*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 390377 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Τελικά η πρόσληψη είχε γίνει ηλεκτρονικά από τις 16/10. Εγώ δεν έχω υπογράψει κάτι παρά την βεβαίωση στην αρχή. Θα δουλέψω έτσι 8 ώρες μέσα στον μήνα αλλά το ταμείο κόπηκε  :(
Ρώτησα στον ΟΑΕΔ και μου είπαν ότι δεν ισχύει για εμάς η σποραδική εργασία (εως 10 ημέρες το μηνα)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι έχει δίκιο ο υπάλληλος. Η σποραδική εργασία έχει όριο τις 12 μέρες το μήνα.
Θα σου πρότεινα να το ψάξεις, απευθυνόμενη στον διευθυντή του ΚΠΑ ΟΑΕΔ και, γιατί όχι, και στα κεντρικά!
Είναι δικαίωμά σου να παίρνεις τμήμα του επιδόματος ανεργίας παράλληλα. Αυτό το δεν ισχύει για μας, μου μοιάζει άκυρο!

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Πρέπει να το ψάξω αλλά ρώτησα 2 διαφορετικούς υπαλλήλους. Μάλιστα η "υπεύθυνη" μου είπε ότι εφόσον πρόκειται για σύμβαση θεωρείται μόνιμη εργασία. Κάτι ότι χρειάζεται βεβαίωση από τον εργοδότη ότι πρόκειται για έκτακτη εργασία κάθε φορά είπε αλλά ότι αυτό δεν ισχύει εφόσον υπάρχει σύμβαση

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Έχει μια λογική αυτό αφού πρόκειται για σύμβαση. Αλλά πρόκειται για σύμβαση με καθορισμένες μέρες εργασίας ανά εβδομάδα.
Οι ημέρες που απασχολείσαι φαίνονται στη σύμβαση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Δεν έχω δει την σύμβαση. Υποθέτω ότι πρόκειται για ώρες και όχι για ημέρες

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι συμβάσεις του ΟΑΕΔ είναι ορισμένου χρόνου.
Επίσης φετος είναι υποχρεωμενα τα σχολεία  να δηλώσουν στο σεπε τα στοιχεια καθηγητών τους...
Μάλιστα εκεί τους δηλωνουν σαν εργαζόμενους με : μερική,πλήρης και εκ περιδρομης απασχοληση...μαλλον ανάλογα με τις ώρες....

η σποραδική γίνεται στα φροντιστήρια το καλοκαίρι...
Έχω την εντύπωση λογω σύμβασης ορισμένου χρόνου στον ΟΑΕΔ δεν γινοταν....δεν εδιναν  παλια τα στοιχεια εργαζομενων αναλυτικα..


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2013, 10:55:51 μμ από nikikostas123 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Οπότε εσύ aghathi υπάγεσαι στη μερική απασχόληση με 2 μέρες εργασίας την εβδομάδα...

Εδώ υπάρχει και το έντυπο που καλείται να συμπληρώνει ο εργοδότης κάθε μήνα για να το πηγαίνεις στον ΟΑΕΔ,
ώστε να συνεχίσεις να πληρώνεσαι το υπόλοιπο του ταμείου ανεργίας μετά την αφαίρεση των αντίστοιχων ημερών!
http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?app=downloads&showfile=1151

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Lasid μαλλον επειδή μεγάλου διαστήματος σύμβασης στον ΟΑΕΔ και λογω  του οτι σαν δημόσιος φορέας δεν ήταν τοσο λεπτομερής σε μέρες εργασίας υπαλληλων του-τυπικος ατυπα δεν εβγαζε ακρη ο ωρομίσθιος να εξακουλουθει να παίρνει ταμείο...
Από φετος και οι δημόσιοι φορείς λειτουργούν σαν φροντιστηριο-εργοδότη...

Και μένα μου φαίνεται το δικαιούται...
Δεν θα χει πρόβλημα τώρα που όλα δηλώνονται στο σεπε με την γραφειοκρατια

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εχω παρει 8 ωρες. Ο απο κατω μου εχει παρει και αυτος 8 ωρες. Ειμαστε και οι δυο στον πινακα εργαζομενων, ΑΛΛΑ' αυτος πλεον ειναι ανεργος (ηταν εργαζομενος κατα τη στιγμη της αιτησης). Εχει φερει και καρτα ανεργιας.
Περισσευουν 23 ωρες ακομη. Ειναι να ερθει ενας ανεργος τωρα (ειναι ο επομενος στη σειρα μοριων).
Ο ανεργος αυτος θα παρει τις 23? ή θα παρει ο απο κατω μου (που ειναι πλεον ανεργος) άλλες 15 για να συμπληρωσει ωραριο και τις υπολοιπες ο ανεργος που θα ερθει?

Συμφωνα με τις οδηγιες του ΟΑΕΔ: "Στον αριθμο των ωρων που ανατιθενται να τηρηθει και παλι η σειρα καταταξης των υποψηφιων, ετσι ωστε σε κανεναν ωρομισθιο να μην ανατεθουν περισσοτερες ωρες απο αυτον που προηγειται στον σχετικο πινακα". Αυτο σημαινει οτι ο απο κατω μου ΔΕΝ μπορει να παρει περισσοτερες απο ωρες απο μενα, δηλαδη περισσοτερες απο 8 ωρες.

Ισχυουν τα παραπανω?
Γιατι ο διευθυντης μιλησε για "μοιρασμα ωρων" μεταξυ του απο κατω μου και του ανεργου που θα ερθει...

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
οι ωρες ειναι 39

εχεις εσυ σαν εργαζομενος 8 φευγεις...
μενουν 31 ωρες

εμενα μου φαινεται μπορει ο διευθυντης να κανει οτι θελει με τετοιες προκυρηξεις(οχι τωρα ανεργος οχι μετα οχι 30 % τουλαχιστον ανεργος κλπ κλπ)

πρωην εργαζομενος δευτερος σειρα:8 και πανω
ανεργος τριτος σειρα:23 και κατω

μαλλον θα κανει το πιο σωστο με αυτες τις προκυρηξεις να μοιρασει στην μεση τις ωρες!
ο ενας ειναι δευτερος σε μορια πρωην εργαζομενος
και ο αλλος τριτος σε μορια αλλα ανεργος παλια και τωρα ανεργος

αν δωσει 23 στον τριτο ειναι αδικια για τον δευτερο μιας και εχει παραπανω μορια!
αν δωσει 23 στον δευτερο ειναι αδικια γιατι ο τριτος ηταν ανεργος και παλια και τωρα


ε θα κανει το πιο δικαιο μοιρασμα στην μεση....

και εγω αυτο θα κανα στην θεση διευθυντη περα απο γραμμα νομου!!!!

παρε 15 εσυ δευτερε σε μορια (οχι 23) δουλευες 5 μηνες καλοκαιρι!
παρε 15 εσυ τριτε σε μορια εισαι τριτος αλλα εισαι και ανεργος 6 μηνες σερι!

σημειωση:το απο κατω να μην παρει ωρες παραπανω απο τον απο πανω κολλαει μονο οταν αυτοι οι 2 εχουν ιδια κατασταση...πχ και οι 2 ανεργοι παλια και τωρα....εσυ δεν εισαι το ιδιο με τους απο κατω!εργαζομενος παλια και τωρα...

μπλεκουν αλλα εδω...εσενα δεν σε ακουμπαν που θα πανε οι αλλες ωρες....




« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2013, 02:46:21 μμ από nikikostas123 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Βρήκα αυτό που λέτε:
ΣΥΝΕΧΙΣΗ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΝΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ

Αν κάποιος εργαζόμενες δουλεύει μέχρι και 12 μέρες το μήνα, δηλαδή 3 μέρες την εβδομάδα δικαιούται μέρους του επιδόματος ανεργίας. Στο πληροφοριακό σύστημα του ΟΑΕΔ όταν κάποιος καταχωρεί μια πρόσληψη συμπληρώνει μετά από τον τύπο σύμβασης το καθεστώς απασχόλησης οπού εκεί υπάρχουν οι επιλογές πλήρης, μερική και σποραδική. Όσοι λοιπόν εργάζονται μόνο 3 μέρες την εβδομάδα καλό είναι να ζητήσουν από τον εργοδότη τους να τους δηλώσει ότι είναι εργαζόμενοι με το καθεστώς της σποραδικής απασχόλησης. Όσοι έχουν το πιο πάνω καθεστώς απασχόλησης θα πρέπει να προσκομίζουν κάθε μήνα στον ΟΑΕΔ βεβαίωση εργοδότη με τις μέρες που εργάστηκαν, το σύνολο των ωρών εργασίας και το ύψος των αποδοχών ώστε ο ΟΑΕΔ να καταβάλλει τη διαφορά σε περίπτωση που οι αποδοχές του εργαζόμενου είναι μικρότερες επίδομα ανεργίας. Πχ αν κάποιος έχει μισθό 250 ευρώ ο ΟΑΕΔ θα του καταβάλλει 110 ευρώ. Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να απευθυνθούν στον ΟΑΕΔ της περιοχής τους.

http://www.paideia-ergasia.gr/news/ergasia-proslipseis/4018-ola-osa-prepei-na-kserete-gia-to-tameio-anergias

Η σύμβαση αναφέρεται σε ώρες (4) Ωστόσο τώρα που διέκοψαν το ταμείο δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι. Το ταμείο έληγε κανονικά σε 22 ημέρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2013, 12:22:31 πμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
agathi αυτο γινεται με τα φροντιστηρια!
ο λογιστης του εργοδοτη δηλωνει τοσες μερες οσες ειναι για σποραδικη για να ειναι ολοι καλυμμενοι!και εργοδοτης προστιμα και καθηγητης να παιρνει ταμειο....

τα σχολεια του οαεδ μαλλον παλια δεν δηλωναν ακριβως ειδος μερες απασχολησης...

απο φετος το κανουν-αυστηροτεροι ελεγχοι ικα κλπ

και μπορει και ο ωρομισθιος να βρισκει ακρη με ταμειο αν το δικαιουται!

εγω πιστευω οτι θα συνεχισεις να παρεις ταμειο αρκει να μιλησεις με οαεδ!ας ειναι 22 μερες...το δικαιουσαι!

εαν εχεις οαεδ 4 ωρες βαλτες 1 μερα και κοιτα μην χασεις υπολοιπο ταμειο
εαν εχεις οαεδ 8 ωρες βαλτες 4 μερες να χεις ενσημα για του χρονου και μην ασχολεισαι με σποραδικες

εγω αυτα θα κανα στην θεση σου!


επιπλεον με το ταμειο παντα χανεις κατι αλλου κερδιζεις!χανεις φετος 30 μερες επιδοτησης τις βρισκεις του χρονου μπροστα σου αν δεν σου ξαναβγει ταμειο!ειναι σχετικο τι επιλεγει κανεις!

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2013, 12:54:32 πμ από nikikostas123 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Σήμερα που υπέγραψα στην δική μου επας την πρόσληψη ο μόνιμος με ρώτησε για το ταμείο!! Εγω ΘΑ το πάρω απο τέλους του μηνα!! Μου ΤΟΝΙΣΕ λοιπόν να πάω στον ΟΑΕΔ που ανήκω και να πώ στον υπάλληλο ότι είμαι σποραδικά εργαζόμενη κατι που το καταχωρήσεις στο σύστημα μεν , αλλα οι υπάλληλοι δεν το προσέχουν δε!! Εγω έχω 2 ώρες την εβδομάδα!! Μου το είπε ίσα με 3-4 φορές!! Τόσα χρόνια εκεί μέσα κατι θα ξέρει......!!!!!'
Que sera, sera!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159852
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 571

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.