*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 389446 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Καλησπέρα!

Σε ότι αφορά προυπηρεσία, έχω ένα έτος αναπληρώτρια σε δευτεροβάθμια η βεβαίωση γράφει πλήρες ωράριο 8 μήνες και 18 ημέρες. Στην αίτηση όπου λέει ώρες. Τι γράφω; Πόσες ώρες έκανα εβδομαδιαίως; Γιατί στην βεβαίωση δεν φαίνονται ώρες...αλλά μήνες.
Επίσης τη βεβαίωση ΑΦΜ λογικά δεν την θέλουν επικυρωμένη; Δεν αναφέρει πως θέλει επικύρωση, στα άλλα δικαιολογητικά το λέει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Καλησπέρα!

Σε ότι αφορά προυπηρεσία, έχω ένα έτος αναπληρώτρια σε δευτεροβάθμια η βεβαίωση γράφει πλήρες ωράριο 8 μήνες και 18 ημέρες. Στην αίτηση όπου λέει ώρες. Τι γράφω; Πόσες ώρες έκανα εβδομαδιαίως; Γιατί στην βεβαίωση δεν φαίνονται ώρες...αλλά μήνες.
Επίσης τη βεβαίωση ΑΦΜ λογικά δεν την θέλουν επικυρωμένη; Δεν αναφέρει πως θέλει επικύρωση, στα άλλα δικαιολογητικά το λέει.

(8+18/30)*87,5=753
Επικύρωσε τα πάντα...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος tsdl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ

δεν συμφωνώ με την προηγούμενη απάντηση όσο αφορά τον υπολογισμό σε ώρες. το σύστημα του οαεδ είναι λίγο περίεργο...
όπως μου εξήγησαν  από τη διοίκηση  για τους αναπληρωτές περνούν στο σύστημα ημερομηνία έναρξης και λήξης σύμβασης καθώς και πόσες ώρες ανά βδομάδα και το σύστημα τους βγάζει αυτόματα τις ώρες έχοντας αφαιρέσει τις 4 βδομάδες αργιών Χριστουγέννων και Πάσχα καθώς και τις αργίες των εθνικών εορτών και  των τριών Ιεραρχών (και μια αργία για τον πολιούχο της περιοχής αν θυμάμαι καλά) που για τους ωρομίσθιους δεν είναι μέρες πληρωμής και προϋπηρεσίας.
Με βάση το σύστημα του Οαεδ θα βγεις με λιγότερες ώρες από ότι αντιστοιχεί η μετατροπή των 8 μηνών που ανέφερες σε ώρες.
 Δυστυχώς είναι από τα παράλογα του ΟΑΕΔ που κανείς αναπληρωτής δεν μπορεί να βγάλει άκρη.

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Περυσι (για το 2012-2013) ζητηθηκε η υπευθυνη δηλωση, πριν την αναληψη καθηκοντων, που ελεγε για το αν εργαζεται καποιος ή οχι, ώστε να του δοθούν μονο 7 ωρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2013, 11:04:55 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ

δεν συμφωνώ με την προηγούμενη απάντηση όσο αφορά τον υπολογισμό σε ώρες. το σύστημα του οαεδ είναι λίγο περίεργο...
όπως μου εξήγησαν  από τη διοίκηση  για τους αναπληρωτές περνούν στο σύστημα ημερομηνία έναρξης και λήξης σύμβασης καθώς και πόσες ώρες ανά βδομάδα και το σύστημα τους βγάζει αυτόματα τις ώρες έχοντας αφαιρέσει τις 4 βδομάδες αργιών Χριστουγέννων και Πάσχα καθώς και τις αργίες των εθνικών εορτών και  των τριών Ιεραρχών (και μια αργία για τον πολιούχο της περιοχής αν θυμάμαι καλά) που για τους ωρομίσθιους δεν είναι μέρες πληρωμής και προϋπηρεσίας.
Με βάση το σύστημα του Οαεδ θα βγεις με λιγότερες ώρες από ότι αντιστοιχεί η μετατροπή των 8 μηνών που ανέφερες σε ώρες.
 Δυστυχώς είναι από τα παράλογα του ΟΑΕΔ που κανείς αναπληρωτής δεν μπορεί να βγάλει άκρη.

Ελεγα να βάλω ώρες ανά εβδομάδα κ ας μετρήσουν ότι νομίζουν με βαση τη βεβαίωση. Θα ρωτήσω και με τηλ αν απαντήσουν αύριο να δω τι θα μου πουν. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση που μου προέκυψε από την τρίτη ανάγνωση της προκήρυξης. Όσοι είχαν μοριοδοτηθεί πέρυσι χάνουν την επαγγελματική από 2006 και πίσω ή μήπως η ημερομηνία 2006 αφορά μόνο αυτούς που δεν είχαν μοριοδοτηθεί πέρυσι; (Το ότι όλοι θα στείλουμε χαρτιά επαγγελματικής δεν δίνει απάντηση στο πιο πάνω ερώτημα)

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ

δεν συμφωνώ με την προηγούμενη απάντηση όσο αφορά τον υπολογισμό σε ώρες. το σύστημα του οαεδ είναι λίγο περίεργο...
όπως μου εξήγησαν  από τη διοίκηση  για τους αναπληρωτές περνούν στο σύστημα ημερομηνία έναρξης και λήξης σύμβασης καθώς και πόσες ώρες ανά βδομάδα και το σύστημα τους βγάζει αυτόματα τις ώρες έχοντας αφαιρέσει τις 4 βδομάδες αργιών Χριστουγέννων και Πάσχα καθώς και τις αργίες των εθνικών εορτών και  των τριών Ιεραρχών (και μια αργία για τον πολιούχο της περιοχής αν θυμάμαι καλά) που για τους ωρομίσθιους δεν είναι μέρες πληρωμής και προϋπηρεσίας.
Με βάση το σύστημα του Οαεδ θα βγεις με λιγότερες ώρες από ότι αντιστοιχεί η μετατροπή των 8 μηνών που ανέφερες σε ώρες.
 Δυστυχώς είναι από τα παράλογα του ΟΑΕΔ που κανείς αναπληρωτής δεν μπορεί να βγάλει άκρη.

Αν ο ΟΑΕΔ έχει δικό του πρόγραμμα που αφαιρεί ακόμα και το πολιούχο κάθε πόλης (?!?) δεν το γνωρίζω. Στην Δ/βάθμια Παιδείας οι ώρες υπολογίζονται σύμφωνα με τον παραπάνω τύπο.
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Όσοι είχαν μοριοδοτηθεί πέρυσι χάνουν την επαγγελματική από 2006 και πίσω ή μήπως η ημερομηνία 2006 αφορά μόνο αυτούς που δεν είχαν μοριοδοτηθεί πέρυσι;

Παράθεση
Η Επαγγελματική εμπειρία που μοριοδοτείται πρέπει να έχει αποκτηθεί από τις 21 Ιουνίου 2006 έως τις 21 Ιουνίου 2013.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ερωτήσεις:
1)Μαζί με την φωτοτυπία της κάρτας ανεργίας, θα πρεπει να προσκομισουμε κ βεβαιωση απο τον ΟΑΕΔ για το ποσο διαστημα ειμαστε ανεργοι;
2)Η προυπηρεσια απο ΚΕΚ ΟΑΕΔ μετράει;
3)Η προυπηρεσία προσμετράται για καθε ωρα, 1 μοριο; Εννοω την Βθμια(ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, Λυκεια)
Απαντήσεις:
1)Δε λέει πουθενά στην προκήρυξη ότι είναι απαραίτητη βεβαίωση του ΟΑΕΔ για το διάστημα της ανεργίας. Ακόμα και στην περίπτωση που κάποιος είναι πάνω από 12 μήνες άνεργος και θέλει να δικαιολογήσει τους μήνες πάνω από το έτος που προσθέτουν 20 μόρια ο καθένας πάνω στα 200 της ανεργίας, αυτό μπορεί να φανεί στο πίσω μέρος της κάρτας ανεργίας. Ωστόσο, αν δε σου κάνει κόπο να τη βάλεις τη βεβαίωση του χρόνου ανεργίας. Ένα δικαιολογητικό παραπάνω δε θα είναι πρόβλημα!
2) Η προϋπηρεσία από ΚΕΚ ΟΑΕΔ δε μετράει, γιατί πρόκειται για κατάρτιση.
3) Ναι, η διδακτική προϋπηρεσία μετράει κάθε ώρα και μόριο. Το λέει ξεκάθαρα στην προκήρυξη!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δεν συμφωνώ με την προηγούμενη απάντηση όσο αφορά τον υπολογισμό σε ώρες. το σύστημα του οαεδ είναι λίγο περίεργο...
όπως μου εξήγησαν  από τη διοίκηση  για τους αναπληρωτές περνούν στο σύστημα ημερομηνία έναρξης και λήξης σύμβασης καθώς και πόσες ώρες ανά βδομάδα και το σύστημα τους βγάζει αυτόματα τις ώρες έχοντας αφαιρέσει τις 4 βδομάδες αργιών Χριστουγέννων και Πάσχα καθώς και τις αργίες των εθνικών εορτών και  των τριών Ιεραρχών (και μια αργία για τον πολιούχο της περιοχής αν θυμάμαι καλά) που για τους ωρομίσθιους δεν είναι μέρες πληρωμής και προϋπηρεσίας.
Με βάση το σύστημα του Οαεδ θα βγεις με λιγότερες ώρες από ότι αντιστοιχεί η μετατροπή των 8 μηνών που ανέφερες σε ώρες.
Δυστυχώς είναι από τα παράλογα του ΟΑΕΔ που κανείς αναπληρωτής δεν μπορεί να βγάλει άκρη.
Θεωρώ ότι πρέπει με βάση κάθε βεβαίωση προϋπηρεσίας που υποβάλλουμε πρέπει να γράφουμε δίπλα και τις ώρες. Αυτό με τη μέτρηση των ωρών ενός αναπληρώτη σαν να ήταν ωρομίσθιος πρώτη φορά το ακούω. Για 2 χρονιές υπήρξαν και στον ΟΑΕΔ αναπληρωτές και στην προϋπηρεσία τους και στην αμοιβή τους δεν αφαιρούσαν τις διακοπές και τις αργίες!

Για αυτό θεωρώ ότι πρέπει να γραφεί δίπλα στη βεβαίωση (8+18/25)*87,5=763.
Διαφωνώ με το 30 που έβαλε αρχικά στον τύπο ο porcupinetree, επειδή ο μήνας έχει 25 εργάσιμες για τον μισθωτό!

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Δεν συμφωνώ με την προηγούμενη απάντηση όσο αφορά τον υπολογισμό σε ώρες. το σύστημα του οαεδ είναι λίγο περίεργο...
όπως μου εξήγησαν  από τη διοίκηση  για τους αναπληρωτές περνούν στο σύστημα ημερομηνία έναρξης και λήξης σύμβασης καθώς και πόσες ώρες ανά βδομάδα και το σύστημα τους βγάζει αυτόματα τις ώρες έχοντας αφαιρέσει τις 4 βδομάδες αργιών Χριστουγέννων και Πάσχα καθώς και τις αργίες των εθνικών εορτών και  των τριών Ιεραρχών (και μια αργία για τον πολιούχο της περιοχής αν θυμάμαι καλά) που για τους ωρομίσθιους δεν είναι μέρες πληρωμής και προϋπηρεσίας.
Με βάση το σύστημα του Οαεδ θα βγεις με λιγότερες ώρες από ότι αντιστοιχεί η μετατροπή των 8 μηνών που ανέφερες σε ώρες.
Δυστυχώς είναι από τα παράλογα του ΟΑΕΔ που κανείς αναπληρωτής δεν μπορεί να βγάλει άκρη.
Θεωρώ ότι πρέπει με βάση κάθε βεβαίωση προϋπηρεσίας που υποβάλλουμε πρέπει να γράφουμε δίπλα και τις ώρες. Αυτό με τη μέτρηση των ωρών ενός αναπληρώτη σαν να ήταν ωρομίσθιος πρώτη φορά το ακούω. Για 2 χρονιές υπήρξαν και στον ΟΑΕΔ αναπληρωτές και στην προϋπηρεσία τους και στην αμοιβή τους δεν αφαιρούσαν τις διακοπές και τις αργίες!

Για αυτό θεωρώ ότι πρέπει να γραφεί δίπλα στη βεβαίωση (8+18/25)*87,5=763.
Διαφωνώ με το 30 που έβαλε αρχικά στον τύπο ο porcupinetree, επειδή ο μήνας έχει 25 εργάσιμες για τον μισθωτό!

Και γω αυτό ήξερα Lasid μέχρι που πήρα στα χέρια μου προυπηρεσία 7 μηνών και 30 ημερών (όντως ήμουν 8 μήνες ακριβώς). Εκφράζοντας την απορία μου (με δόση ειρωνείας) προς την κοπελιά που μου την έδωσε, μου αποκρίθηκε ότι τις προυπηρεσίες δεν τις βγάζουν αυτές αλλά έρχονται απευθείας από τα κεντρικά. Βγάλε άκρη...

(Δες εδώ http://www.pde.gr/index.php?topic=27379.msg573255#msg573255  και θα καταλάβεις...)
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ναι αυτά που μου δείχνεις τα έχω διαβάσει και τα γνωρίζω, αλλά οι μέρες εργασίας ενός μισθωτού είναι 25.

Επίσης το 87,5 με το οποίο διαιρούμε βγαίνει από τον τύπο:
25 μέρες/μήνα x 21 ώρες/εβδομάδα : 6 μέρες την εβδομάδα = 87,5 ώρες/μήνα.

Αν οι μέρες ενός μήνα ήταν 30 τότε ο τύπος θα έγραφε 30 και κάθε μήνας θα αντιστοιχούσε σε 105 ώρες.
Για αυτό επιμένω ότι δεν ισχύει το 30, αλλά το 25 στον υπολογισμό!

Αποσυνδεδεμένος tsdl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Δυστυχώς στον ΟΑΕΔ δεν βγάζουν με τον τύπο της δευτεροβάθμιας την αναγωγή σε ώρες. Είτε μετατρέψετε με αυτό τον τύπο είτε όχι τους μήνες σε ώρες αυτοί θα τις βγάλουν διαφορετικά. θα βάλουν στο σύστημα ημερομηνία λήξης και έναρξης σύμβασης σας και ώρες ανα βδομάδα και θα βγάλουν τις ώρες πολύ λιγότερες από αυτές που βγάζει ο τύπος
Ξέρω περίπτωση ατόμου από ιδιωτικό με βεβαίωση 2 χρόνια προυπηρεσίας από τη δευτεροβάθμια και δεν του αναγνώρισαν την προϋπηρεσία για μήνες Ιούλιο- Αύγουστο (η σύμβαση των ιδιωτικών λήγει Αύγουστο) και του αφαίρεσαν βδομάδες από την προϋπηρεσία για τις γιορτές Χριστουγέννων , Πάσχα και μέρες για αργίες καθώς και 15 μέρες του Σεπτεμβρίου. Και η απάντηση της διοίκησης του οαεδ ήταν πως " έτσι δουλεύει το δικό μας σύστημα για να είναι δίκαιο απέναντι σε αυτούς που είναι ωρομίσθιοι....  " :o

Έβγαλε κανείς γραμμή στην Διοίκηση για να δούμε τελικά τι ισχύει με ανεργία;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2013, 04:25:57 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Δεν συμφωνώ με την προηγούμενη απάντηση όσο αφορά τον υπολογισμό σε ώρες. το σύστημα του οαεδ είναι λίγο περίεργο...
όπως μου εξήγησαν  από τη διοίκηση  για τους αναπληρωτές περνούν στο σύστημα ημερομηνία έναρξης και λήξης σύμβασης καθώς και πόσες ώρες ανά βδομάδα και το σύστημα τους βγάζει αυτόματα τις ώρες έχοντας αφαιρέσει τις 4 βδομάδες αργιών Χριστουγέννων και Πάσχα καθώς και τις αργίες των εθνικών εορτών και  των τριών Ιεραρχών (και μια αργία για τον πολιούχο της περιοχής αν θυμάμαι καλά) που για τους ωρομίσθιους δεν είναι μέρες πληρωμής και προϋπηρεσίας.
Με βάση το σύστημα του ΟΑΕΔ θα βγεις με λιγότερες ώρες από ότι αντιστοιχεί η μετατροπή των 8 μηνών που ανέφερες σε ώρες.
Δυστυχώς είναι από τα παράλογα του ΟΑΕΔ που κανείς αναπληρωτής δεν μπορεί να βγάλει άκρη.
Θεωρώ ότι πρέπει με βάση κάθε βεβαίωση προϋπηρεσίας που υποβάλλουμε πρέπει να γράφουμε δίπλα και τις ώρες. Αυτό με τη μέτρηση των ωρών ενός αναπληρώτη σαν να ήταν ωρομίσθιος πρώτη φορά το ακούω. Για 2 χρονιές υπήρξαν και στον ΟΑΕΔ αναπληρωτές και στην προϋπηρεσία τους και στην αμοιβή τους δεν αφαιρούσαν τις διακοπές και τις αργίες!

Για αυτό θεωρώ ότι πρέπει να γραφεί δίπλα στη βεβαίωση (8+18/25)*87,5=763.
Διαφωνώ με το 30 που έβαλε αρχικά στον τύπο ο porcupinetree, επειδή ο μήνας έχει 25 εργάσιμες για τον μισθωτό!
Καλησπέρα
Τους πήρα τηλ. και μου είπαν να γράψουμε ακριβώς ότι λέει η βεβαίωση, δηλαδη κάτω από τις ώρες γράφουμε πχ. 8μήνες και η επιτροπή τους θα τα προσμετρήσει αναλόγως.
Επίσης μου είπε να επικυρώσω όλα τα δικαιολογητικά και το ΑΦΜ, οπότε λύθηκε η απορία μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2013, 04:26:33 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159747
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.