*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 389077 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Luthien

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα,
έχει κάποιος ή γνωρίζει κάποιον πίνακα υπολογισμού μορίων για τους εκπαιδευτές στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ;
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Καλωσήρθες στο pde Luthien.

Δεν υπάρχει τέτοιος πίνακας υπολογισμού μορίων για τις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ. Τα κριτήρια προσλήψεων και η μοριοδότηση αλλάζει κάθε 1-2 χρόνια, οπότε είναι δύσκολα να υπάρχει excel υπολογισμού μορίων.

Είναι εύκολο να υπολογίσεις τα μόριά σου, αν δεις τα προσόντα που μοριοδοτεί η προκήρυξη με βάση την εγκύκλιο του 2010 και την τροποποιητική της εγκυκλίου που έγινε φέτος.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Σχετικά με τη διευκρινιστική εγκύκλιο δεν έχουν κανένα νέο. Ο καθένας από τους 3 υπαλληλους που μίλησα δίνει προς το παρόν τη δική του ερμηνεία στο "τουλάχιστον 30% των προσλήψεων θα είναι άνεργοι".
Από την Αθήνα μου είπαν ότι θα υπάρξει το Σεπτέμβρη εγκύκλιος για το πώς θα εφαρμόσουν οι διευθυντές των ΕΠΑΣ την οδηγία να είναι τουλάχιστον το 30% των προσλήψεων από τον πίνακα ανέργων.

Η αλήθεια είναι ότι δε χρειαζόμαστε αυτή την απάντηση τώρα που κάνουμε τις αιτήσεις.
Εφόσον η διοίκηση του ΟΑΕΔ θα δώσει κατεύθυνση πριν γίνουν οι προσλήψεις, αυτό είναι ικανοποιητικό!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Η διοίκηση ήταν κατηγορηματική στο να μην υπερβαίνουμε τις 21 ώρες ανά βδομάδα αθροιστικά σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ και υπουργείο παιδείας (πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια) αφήνοντας παραθυράκι μέχρι 28 ώρες για ΙΕΚ και ΕΠΑΣ.
Μην τρελαίνεσαι... μέχρι και το 2008 αν "ήξερες" Δ/ντή ΟΑΕΔ έπαιρνες όσες ώρες ήθελες (έκαναν ότι ήθελαν) ενώ ο νόμος δεν απαγόρευε να δουλέψεις και ωρομίσθιος (τότε 11 ώρες) παράλληλα και στη Δ/βαθμια Παιδείας. "Ξέροντας" και τον Δ/ντή Δ/βαθμιας την έπαιρνες κι αυτή...
Δε χρειαζόταν να έχεις ακαδημαικά προσόντα και εμπειρία... μόνο γνωριμίες.
Φαντάζομαι εκεί αναφέρονται οι 28 ώρες μέγιστο.
Κι όμως η πληροφορία που ήρθε από τη διοίκηση τηλεφωνικά είναι ότι οι 28 ώρες αναφέρονται στους ΔΕ, που όντως έχουν αυτό το διδακτικό ωράριο, κι όχι στους ΠΕ. Απλά όπως συνήθως η προκήρυξη δε διευκρινίζει ότι για κάθε κατηγορία ΠΕ, ΤΕ και ΔΕ το μέγιστο της διδακτικής προϋπηρεσίας που αναγνωρίζεται είναι ίσο με το αντίστοιχο διδακτικό ωράριο δηλαδή 21, 22 και 28! Να πώς εξηγείται το 28! ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Temptation

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Χαιρετώ άπαντες!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πόσοι προσλήφθηκαν πέρυσι από τον πίνακα των ΠΕ013 για τα σχολεία της Αττικής. Δηλαδή κατά μέσο όρο πόσους εκπαιδευτικούς αυτής της ειδικότητας χρειάζεται ένα σχολείο του ΟΑΕΔ; Βλέπω ότι ο πίνακας περιελάμβανε καμιά 40ριά. Από αυτούς πόσοι έμειναν απ' έξω;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος konstruktivist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ που έχω μοριοδοτηθεί και πέρυσι μαζί με την αίτηση θα καταθέσω μόνο την νέα προϋπηρεσία ?? η προϋπηρεσία μου στην τριτοβάθμια που έχει αποκτηθεί πριν τον Ιούνιο του 2012 ?? Τι γίνεται με αυτή ?? Πέρυσι δεν μετρούσε οπότε δεν την έχω καταθέσει στην περσινή αίτηση. Μήπως πρέπει να καταθέσω εκ´νέου όλα τα δικαιολογητικά μου ?? (παλιές προϋπηρεσίας , πτυχία, ταυτότητα, εκκαθαριστικό κτλ.) ??? Γνωρίζει κάποιος ?? Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος tsdl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Εγώ που έχω μοριοδοτηθεί και πέρυσι μαζί με την αίτηση θα καταθέσω μόνο την νέα προϋπηρεσία ?? η προϋπηρεσία μου στην τριτοβάθμια που έχει αποκτηθεί πριν τον Ιούνιο του 2012 ?? Τι γίνεται με αυτή ?? Πέρυσι δεν μετρούσε οπότε δεν την έχω καταθέσει στην περσινή αίτηση. Μήπως πρέπει να καταθέσω εκ´νέου όλα τα δικαιολογητικά μου ?? (παλιές προϋπηρεσίας , πτυχία, ταυτότητα, εκκαθαριστικό κτλ.) ??? Γνωρίζει κάποιος ?? Ευχαριστώ.

θα καταθέσεις τη νέα προϋπηρεσία που αφορά τη δευτεροβάθμια και ότι προϋπηρεσία είχες από τριτοβάθμια όλα αυτά τα χρόνια. δεν χρειάζονται τα υπόλοιπα χαρτιά γιατί τα στοιχεία σου είναι ήδη περασμένα στο σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Χαιρετώ άπαντες!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πόσοι προσλήφθηκαν πέρυσι από τον πίνακα των ΠΕ013 για τα σχολεία της Αττικής. Δηλαδή κατά μέσο όρο πόσους εκπαιδευτικούς αυτής της ειδικότητας χρειάζεται ένα σχολείο του ΟΑΕΔ; Βλέπω ότι ο πίνακας περιελάμβανε καμιά 40ριά. Από αυτούς πόσοι έμειναν απ' έξω;

Ευχαριστώ
Συνάδελφε Temptation να σε καλωσορίσω στο pde, αν και δεν είμαι ούτε ΠΕ13, ούτε μένω στην Αττική για να γνωρίζω τι συμβαίνει με τις προσλήψεις στην ειδικότητά σου. Αυτό που ξέρω, όμως, είναι ότι η μειοψηφία από αυτούς τους 40 πρέπει να δούλεψε. Μπορείς κι εσύ να έχεις μια εκτίμηση για τον αριθμό των περσινών προσλήψεων αν δεις σε πόσες ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ της Αττικής ζητούσαν ΠΕ13 και αν υπάρχουν αρκετές ώρες για να καλύψει ωράριο ένας ΠΕ13 σε μία και μόνο ΕΠΑΣ...

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας συναδελφοι...να ρωτησω κατι. Ειμαι πληροφορικης ΤΕΙ, σε μας φτιαχνονται 2 πινακες ενας ΑΕΙ και ενας ΤΕΙ.
Η επιλογη καθηγητων πως γινεται, με τα μορια; Δηλαδη αν υπαρχουν 2 θεσεις και οι 2 πρωτοι στα μορια ειναι ΑΕΙ παιρνει και τους 2 απο κει (ενωνονται δηλαδη σαν να ειναι ενας πινακας και παιζουν μονο τα μορια);
ή υπαρχει πλαισιο ενας ΤΕΙ και ενας ΑΕΙ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 10:56:11 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
nikikostas123 καλωσήρθες στο pde.

Μέχρι πέρυσι οι προσλήψεις ήταν εναλλάξ, δηλαδή όταν ήθελαν 2 εκπαιδευτικούς έπαιρναν τον πρώτο από τον πίνακα ΠΕ19 και τον πρώτο από τον πίνακα ΠΕ20. Φέτος είναι ξεκάθαρο ότι κάθε φορά που θέλουν να προσλάβουν πληροφορικό παίρνουν εκείνον που έχει τα περισσότερα μόρια μεταξύ των δύο πινάκων, άρα είναι σαν να είναι ένας και μόνο πίνακας. Η μόνη δέσμευση, που δεν ξέρουμε πώς θα υλοποιηθεί, είναι ότι το 30% τουλάχιστον των προσλήψεων θα είναι άνεργοι!

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το θεμα ειναι αλλο...λεει τουλαχιστον 30%...αρα μπορει ο διευθυντης να κανει και επιλογες 100% απο ανεργους εφοσον εχουν και μορια αρκετα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 11:18:52 πμ από nikikostas123 »

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δηλαδη..
εστω σε σχολειο σε μια ειδικοτητα υπαρχει μονιμος και υπαρχουν 20 ωρες..αν παρει αναγκαστικα ο μονιμος 14 ωρες οι υπολοιπες 6 θα πανε σε ελευθερο επαγγελματια που προηγειται σε μορια ενος ανεργου;ή στον ανεργο δευτερο για να καλυπτεται το 30%;
ελλαδα,παιζουν με κριτηρια καθε χρονο,δεν μπορουν να καθισουν 10 ατομα να βαλουν 5 κριτηρια και να μην τα ξανααλλαξουν ποτε;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 11:20:04 πμ από nikikostas123 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Το πώς θα εφαρμοστεί το "τουλάχιστον 30% των προσλήψεων θα είναι άνεργοι" θα καθοριστεί με εγκύκλιο από τη διοίκηση του ΟΑΕΔ το Σεπτέμβριο. Δε νόμιζω ότι πρώτα θα κάνουν τις προσλήψεις και μετά θα κάνουν κοπτοραπτική στις ώρες των εργαζομένων. Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα... Εξάλλου η μεταβολή στις ώρες των εργαζομένων δε θα άλλαζε τίποτα σε σχέση με το 30% των προσλήψεων. Το ελάχιστο αυτό ποσοστό δεν αναφέρεται στις ώρες, αλλά στις προσλήψεις. Επομένως τουλάχιστον το 30% όσων προσληφθούν θα είναι άνεργοι.

Ούτε σημαίνει αυτό ότι ο άνεργος που θα προσληφθεί πρέπει να έχει περισσότερα μόρια από τον εργαζόμενο...
Είναι ανεξάρτητη επιλογή να γίνουν και κάποιες προσλήψεις από τους άνεργους. Οι άνεργοι όμως συγκρίνονται μεταξύ τους και αν είναι να προσληφθεί κάποιος από τον πίνακα ανέργων θα είναι ο πρώτος που θα έχει και τα περισσότερα μόρια. Όπως λέει και η προκήρυξη προσλαμβάνεται αν φυσικά έρθει η σειρά του στον πίνακα!

Δε νομίζω ότι η διευκρινιστική εγκύκλιος θα αφήνει την επιλογή στον διευθυντή της ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ να πάρει όσους άνεργους θέλει, ώστε να γίνει ακόμα και το 50% ή το 100% των προσλήψεων από τον πίνακα ανέργων.

Η εξειδικευμένες ερωτήσεις σου δεν έχουν απάντηση τώρα. Υπομονή μέχρι το Σεπτέμβριο που θα βγει η εγκύκλιος για το πώς θα εφαρμοστεί αυτό το "τουλάχιστον 30%" για να δούμε ποιος θα προηγείται...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 11:37:51 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Δε νομίζω ότι η διευκρινιστική εγκύκλιος θα αφήνει την επιλογή στον διευθυντή της ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ να πάρει όσους άνεργους θέλει, ώστε να γίνει ακόμα και το 50% ή το 100% των προσλήψεων από τον πίνακα ανέργων.
προφανώς αλλιώς θα καταστρατηγούσε την σειρά κατάταξης που είναι με μόρια.
(επίσης δεν γράφει ότι οι άνεργοι προτάσσονται των άλλων ασχέτως μορίων -όπως γινόταν παλιά το οποίο το έγραφε ρητά)
Μόνο μια περίπτωση υπάρχει να "αλλοιωθεί" η σειρά κατάταξης είναι όταν οι προσλαμβανόμενοι άνεργοι είναι <30% (πράγμα το οποίο είναι σπάνιο διότι οι άνεργοι σε κάθε ΕΠΑΣ είναι >50% ούτως ή άλλως).
Σαυτήν και μόνο την περίπτωση κόβεται ο τελευταίος ή οι τελευταίοι των ιδιωτών και ο άνεργος ή οι άνεργοι  πέρνουν τις ώρες που έχουν περισσέψει μέχρι να πληρωθεί το 30%...
επίσης δεν λέει ούτε 30% των ωρών ούτε 30% ανά ειδικότητα αλλά 30% των προσλαβανομένων ανά ΕΠΑΣ (άρα πληρείται εκ των πραγμάτων στις περισσότερες ΕΠΑΣ ).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 271
Σύνολο: 281

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.