*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 389538 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jafff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα, μία ερώτηση από εμένα σχετικά με τις αναθέσεις ωρών.
Έστω ότι έχουμε τους παρακάτω πίνακες:

Οικονομολόγοι
Ιδιώτες
5000
Άνεργοι

4000
3000
2000
1000

Λογιστές
Ιδιώτες
500
Άνεργοι
200

Ο διευθυντής έχει επιλέξει  3 άνεργους Οικονομολόγους και έναν ιδιώτη. Επίσης έχει επιλέξει τον ιδιώτη λογιστή για μαθήματα όπου έχουν α΄ ανάθεση ταυτόχρονα Οικονομολόγοι και Λογιστές. Η ερώτηση μου είναι η εξής: δεν θα μπορούσε στη θέση του ιδιώτη λογιστή να επιλέξει τον τέταρτο άνεργο Οικονομολόγο που έχει περισσότερα μόρια από τον ιδιώτη Λογιστή; Υπάρχει κάποιο κώλυμα σχετικά με τα εργαστήρια; Δεν μπορούν να είναι δύο Οικονομολόγοι σε μάθημα εργαστηριακό στο όποιο έχουν α΄ανάθεση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα προγράμματα σπουδών τα γνωρίζουμε συνάδελφοι...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Καλησπέρα, μία ερώτηση από εμένα σχετικά με τις αναθέσεις ωρών.
Έστω ότι έχουμε τους παρακάτω πίνακες:

Οικονομολόγοι
Ιδιώτες
5000
Άνεργοι

4000
3000
2000
1000

Λογιστές
Ιδιώτες
500
Άνεργοι
200

Ο διευθυντής έχει επιλέξει  3 άνεργους Οικονομολόγους και έναν ιδιώτη. Επίσης έχει επιλέξει τον ιδιώτη λογιστή για μαθήματα όπου έχουν α΄ ανάθεση ταυτόχρονα Οικονομολόγοι και Λογιστές. Η ερώτηση μου είναι η εξής: δεν θα μπορούσε στη θέση του ιδιώτη λογιστή να επιλέξει τον τέταρτο άνεργο Οικονομολόγο που έχει περισσότερα μόρια από τον ιδιώτη Λογιστή; Υπάρχει κάποιο κώλυμα σχετικά με τα εργαστήρια; Δεν μπορούν να είναι δύο Οικονομολόγοι σε μάθημα εργαστηριακό στο όποιο έχουν α΄ανάθεση;
Ουσιαστικά ο διευθυντής προσέλαβε 4 οικονομολόγους και έναν λογιστή, τον οποίο μπορεί να έκρινε ότι τον χρειάζεται στα εργαστήρια. Δεν μπορεί να του πει κανείς ότι ήταν υποχρεωμένος να προσλάβει 5 οικονομολόγους και κανέναν λογιστή. Το μόνο που θα μπορούσα να σχολιάσω στην επιλογή του διευθυντή είναι ότι στην ειδικότητα των λογιστών για να τηρηθεί το 30% έπρεπε να προσλάβει τον άνεργο, εκτός αν ο ιδιώτης λογιστής ήταν άνεργος τον Οκτώβρη που προσλήφθηκε.

Η αλήθεια είναι ότι αν δεν γνωρίζουμε όλες τις παραμέτρους δεν μπορούμε να κρίνουμε!
Θεωρώ ότι υπάρχουν περισσότερα δεδομένα από αυτά που αναφέρεις και τα οποία πιθανώς δεν γνωρίζεις!

Αποσυνδεδεμένος nas09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα, μία ερώτηση από εμένα σχετικά με τις αναθέσεις ωρών.
Έστω ότι έχουμε τους παρακάτω πίνακες:

Οικονομολόγοι
Ιδιώτες
5000
Άνεργοι

4000
3000
2000
1000

Λογιστές
Ιδιώτες
500
Άνεργοι
200

Ο διευθυντής έχει επιλέξει  3 άνεργους Οικονομολόγους και έναν ιδιώτη. Επίσης έχει επιλέξει τον ιδιώτη λογιστή για μαθήματα όπου έχουν α΄ ανάθεση ταυτόχρονα Οικονομολόγοι και Λογιστές. Η ερώτηση μου είναι η εξής: δεν θα μπορούσε στη θέση του ιδιώτη λογιστή να επιλέξει τον τέταρτο άνεργο Οικονομολόγο που έχει περισσότερα μόρια από τον ιδιώτη Λογιστή; Υπάρχει κάποιο κώλυμα σχετικά με τα εργαστήρια; Δεν μπορούν να είναι δύο Οικονομολόγοι σε μάθημα εργαστηριακό στο όποιο έχουν α΄ανάθεση;
Όντως ο διευθυντής κρίνει με τα δικά του κριτήρια (όποια και αν είναι αυτά) για το αν θα προσλάβει λογιστή ή οικονομολόγο. Τώρα για το αν κάνει τη σωστή ή όχι επιλογή το κρίνει ο καθένας σύμφωνα με το δικό του συμφέρον. Για ποιο μάθημα όμως αναφέρεσαι συγκεκριμένα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jafff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Lasid και nas09, κατ’αρχήν σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Από τα λεγόμενά σας κατάλαβα ότι τελικά στον ΟΑΕΔ παίζει εκτός από το αντικειμενικό, δηλαδή τα μόρια, και το υποκειμενικό κριτήριο, δηλαδή η κρίση του διευθυντή.
Lasid όντως ο λογιστής ήταν άνεργος τον Οκτώβριο, αλλά άνεργος ήταν και τον Ιούλιο που έκανε την αίτηση.  Τώρα το γιατί δεν δήλωσε την ανεργία δε γνωρίζω. Και ίσως όντως να υπάρχουν και άλλες παράμετροι. Προσωπικά από όσο το έχω ψάξει αυτά βρήκα.
Κι εγώ θεωρώ ότι ο διευθυντής έπρεπε να πάρει τον άνεργο λογιστή. Αλλά επειδή η προκήρυξη ήταν ασαφής, ίσως ο συγκεκριμένος διευθυντής τήρησε τα ποσοστά στο σύνολο των ωρομίσθιων του και ανεξαρτήτως ειδικότητας. Ίσως βρήκε αυτό το παραθυράκι. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο.
Nas09  αναφέρομαι στο μάθημα της Μηχανογραφημένης Λογιστικής και σε κάποια άλλα εργαστηριακά, λογιστικής φύσης, που έχουν ανατεθεί στον λογιστή σε συνεργασία με οικονομολόγους. Γι’  αυτό και ρωτούσα στο πρώτο μου μήνυμα για τα εργαστηριακά. Πάντως ένα από τα εργαστηριακά που έχουν ανατεθεί φέτος στο λογιστή, το είχαν πέρσι δύο οικονομολόγοι.
Και στο ζουμί της υπόθεσης τώρα…. Αυτό που θέλω να γνωρίζω είναι: μπορεί ο 5ος οικονομολόγος να διεκδικήσει μέσω της διοίκησης τις ώρες που δόθηκαν στο λογιστή επικαλούμενος περισσότερα μόρια; Έχω δει να το κάνουν και άλλοι, από άλλες ειδικότητες και να βρίσκουν τελικά το δίκιο τους.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Παρακαλώ jafff.

Αυτό που θέλω να γνωρίζω είναι: μπορεί ο 5ος οικονομολόγος να διεκδικήσει μέσω της διοίκησης τις ώρες που δόθηκαν στο λογιστή επικαλούμενος περισσότερα μόρια; Έχω δει να το κάνουν και άλλοι, από άλλες ειδικότητες και να βρίσκουν τελικά το δίκιο τους.
Προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιον που να διεκδίκησε και να πήρε την προϋπηρεσία που έχει κάνει άλλος που τελικά δεν είχε δικαίωμα πρόσληψης. Αν νομίζεις ότι μπορείς να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία και ότι αξίζει τον κόπο, προχώρησέ το. Ωστόσο, δεν είμαι σίγουρος αν θα μπορέσεις να καταφέρεις κάτι...

Αν τελικά το κάνεις και έχεις νέα, πληροφόρησέ μας για να υπάρχει ως προηγούμενο εδώ στο φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος jafff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα δε μίλησα για προϋπηρεσία. Θα ήταν όντως πολύ κουφό και γελοίο αν το προσπαθούσε κάποιος αυτό, να πάρει την προϋπηρεσία κάποιου. Μιλάω για ώρες. Να το κάνω πιο κατανοητό. Απ΄ότι πληροφορήθηκα ο λογιστής ετοιμάζεται και για τη νέα χρονιά, τώρα μάλιστα που πήραν παράταση οι ΕΠΑΣ. Η ζημιά για φέτος έγινε, τελείωσε και ξεχάστηκε το θέμα. Τη νέα χρονιά όμως δε θα του περάσει. Πλέον τίποτε δε θα μείνει στην τύχη του. Και θα παρακάλεσω το ίδιο να κάνουν και οι υπόλοιποι συνάδελφοί μου, να ανοίξουν τα στραβά τους και να μην αφήσουν πλέον τίποτε στην τύχη τους. Αυτά από εμένα και σόρρυ εαν σας το χαλάω.

Τέλος, όντως κι εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει να προσπαθήσει κάποιος να πάρει την προϋπηρεσία κάποιου άλλου. Έχω ακούσει όμως για άλλου είδους τιμωρίες, ποινές που επιχείρησαν μερικοί όταν είδαν ότι αδικήθηκαν. Εκ των υστέρων βέβαια δεν πέτυχαν τίποτε απολύτως. Το θέμα λοιπόν είναι να τα καταπολεμάς αυτά τη στιγμή που γίνονται.

Επίσης, έχω δει ώρες α' ανάθεσης μιας ειδικότητας να δίνονται σε ειδικότητα που είχε β΄ανάθεση, ενώ υπήρχε άτομο της α' ανάθεσης. Ευτυχώς το πήρε πρέφα γρήγορα αυτός με την α΄ανάθεση και μάλιστα όταν είχε βγει στο διαύγεια.

Μη μου λέτε ότι ο κόσμος του ΟΑΕΔ είναι όμορφα, αγγελικά, πλασμένος.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
jafff δεν μας χαλάς τίποτα. Αν δικαιούσαι τις ώρες να τις πάρεις εσύ του χρόνου. Δες το ζήτημα εγκαίρως!

Αποσυνδεδεμένος nas09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
jafff , σε ρώτησα για το ποιο μάθημα αναφέρεσαι μήπως και σου πω τι γίνεται σε εμάς, αλλά έχουμε μόνο πρώτη τάξη. Στο σύγχρονο περιβάλλον γραφείου για παράδειγμα, το εργαστήριο δόθηκε συνδιδασκαλία σε ΠΕ18 και τον πρώτο ΠΕ09 παρόλο που ο ΠΕ18 είχε λιγότερα μόρια από τον δεύτερο ΠΕ09 ο οποίος και δεν προσλήφθηκε. Πάντως παρόλο που και εγώ είμαι ΠΕ09 και δε με συμφέρει που το λέω, άποψή μου ότι ο διευθυντής μπορεί να υποστηρίξει πως καταλληλότερος για το συγκεκριμένο μάθημα είναι ο λογιστής και όχι ο οικονομολόγος, μόνο και μόνο από τη συνάφεια τίτλου του μαθήματος και τίτλου σπουδών του. Τώρα αν δόθηκαν οι αρχές οικονομίας για παράδειγμα στον λογιστή και όχι στον οικονομολόγο, θα το θεωρούσα πολύ μεροληπτικό εκ μέρους του διευθυντή. Ψάξε το φυσικά και ενημέρωσε το forum όπως λέει και ο Lasid.

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σας παιδιά ! Αυτή την εβδομάδα πληρωνόμαστε χωρίς να πάμε στη σχολή;
Η πρέπει να πάμε να υπογράψουμε το παρουσιολόγιο κανονικά τις μέρες που είχε ο καθένας;
Ευχαριστώ ! καλό καλοκαίρι !

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Καλημέρα Adrianna3. Ναι, πληρωνόμαστε χωρίς να πάμε στην ΕΠΑΣ μέχρι τη λήξη της σύμβασης, σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα που είχαμε στη διάρκεια της χρονιάς. Στη δική μας ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ θα πάμε τη Δευτέρα 30/6 για να πάρουμε τη λήξη σύμβασης, την ΑΠΔ και την βεβαίωση προϋπηρεσίας. Τότε θα υπογράψουμε και το πρακτικό της τελευταίας συνέλευσης του συλλόγου, αλλά και να μην πάει κάποιος εκπαιδευτικός δεν τίθεται θέμα.

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στη δική μας ΕΠΑΣ είναι πιο αυστηρά τα πράγματα. Ο διευθυντής λέει πως υποχρεούμαστε να πηγαίνουμε για να κάνουμε γραφική δουλειά. Φυσικά ελάχιστοι πηγαίνουν. Την ημέρα του συλλόγου τη θεώρησε κρίσιμη και έβαλε απουσίες στους απόντες και έκοψε τα μεροκάματα. Δυστυχώς βέβαια δε μερίμνησε ιδιαίτερα να ενημερωθούμε όλοι για το πότε ήταν ο σύλλογος. Κάποιοι δυστυχώς κάνουμε άλλη δουλειά τα πρωινά και δε μπορούμε να πηγαίνουμε οποιαδήποτε στιγμή στον ΟΑΕΔ χωρίς προειδοποίηση. Θα μπουν επίσης απουσίες την ημέρα υπογραφής των πτυχίων.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Νομίζω ότι είναι υπερβολικός. Ξέρει ότι κάποιοι δουλεύουν το πρωί...

Οι υπογραφές των πτυχίων είναι εργασία για τους μόνιμους...

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι Lasid!
Eυχαριστώ! Μέχρι τώρα έχω πάει κανονικά ανάλογα με τις ώρες και τις ημέρες που είχα και δεν ήξερα για αυτή την εβδομάδα! Και εγώ τώρα που μου είπατε θα πάω τη Δευτέρα στις 30 του μηνός
Καλό καλοκαίρι!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 468
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.