*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 388082 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Και τώρα που θα πρέπει να είναι τουλάχιστον το 30% των προσλήψεων άνεργοι, θέλω να δω πώς θα εφαρμοστεί.
Σίγουρα δε γίνεται να εφαρμοστεί ανά ειδικότητα... Αλλά δεν είναι άδικο να επιλέγει ο διευθυντής της ΕΠΑΣ σε ποια ειδικότητα θα πάρει άνεργο; Πολύ υποκειμενική αυτή η προϋπόθεση... Ο καθένας θα την εφαρμόσει όπως νομίζει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
αυτό με την Τριτοβάθμια τι όνειρο είδανε;;; (ούτε στο Υπ.Παιδείας ισχύει).
Σίγουρα κάποιους φωτογραφίζουν...

Γιατί ορισμένοι έχετε πρόβλημα με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας από Γ/θμια; Διδακτική προϋπηρεσία δεν είναι και αυτή (και μάλιστα με μεγαλύτερες απαιτήσεις); Καιρός ήτανε να γίνει και στο Υπ.Παιδείας κακώς δεν προσμετράται. Και γιατί πρέπει ντε και καλά να φωτογραφίζουν κάποιους με αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και τώρα που θα πρέπει να είναι τουλάχιστον το 30% των προσλήψεων άνεργοι, θέλω να δω πώς θα εφαρμοστεί.
Σίγουρα δε γίνεται να εφαρμοστεί ανά ειδικότητα... Αλλά δεν είναι άδικο να επιλέγει ο διευθυντής της ΕΠΑΣ σε ποια ειδικότητα θα πάρει άνεργο; Πολύ υποκειμενική αυτή η προϋπόθεση... Ο καθένας θα την εφαρμόσει όπως νομίζει!

Θεωρω οτι θα γινει ανα ειδικοτητα. Παλι ασαφειες.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Γιατί ορισμένοι έχετε πρόβλημα με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας από Γ/θμια; Διδακτική προϋπηρεσία δεν είναι και αυτή (και μάλιστα με μεγαλύτερες απαιτήσεις); Καιρός ήτανε να γίνει και στο Υπ.Παιδείας κακώς δεν προσμετράται. Και γιατί πρέπει ντε και καλά να φωτογραφίζουν κάποιους με αυτό;
Αν γίνεται δεκτή η προϋπηρεσία στην τριτοβάθμια, τότε γιατί να μη γίνεται δεκτή και η προϋπηρεσία των καθηγητών αγγλικών-γαλλικών και πληροφορικής που διδάσκουν στην πρωτοβάθμια;

Θεωρώ ότι αυτό θα ήταν πιο δίκαιο... αλλά δεν έχει σημασία τι πιστεύουμε, διότι η προκήρυξη δεν θα αλλάξει.
Το χειρότερο από όλα είναι ότι εδώ και τρία χρόνια σε δεσμεύει να επιλέξεις ΕΠΑΣ ενός νομού μόνο.
Τουλάχιστον αν έδινε το δικαίωμα να δηλώνουμε τις ΕΠΑΣ μιας περιφέρειας, θα ήταν πιο αξιοκρατικό!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Και τώρα που θα πρέπει να είναι τουλάχιστον το 30% των προσλήψεων άνεργοι, θέλω να δω πώς θα εφαρμοστεί.
Σίγουρα δε γίνεται να εφαρμοστεί ανά ειδικότητα... Αλλά δεν είναι άδικο να επιλέγει ο διευθυντής της ΕΠΑΣ σε ποια ειδικότητα θα πάρει άνεργο; Πολύ υποκειμενική αυτή η προϋπόθεση... Ο καθένας θα την εφαρμόσει όπως νομίζει!
Θεωρω οτι θα γινει ανα ειδικοτητα. Παλι ασαφειες.
Δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να γίνει ανά ειδικότητα....

Θα σας πω ένα πραγματικό σενάριο: Σε μια ΕΠΑΣ χρειάζονται 10 ωρομίσθιους διαφορετικών ειδικοτήτων.
Αν εφαρμόσουμε την οδηγία ανά ειδικότητα πρέπει και οι 10 να είναι άνεργοι, γιατί αν ένας δεν είναι άνεργος
τότε στην ειδικότητά του δε θα είναι τουλάχιστον το 30% των προσλήψεων από τον πίνακα ανέργων.

Αν πάλι την εφαρμόσουμε συνολικά μπορούν μόνο οι 3 ειδικότητες να έχουν πρόσληψη από τον πίνακα ανέργων
και οι άλλες 7 να έχουν πρόσληψη από τον πίνακα εργαζομένων. Σε αυτή την περίπτωση, ποιος και πώς θα επιλέξει τις ειδικότητες στις οποίες θα γίνουν προσλήψεις από τον πίνακα ανέργων;

Αποσυνδεδεμένος cupcake

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
'Οσοι μοριοδοτήθηκαν για το 2012-13, πρέπει να στείλουν πάλι βεβαίωση για ΑΦΜ? Λογικά όχι, το ΑΦΜ δεν αλλάζει. Τί λέτε?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Θα έλεγα όχι, με βάση αυτό το σημείο της προκήρυξης:

Επίσης, όσοι υποψήφιοι ωρομίσθιοι υπέβαλαν αίτηση το σχολικό έτος 2012-2013 και μοριοδοτήθηκαν, επειδή τα στοιχεία και τα μόριά τους έχουν καταχωρηθεί στην ηλεκτρονική βάση του Ο.Α.Ε.Δ., θα υποβάλλουν μαζί με την αίτηση τα υπόλοιπα δικαιολογητικά διδακτικής προϋπηρεσίας, τους τίτλους σπουδών κ.λ.π. που αποκτήθηκαν από 16/06/2012 έως τις 21/06/2013, καθώς και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά ανεργίας και οικογενειακής κατάστασης.

Αποσυνδεδεμένος cupcake

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άρα μόνο ταυτότητα, διδακτική εμπείρια (νέα), ανεργία & οικογενειακή κατασταση. 'Ετσι?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ούτε η ταυτότητα αλλάζει κάθε χρόνο. Ταυτότητα υποβάλλον μόνο εκείνοι που έβγαλαν καινούρια πρόσφατα.

Θεωρώ ότι υποβάλλουμε μόνο την αίτηση με την ενσωματωμένη υπεύθυνη δήλωση, νέα διδακτική, ανεργία και οικογενειακή κατάσταση μόνο αν έχει προκύψει κάποια μεταβολή σε αυτήν!

Αποσυνδεδεμένος cupcake

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ Lasid :) Το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ισχύει μόνο για 3 μήνες. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έκδοθει νέο  ;)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Παρακαλώ cupcake:)  Διασταύρωσε σε παρακαλώ αυτά που σου είπα...για να είσαι απόλυτα σίγουρη.
Εγώ έγραψα τι πιστεύω και θεωρώ λογικό...αλλά ο καθένας προσωπικά αναλαμβάνει την ευθύνη της αίτησής του!

Αποσυνδεδεμένος ema2013

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και τώρα που θα πρέπει να είναι τουλάχιστον το 30% των προσλήψεων άνεργοι, θέλω να δω πώς θα εφαρμοστεί.
Σίγουρα δε γίνεται να εφαρμοστεί ανά ειδικότητα... Αλλά δεν είναι άδικο να επιλέγει ο διευθυντής της ΕΠΑΣ σε ποια ειδικότητα θα πάρει άνεργο; Πολύ υποκειμενική αυτή η προϋπόθεση... Ο καθένας θα την εφαρμόσει όπως νομίζει!

Μίλησα το πρωί με την Αθήνα και κανείς από τη Διεύθυνση Α2 δεν ξέρει τι σημαίνει αυτό. Πήρα απόψεις του τύπου: ....φαντάζομαι.....πιστεύω...... προσωπικά το ερμηνεύω....... και άλλες ανεύθυνες απαντήσεις. Όταν ζήτησα γραπτή απάντηση κανείς δε δέχτηκε να μου απαντήσει επίσημα. Μετά η τρόικα φταίει που θέλει απολύσεις.
Στο τέλος και με πολύ δυσκολία με συνδέσανε με τον προϊστάμενο (ή κάτι τέτοιο) της Α2. Αυτός μου είπε ότι θα βγει ερμηνευτική εγκύκλιος αλλά δεν ξέρει πότε. Ελπίζει.... πριν τις 2 Ιουλίου αλλά δεν είναι και σίγουρος.

Εγώ ρωτούσα αν κάποιος έχει δουλειά για το καλοκαίρι και μπει στον πίνακα των εργαζομένων (την οποία εννοείται ότι θα εγκαταλείψει το Σεπτέμβρη) έχει ελπίδες να προσληφθεί; Θα παέι το 30% ανά ειδικότητα ή στο σύνολο του σχολείου; Απάντηση καμία.

Ή μάλλον όχι.
Μία κυρία μου πρότεινε να μη βρω κανονική δουλειά αλλά να προσέχω κάποιο μωρό ή να πάω να προσέχω παιδιά σε κάποια κατασκήνωση..... (ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣ)!!!!!!!
Ο άλλο κύριος (ο προϊστάμενος) μου είπε ότι επειδή δεν ξέρουνε καλύτερα να μη δεχτω τη δουλειά που μου πρότειναν ώστε να μπω στον πίνακα των ανέργων!!!!!!!!

Και πως θα ζήσω εγώ το καλοκαίρι;;;;; Προφανώς δεν είναι δικό τους πρόβλημα.....



Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
ema2013 καλωσήρθες στο pde και ευχαριστούμε για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που μας δίνεις.
Τελικά μάλλον πρέπει να τους ενοχλούμε για να αντιληφθούν ότι υπάρχουν ασάφειες και χρειάζονται διευκρινίσεις!

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
αυτό το τι είσαι εργασιακά  "κατά την στιγμή της αίτησης" είναι τελείως off.
Έπρεπε να είναι κατά την στιγμή της ανάληψης εργασίας.
πλέον οι μετακινήσεις από "ανεργία" σε "εργασία" και αντιστρόφως είναι δυστυχώς συνεχής.
δηλαδή εάν τώρα είναι άνεργος και τον Οκτώβρη εργαζόμενος όλα καλά!!!!
και ο αντιστρόφως την πάτησε???
επίσης ο εργαζόμενος με μπλοκάκι θεωρείται εργαζόμενος?? αφού ο ΟΑΕΔ για εισόδημα κάτω από το αφορολόγητο τον θεωρεί άνεργο και του χορηγεί και επίδομα ανεργίας!! άρα τι είναι τελικά?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 468

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.