*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 388053 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nick00

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γίνεται να πάρουν κάποιον σε μια ΕΠΑΣ για x ώρες και τον από κάτω του σε μόρια σε άλλη ΕΠΑΣ με παραπάνω ώρες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλες Lasid!
Θα πάω εγω αύριο το πρωί και θα υπογράψω την δήλωση!
Και μετά;
Περιμενω;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Γίνεται να πάρουν κάποιον σε μια ΕΠΑΣ για x ώρες και τον από κάτω του σε μόρια σε άλλη ΕΠΑΣ με παραπάνω ώρες;
Δεν ξέρω αν γίνεται φέτος, αλλά στο παρελθόν όλα συνέβαιναν. Αν δείτε να παραβιάζεται η σειρά των μορίων του πίνακα πάρτε τηλέφωνο στη διοίκηση! Δεν γίνεται ο από κάτω να παίρνει περισσότερες ώρες από τον από πάνω!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλες Lasid!
Θα πάω εγω αύριο το πρωί και θα υπογράψω την δήλωση!
Και μετά;
Περιμενω;
Μετά θα σε ειδοποιήσουν για το πότε ξεκινάς να διδάσκεις!
Τη σύμβαση θα την υπογράψεις σε κανένα διάλειμμα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος hose1303

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα συνάδελφοι. Θα ήθελα να αναφέρω και τη δική μου περίπτωση. Ανήκω σε ΔΕ κατηγορία και είμαι άνεργος πρώτος στα μόρια στην κατηγορία μου. Δεν υπάρχει άλλος άνεργος κάτω από μένα, μόνο ένας ιδιώτης (αγρότης στο επάγγελμα) με λιγότερα μόρια. Βάσει της διευκρινιστικής εγκυκλίου πόσες ώρες δικαιούμαι το ελάχιστο? Εδώ και δύο χρόνια μου δίνουν μία ώρα παραπάνω από τον ιδιώτη παρότι κάθε φορά προσκομίζω την κάρτα ανεργίας μου, με τη δικαιολογία ότι δεν δουλεύει κάπου συγκεκριμένα απλά είναι αγρότης. Φέτος βλέπω πάλι να γίνεται το ίδιο. Τί με συμβουλεύετε να κάνω? 

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Καλωσήρθες hose1303. Δεν είχαμε hose στο φόρουμ και χρειαζόμασταν έναν! ;D

Πες μας πόσες ώρες σου δίνουν για να έχουμε εικόνα. Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.
Η διευκρινιστική εγκύκλιος δεν θέτει κανόνες...αλλά είσαι πρώτος και μπορείς να ζητήσεις πλήρες ωράριο.
Να έχεις υπόψη σου ότι από 18 ώρες και πάνω θεωρείται πλήρες.

Επίσης ο συνάδελφός σου που είναι αγρότης δεν είναι άνεργος, για αυτό μπαίνει στον πίνακα ιδιωτών.
Τι θα πει δε δουλεύει κάπου συγκεκριμένα; Έπρεπε να είναι μισθωτός και να έχει εργοδότη;

Αποσυνδεδεμένος hose1303

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Λοιπόν οι συνολικές ώρες του μαθήματος είναι 25. Σε εμένα δίναν 13 και στον ιδιώτη τις υπόλοιπες, δηλαδή 12. Σήμερα που πήγα από την συγκεκριμένη ΕΠΑΣ και συζήτησα με τους αρμόδιους, δεν μου είπαν τίποτα για πλήρες ωράριο,και μου άφησαν όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Μου είπαν μόνο ότι θα προσπαθήσουν και θα κάνουν ό,τι μπορούν (να σημειώσω ότι και πέρυσι κάπως έτσι έγινε και πήρα τελικά  αυτές τις 13 ώρες). Ωστόσο, τους απέδειξα ότι γνωρίζω τους περιορισμούς της διευκρινιστικής (περί 1/3 των συνολικών ωρών) αλλά δε πήρα συγκεκριμένη απάντηση στα ερωτήματά μου. Τι θα πρέπει να κάνω? Μέχρι πέρυσι δεν ήθελα να κάνω θέμα, αλλά φέτος επειδή έχει ζορίσει πολύ η κατάσταση και το εισόδημα είναι 0 εδώ και καιρό κάπως πρέπει να διεκδικήσω τα αυτονόητα.    :-\ 

Αποσυνδεδεμένος mirmidonas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γνωρίζει κανείς πότε ξεκινούν τα μαθήματα στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ;

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
pros hose : δωστους  να καταλαβουν το εξης:  ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΞΕΡΩ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Γνωρίζει κανείς πότε ξεκινούν τα μαθήματα στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ;
Μέχρι τώρα δεν έχουν ειδοποιήσει πότε θα αρχίσουν να διδάσκουν οι ωρομίσθιοι.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Λοιπόν οι συνολικές ώρες του μαθήματος είναι 25. Σε εμένα δίναν 13 και στον ιδιώτη τις υπόλοιπες, δηλαδή 12. Σήμερα που πήγα από την συγκεκριμένη ΕΠΑΣ και συζήτησα με τους αρμόδιους, δεν μου είπαν τίποτα για πλήρες ωράριο,και μου άφησαν όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Μου είπαν μόνο ότι θα προσπαθήσουν και θα κάνουν ό,τι μπορούν (να σημειώσω ότι και πέρυσι κάπως έτσι έγινε και πήρα τελικά  αυτές τις 13 ώρες). Ωστόσο, τους απέδειξα ότι γνωρίζω τους περιορισμούς της διευκρινιστικής (περί 1/3 των συνολικών ωρών) αλλά δε πήρα συγκεκριμένη απάντηση στα ερωτήματά μου. Τι θα πρέπει να κάνω? Μέχρι πέρυσι δεν ήθελα να κάνω θέμα, αλλά φέτος επειδή έχει ζορίσει πολύ η κατάσταση και το εισόδημα είναι 0 εδώ και καιρό κάπως πρέπει να διεκδικήσω τα αυτονόητα.    :-\
Ο εργαζόμενος μπορεί να πάρει μέχρι 8 ώρες, άρα εσύ θα μπορούσες να πάρεις άνετα 17 ώρες.
Άμα ήθελαν θα μπορούσαν να σου δώσουν και τις 25 ώρες, διότι οι ΔΕ έχουν ωράριο 26 ή 28 ώρες την εβδομάδα.
Είσαι πρώτος στην ειδικότητά σου και μπορείς να διεκδικήσεις πλήρες ωράριο, αντί να το μοιράζεσαι!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2013, 08:56:21 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κατ' αρχήν συγχαρητήρια σε όσους προσλήφθηκαν και καλή αρχή!

Να καταθέσω και εγώ ότι με κάλεσαν σήμερα και επειδή εργάζομαι μου έδωσαν 8 ώρες. Μου είπαν να προσέλθω την επόμενη Δευτέρα την πρώτη ώρα. Από ότι κατάλαβα ο διευθυντής ενδιαφερόταν μόνο για την υπεύθυνη δήλωση αλλά εγώ επέμεινα να του πω κάποιες προτιμήσεις μου σε μαθήματα και ημέρες.

Και μια ερώτηση: Όταν κάποιος εργάζεται σε ΝΠΔΔ αλλά με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, ποια επιλογή πρέπει να δηλώσει;

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλωσήρθες hose1303. Δεν είχαμε hose στο φόρουμ και χρειαζόμασταν έναν! ;D

 :o
χαχαχαχαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Λοιπόν οι συνολικές ώρες του μαθήματος είναι 25. Σε εμένα δίναν 13 και στον ιδιώτη τις υπόλοιπες, δηλαδή 12. Σήμερα που πήγα από την συγκεκριμένη ΕΠΑΣ και συζήτησα με τους αρμόδιους, δεν μου είπαν τίποτα για πλήρες ωράριο,και μου άφησαν όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Μου είπαν μόνο ότι θα προσπαθήσουν και θα κάνουν ό,τι μπορούν (να σημειώσω ότι και πέρυσι κάπως έτσι έγινε και πήρα τελικά  αυτές τις 13 ώρες). Ωστόσο, τους απέδειξα ότι γνωρίζω τους περιορισμούς της διευκρινιστικής (περί 1/3 των συνολικών ωρών) αλλά δε πήρα συγκεκριμένη απάντηση στα ερωτήματά μου. Τι θα πρέπει να κάνω? Μέχρι πέρυσι δεν ήθελα να κάνω θέμα, αλλά φέτος επειδή έχει ζορίσει πολύ η κατάσταση και το εισόδημα είναι 0 εδώ και καιρό κάπως πρέπει να διεκδικήσω τα αυτονόητα.    :-\

Μη τους αφησεις να τις μοιρασουν (12+13). Απαιτησε τουλαχιστον 18 ωρες, που θεωρειται πληρες ωραριο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.