*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Ωρομισθίου Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2013-2014  (Αναγνώστηκε 390250 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Μια ερώτηση που αφορά πληροφορικούς: Γνωρίζετε αν στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ στους πληροφορικούς δικαιολογούνται κάποιες ώρες σαν υπεύθυνος εργαστηρίου;

όπως συμβαίνει δηλαδή στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση,  όπου ο πληροφορικός δικαιολογεί +3 ώρες σαν υπεύθυνος εργαστηρίου πέρα από το διδακτικό ωράριο;

γνωρίζει κανείς κάτι;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
δεν εχω ακουσει κατι τετοιο...κατα 99,9 % δεν γινεται....
υπευθυνοι εργαστηριων  ειναι μονιμοι μαλλον και καποιοι αλλοι που εχουν κανει κατι σεμιναρια καινοτομων...

ειναι κατι εργαστηρια οχι για πληροφορικους αλλα αλλες ειδικοτητες οπου καποιος ειχε παρακολουθησει σεμιναρια για αυτο το λογο...χειρισμο δικτυου,πλατφορμα με εφαρμογες σε υπολογιστη για θερμουδραυλικους ,σχεδιο για σχεδιαστες κλπ

ειδικοτητες οχι πληροφορικης....

ωρομισθιος καθηγητης δεν εχει σχεση με εργαστηρια...μπαινει κανει μαθημα και φευγει...και αν βοηθαει σε κανα υπολογιστη ειναι ατυπα....


παλια που υπηρχε για κανα 2 χρονια θεσμος αναπληρωτη σε επας οαεδ ισως υπηρχαν τετοια εξωδιδακτικα καθηκοντα...οπως και περασμα απουσιων ,τμημα κλπ

με ωρομισθιους δεν υπαρχουν αλλα καθηκοντα!

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2013, 07:32:48 μμ από nikikostas123 »

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δεν εχω ακουσει κατι τετοιο...κατα 99,9 % δεν γινεται....
υπευθυνοι εργαστηριων  ειναι μονιμοι μαλλον και καποιοι αλλοι που εχουν κανει κατι σεμιναρια καινοτομων...

ειναι κατι εργαστηρια οχι για πληροφορικους αλλα αλλες ειδικοτητες οπου καποιος ειχε παρακολουθησει σεμιναρια για αυτο το λογο...χειρισμο δικτυου,πλατφορμα με εφαρμογες σε υπολογιστη για θερμουδραυλικους ,σχεδιο για σχεδιαστες κλπ

ειδικοτητες οχι πληροφορικης....

ωρομισθιος καθηγητης δεν εχει σχεση με εργαστηρια...μπαινει κανει μαθημα και φευγει...και αν βοηθαει σε κανα υπολογιστη ειναι ατυπα....


παλια που υπηρχε για κανα 2 χρονια θεσμος αναπληρωτη σε επας οαεδ ισως υπηρχαν τετοια εξωδιδακτικα καθηκοντα...οπως και περασμα απουσιων ,τμημα κλπ

με ωρομισθιους δεν υπαρχουν αλλα καθηκοντα!

τα καθηκοντα των ωρομισθιων μπορουμε να τα βρουμε καπου?
Δικαιωματα-υποχρεωσεις?

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
1.κανεις οτι εργασια σου αναθεσει διευθυντης και υποδιευθυντης και εχουν σχεση με τα μαθηματα:μαθημα,ειδος εξετασης,βαθμολογια,βιβλια υλης,επιτηρησεις κλπ Γενικα οτι εχει σχεση με το μαθημα!
 δεν θα σου πουν βρες πρακτικη για παιδια(αν βρεις καλοδεχουμενο),δεν θα σου πουν φτιαξε υπολογιστη(αν κανεις καλοπροαιρετο),δεν θα σου πουν ελα να περασεις απουσιες μαθητων...
2.καλη συνεργασια με αλλο προσωπικο σχολειου για καλυτερη ασκηση του μαθηματος..πχ μπαινεις εργαστηριο με αλλον μιλας συνεργαζεσαι για καλο μαθητη και οχι ενας κανει μαθημα και ο αλλος κοιταζει τα πουλακια....
3.εαν κανεις προσληψη αλλου στον ευρυτερο δημοσιο τομεα εισαι υποχρεωμενος να ενημερωσεις διευθυνση σχολειου

εκδρομες-περιπατοι,εκδρομες εκπαιδευτικες συμμετεχεις  κανονικα...αν και μονο αν εισαι στο σχολειο εκεινη την ημερα!
συλλογους ειναι πιο σοβαρα,και να μην εχεις μαθημα πρεπει να πας(μιλας για μαθητες σου αν πρεπει να κοπουν)

αυτα ξερω εγω....αυτα εχω δει εγω....

αλλα ξαναλεω ειναι και θεμα σχολειου....μπορει να πετυχεις διευθυντη να σου πει καλοπροαιρετα κανε μια δουλεια που δεν σε αφορα και αλλου να μην σου λενε τιποτα....

πχ φτιαχνεις 1 υπολογιστη...
ενας ηλεκτρολογος κανει μια πριζα σχολειου


Γενικα εχει λεφτα σαν σχολειο αλλα οκ να μην ειμαστε και οτι να ναι....οπου μπορεις και εχεις διαθεση βοηθας...

πχ εισαι πληροφορικος...σου χτυπησε ενας δισκος...βγαζεις απο αλλου ή παραγγελνεις 1 απο σχολειο και το φορμαρεις κλπ...αφου αυτο κανεις μαθημα,βλεπει και μαθητης!

επειδη δεν ειναι τυπικα δουλεια σου τι θα κανεις;θα πεις καλεσε σχολειο τεχνικο απ εξω;θα γελανε τα παιδια...παρτο και ετσι...


ΣΗΜΕΙΩΣΗ:σε πολλα σχολεια δεν υπαρχουν μονιμοι σε ολες τις ειδικοτητες...πχ σε μενα δεν υπαρχει οικονομολογος...θελω να κανω λογιστικη να βαλω προγραμμα σε pc...κανονιζω απο 1 εταιρια να μου δωσει και με βοηθεια πληροφορικου τα περναω σε υπολογιστες...
σε τετοια περιπτωση τι θα πω σε διευθυντη;βρες μου εσυ προγραμμα,φερε τεχνικο να περασει κλπ;καθυστερει το πραγμα...αλλο να μιλησω εγω με singular logistic και αλλο ο διευθυντης....
γενικα κανεις εκτος απο μαθημα πραγματα που σε διευκολυνουν σε εργο σου....

τωρα οπου υπαρχουν μονιμοι πιθανον και αυτα τα δευτερευοντα να μην χρειαστεις να τα κανεις...ειναι ολα κομπλε!!!!


εσυ σαν πληροφορικος πχ  εχεις θεματα σε εργαστηριο μιλας με διευθυνση θελω 3 μητρικες..οπου εχει πολλη δουλεια δεν κανεις...δεν θα αφησεις το μαθημα να φτιαχνεις εργαστηρια...οπου ειναι προβληματα μικρα βοηθας καλοπροαιρετα!!!


γενικα οχι ολοι αλλα οι περισσοτεροι βοηθανε και σε εκτος...πχ μια μερα ο αλλος κολλησε παγκακι για μαθητες στο προαυλιο...δεν το λεγε το βιβλιο υλης ουτε ηταν υποχρωμενος αλλα ηταν ευκαιρια για εργαστηριο με μαθητες του!

εσυ με πτυχιο πληροφορικης-φιλιπινεζας της εκπαιδευσης θα κανεις και αλλα...χρειαζεσαι γενικα...αλλα μην φανταστεις...καλοπροαιρετα μικρα...

ο οαεδ εχει λεφτα...και αν βαλεις εναν δισκο απο αλλον υπολογιστη θα το κανεις για γρηγορα και οχι γιατι το απαιτει ενας διευθυντης!

συμβουλη:οτι χαλαει σε υπολογιστες να βαζεις μαθητες να το φτιαχνουν με σενα απο πανω!μετρα ασφαλειας μονο!

περα απο ολα αυτα εχετε ευθυνη των μαθητων σας σε ταξη και ειδικα σε εργαστηρια!!!!εκει 100 % προσοχη!το σημαντικοτερο!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2013, 10:32:29 μμ από nikikostas123 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ευχαριστω nikikostas123

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
και κατι σημαντικο:αν καποιος ωρομισθιος προκειται να απουσιαζει μια μερα και το ξερει καλο ειναι να ενημερωσει σχολειο νωριτερα-αν ξερει βεβαια...αν δεν ξερει γινεται και τελευταια στιγμη....
κανονικα αν απουσιαζεις παιρνεις απουσια και δεν πληρωνεσαι για μαθημα που δεν εκανες....

αν ακολουθησεις πρωτοκολλο νοσοκομειο χαρτι κλπ παιρνεις νομιζω ενα μερος των χρηματων απο ταμειο σου...οχι ολα παντως...και δεν αξιζει μαλλον για 1 μερα!!!!

ατυπα εκει αμα θελει σε βοηθαει το σχολειο....βρισκει εναν τροπο να μην χασεις το ημερομισθιο για 1 μερα που αρρωστησες...υπαρχουν τροποι...αλλα αυτα εννοειται σπανια!

αδειες εκπαιδευτικες κλπ δεν εχει...μονο για εγκυες!και ασθενειες με χαρτι απο νοσοκομειο για να παρεις μερος χρηματων!

δικαιωματα=αν αρρωστησεις καμμια μερα ισως σε καλυψει κανας καλος διευθυντης...αυτα ειναι!!!!


τα μεγαλα παιδακια της αθηνας ετσι αποφασιζουν...στελεχωση σχολειων με ωρομισθιους...ετσι δεν γινεται δουλεια....αυτο ειναι αλλο θεμα βεβαια!!

να χεις θεμα σοβαρο 5 μερες και να μην εχεις αδεια επισημα...και να περιμενεις καλοσυνη διευθυντη για μερα με 40 πυρετο στο κρεβατι...και αν κανει και ψυχικο και στη χαρισει τυπικα ειναι και λαθος...
αυτο γινεται παντου ομως στα ωρομισθιλικια....


γενικο συμπερασμα:σαν ωρομισθιος δεν δικαιουσαι να απουσιαζεις..και αν γινει παιζεις με καλοσυνες διευθυντων και ψιχουλα απο ταμειο σου!!!


θα το φτασει τον ιδιωτικο τομεα η εκπαιδευση που θα παει!!!!προς το παρον ειναι χειροτερα ...

o ιδιωτης εργοδοτης δινει δουλεια σε υπαλληλο 330 μερες και 1 μηνα αδεια και ο οαεδ και καθε οαεδ με συστηματα ωρομισθιας δινει 100 μερες δουλεια και δεν δικαιουσαι να απουσιασεις...μαλλον για αυτο...σε λεει 100 μερες σε πηρα θα μου λειπεις κιολας;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2013, 11:05:05 πμ από nikikostas123 »

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Αυτά καλα τα λες! και έγω έτσι τα έχω ζήσει.
Αλλά αυτά τα ξέρουμε απο την επμειρία μας. Είναι δυνατόν να μην υπάρχει κάπου γραμμένο στις συμβάσεις που υπογράφουμε τι διακιώματα έχουμε και τι όχι?

Το ρωτώ γιατί πέρσυσι ήθελα να λείψω και έψαχνα να δω αν κ τι τύπου άδειες δικαιούμαστε μας και στο  παιδείας ακόμα και ωριμίσθιος δικαιούσουν άδειες. (μικρες κ λιγες φυσικα)

Εψαξα την σύμβση που υπέγραψα λοιπόν! Την έχει ψάξει κανείς? Υπόγράφουμε και δεν ξέρουμε τι υπογράφουμε!!
Για να σας ξενερώσω βέβαια ...τελικά δεν έβγαλα καμία ακρη΄γιατί δεν άντεξα πραγμτικά να παιδεύομαι 2 βδομάδες και να είμαι απο τον Ανα στον Καιφα και φυσικά όχι απο το σχολειο αλλά απο τα κεντρικά!!

Μέσα αναφέρεται σε δυο νόμους στην πρώτη σελίδα (αν θυμάμαι καλα- δεν την έχω μπροστά μου) και έψαχνα να δω τι λένε οι νόμοι  αυτοί. ΧΑΟΣ.
 Πήρα να ρωτήσω την διοίκηση να δω τι σημαίνουν οι νόμοι. ΛΑΘΟΣ . Η αγενέστατη κυριούλα που σήκωσε το τηλέφωνω όυτε λίγο ούτε πολύ μου είπε κοπέλα μου δεν είναι η δουλεια μου να διαβάσω εγώ τους νόμους!! κ σκέψου πήρα στο τμήμα για τους εκπαιδευτικούς!!!Και ποια είναι κυρά μου η δουλεία σου είπα να της πω...αλλά.....δεν τό πα......μ...εσ μου λεγε γενικά κα αοριστά.!

Τέσπα το λέω γιατί γενικά το λειτουργούμε εμπειρικά ίσως δεν είναι και το καλύτερο. Υπέγραψα κάτι, κάτι σημαίνει αυτό. Δεν ε ίναι έτσι στον αέρα.
Πραγματικά θα άξιζε να το ψάξουμε κάποια στιγμή...αλλά ισως τώρα που καταργείται το σχολείο δεν έχει αξία.. φέτος και του χρόνου είναι οπότε... δεν έχει αξία.

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

εκδρομες-περιπατοι,εκδρομες εκπαιδευτικες συμμετεχεις  κανονικα...αν και μονο αν εισαι στο σχολειο εκεινη την ημερα!
συλλογους ειναι πιο σοβαρα,και να μην εχεις μαθημα πρεπει να πας(μιλας για μαθητες σου αν πρεπει να κοπουν)

Στις εκδρομες, συλλογους, κτλ πληρωνομαστε κανονικα υποθετω, ετσι?
Και κατι σχετικο: Παρουσιολογια καθηγητων υπαρχουν στις ΕΠΑΣ σας? Εμας δεν τα φερανε ακομη.

Αποσυνδεδεμένος Adrianna3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ούτε σε εμάς

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Στις εκδρομες, συλλογους, κτλ πληρωνομαστε κανονικα υποθετω, ετσι?
Και κατι σχετικο: Παρουσιολογια καθηγητων υπαρχουν στις ΕΠΑΣ σας? Εμας δεν τα φερανε ακομη.
Εκδρομές με την κλασική έννοια δεν υπάρχουν. Υπάρχουν μόνο εκπαιδευτικές εκδρομές που θεωρούνται κομμάτι του μαθήματος και φυσικά πληρώνονται κανονικά. Οι ώρες που χάνονται λόγω των συλλόγων πληρώνονται.

Μέχρι πέρυσι ο ΟΑΕΔ πλήρωνε μέχρι και μία εβδομάδα μετά το πέρας των εξετάσεων.
Από φέτος ενημερώθηκα ότι θα πληρωνόμαστε μέχρι και δύο εβδομάδες μετά το πέρας των εξετάσεων.

Οι μόνες ώρες που δεν πληρώνονται είναι εκείνες που πέφτουν πάνω σε αργίες!

Στη δική μας ΕΠΑΣ υπάρχουν παρουσιολόγια καθηγητών...και απορώ γιατί δεν έχετε κι εσείς!
Από που περιμένουν να τα φέρουν; Ένα μεγάλο τετράδιο-βιβλίο είναι στο οποίο ο καθένας υπογράφει τις ώρες του!

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στη δική μας ΕΠΑΣ υπάρχουν παρουσιολόγια καθηγητών...και απορώ γιατί δεν έχετε κι εσείς!
Από που περιμένουν να τα φέρουν; Ένα μεγάλο τετράδιο-βιβλίο είναι στο οποίο ο καθένας υπογράφει τις ώρες του!

Ε μαλλον αυτο το μεγαλο τετραδιο δεν θα εχουν ακομη! Εδω μεχρι και τα βιβλια υλης σημερα τα φερανε...

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εμεις παρουσιολογια εχουμε...
ολα τα βιβλια δεν εχουμε...και δεν ξερουμε και αν θα μας φερουν αυτα που πρεπει...

αλλα εχουμε βρει αλλους τροπους διδασκαλιας...ηλεκτρονικη μορφη ,σημειωσεις,φωτοτυπιες....

υπερ του μαθητη που ελεγε και η μις διαμαντοπουλου.....

Αποσυνδεδεμένος nikikostas123

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Μέχρι πέρυσι ο ΟΑΕΔ πλήρωνε μέχρι και μία εβδομάδα μετά το πέρας των εξετάσεων.
Από φέτος ενημερώθηκα ότι θα πληρωνόμαστε μέχρι και δύο εβδομάδες μετά το πέρας των εξετάσεων.

1,2,3,4 οκτ και 1 φορα 20 σεπτ ξεκινουσαμε συνηθως μαθηματα...

ισως φετος λογω του 14 οκτ που αργησαμε να δωσαν 2 βδομαδες στο τελος αντι 1 που ηταν παλια...

αν και παλαιοτερα lasid αν θυμαμαι μπορει μετα τις εξετασεις να ηταν 1 βδομαδα αλλα οι εξετασεις διαρκουσαν περισσοτερο ή γινοταν αργοτερα!
τα τελευταια χρονια οι απολυσεις ηταν γρηγοροτερα και για αυτο!

Αποσυνδεδεμένος tsdl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
άδειες ωρομισθίων:

http://www.alfavita.gr/old/72327


ένας ωρομίσθιος δικαιούται 15 μέρες αναρρωτική άδεια για τις οποίες θα πάρει την προυπηρεσία ,κάνοντας ξεχωριστή αίτηση στο τέλος της σχολικής χρονιά για αυτήν , όπου λαμβάνει ξεχωριστή βεβαίωση προυπηρεσίας από αυτή που βγάζει το σύστημα του Οαεδ.



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159845
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.