μπορούν. Αυτό κάνουν συνήθως οι 4 ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ στις οποίες έχω διδάξει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2014, 04:49:14 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Συνάδελφοι όταν κάνουμε τα χαρτιά μας το καλοκαίρι,βγαίνουν δύο πίνακες,ανεργων και ιδιωτών αν δεν κάνω λάθος.Ποια η διαφορά τους και θα ήθελα να ξέρω τι συμφέρει κάποιον,να δηλώσει άνεργος ή όχι ?? Επίσης ένας αναπληρωτής με προυπηρεσία π.χ 7 μήνες πόσα μόρια θα πάρει αν η μία ώρα δίνει 1 μόριο?? Ευχαριστώ!!
Σε συμφέρει να είσαι στον πίνακα τον ανέργων, γιατί τουλάχιστον το 30% των ωρομισθίων ανά ειδικότητα πρέπει να είναι από τον πίνακα των ανέργων. Άρα αν είναι να προσληφθεί μόνο ένας θα είναι άνεργος. Επίσης, ο εργαζόμενος μπορεί να πάρει μέχρι 8 ώρες την εβδομάδα.

Με υποχρεωτικό ωράριο 21 ωρών, ο μήνας αντιστοιχούσε σε 87,5 ώρες. Άρα 1 μήνας είναι 87,5 μόρια και 7 μήνες είναι 612,5 μόρια. Επειδή τα μόρια είναι ακέραιος αριθμός γίνεται στρογγυλοποίηση.

Με υποχρεωτικό ωράριο 23 ωρών, ο μήνας αντιστοιχεί σε 95,83 ώρες. Άρα 1 μήνας είναι 95,83 μόρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nas09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Στο δικό μας σύλλογο ειπώθηκε πως θα πληρωνόμαστε ανάλογα με τις ώρες που έχει ο καθένας μας. Ισχύει πως πληρωνόμαστε δύο εβδομάδες μετά το τέλος των εξετάσεων. Εμείς τελειώνουμε στις 6 Ιουνίου, δεν γνωρίζω αν αυτό ισχύει σε όλες τις ΕΠΑΣ. Δεν ισχύει τελικά αυτό που είχα ρωτήσει -ευτυχώς- και ελπίζω να μη σας προκάλεσα μεγάλη σύγχυση!
Όσο για τις επιτηρήσεις, σε εμάς δεν έδειξαν ιδιαίτερη ευνοϊκή μεταχείριση σε αυτούς που έρχονται από μακρυά, αλλά ευτυχώς στη δική μου περίπτωση βρέθηκαν συνάδελφοι πρόθυμοι να με αντικαταστήσουν ώστε να μη γράψω επιπλέον χιλιόμετρα...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Μια χαρά. Ακόμα κι αν δε βοηθήσει επίσημα το σχολείο, υπάρχει συναδελφική αλληλεγγύη!

Αποσυνδεδεμένος voreios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ Lasid!Και κάτι ακόμη, αν στην αρχή της χρονιάς ας πούμε υπάρχουν 40 ωρες από ένα μάθημα,πως γίνεται η μοιρασιά και επομένως οι προσλήψεις από τους δύο πίνακες??

Αποσυνδεδεμένος nas09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ Lasid!Και κάτι ακόμη, αν στην αρχή της χρονιάς ας πούμε υπάρχουν 40 ωρες από ένα μάθημα,πως γίνεται η μοιρασιά και επομένως οι προσλήψεις από τους δύο πίνακες??
Πλήρες ωράριο ο πρώτος άνεργος, 8 ώρες ο πρώτος στη λίστα ιδιώτης και ό,τι περισσέψει ο δεύτερος άνεργος (το λέω με μία μικρή επιφύλαξη, ας με επιβεβαιώσει κάποιος).

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Κι εγώ αυτό θα έγραφα. Ο πρώτος άνεργος παίρνει 23 και τις άλλες 17 μπορεί να τις δώσει από 8 και 9 σε δύο ιδιώτες.
Έτσι, το 33% των προσληφθέντων στην ειδικότητα θα είναι από τον πίνακα ανέργων.

Μπορεί, όμως, να προσλάβει μόνο δύο άτομα δίνοντας 20 ώρες στον καθένα. Ο πρώτος θα είναι σίγουρα από τον πίνακα των ανέργων και ο δεύτερος είτε από τον πίνακα ανέργων, είτε από τον πίνακα ιδιωτών αλλά θα δηλώνει υπεύθυνα ότι δεν εργάζεται πουθενά αλλού.! Έτσι, ξεπερνιέται ο περιορισμός του 8ώρου για τους ιδιώτες!

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξεπερνιέται σίγουρα αυτός ο περιορισμός του 8ωρου; Γιατί η περσινή προκήρυξη απαιτούσε να μην εργάζεσαι αλλού τη στιγμη της αίτησης. Έχει συναντήσει τέτοια περίπτωση στο σχολείο του;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ναι, newteacher1. Αν δεν το ήξερα σίγουρα δεν θα το έγραφα. Το έχω ζήσει.

Δεν έπρεπε να εργάζεσαι τη στιγμή της αίτησης για να ενταχθείς στον πίνακα ανέργων.
Αν, όμως, είσαι στον πίνακα ιδιωτών και δεν εργάζεσαι τον Οκτώβρη, δεν έχεις τον περιορισμό των 8 ωρών.

Αποσυνδεδεμένος voreios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συγγνωμη ρε παιδιά γιατί έχω μπερδευτεί.Εγώ που γνωρίζω ότι δεν θα έχω δουλειά την στιγμή που θα με καλέσουν, με συμφέρει τελικά να είμαι στον πίνακα ιδιωτών που παίρνουν το 70% των ατόμων και μπορώ να έχω και 20 ώρες και όχι στον πίνακα των ανέργων με το 30%.Σωστά??

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ναι, αλλά αν έχει μόνο 20 ώρες τις ειδικότητάς σου η ΕΠΑΣ και έχεις δηλώσει ιδιώτης, θα πάρει τις ώρες ο άνεργος.
Αν πρόκειται για μεγάλη ΕΠΑΣ και έχει 80 ώρες να διαθέσει στην ειδικότητά σου και ο διευθυντής δώσει πακέτα των 20 ωρών, τότε παίρνει ο πρώτος άνεργος 20 ώρες, ο πρώτος και δεύτερος ιδιώτης από 20 ώρες και το τελευταίο 20ωρο το παίρνει ο δεύτερος άνεργος. Αν είσαι ο τρίτος ιδιώτης μένεις μπουκάλα. Τι θα λες μετά αν μπορούσες να είσαι ο πρώτος ή ο δεύτερος άνεργος, αλλά εσύ δήλωσες ιδιώτης;

Άλλο είναι να είσαι ο πρώτος ή ο δεύτερος άνεργος κι άλλο ο τρίτος ή τέταρτος ιδιώτης.

Σε κάθε περίπτωση σε συμφέρει να είσαι στον πίνακα των ανέργων!

Αποσυνδεδεμένος voreios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
lasid καταχήν δεν μπορώ να καταλάβω ,διαφορετικά πράγματα ισχύουν σε κάθε επας??  δλδ ο ένας διευθυντής αποφασίζει και δίνει 20ωρα και ο άλλος 10ωρα?αυτό δεν είναι εντελώς άδικο?? και πως θα μάθουμε εμείς πως τις διαχειρίζεται τις ώρες ο κάθε διευθυντής??
Στο παράδειγμά που είπες όμως αν οι ώρες είναι 60 ,παίρνει ο πρώτος άνεργος 20 ,ο δευτερος και τρίτος ιδιώτης από 20 ,άρα οι ευνοημένοι είναι οι ιδιώτες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 340

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.