*

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)  (Αναγνώστηκε 41335 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 03, 2013, 02:45:49 μμ »
πριν 5 χρονια που ημουν εγω ηταν παμφθηνο.τωρα ανεβηκαν τα εισητηρια και στο τρενο.
να πας δεν καθυστερει , αλλα η επιστροφη εχει θεμα ...παντα εφθανε πρωτο το απλο απο το ιντερσιτι και το σταματουσαν στο μπραλο για να περασει το ιτνερσιτι και να φθασει επιτελους στην αθηνα.
ταλαιπωρια ειναι αλλα επιλεγεις ... ανεργια , αφραγκια , κουραση , προυπηρεσια...
αλλωστε και εκει τα ενοικια δεν ειναι οικονομικα .... πληρωνα οσο πληρωνω και στην αθηνα για στουντιο.. ενα δωματιακι το οποιο δεν ζσεστενοταν ποτε λογω υπερβολικη ς υγρασιας.ομως περασα καλα η λιβαδεια ηαν ομορφη πολη
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:08:03 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 03, 2013, 03:42:49 μμ »
Ταλαιπωρία είναι σίγουρα, γι' αυτό και εγώ μίλησα για περιοχές που είναι στο νότιο κομμάτι του νομού, άρα πιο κοντά στην Αθήνα (με δεδομένο πως η κοπέλα μίλησε για Αθήνα). Η Λειβαδιά είναι ωραία πόλη, αλλά περισσότερα τα χιλιόμετρα. Για το τρένο, το ξαναλέω, (δεν έχω να κερδίσω τίποτα, δεν κάνω διαφήμιση σε κανένα μέσο μεταφοράς), από το 2007 και μετά, το πρωινό τρένο με αναχώρηση από Αθήνα στις 7 παρά 10 (το οποίο είναι και  intercity, άρα κάνει 1 ώρα για Θήβα, με βάση τον ΟΣΕ), πριν τις 8 με 8:05 σπανιότατα έφτανε στη Θήβα (να σημειώσω πως η Θήβα είναι η δεύτερη στάση που πραγματοποιούσε το δρομολόγιο). Για την δε επιστροφή, δεν το συζητώ....
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 03, 2013, 04:10:56 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΧΑΛΚΙΔΑ.....ΠΕΡΥΣΙ.....ΗΜΟΥΝ ΤΥΧΕΡΗ ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΑ ΒΑΘΥ....ΠΗΓΑΙΝΟ ΕΡΧΟΜΟΥΝ ΜΕ ΙΧ. ΕΚΑΝΑ 50 ΛΕΠΤΑ ΝΑ ΠΑΩ...ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΑ....ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΙΑΝΕ ΚΙΝΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΑΦΗΣΤΕ ΕΦΤΑΝΑ ΚΑΙ 7 ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ....ΑΠΟ ΕΞΟΔΑ ;;ΔΡΑΜΑ....ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ Κ.ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΧΑΛΚΙΔΑ....ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ....ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΧΩΡΙΑ...ΤΨΡΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΤΣΕΙ...ΕΙΧΑ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥΣ ΣΥΝ/ΜΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΗΥΑΝ ΟΛΟΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΙ....

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 03, 2013, 04:14:43 μμ »
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:08:03 »

Αποσυνδεδεμένος spisi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 03, 2013, 05:33:33 μμ »
Στα υπόψιν, Κέρκυρα μπορεί να σημαίνει και τοποθέτηση στους Παξούς... ... ...

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 03, 2013, 07:35:57 μμ »
Γνωρίζετε απο Αθήνα απο ποια σημεία περνάει ο προαστιακός γιαΒοιωτία;

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 03, 2013, 07:58:57 μμ »
Μέχρι το καλοκαίρι του 2011, σίγουρα ΔΕΝ είχε προαστιακό για Βοιωτία, νομίζω πως ακόμαα δεν έχει...Για ΟΣΕ από σταθμό Λαρίσης.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος domenica2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 34
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 03, 2013, 08:14:23 μμ »
Σωστά, ακόμα δεν έχει προαστιακό. Τα δρομολόγια του ΟΣΕ είναι συνεπή στη διαδρομή από Αθήνα προς τους σταθμούς στη Βοιωτία αλλά η επιστροφή έχει μεγάλες καθυστερήσεις. Για την επιστροφή βολεύει περισσότερο το ΚΤΕΛ. Έχει δρομολόγια ανα μία ώρα και γενικά είναι στην ώρα τους.
... and justice for all...

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 03, 2013, 08:21:04 μμ »
Να σημειωθεί πως στο νομό, υπάρχουν δύο διαφορετικές γραμμές για ΚΤΕΛ. Τα ΚΤΕΛ Θήβας και τα ΚΤΕΛ Λιβαδειάς, και οι δύο γραμμές ξεκινούν από τα Κάτω Πατήσια.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 03, 2013, 08:49:14 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά όλους και όλες για τις πληροφορίες για τους συγκεκριμένους νομούς. Βοιωτία και Εύβοια τις έβαλα γιατί είναι κοντά σχετικά στην Αθήνα. Κέρκυρα την έβαλα γιατί έχει μια ομορφιά ως νησί και πρέπει να έχει να κάνεις πράγματα για να περάσει και ο καιρός και δεν έχει τύχει να δουλέψω Ιόνιο ως τώρα. Επίσης έβαλα τους συγκεκριμένους νομούς και για να δω αν έχω την δυνατότητα έστω μία φορά τον μήνα να έρχομαι Αθήνα. Θέλω να παρακαλέσω και άλλες και άλλους συναδέλφους αν έχουν εμπειρίες για το πως είναι και άλλοι νομοί να τις καταθέσουν εν όψει της εγκυκλίου για τους αναπληρωτές. ( συγκοινωνίες - νηπιαγωγεία - ενοίκια - ζωή - αν έχει να κάνεις πράγματα  και ότι άλλο πιστεύετε ότι θα φανεί χρήσιμο κλπ) Πιστεύω πως ότι αναφέρετε χρήσιμο θα είναι για όλους μας γι' αυτό τροποποίησα και τον τίτλο του θέματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2013, 08:52:18 μμ από vickym »

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 03, 2013, 09:56:02 μμ »
Καλησπέρα!
Είμαι από Βοιωτία και μετά από 4 χρόνια ως αναπληρώτρια ελέησε και δούλεψα φέτος στο νομό μου.
Προαστιακό δεν έχουμε και θέλει μια 2ετία για να φτάσει. Το ΚΤΕΛ από Αθήνα ξεκινά από Κάτω Πατήσια για Θήβα και Λιβαδεία, διαφοροποιείται. Μέχρι πριν από 2 χρόνια με δρομολόγια ανά μια ώρα ακριβώς. Με την οικονομική κρίση τα δρομολόγια έχουν μειωθεί κατά παααααρα πολύ! Τρένα έχει, αρκετα δρομολόγια με πολλές καθυστερήσεις.

Τώρα σε ότι αφορά τα σχολεία δεν παίζει (αν δεν υπάρχουν κοινωνικά κριτήρια) να δουλέψεις μέσα σε πόλη, εγώ είμαι από τον Αλίαρτο και με στείλανε σε χωριό 40 λεπτά από το σπίτι μου!!!!!!!!!!! Επίσης πριν από κάθε νέα φάση αναπληρωτών το γραφείο κάνει βελτιώσεις θέσεων!!! Γενικά στο γραφείο είναι παρα πολύ εξυπηρετικοί και μπορούν να σου βρουν συναδέλφους να εξυπηρετηθείς κτλ... Τα ενοίκια στα ύψη (λυπάμαι που το λέω). Αν έχεις αυτοκίνητο και λεφτά από δραστηριότητες άλλο τίποτα, όπως και από μέρη να επισκεφτείς. Οτιδήποτε άλλο στη διάθεσή σου....

Σε ότι αφορά την Εύβοια, από τους πιο δύσκολους νομούς. Εγώ που είμαι δίπλα δεν την έχω δηλώσει ποτε!!!

Αποσυνδεδεμένος spisi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 04, 2013, 12:23:29 πμ »
Κέρκυρα:
-Πολλά σχολεία σε χωριά και κάποια πολλά χλμ απ' το κέντρο!
-Δεν υπάρχουν άλλες πόλεις στο νησί εκτός απ' την πόλη της Κέρκυρας, απλά υπάρχουν κάποια μεγαλύτερα χωριά απ' τα άλλα!
-Χωρίς αυτοκίνητο εξυπηρετείσαι απ' το ΚΤΕΛ, αλλά ταλαιπωρείσαι κυρίως με αργή επιστροφή...
-Συνήθως όσες τοποθετούνται σε χωριά, μένουν και εκεί και προτιμούν να μετακινούνται μόνο για την έξοδο τους...
-Εννοείται σπίτι βρίσκεις πανεύκολα οπουδήποτε, αλλά πιθανότατα χωρίς θέρμανση...
-Μακρινό το ταξίδι για Αθήνα.
-Άσχημο κλίμα με πολύ υγρασία.
-Πανέμορφα τοπία.
-Πολλές συναδέλφισσες έχουν βρει και το ταίρι τους στο νησί και δεν το αποχωρίζονται!  ;)

Είμαι από το νησί, οπότε μπορείς να με εμπιστευτείς! Και μην ξεχνάς τους Παξούς που το χειμώνα το καράβι ξεχνά το λιμάνι τους για αρκετό καιρό!

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 04, 2013, 01:39:20 μμ »
Γνωρίζετε εάν βγάζει γενικώς κενά η Βοιωτία σε περιοχές που να εξυπηρετεί το ΚΤΕΛ ή ο ΟΣΕ απο Αθήνα ;Επίσης γνωρίζετε άλλους συναδέλφους που να πηγαινοέρχονται Αθήνα -Βοιωτία;Τα ρωτάω όλα αυτά για να καταλάβω κατα πόσο είναι εφικτό εάν μένεις Αθήνα να πηγαινοέρχεσαι.Πριν λίγο καιρό έγινα μανούλα και το ενδεχόμενο να μετακομίσω απο Αθήνα δεν υπάρχει,οπότε ψάχνω περιοχές που να εξυπηρετούν.
Επίσης έχω πληροφορίες για Κόρινθο και Κυκλάδες εάν κάποια ενδιαφέρεται.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 04, 2013, 02:01:54 μμ »
Γνωρίζει κάποιος - έκανε αναπληρωτής στις περιοχές Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια για να δώσει πληροφορίες όχι τόσο στο αν παίρνυν άτομα (από όσο γνωρίζω παίρνουν) αλλά πως είναι η ζωή και τα νηπιαγωγεία εκεί.
Την Κέρκυρα άφησέ την καλύτερα, δεν αξίζει τον κόπο αν είσαι από Αθήνα. Έχω ζήσει 2 μήνες τη χρονιά 2009-2010 και απ' ότι συζητούσαμε με φίλες μου δασκάλες, στην πλειοψηφία δεν είχε αφήσεις και τις καλύτερες εντυπώσεις, εκτός από εκείνες που είχαν βρει γκόμενο εκεί. Το κυριότερο ήταν ότι ήταν αναγκασμένες να μένουν σε μεγάλα χωριά, περίπου 40 λεπτά απόσταση από την πρωτεύουσα, με έναν δρόμο σαν σαλίγκαρο, με ενοίκια γύρω στα 250 ευρώ ακόμα και σήμερα. Επίσης, ήταν πάρα πολλά τα έξοδα να φύγουν από το νησί.
Γιατί δε βάζεις κάποιους νομούς της Πελοποννήσου που παίρνουν πολλά άτομα κάθε χρόνο ή την Αιτωλοακαρνανία; Βέβαια, η Πελοπόννησος έχει πάαααααρα πολλά δυσπρόσιτα και μπορεί να αναγκαστείς να μείνεις σε ένα χωριό όπου μπορεί να μην υπάρχει άτομο στην ηλικία σου που λέει ο λόγος, αλλά θα είσαι σχετικά κοντά :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2013, 02:04:12 μμ από Demetroula »
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159606
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.