*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 389126 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Επίσης το ωράριο που ανατίθεται σε κάποιον που εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα ή με ελεύθερο επάγγελμα δεν μπορεί να ξεπερνά το 1/3 του ωραρίου του πρωτοδιοριζόμενου σε αυτόν τον κλάδο (σύμφωνα με την προκήρυξη). Καταλαβαίνω σωστά ότι οι άνεργοι μπορούν να έχουν πλήρες ωράριο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Έχεις δίκιο. Θα γίνω πιο συγκεκριμένη. Αν υπάρχουν 18 ώρες διαθέσιμες (ούτε καν οι 23 που συμπληρώνουν πλήρες ωράριο) σε ποιον θα ανατεθούν; Θα ανατεθούν στον πρώτο του πίνακα των ανέργων ή θα δώσουν 8 ώρες στον πρώτο του πίνακα των ιδιωτών (το μέγιστο των ωρών που δικαιούται να αναλάβει) και 10 ώρες στον πρώτο του πίνακα των ανέργων.
Υποσημείωση, τυγχάνει ο πρώτος στον πίνακα των ανέργων να έχει περισσότερα μόρια από τον πρώτο στον πίνακα των ιδιωτών.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αν κατάλαβα καλά η ποσόστωση αφορά τον αριθμό των προσλαμβανομένων και όχι τις ώρες που θα πάρει ο καθένας. Αν προσλάβουν 10 δηλαδή οι 3 τουλάχιστον θα είναι άνεργοι.
Σωστά κατάλαβες συνάδελφε. Η ποσόστωση δεν αφορά στον αριθμό των ωρών.

Επίσης το ωράριο που ανατίθεται σε κάποιον που εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα ή με ελεύθερο επάγγελμα δεν μπορεί να ξεπερνά το 1/3 του ωραρίου του πρωτοδιοριζόμενου σε αυτόν τον κλάδο (σύμφωνα με την προκήρυξη). Καταλαβαίνω σωστά ότι οι άνεργοι μπορούν να έχουν πλήρες ωράριο?
Ναι. Οι άνεργοι μπορούν να έχουν πλήρες ωράριο. Οι εργαζόμενοι έχουν περιορισμό στο 1/3 του κανονικού ωραρίου.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Έχεις δίκιο. Θα γίνω πιο συγκεκριμένη. Αν υπάρχουν 18 ώρες διαθέσιμες (ούτε καν οι 23 που συμπληρώνουν πλήρες ωράριο) σε ποιον θα ανατεθούν; Θα ανατεθούν στον πρώτο του πίνακα των ανέργων ή θα δώσουν 8 ώρες στον πρώτο του πίνακα των ιδιωτών (το μέγιστο των ωρών που δικαιούται να αναλάβει) και 10 ώρες στον πρώτο του πίνακα των ανέργων.
Υποσημείωση, τυγχάνει ο πρώτος στον πίνακα των ανέργων να έχει περισσότερα μόρια από τον πρώτο στον πίνακα των ιδιωτών.
Για τέτοιες λεπτομερείς ερωτήσεις θα δοθούν διευκρινίσεις με εγκύκλιο της διοίκησης για τον τρόπο ανάθεσης των ωρών. Πιστεύω ότι θα την βγάλουν κάποια στιγμή τον Σεπτέμβριο, ίσως ως εσωτερική εγκύκλιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Περιμένουμε λοιπόν, διευκρινιστική εγκύκλιο.
Μέχρι τώρα πως λειτουργούσαν οι αναθέσεις ωρών;
Δεν νομίζω να είναι θέμα που προέκυψε μόλις φέτος.

Αποσυνδεδεμένος Μαριάνθη

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 17.04 ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
καλησπέρα και από εμένα.
Έχω και εγώ την ίδια απορία σχετικά με την ανάθεση. Δηλ. εγώ για παράδειγμα είμαι στον πίνακα των ιδιωτών στην 3η με 4η θέση ανάλογα με την ΕΠΑΣ. Όμως στον πίνακα των ανέργων υπάρχουν άτομα με περισσότερα μόρια από εμένα. Η ανάθεση θα γίνει βάση μορίων συγκεντρωτικά? και αν είναι να γίνει έτσι γιατί δεν δημιουργούσαν ένα πίνακα να μην έχουμε μπερδέματα? ή θα πάρουν παράλληλα και από τους δυο πίνακες ανάλογα με τις διαθέσιμες ώρες? 

Αποσυνδεδεμένος N_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μένει δηλαδή να δούμε εάν αυτό το 30% των ανέργων ισχύσει ανά ειδικότητα σε κάθε ΕΠΑΣ ή αν θα ισχύσει σε κάτι γενικό και αόριστο σε όλες τις ειδικότητες και σε όλες τις ΕΠΑΣ;
Όποιος γνωρίζει παρακαλώ να μου απαντήσει γιατί δε μου έχει ξανασυμβεί, για να κάνουμε ένσταση κάνουμε μία υπεύθυνη δήλωση για τα μόρια που όντως έχουμε και στέλνουμε εκ νέου τα δικαιολογητικά;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Καλησπέρα. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί φέτος υπέβαλα πρώτη φορά τα χαρτιά μου και πιθανώς να μην κατάλαβα κάτι σωστά. Στα αποτελέσματα το όνομα μου φαίνεται στον πίνακα των ιδιωτών ενώ εγώ είμαι άνεργος και κατέθεσα σχετική βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ και αντίγραφο της κάρτας μαζί με την αίτηση μου (11 μήνες ανεργίας). Το θέμα είναι ότι με τα μόρια μου στον πίνακα των ανέργων κατατάσσομαι πρώτος. Διαπίστωσε κάποιος κάτι παρόμοιο? όσον αφορά την ένσταση είναι με παράβολο? Ευχαριστώ για την όποια απάντηση
Μήπως δεν επικύρωσες το φωτοαντίγραφο της κάρτας ανεργίας;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Περιμένουμε λοιπόν, διευκρινιστική εγκύκλιο.
Μέχρι τώρα πως λειτουργούσαν οι αναθέσεις ωρών;
Δεν νομίζω να είναι θέμα που προέκυψε μόλις φέτος.
Επειδή χρόνο παρά χρόνο αλλάζει η εγκύκλιος πρόσληψης, ο τρόπος ανάθεσης ωρών επανακαθορίζεται με εσωτερική εγκύκλιο της διοίκησης προς τις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ. Δεν έχει σημασία η αναφορά στις προηγούμενες χρονιές, γιατί κάθε χρονιά μπορεί να γίνεται κάτι διαφορετικό. Άρα περιμένουμε την εγκύκλιο τον Σεπτέμβριο. Δεν ξέρουμε τίποτα περισσότερο...Ό,τι και να πούμε θα είναι εικασίες!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Όποιος γνωρίζει παρακαλώ να μου απαντήσει γιατί δε μου έχει ξανασυμβεί, για να κάνουμε ένσταση κάνουμε μία υπεύθυνη δήλωση για τα μόρια που όντως έχουμε και στέλνουμε εκ νέου τα δικαιολογητικά;
Όχι δε στέλνουμε εκ νέου τα δικαιολογητικά. Κάνουμε μια ένσταση γράφοντας όλα μας τα στοιχεία στην αριστερή πλευρά του φύλλου και εξηγούμε τον λόγο για τον οποίο θεωρούμε ότι δεν αξιολογηθήκαμε σωστά από την πρωτοβάθμια επιτροπή αξιολόγησης. Λεπτομέρειες για το πώς πρέπει να γίνει η ένσταση γράφει η προκήρυξη.

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Σ΄ευχαριστώ Lasid!

Αποσυνδεδεμένος efang

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Καλησπέρα. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί φέτος υπέβαλα πρώτη φορά τα χαρτιά μου και πιθανώς να μην κατάλαβα κάτι σωστά. Στα αποτελέσματα το όνομα μου φαίνεται στον πίνακα των ιδιωτών ενώ εγώ είμαι άνεργος και κατέθεσα σχετική βεβαίωση από τον ΟΑΕΔ και αντίγραφο της κάρτας μαζί με την αίτηση μου (11 μήνες ανεργίας). Το θέμα είναι ότι με τα μόρια μου στον πίνακα των ανέργων κατατάσσομαι πρώτος. Διαπίστωσε κάποιος κάτι παρόμοιο? όσον αφορά την ένσταση είναι με παράβολο? Ευχαριστώ για την όποια απάντηση
Μήπως δεν επικύρωσες το φωτοαντίγραφο της κάρτας ανεργίας;
Το φωτοαντίγραφο της κάρτας ανεργίας δεν επικυρώνεται! Το λάθος είναι δικό τους, οπότε αν υποβάλλεις ένσταση θα δικαιωθείς.

Αποσυνδεδεμένος nick00

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι υποψήφιοι σύμφωνα με το νόμο Ν.2190/94 - Ν.3552/07 σε τι κατηγορία είναι;

Αποσυνδεδεμένος N_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όποιος γνωρίζει παρακαλώ να μου απαντήσει γιατί δε μου έχει ξανασυμβεί, για να κάνουμε ένσταση κάνουμε μία υπεύθυνη δήλωση για τα μόρια που όντως έχουμε και στέλνουμε εκ νέου τα δικαιολογητικά;
Όχι δε στέλνουμε εκ νέου τα δικαιολογητικά. Κάνουμε μια ένσταση γράφοντας όλα μας τα στοιχεία στην αριστερή πλευρά του φύλλου και εξηγούμε τον λόγο για τον οποίο θεωρούμε ότι δεν αξιολογηθήκαμε σωστά από την πρωτοβάθμια επιτροπή αξιολόγησης. Λεπτομέρειες για το πώς πρέπει να γίνει η ένσταση γράφει η προκήρυξη.
Ευχαριστώ όπως πάντα Lasid! Άντε να δούμε τι θα γίνει!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 241
Σύνολο: 244

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.