*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 389189 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Παιδιά,στην υπεύθυνη δήλωση τι λέει? Επίσης θα δήλωνε κάποιος παραίτηση από
την δουλειά αν δεν ήταν ικανοποιημένος και εφόσον έπαιρνε πλήρες ωράριο?
RENEGADE δε διαβάζεις τακτικά το τόπικ. Την υπεύθυνη δήλωση τη δημοσίευσα εδώ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=28867.msg733887#msg733887

Αν δεν είσαι ικανοποιημένος από τη δουλειά σου και σου δίνουν πλήρες ωράριο στον ΟΑΕΔ, θα μπορούσες να δηλώσεις παραίτηση. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο ΟΑΕΔ τον Ιούνιο του 2014 θα σε απολύσει...δεν είναι σταθερή εργασία! Εσύ αποφασίζεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Όχι μόνο τον Ιούνιο σε απολύει ο ΟΑΕΔ, αλλά δεν είναι και καθόλου σίγουρο αν θα σε ξαναπάρει αν υφίσταται και αυτός βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος RENEGADE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά σχεδόν δύο χρόνια τώρα έχω μείνει μόνος στη δουλειά με τις μειώσεις προσωπικού. Το 9ωρο μου έχει γίνει τουλάχιστον 10ωρο (γκρινιάζουν κι όλας αν αργώ ακόμη και 5 λεπτά, τα καθήκοντα είναι τουλάχιστον για 2 άτομα + επιπλέον πράγματα από άλλους που έφυγαν (φανταστείτε έφυγε ένα παιδί που έπαιρνε 1200 ευρώ χωρίς να έχει βρει κάτι άλλο, με μικρό παιδάκι, νοίκι, γυναίκα άνεργη, δούλευε από το 1994, 8μισάωρο, αν δούλευε περισσότερο πληρωνόταν υπερωρία, δεν άντεξε άλλο όμως ψυχολογικά)  και η απάντησή τους στο ότι δεν προλαβαίνω είναι "δεν με νοιάζει να κάτσεις μέχρι το βράδυ να τελειώσεις ή έλα Σαββατοκύριακο". Σαββατοκύριακο το οποίο δεν το πληρώνομαι καθόλου, σπαταλάω και την βενζίνη και αφήνω πίσω τις προσωπικές μου δουλειές και τον προσωπικό μου χρόνο. Δεν ξέρω αν οι περισσότεροι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό τομέα τα περνάνε αυτά πάντως εγώ έχω φτάσει στα όρια μου. Φεύγω Παρασκευή απόγευμα και εκείνη την στιγμή μου λένε ότι πρέπει να κατέβω Σαββατόκυριακο, ακόμα και με τις άδειες μέχρι τελευταία στιγμή δεν μου λένε με βεβαιότητα αν θα τις πάρω. Το μόνο καλό που έχω είναι ότι πληρώνομαι στην ώρα μου. Έχω ξεφύγει λίγο από το θέμα απλά κοιτάζω και λίγο την ποιότητα ζωής. Ο ΟΑΕΔ σίγουρα έχει λιγότερα χρήματα και απολύεσαι τον Ιούνιο, στην δουλειά που είμαι όμως υπάρχει μεγάλη καταπίεση και εξαντλητικά ωράρια.

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
τελικά απο πότε αρχίζουν τα μαθήματα,έχουμε καμιά πληροφορία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
RENEGADE έχεις δίκιο να θες να παραιτηθείς από τη δουλειά σου. Αυτά που μας περιγράφεις είναι πολύ ζόρικα.
Στην εκπαίδευση θα απολαμβάνεις το να διδάσκεις και θα έχεις προσωπικό χρόνο, χωρίς να σε πιέζει κανείς.
Απλά να ξέρεις πριν αποφασίσεις ότι τον Ιούνιο θα απολυθείς και φυσικά θα δικαιούσαι ταμείο ανεργίας, αφού θα έχεις πολλά ένσημα και από την προηγούμενη δουλειά σου. Αν δεν προσληφθείς στον ΟΑΕΔ την επόμενη σχολική χρονιά, θα έχεις το χρόνο για να ψάξεις κάτι άλλο γιατί το ταμείο ανεργίας που θα σου εγκριθεί θα είναι 10 ή 12 μήνες!

Αποσυνδεδεμένος RENEGADE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όλα τα παιδιά που συνεργάστηκα στη δουλειά έχουν ηρεμήσει που έφυγαν. Με το που τελειώσει η σχολική σεζόν και απολυθείς από τον ΟΑΕΔ μαθητείας, μπαίνεις ταμείο ανεργίας? Αν του χρόνου σε καλέσουν πάλι, όταν έρθει το τέλος της σεζόν θα ξαναμπείς ταμείο  με την απόλυση?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Εσύ θα μπεις σίγουρα στο ταμείο ανεργίας γιατί έχεις πολλά ένσημα από αυτή τη δουλειά που κάνεις τώρα και φυσικά θα συνεχίσεις να παίρνεις ένσημα από την ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ. Συνεπώς θα σου εγκρίνουν 10 ή 12 μήνες επιδότησης, όταν απολυθείς τον Ιούνιο του 2014 από την ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ.

Αν εσένα σε ξαναπροσλάβουν στην ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ τον Οκτώβριο του 2014, θα γίνει αναστολή του ταμείου ανεργίας.
Παρόλο που τα ένσημα εκείνης της σχολικής χρονιάς δε θα σου φτάνουν για να βγάλεις νέα επιδότηση, ο ΟΑΕΔ θα σου εγκρίνει ως συνέχιση τους υπόλοιπους μήνες που δε θα έχεις εισπράξει το προηγούμενο καλοκαίρι.

Αν είναι να ηρεμήσεις κι εσύ, μάλλον αυτή είναι η κατάλληλη ευκαιρία...γιατί μέχρι και το ταμείο ανεργίας σε βολεύει.

Αποσυνδεδεμένος polo792

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όλα τα παιδιά που συνεργάστηκα στη δουλειά έχουν ηρεμήσει που έφυγαν. Με το που τελειώσει η σχολική σεζόν και απολυθείς από τον ΟΑΕΔ μαθητείας, μπαίνεις ταμείο ανεργίας? Αν του χρόνου σε καλέσουν πάλι, όταν έρθει το τέλος της σεζόν θα ξαναμπείς ταμείο  με την απόλυση?
Και εχε υπ οψιν σου οτι οι επας μαθητειας οπως τις ξερουμε τελειωνουν. Του χρονου θα εχουν μονο δευτερα ταξη ....αρα και πολυ λιγοτερες ωρες για τον καθενα και το σεπτεμβρη του 2015 finito!!!!!!!!!!!! Τωρα τι νεο θα προκυψει, με ποιες μορφες κλπ κλπ αγνωστο φιλε renegade. Για μενα αν αισθανεσαι εστω και την παραμικρη ασφαλεια στη δουλεια σου καταπιε τα ολα κανε υπομονη και μεινε. Εδω το συστημα ειναι VERY UNSTABLE που λενε και οι ηφαιστειολογοι.....Το δημοσιο εχει γινει ποιο απροβλεπτο απο τον ιδιωτη στις μερες μας....Προσωπικη μου αποψη με ολο το θαρρος...μην παρεξηγηθω...........οκ?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2013, 08:44:24 μμ από polo792 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Σωστά και αυτά που λέει ο polo792. Δεν είχα υπολογίσει ότι του χρόνου οι ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ δε θα έχουν Α΄ τάξη...
Πρέπει να τα λάβεις και αυτά υπόψη σου RENEGADE....εκτός αν δεν βασίζεσαι οπωσδήποτε στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ για δουλειά μετά τον Οκτώβρη του 2014 (αν και το ταμείο ανεργίας σου θα τελειώσει τον Μάρτιο του 2015 ή και τον Μάιο του 2015 - αν σου εγκρίνουν από την αρχή 12μηνη επιδότηση).

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αναπληρωτης  πληρους ωραριου (24) σε ΕΑΕΠ  μαζι με 10 ωρες ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ ειναι νομιμο.....?εγω νομιζω οτι δεν μπορει να συμβει...τι λετε σεις...

αναπληρωτης κανονικου ωραριου στο παιδειας απαγορευεται να δουλευει στις επας οαεδ...

αν ειναι μειωμενου ωραριου στο παιδειας μπορει με αδεια ασκησης εργου επ΄αμοιβη να παρει εως 5 ωρες σε καποια Επας

τωρα απο επας δεν ξερω σιγουρα αν υπαρχει καποιο προβλημα,μαλλον υπαρχει το συνολο ωρων και στα 2 να μην υπερβαινει το 21 και τωρα 23 ωρες...εδω ας πει καποιος αλλος αν ειναι σιγουρος τι επιτρεπεται!

το ζητημα ειναι αλλο...που καθιερωσαν το θεσμο του ωρομισθιου στην εκπαιδευση...και αρχιζουμε να ψαχνουμε ηθικη και νομιμοτητα σε τετοιους καθηγητες!αλα παιδειας και φροντιστηριο λες και μπορει ο αλλος να ζησει με 10 ωρες την βδομαδα.....

και μιας αναφερομαστε για επας να πω οτι το 23 ωρες ωρομισθιος αυτο και αν ειναι απαραδεκτο!με 23 ωρες επρεπε να εισαι κανονικα αναπληρωτης...αλλα αυτα ειναι αλλα θεματα...ας μην ανοιγουμε τετοια...

το παιδειας τον αναπληρωτη του τον εχει απαγορεψει αλλου..μιας και πληρωνεται και αργιες!
οι επας μιας και εχουν ωρομισθιο 23 ωρες για να λιγοτερα λεφτα σε αφηνουν να παρεις και καμμια ωρα αλλου....

ολα αυτα ξεκινανε απο τον θεσμο του ωρομισθιου που κακως υπαρχει!

οσο για το παιδι πανω που θελει να φυγει απο ιδιωτικο χωρο και να ασχοληθει με επας θα του πω κατι:
η εκπαιδευση μπορει να εχει καλες συνθηκες δουλειας αλλα ειναι επιφοβη στο μελλον σαν επενδυση χωρια που τα χρονια που γραφεις σε αυτην αν αυριο φυγεις δεν θα μετρησουν σε ιδιωτικο χωρο...
αποψη μου:αν κουραστηκες απο την δουλεια σου φυγε ,πηγαινε σχολειο 1 χρονο αλλα φυγε παλι για εκτος εκπαιδευσης...κατι καλυτερο στον ιδιωτικο χωρο μιας και εχεις μια εμπειρια!η εκπαιδευση ειναι εγκλωβισμος και αντικειμενο χωρις επενδυση αυριο αν βρεθεις εκτος!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2013, 09:12:07 μμ από nikikostas123 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ακριβώς όπως τα λες είναι nikikostas123. Όπως λέει η εσωτερική διευκρινιστική εγκύκλιος δεν πρέπει να έχεις αθροιστικά σε ΕΠΑΣ, ΙΕΚ και ΚΕΚ του ΟΑΕΔ πάνω από 23 ώρες!

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Όταν είναι ΕΠΑΣ με ΙΕΚ του ΟΑΕΔ το άθροισμα είναι 28 ώρες. Ισχύει κάτι τέτοιο ή εγώ κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Να πω κι εγώ στον φίλο RENEGATE ότι κάθε χρόνο η εγκύκλιος στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ αλλάζει, οπότε η θέση που έχεις στον πίνακα φέτος μπορεί του χρόνου να μεταβληθεί.

Και γενικά προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι οποιαδήποτε δουλειά αυτή τη στιγμή χρηματοδοτείται από κρατικούς πόρους, θα πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο σε τρία σημεία: 1) μισθολογικά, 2) σταθερότητα θέσης και 3) διαφανής τρόπος πρόσληψης. Ίσως τα προγράμματα ΕΣΠΑ να δίνουν μία αίσθηση σιγουριάς, αλλά κατά την άποψή μου δεν θα κρατήσουν για πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Όταν είναι ΕΠΑΣ με ΙΕΚ του ΟΑΕΔ το άθροισμα είναι 28 ώρες. Ισχύει κάτι τέτοιο ή εγώ κάνω λάθος;
Όχι αυτά ίσχυαν παλιά. Η φετινή διευκρινιστική εγκύκλιος αναφέρει μέχρι 23 αθροιστικά σε ΕΠΑΣ, ΙΕΚ και ΚΕΚ ΟΑΕΔ.
Σαφώς αυτό αφορά τους ΠΕ. Αν κάποιος είναι ΤΕ αυτό μπορεί να πηγαίνει ως τις 24 ώρες κ.ο.κ.
Το 28 θα μπορούσε να είναι το όριο για τους ΔΕ, αλλά δε φαντάζομαι ότι ο ΔΕ παίρνει ώρες και σε ΙΕΚ ή ΚΕΚ.
Τις 28 ώρες πάντως σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ μπορεί να τις έχει νόμιμα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 374

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.