*

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)  (Αναγνώστηκε 41403 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 11, 2013, 02:24:59 μμ »
πολυ σωστα τα λεει η τινα για κορινθο :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 13, 2013, 12:26:19 πμ »
Λοιπόν για Ηράκλειο καταρχάς όλοι ξέρουμε οτι είναι μεγάλη πόλη και έχει τα πάντα.
Οι αποστάσεις όμως γενικά στο νομό είναι μεγάλες και αν μένεις σε χωριό κατα τη γνώμη μου,δεν είναι καθόλου καλά κυρίως λόγω της νοοτροπίας των ντόπιων(στα χωριά).Οι κρητικοί γενικά είναι μια κατηγορία από μόνοι τους με τα πολύ καλά τους αλλά και τα πολύ άσχημά τους.Αυτό που έκανε πιο πολύ εντύπωση σε μένα είναι οτι οι άνθρωποι στα χωριά είναι τουλάχιστον 30 χρόνια πίσω στις αντιλήψεις τους σε σχέση με τους Κρητικούς της πόλης του Ηρακλείου.Η διαφορά αυτή φαίνεται και στους μαθητές.
Εγώ ζω στο Ηράκλειο και πολύ δύσκολα θα μετακόμιζα σε χωριό.Το τίμημα είναι οι βενζίνες που αναγκαστικά έχω για να πηγαίνω στο σχολείο.Δεν με πειράζει,το προτιμώ.
Τα περισσότερα κενά για τους ανπληρωτές βρίσκονται στην Μεσσαρά(στην μέση του νομού) όπου βρίσκονται και τα πιο δύσκολα σχολεία...Συγκοινωνία δεν υπάρχει για πολλά χωριά.Εγώ ας πούμε την πρώτη χρονιά αναγκάστηκα και αγόρασα αμάξι γιατί δεν βόλευε κανέναν συνάδελφο από τα γύρω χωριά να με μεταφέρει, δεν περνούσε λεωφορείο από το χωριό του σχολείου,δεν νοικιαζόταν κανένα σπίτι εκεί,και δεν μου έδιναν βελτίωση θέσης.
Πάντως κάνεις ωραίες διακοπούλες,κυρίως Λασίθι και Χανιά που κατά τη γνώμη μου έχουν τις πιο ωραίες θάλασσες-παραλίες όπως επίσης από Ηράκλειο βρίσκεσαι Ανάφη σε 4 ώρες με 15 ευρώ 8)
Εγώ πάντα πετάω για Ηράκλειο,δεν αξίζει να πάρεις το πλόιο αν είσαι από βόρεια Ελλάδα,σκέτη ταλαιπωρία και ίδια τίμη με το αεροπλάνο αν βάλεις και το κτελ ή τραίνο κλπ.Πάντα όμως κλείνω εγκαίρως αεροπορικά-η Cyprus έχει τα πιο οικονομικά εισιτήρια πλέον.
Τα ενοίκια είναι νορμάλ, για όλα τα γούστα και τα βαλάντια.Μπορεί να ξεκινούν και από 180 ευρώ ανάλογα τι ζητάει κανείς.Τα προιόντα τους είναι εκπληκτικά κυρίως αν βρεις σπιτικά(πχ λάδι,λαχανικά,κρασί,ρακή κλπ)
Οι τιμές σαφώς πιο ακριβές -όπως  άλλωστε συνηθίζεται στα νησιά.Ο καιρός και το κλίμα ψιλοχάλια,πολλή σκόνη από τους νοτιάδες.
Για μην κουράζω,όποιος θέλει κάποια συγκεκριμένη πληροφορία,ας ρωτήσει ανοιχτά ή με π.μ. :)

Και προσοχή στην οδήγηση!Οι Κρητικοί απλά δεν παλεύονται όταν οδηγούν!!

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια και λοιπούς νομούς
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 13, 2013, 04:11:30 πμ »
Συγκοινωνία δεν υπάρχει για πολλά χωριά.Εγώ ας πούμε την πρώτη χρονιά αναγκάστηκα και αγόρασα αμάξι γιατί δεν βόλευε κανέναν συνάδελφο από τα γύρω χωριά να με μεταφέρει, δεν περνούσε λεωφορείο από το χωριό του σχολείου,δεν νοικιαζόταν κανένα σπίτι εκεί,και δεν μου έδιναν βελτίωση θέσης.
Καλά, τι γκαντεμιά ήταν αυτή;;!!! :o

Και προσοχή στην οδήγηση!Οι Κρητικοί απλά δεν παλεύονται όταν οδηγούν!!
Απ' ότι έχω καταλάβει αυτό το έχουν γενικά οι νησιώτες!
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες! :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 13, 2013, 12:01:36 μμ »
 ;D ναι Demetroula όντως ήμουν πολύ άτυχη την πρώτη χρονιά.Όμως αυτό που με τσάτισε πιο πολύ είναι οτι η ίδια η διευθύντρια α/βαθμιας εκπδ.Ηρακλείου δεν μου επέτρεψε να κάνω αίτηση για βελτίωση θέσης λέγοντάς μου ότι δεν γίνονται πια(!!!!),λέγοντας δηλαδή ψέματα.Κι εγώ ήμουν πολύ ψαρωμένη και το δέχτηκα.Αν είχα κάνει την αίτηση,σίγουρα θα είχα πάρει βελτίωση θέσης.Γι αυτό και πολλοί συνάδελφοι φωνάζουν να γνωρίζουμε τα δικαιώματά μας...

Μέσα στην ατυχία μου όμως είχα την τύχη να συνεργαστώ με μια χαρισματική συνάδελφο και να μάθω πολλά δίπλα της.Αυτή ήταν εμπειρία ανεκτίμητη

Καλή τύχη σε όλους μας με την αναπλήρωση :)

Α!και να θυμίσω λιγάκι για τα χαρτιά των αναπληρωτών:
Πέρσι πήγα στον Πολύγυρο να τα κάνω αντί να κάθομαι στην ουρά στην Θεσσαλονίκη.Τελείωσα αμέσως!Ήμουν μόνο εγώ.Εντάξει έτρεχα και τους φίλους μου μαζί,αλλά αν τυχόν εκείνες τις ημέρες πηγαινοέρχεστε για μπάνια στην Χαλκιδική,αξίζει να πάτε Πολύγυρο για να γλιτώσετε ταλαιπωρία.Δεν ισχύει το ίδιο για Δευτεροβάθμια,μια φίλη μου έκανε μία ώρα στον Πολύγυρο
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2013, 09:47:08 μμ από Boldini »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:47:08 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 13, 2013, 07:50:13 μμ »
;D ναι Demetroula όντως ήμουν πολύ άτυχη την πρώτη χρονιά.Όμως αυτό που με τσάτισε πιο πολύ είναι οτι η ίδια η διευθύντρια α/βαθμιας εκπδ.Ηρακλείου δεν μου επέτρεψε να κάνω αίτηση για βελτίωση θέσης λέγοντάς μου ότι δεν γίνονται πια(!!!!),λέγοντας δηλαδή ψέματα.Κι εγώ ήμουν πολύ ψαρωμένη και το δέχτηκα.Αν είχα κάνει την αίτηση,σίγουρα θα είχα πάρει βελτίωση θέσης.Γι αυτό και πολλοί συνάδελφοι φωνάζουν να γνωρίζουμε τα δικαιώματά μας...
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για το ότι πρέπει να ξέρουμε τα δικαιώματά μας. Γι' αυτό μόλις πάτε σε μια περιοχή για πρώτη φορά ρωτήστε συναδέλφους για τηλέφωνα αιρετών οι οποίοι τους έχουν βοηθήσει κατά καιρούς, αυτοί θα σας λύσουν τα χέρια γιατί είναι πάντα πολύ εξυπηρετικοί. Πάντως, για τη διευθύντρια Π.Ε. Ηρακλείου διάβασα ότι φέτος έδωσε τη λίστα με τα σχολεία που είναι για κλείσιμο/συγχωνεύσεις στο υπουργείο χωρίς να την περάσει πρώτα από τα αρμόδια όργανα (ΠΥΣΠΕ, Δήμο, κ.λπ.), κάτι που απαγορεύεται βάση κανονισμού και δεν έγινε πουθενά αλλού στην Ελλάδα. Νομίζω ότι τώρα την αντικατέστησαν.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 14, 2013, 09:44:55 μμ »
ναι το έγραψα και γω  στο τόπικ για τις αναπληρώσεις νηπιαγωγών οτι παρέκαμψε τους πάντες και έκλεισε σχολεία.
δεν ήξερα όμως οτι την αντικατέστησαν!!δηλαδη μεχρι πριν 15 μέρες που ήμουν Ηράκλειο,ήταν στη θέση της.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 15, 2013, 02:09:23 πμ »
Ε, τότε ίσως κάνω λάθος. Αλλά νόμιζα ότι κάπου το είχα διαβάσει κι αυτό. :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 15, 2013, 12:28:12 μμ »
Με το νομό Φωκίδας τί παίζει ρε παιδιά;; Όπως και για Αιτωλοακαρνανία αν έχει κανείς περισσότερες πληροφορίες, μιας που παίρνει και τόσους αναπληρωτές...

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 15, 2013, 04:07:14 μμ »
Ο νομός Φθιώτιδας πήρε 8 άτομα και όλες ήταν σε καλές θέσεις στον πίνακα. Για Αιτωλοακαρνανία δεν έχω ακούσει καλά λόγια για τον κόσμο, αλλά δε θέλω να τα γράψω στο φόρουμ γιατί δεν έχω ιδία γνώμη. Πάντως έχει πάρα πολλά χωριά, κακό οδικό δίκτυο και πολλά βουνά. Οπότε είναι δύσκολη η μετάβαση, πολλές βενζίνες, κ.λπ. Θα ρωτήσω μια φίλη μου τις επόμενες μέρες που είναι εκεί αναπληρώτρια εδώ και δύο χρόνια και θα σου στείλω πμ να σου πω.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος rena_83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Την πατήσαμε!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 15, 2013, 05:13:01 μμ »
κατάγομαι απο αιτωλοακαρνανία και εχω υπηρετήσει μια χρονια ως αναπληρώτρια.ήμουν τυχερή γιατί ήμουν Ναύπακτο.εχει πάρα πολλά χωριά και χρειάζεσαι οπωσδήποτε αμάξι.το οδικό δίκτυο επίσης είναι αθλιο.γενικά η προσωπική μου γνωμη είναι πως αξίζει να την βάλεις μόνο αν μένεις κάπου στο νομό ή είσαι από εκεί.

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 15, 2013, 05:41:39 μμ »
Ευχαριστώ κορίτσια! Έτσι εξηγούνται και τα πολλά κενά στην Αιτωλοακαρνανία. Τεράστιος νομός με πάρα πολλά χωριά, όπως λέτε.
Εν τέλει, και οι περισσότεροι νομοί στη χερσαία Ελλάδα έχουν και τα ορεινά τους. Ακόμα και ο Θεσσαλικός κάμπος έχει μια Μαγνησία με το Πήλιο, τα ορεινά της Καρδίτσας (βέβαια, πώς να ονειρευτείς ως αναπληρωτής τη Θεσσαλία...εδώ ούτε οι μόνιμοι δεν την πιάνουν! Παιδιά από Θεσσαλία, ειλικρινά όμως, πολύ σας συμπονώ γι' αυτό!)
Εννοείται χρήσιμη και η πληροφορία για Φθιώτιδα, αλλά ρώτησα για Φωκίδα, που δεν έχω ακούσει κάτι...  ;)

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 15, 2013, 06:15:11 μμ »
Rena83 είχες κοινωνικά κριτήρια και ήσουν Ναύπακτο ή απλά έτυχε εκείνη τη χρονιά; Υπάρχει περίπτωση να είσαι Αιτωλοακαρνανία και να σε πάρουν στις μεγάλες πόλεις της, Αγρίνιο, Μεσολόγγι, Ναύπακτο χωρίς κοινωνικά κριτήρια; Στα χωριάτης μπορούσες να νοικιάσεις ή έπρεπε να μένεις  στις μεγάλεις της πόλεις και να πηγαινοέρεχεσαι;

Αποσυνδεδεμένος rena_83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Την πατήσαμε!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 15, 2013, 06:44:25 μμ »
δεν είχα κοινωνικά κριτήρια απλά εκείνη την χρονιά εδωσε πολλές θέσεις η Ναύπακτος και οσες είχαν καλύτερη σειρά από εμένα δεν την προτίμησαν.για αγρίνιο δεν υπαρχει καμια περίπτωση να μπει εύκολα μια αναπληρώτρια εκτός αν έχει καλή σειρά.μεσολόγγι την χρονια που μας περασε είδα πως μπήκαν αναπληρωτριες και με χαμηλή σειρά.προφανώς οσες ειχαν καλη σειρα δεν το προτίμησαν. η Ναύπακτος δεν ξαναέδωσε ποτέ τοσες θέσεις οσες τότε που είχα μπει.γενικα στην αιτωλοακαρνανία είναι ρίσκο.το πού θα μπεις εξαρτάται από το τι κενά θα δώσει και αν θα ενδιαφέρονται για αυτά όσες εχουν καλυτερη σειρα από εσένα.γιαυτο θεωρω πως είναι καλό να την βάλει κάποιος μόνο αν μένει εκεί ή καταγεται απο εκει.τουλάχιστον ξέρει τα ρίσκα που παίρνει.αυτό βέβαια είναι η προσωπική μου αποψη.

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 15, 2013, 07:53:50 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Απ' ότι κατάβαλα ο ιπερισσότερες ψάχνουμε για περιοχές και νομούς δίπλα στους τόπους μόνιμης κατοικίας μας ή τουλάχιστον θεωρητικά με μια καλή συγκοινωνία. Δεν μας αδικώ κάθε χρονιά στο περίμενε και στο τριγύρνα είμαστε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159795
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.