*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 389243 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος balder

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πιστεψε με και Αττικη ειναι τρομερα σκληρα τα πραγματα. Αμα δεν εισαι στην πρωτη 5αδα δεν εχεις καν ελπιδα. Στο λεω απο εμπειρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 06:06:13 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Μπορεί να είναι κι εκεί δύσκολα, αλλά αν κάνεις αίτηση σε νομό που έχει μια ΕΠΑΣ και πρώτος να είσαι δεν ξέρεις αν θα δουλέψεις. Να φανταστείς ότι κάποτε στην ειδικότητά μου η Θεσσαλονίκη σε δύο ΕΠΑΣ προσλάμβανε 10-12 εκπαιδευτικούς και τώρα προσλαμβάνει μόνο 2. Είναι τραγικά σκληρά τα πράγματα παντού!

Αποσυνδεδεμένος eva_frl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την αίτηση: Έχει μόνο την επιλογή έγγαμος. Αν είσαι διαζευγμένος τί κάνεις;Δεν το τικάρεις ή βάζεις εσύ αυτή την επιλογή; Εχω και ενα παιδάκι οπότε αρκεί το Ε1 (περσινό γιατί φετινό δεν εχω ακόμα) ή θέλει διαζευκτήριο και ληξ. πράξη γέννησης του παιδιού; Οικογενειακή κατάσταση δε μπορώ γιατι δεν έχω δηλώσει ακόμα το διαζύγιο. Τέλος μπορώ να δηλώσω Καλαμάκι και Πειραιά; Η μόνο σε ένα από τα δυο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..


Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Θα ήθελα και εγω μια βοήθεια. Μπορω με υπεύθυνη δήλωση να δηλώσω πως είμαι άνεργη? εργάστηκα σαν καθηγήτρια, απολύθηκα 21-06 ομως υπάρχει πρόβλημα και δεν εχει προχωρήσει ακόμα η γραμματεία στην online καταχώρηση μας στον ΟΑΕΔ λόγω ενός τεχνικου προβλήματος στο σύστημα.
***

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
saint κανείς δεν μπορεί να δηλώσει άνεργος χωρίς να έχει κάρτα ανεργίας.

Δε γίνεται να πάρεις τη λήξη της σύμβασης και την ταυτότητά σου και να πας στον ΟΑΕΔ να βγάλεις κάρτα ανεργίας;
Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Άσε τα online και τρέξε την υπόθεση χειρόγραφα! :D

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν έχεις άδικο balder, ο πληθυσμός εκεί είναι μεγάλος, άρα και ο ανταγωνισμός για αυτό οι πιθανότητες μειώνονται.
Έχεις σκεφτεί, όμως, τι είναι να δηλώνεις ένα νομό με μια ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ και να μη γίνεται καν τμήμα;
Ή να διαπιστώνεις ότι έχεις 2-3 πάνω από σένα σε μόρια και να μην έχεις καμιά ελπίδα να σε πάρουν;
Εδώ κι αν είναι μειωμένες οι πιθανότητες! Σαν να παίζεις ρώσικη ρουλέτα είναι!

Από την εμπειρία σου Lasid θεωρείς ότι είναι δύσκολο να σχηματιστούν όλα τα τμήματα;ακόμα και σε πόλεις με λίγες διαθέσιμες ειδικότητες;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Καλησπέρα eva_frl,

Σίγουρα μπορείς να δηλώσεις Καλαμάκι και Πειραιά.

Για το παιδί πρέπει να αποδείξεις ότι έχεις εσύ την επιμέλεια, ώστε να μπορέσεις να πάρεις τα μόρια.
Ωστόσο, δεν ξέρω πώς θα μπορούσες να αντιμετωπίσεις αυτό το ζήτημα στην περίπτωσή σου.

Αν δεν έχει τύχει σε κάποια/κάποιον συνάδελφο κάτι ανάλογο, ίσως είναι καλύτερα να ρωτήσεις στη διοίκηση στον Άλιμο. Πρέπει να σου δώσουν μια υπεύθυνη απάντηση από εκεί...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Από την εμπειρία σου Lasid θεωρείς ότι είναι δύσκολο να σχηματιστούν όλα τα τμήματα;ακόμα και σε πόλεις με λίγες διαθέσιμες ειδικότητες;
Σε αυτό δεν μπορείς να απαντήσεις κατηγορηματικά. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο...
Συνήθως σχηματίζονται τα τμήματα, αλλά όχι πάντα. Έχει τύχει να μη μπορέσει να δημιουργηθεί τμήμα και σε μικρή πόλη με ΟΑΕΔ που είχε λίγες ειδικότητες. Φέτος μπορεί να έρθουν περισσότερα παιδιά, γιατί δυσκόλεψαν τα πράγματα στα ΓΕΛ (δύσκολα θέματα πανελλαδικών) και επειδή σε σχέση με τα ΕΠΑΛ ο ΟΑΕΔ πλεονεκτεί επειδή λειτουργεί με το σύστημα της μαθητείας και έτσι τα παιδιά έχουν δουλειά. Όταν παίρνουν το πρώτο πτυχίο από την ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, αρκετοί μαθητές γράφονται και σε δεύτερη ειδικότητα μόνο και μόνο για να έχουν δουλειά για τα επόμενα 2 χρόνια.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι έχουν μειωθεί πολύ τα τμήματα σε σχέση με το παρελθόν και άρα υπάρχουν λιγότερες ώρες διαθέσιμες για τους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς!

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μου δώσανε τον πίνακα απο το διαύγεια που αναφερόταν η λήξη της σύμβασης μου. Πηγα στον ΟΑΕΔ Ρόδου όπου η κατάσταση χωρίς να το λεω για να υποτίμησω τον ΟΑΕΔ ειναι τραγική (λόγω έλλειψης προσωπικού) και μετά απο 876433 τηλέφωνα και μισό πακέτο τσιγάρα στις 2 ώρες που χρειάστηκε να μείνω εκεί, με ενημέρωσαν πως όχι, δεν γίνεται. Πρέπει να γίνει online.

Μου είπαν πως η υπεύθυνη δήλωση δεν μετράει, αλλα το θεμα ειναι πως χωρις το έγγραφο που αποδεικνύει την ανεργία μου δεν εχω καμία ελπίδα να είμαι σε μια καλη θέση...  Πιο εύκολα θα κερδίσω το τζοκερ που λεει ο λόγος. Γνωρίζω τουλάχιστον 4 άτομα με τα ίδια μόρια πανω κάτω που θα κάνουν αίτηση και που έχουν το χαρτί απο τον ΟΑΕΔ. Μόνο 2 άτομα παίρνει η ΕΠΑΣ Ρόδου κάθε χρόνο στην ειδικότητα μου. Αν δεν βγάλω άκρη δεν θα προσπαθήσω καν να στείλω τα χαρτια μου..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 09:01:56 μμ από Lasid »
***

Αποσυνδεδεμένος eva_frl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα eva_frl,

Σίγουρα μπορείς να δηλώσεις Καλαμάκι και Πειραιά.

Για το παιδί πρέπει να αποδείξεις ότι έχεις εσύ την επιμέλεια, ώστε να μπορέσεις να πάρεις τα μόρια.
Ωστόσο, δεν ξέρω πώς θα μπορούσες να αντιμετωπίσεις αυτό το ζήτημα στην περίπτωσή σου.

Αν δεν έχει τύχει σε κάποια/κάποιον συνάδελφο κάτι ανάλογο, ίσως είναι καλύτερα να ρωτήσεις στη διοίκηση στον Άλιμο. Πρέπει να σου δώσουν μια υπεύθυνη απάντηση από εκεί...


Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Οτι έχω την επιμέλεια δε φαίνεται απο το ότι το δηλώνω στη φορολογική; Αν βγάλω φωτοτυπια και το βιβλιάριο που το ασφαλίζω;

Στον άλιμο που ρώτησα δε γνώριζαν.... Στα Γιάννενα που το σήκωσαν μου είπαν να υποβάλλω διαζύγιο, ληξ.πραξη,εκκαθαριστικό όλα και ό,τι γίνει. Το πολύ πολύ να μην τα λάβουν υπόψιν... Τί να πω.. Δεν ξέρω τί να κάνω..

Κανείς άλλος δε γνωρίζει;;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
saint αφού πρέπει να γίνει online, πίεσε τη γραμματεία να το έχει διευθετήσει το θέμα πριν την Τρίτη που λήγει η προθεσμία της προκήρυξης. Ακόμα και την τελευταία μέρα δε θα έχεις πρόβλημα να βγάλεις κάρτα ανεργίας, να τη φωτοτυπήσεις και να την επικυρώσεις.

Με κάποιον τρόπο πρέπει να κατοχυρωθείς εφόσον είσαι άνεργη. Τι ανοργανωσιά είναι αυτή;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Οτι έχω την επιμέλεια δε φαίνεται απο το ότι το δηλώνω στη φορολογική; Αν βγάλω φωτοτυπια και το βιβλιάριο που το ασφαλίζω;

Στον άλιμο που ρώτησα δε γνώριζαν.... Στα Γιάννενα που το σήκωσαν μου είπαν να υποβάλλω διαζύγιο, ληξ.πραξη,εκκαθαριστικό όλα και ό,τι γίνει. Το πολύ πολύ να μην τα λάβουν υπόψιν... Τί να πω.. Δεν ξέρω τί να κάνω...
Παρακαλώ eva_frl. Ναι φαίνεται στη φορολογική του 2012 ότι έχεις την επιμέλεια, αλλά εφόσον τώρα θα δηλώσεις διαζευγμένη πώς θα αποδείξεις ότι εξακολουθείς να έχεις την επιμέλεια μετά το διαζύγιο;

Αν σου είπαν έτσι στα Γιάννενα, αυτό να κάνεις. Αφού εκείνοι θα αξιολογήσουν τα δικαιολογητικά που θα λάβουν και σου ζήτησαν να προσκομίσεις αυτά ακριβώς, τότε λογικά πρέπει να είσαι καλυμμένη. Αν δε σου υπολογίσουν τα 100 μόρια κάνεις ένσταση...

Φυσικά αν γνωρίζει κάποιος εδώ στο φόρουμ την απάντηση, θα δει το πρόβλημά σου και θα σου απαντήσει!

Αποσυνδεδεμένος Temptation

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε Temptation να σε καλωσορίσω στο pde, αν και δεν είμαι ούτε ΠΕ13, ούτε μένω στην Αττική για να γνωρίζω τι συμβαίνει με τις προσλήψεις στην ειδικότητά σου. Αυτό που ξέρω, όμως, είναι ότι η μειοψηφία από αυτούς τους 40 πρέπει να δούλεψε. Μπορείς κι εσύ να έχεις μια εκτίμηση για τον αριθμό των περσινών προσλήψεων αν δεις σε πόσες ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ της Αττικής ζητούσαν ΠΕ13 και αν υπάρχουν αρκετές ώρες για να καλύψει ωράριο ένας ΠΕ13 σε μία και μόνο ΕΠΑΣ...
Ευχαριστώ Lasid για το καλωσόρισμα και για την απάντησή σου.

Δυστυχώς δεν είμαι εκπαιδευτικός, αλλά ήλπιζα ότι θα αποκτούσα αυτή την ιδιότητα μέσα από αυτήν την πρoκήρυξη.

Κατέθεσα τα χαρτιά μου για Αττική και αναμένω να μου αναγνωριστούν 1000 μόρια από το μεταπτυχιακό. Με αυτά τα μόρια θα ήμουν περίπου 23ος - 25ος στους περυσινούς πίνακες των ΠΕ13 για Αττική. Με δεδομένο ότι οι ΠΕ13 πέρυσι ήταν οι ίδιοι και για τα 6 σχολεία, είχα την ελπίδα πως αν το κάθε σχολείο έπαιρνε 4-5 θα είχα κάποιες πιθανότητες να κληθώ. Γι' αυτό ρώτησα αν γώριζε κανείς αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό.. Προφανώς θα πρέπει να προσγειωθώ  :-\

Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ για την απάντηση!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2013, 09:47:46 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μπορω να στείλω τα χαρτιά μου ακόμα και την τελευταία μέρα 2-7  με κούριερ απο Ρόδο και να μην εχω πρόβλημα?
***

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159617
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 431
Σύνολο: 450

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.