*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 388054 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nick00

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ειδικότητες Πληροφορικής δεν υπάρχουν σε Σ.Ε.Κ., αλλά μόνο σε Ι.Ε.Κ.....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2013, 11:49:28 πμ από nick00 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Υπάρχει κάτι νεότερο σχετικά με την ανακοίνωση των οριστικών αποτελεσμάτων;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος polo792

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
οι ΠΕ09 θα πουμε bye bye στις νεες ΣΕΚ......αντε απο 5-6 ωριτσες σε κανα ΙΕΚ ετσι για να αναπολουμε περασμενα μεγαλεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Τελικα δεν κατάλαβα.ποιες ειναι οι ειδικότητες που θα αποχαιρετήσουν για πάντα την εκπαίδευση ; Η όσες δεν θα δουλεύουν στην δευτεροβάθμια θα δουλεύουν σε ιεκ και οαεδ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
για τα ΣΕΚ άρθρο 20 στο νέο νόμο

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
https://docs.google.com/file/d/0B5f9AYFU5NDucm9ORm8xVS1xdkk/edit
’ρθρο46 σελ 46
"10. Από τη δη΅οσίευση του παρόντος, όπου λειτουργούν ΕΠΑ.Σ. ΅αθητείας του ΟΑΕΔ, ιδρύονται ισάριθ΅ες Σχολές Επαγγελ΅ατικής Κατάρτισης (ΣΕΚ), οι οποίες λειτουργούν κατά τα οριζό΅ενα στον νό΅ο αυτό."

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: ’ντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
’ρα για κάποιες τεχνικές ειδικότητες όπως π.χ. μηχανολόγοι, ηλεκτρολόγοι δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αντί για ΕΠΑΣ θα λέγονται ΣΕΚ ή εγώ δεν έχω καταλάβει καλά;

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
κι εγώ έχω μπερδευτεί.... είπε τις επασ μελλοντικά θα τις καταργήσει και οι καθηγητές θα πάνε στα αντίστοιχα επαλ.

Στα σεκ ποιοι θα είναι δεν καταλαβαίνω ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
κι εγώ έχω μπερδευτεί.... είπε τις επασ μελλοντικά θα τις καταργήσει και οι καθηγητές θα πάνε στα αντίστοιχα επαλ.

Στα σεκ ποιοι θα είναι δεν καταλαβαίνω ::) ::) ::)
Το θέμα της συζήτησης είναι: "Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ" οπότε η συζήτηση γίνεται κυρίως για τις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ που ανήκουν στο υπ.Εργασίας.

Πιο πάνω ανέφερα το άρθρο του νομοσχεδίου που αναφέρει ότι οι ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ θα γίνουν ΣΕΚ (του ΟΑΕΔ εννοείται).
Στο νομοσχέδιο δεν υπάρχει αντίστοιχη πρόβλεψη για τις ΕΠΑΣ σκέτες (δηλαδή του υπ.Παιδείας). Αναφέρει μόνο ότι καταργούνται και οι καθηγητές πάνε στα ΕΠΑΛ όπως πολύ σωστά ανέφερες.

Στο ίδιο νομοσχέδιο στο άρθρο27, παρ.14, σελ21 αναφέρει και ποιο είναι το εκπαιδευτικό προσωπικό των ΣΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
’ρθρο27, παρ.14, σελ21:
"Στο εκπαιδευτικό προσωπικό των ΣΕΚ, ΙΕΚ, ΣΔΕ και ΚΔΒΜ του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευ΅άτων δύνανται να ανήκουν:
α) Εκπαιδευτικοί της δευτεροβάθ΅ιας και της πρωτοβάθ΅ιας εκπαίδευσης σε θέσεις που συνιστώνται ΅ε πράξη ΅ετάταξης, η οποία εκδίδεται από τον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευ΅άτων. Οι ανωτέρω ΅ετατάσσονται σε θέσεις συναφούς κλάδου της ίδιας κατηγορίας, ΅ε το βαθ΅ό και το Μ.Κ. που κατέχουν, ΅ε ταυτόχρονη κατάργηση των θέσεων από τις οποίες προέρχονται, σύ΅φωνα ΅ε τη διαδικασία έγκρισης της Επιτροπής της ΠΥΣ33/2006, όπως ισχύει. Οι κενές οργανικές θέσεις του εκπαιδευτικού προσωπικού της κατηγορίας αυτής, κατά την 23η Ιουλίου 2013, είναι εννιακόσιες είκοσι πέντε (925). Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευ΅άτων το ανωτέρω προσωπικό κατατάσσεται ανά ΔΔΒΜ σε κατηγορίες, κλάδους και ειδικότητες.
β) Εκπαιδευτικοί της δευτεροβάθ΅ιας και της πρωτοβάθ΅ιας εκπαίδευσης, ΅όνι΅οι, αποσπασ΅ένοι ή ΅ε ανάθεση υπερωριακής διδασκαλίας, αναπληρωτές ή ωρο΅ίσθιοι, κατά τις κεί΅ενες διατάξεις.
γ) Εκπαιδευτές ενηλίκων, ΅ε σύ΅βαση εξαρτη΅ένης εργασίας ορισ΅ένου χρόνου ή σύ΅βαση έργου.
δ) Μέλη του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Ε.Ε.Π.)  και του Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (Ε.Β.Π.), που προβλέπονται στα άρθρα 17 και 18, αντίστοιχα, του ν. 3699/2008 (Α΄ 199), ως ισχύουν."

’ρα όπως καταλαβαίνω στις ΣΕΚ του Υπ.Εργασίας μπορούν να προσλάβουν όποιους και όπως θέλουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2013, 06:06:09 μμ από froski »

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: ’ντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Δηλαδή καληνύχτα για τους ωρομίσθιους ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ;

Αποσυνδεδεμένος nick00

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα προσλαμβάνουν λογικά με προκήρυξη στον ΟΑΕΔ, όπως και τώρα, αλλά μόνο για τις ειδικότητες των Σ.Ε.Κ....

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Δηλαδή καληνύχτα για τους ωρομίσθιους ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ;
Δε νομίζω να σταματήσουν το σύστημα αυτό που τους βολεύει, ειδικά αν πάρουν όπως στα ΙΕΚ "εκπαιδευτές ενηλίκων" σύμφωνα με την παρ.15:
δ)Για την επιλογή των εκπαιδευτών συνεκτι΅ώνται τα ακόλουθα σε σχέση ΅ε την αντίστοιχη Θ.Ε.:
η εργασιακή ε΅πειρία,
η διδακτική ε΅πειρία,
η εξειδίκευση στο γνωστικό αντικεί΅ενο που επιθυ΅ούν να διδάξουν,
οι συναφείς ΅ε το αντικεί΅ενο ΅εταπτυχιακοί τίτλοι σπουδών,
η απόδοση, η συνέπεια και το επίπεδο συνεργασίας στην περίπτωση προηγού΅ενης συνεργασίας ΅ε το ΙΕΚ και
κοινωνικά κριτήρια.

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
κι εγώ έχω μπερδευτεί.... είπε τις επασ μελλοντικά θα τις καταργήσει και οι καθηγητές θα πάνε στα αντίστοιχα επαλ.

Στα σεκ ποιοι θα είναι δεν καταλαβαίνω ::) ::) ::)
Το θέμα της συζήτησης είναι: "Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ" οπότε η συζήτηση γίνεται κυρίως για τις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ που ανήκουν στο υπ.Εργασίας.

Πιο πάνω ανέφερα το άρθρο του νομοσχεδίου που αναφέρει ότι οι ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ θα γίνουν ΣΕΚ (του ΟΑΕΔ εννοείται).
Στο νομοσχέδιο δεν υπάρχει αντίστοιχη πρόβλεψη για τις ΕΠΑΣ σκέτες (δηλαδή του υπ.Παιδείας). Αναφέρει μόνο ότι καταργούνται και οι καθηγητές πάνε στα ΕΠΑΛ όπως πολύ σωστά ανέφερες.

Στο ίδιο νομοσχέδιο στο άρθρο27, παρ.14, σελ21 αναφέρει και ποιο είναι το εκπαιδευτικό προσωπικό των ΣΕΚ.

ευχαριστώ για την επισήμανση ήμουν βιαστική και δεν είδα για τον οαεδ  :o συγνώμη

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 395

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.