*

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)  (Αναγνώστηκε 41410 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 15, 2013, 11:20:46 μμ »
Εννοείται χρήσιμη και η πληροφορία για Φθιώτιδα, αλλά ρώτησα για Φωκίδα, που δεν έχω ακούσει κάτι...  ;)
Α, sorry, διάβασα λάθος. Πάντως και για τη Φωκίδα πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:13:10 »

Αποσυνδεδεμένος nikistamataki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 16, 2013, 12:11:15 πμ »
Καλησπερα σας!!!!!! ειμαι απο Κρητη, συγκεκριμενα απο Μεσσαρα, οποτε δν εχω προβλημα ν παω ως αναπληρωτρια σ οποιοδηποτε χωριο, εχω ομως ελπιδες;;;; ρωταω διοτι μολις αποφοιτησα...

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 16, 2013, 12:58:32 πμ »
Καλησπερα σας!!!!!! ειμαι απο Κρητη, συγκεκριμενα απο Μεσσαρα, οποτε δν εχω προβλημα ν παω ως αναπληρωτρια σ οποιοδηποτε χωριο, εχω ομως ελπιδες;;;; ρωταω διοτι μολις αποφοιτησα...
Δυστυχώς δεν έχεις καμία πιθανότητα μέχρι να γίνει ΑΣΕΠ. :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος happyhippo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 16, 2013, 12:13:00 μμ »
καλησπέρα κι από εμένα .θα πώ την εμπειρία μου μήπως και βοηθήσω κάποιον -α συνάδερφο.έχω δουλέψει και βοιωτία και κέρκυρα.προσωπική μου γνώμη το πάν είναι η κάλη παρέα και το γερό στομάχι.στην βοιώτια τα μόνα καλά είναι ότι είναι η αθήνα και η χαλκίδα δίπλα .αν δουλέψεις μέσα στην πόλη (θήβα -λειβαδια) πάει κι έρχεται ,η χρονιά κουτσα στραβα πέρναει μόνο όμως με καλή παρέα γιατί αλλιώς δεν παλεύται.από άποψη διασκέδασης και ομορφιας μέρους σκούρα τα πράγματα.η πρωτοβάθμια μια χάρά και τα νηπιάγωγεια όπως παντού έτσι και έκει έιναι που θα πέσεις.τα σπίτια τα περισσότερα ισόγεια και αρκέτη εγκλημάτικότητα .όσον αφορά την κέρκυρα όποιος πάει εκεί θα του μείνει αξέχαστη είναι ένας παράδεισος μέχρι τον νοέμβριο και απο τον απρίλιο και μετά .τον χειμώνα δράμα .4 μηνές καταιγίδες ασταμάτητες !!! δρόμοι με χαντάκια και άπειρες λακούβες!!!επίσης ακριβο  νησί !!!!οι βενζίνες στο θεό.αν δεν έχετε αμάξι μην επιχειρήσετε να δηλώσετε κέρκυρα.είναι έτσι διαμορφωμένο το νησί που ούτε τα σκουπίδια σου δεν μπορείς να πετάξεις χωρίς αμάξι,πόσο μάλλον να πάς στην δουλειά σου.έγω έκανα μια χρονιά μέσα στην κέρκυρα και μία χρόνια  60 χιλιομετρα στον βορρά με συχνες διακοπές ρευματος μέρα παρα  μέρα κ.τ.λ αν είσαι μέσα στην κέρκυρα και στα πέριχωρα είναι καλά πολλές ευκαιρίες για διασκέδαση και όπου και να κοιτάξεις πανέμορφα αν έισαι βορρα ή νότο πάλι είναι όμορφα αλλά καμία σχέση με την πόλη.και φυσικά όυτε για αστείο  χωρίς άμαξι !!!ελπίζω να βοήθησα για μένα το μυστικό είναι να βρίσκεις τρόπους να πέρνας καλά σε ότι συνθήκες και όπου κι άν σε στέλνουν και  να γεμίζεις εικόνες και εμπειρίες.αυτη είναι η δική μου φιλοσοφία!έιναι δύσκολες οι επόχες και μακάρι του χρόνου να δουλέψουμε όλοι........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:13:10 »

Αποσυνδεδεμένος happyhippo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 16, 2013, 12:23:20 μμ »
να τονίσω ότι προσώπική γνώμη κατέθεσα χωρίς να θέλω να αδικήσω κάποιο μέρος... :)

Αποσυνδεδεμένος rena_83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Την πατήσαμε!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 17, 2013, 03:52:36 μμ »
για νομό ηλείας ξέρει καμιά κάτι?

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 17, 2013, 03:58:37 μμ »
Για νομό Ηλείας μου έχουν πει, δεν έχω υπηρετήσει εγώ ότι το γραφείο εκεί είναι κάπως ανοργάνωτο και επίσης νομός που έχει πολλά χωριά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2013, 10:30:13 μμ από vickym »

Αποσυνδεδεμένος alexitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 09:13:56 πμ »
Αν και λίγο καθυστερημένα, ας καταθέσω κι εγώ την γνώμη μου.. Είμαι από τις κοπέλες που ερωτεύτηκε στην Κέρκυρα και την Κέρκυρα ερχόμενη για δουλειά εδώ πριν από 3 χρόνια!Και που μένει ακόμη εδώ. Δυστυχώς όμως η ρομαντική πλευρά του νησιού για μένα τελειώνει μαζί με το καλοκαίρι! Η Κέρκυρα τον χειμώνα είναι ένα πολύ δύσκολο νησί, που δεν έχει τακτική συγκοινωνία, βρέχει συνεχόμενα για μήνες, έχει πανάκριβα ενοίκια ακόμη, συγκριτικά με τον μισθό μας και που αν δεν συγκατοικείς δεν βγαίνει εύκολα η χρονιά! Το πιο σωστό που διάβασα είναι, πως εδώ, μέχρι και τα σκουπίδια με αμάξι τα πετάμε..οπότε όσες δεν έχουν αυτοκίνητο ή δεν είναι μαθημένες σε δρόμους νησιών, να ξέρουν πως θα δυσκολευτούν αρκετά! Κατά τ'άλλα.... Corfu.. μια εξαιρετική επιλογή για τις καλοκαιρινές διακοπές σας!!!Καλή τύχη σε όλους μας φέτος...θα την χρειαστούμε!!

Αποσυνδεδεμένος star2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 02, 2013, 08:33:17 μμ »
Ευβοια εμενα στην Κυμη και το σχολειο ηταν σε χωριο περιπου στα 11 χλμ, στο χωριο δεν εμενες με τιποτα αλλα και η Κυμη ηταν σκετη καταθλιψη, πολλες βροχες και αερας και οι κατοικοι οχι και τοσο φιλοξενοι. Τα ενοικια σε λογικες τιμες. Η γνωμη μου ειναι οτι χρειαζεται αυτοκινητο γιατι ακομα και τα σουπερ μαρκετ ειναι σε αποσταση εκτος κι αν πας στα μινι μαρκετ της περιοχης που τα πουλανε πανακριβα. Κερκυρα δεν εχω δουλεψει αλλα ειμαι απο κει και ειναι σουπερ,αληθευει οτι εχει πολλες βροχες και σιγουρα χρειαζεται και εκει αυτοκινητο.

Αποσυνδεδεμένος marylin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 12:28:29 πμ »
Γνωρίζει κάποιος - έκανε αναπληρωτής στις περιοχές Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια για να δώσει πληροφορίες όχι τόσο στο αν παίρνυν άτομα (από όσο γνωρίζω παίρνουν) αλλά πως είναι η ζωή και τα νηπιαγωγεία εκεί.

ειμαι απο Βοιωτια,οτι χρειαστεις ρωτησε με!

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 03, 2013, 12:45:49 πμ »
εγω ημουν στην κερκυρα αναπληρωτρια το 2008-2009...και ειχα περασει τελεια..το χειμωνα ειχε κοσμο,οποτε δεν ενιωθα οτι ειμαι σε ενα απομονωμενο νησι..ναι ηταν ακριβο θυμαμαι..αλλα παιρναμε και αλλα λεφτα τοτε..και βασικα ειχα και αμαξι εκει..αλλα εμενα προσωπικα μου αρεσε πολυ...εχω τελειες αναμνησεις..αλλα μορια δεν εχει πολλα..αν και πλεον..σημασια δεν εχει

Αποσυνδεδεμένος dimitrafih1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 30, 2014, 02:25:08 μμ »
παιδια υπαρχει κανεις που πηγαινοερχεται αθηνα λειβαδια?

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 22, 2015, 06:16:25 μμ »
Αν κάποιος συνάδελφος, ενδιαφέρεται για συχνή οδική μετακίνηση (carpooling) Αθήνα - Λιβαδειά (ή σε κάποιον ενδιάμεσο σταθμό, όπως Θήβα-Οινόφυτα-Σχηματάρι-Αλίαρτο), ας μου στείλει pm.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Κέρκυρα - Βοιωτία - Εύβοια (ΠΕ60)
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 22, 2015, 07:13:21 μμ »
Αν και λίγο καθυστερημένα, ας καταθέσω κι εγώ την γνώμη μου.. Είμαι από τις κοπέλες που ερωτεύτηκε στην Κέρκυρα και την Κέρκυρα ερχόμενη για δουλειά εδώ πριν από 3 χρόνια!Και που μένει ακόμη εδώ. Δυστυχώς όμως η ρομαντική πλευρά του νησιού για μένα τελειώνει μαζί με το καλοκαίρι! Η Κέρκυρα τον χειμώνα είναι ένα πολύ δύσκολο νησί, που δεν έχει τακτική συγκοινωνία, βρέχει συνεχόμενα για μήνες, έχει πανάκριβα ενοίκια ακόμη, συγκριτικά με τον μισθό μας και που αν δεν συγκατοικείς δεν βγαίνει εύκολα η χρονιά! Το πιο σωστό που διάβασα είναι, πως εδώ, μέχρι και τα σκουπίδια με αμάξι τα πετάμε..οπότε όσες δεν έχουν αυτοκίνητο ή δεν είναι μαθημένες σε δρόμους νησιών, να ξέρουν πως θα δυσκολευτούν αρκετά! Κατά τ'άλλα.... Corfu.. μια εξαιρετική επιλογή για τις καλοκαιρινές διακοπές σας!!!Καλή τύχη σε όλους μας φέτος...θα την χρειαστούμε!!

Δεν έχει τακτική συγκοινωνία με 3 πτήσεις την ημέρα για Αθήνα, σχεδόν κάθε μέρα για Θεσ/κη, ανά 1 ώρα καράβι για ηγουμενίτσα;;;;;;;;;;;;;; 3 φορές την ημέρα κτελ για Αθήνα;;;  Και  να μην πούμε  για  πτήσεις σε ευρωπαικές πόλεις από Μάρτιο μέχρι Νοέμβριο  με εξευτελιστικες τιμές;;;;;;; Περίεργο....     Σαφώς μεγάλο μειονέκτημα και συμφωνώ τα ακριβά ενοίκια και ο καιρός, όμως δεν  νιώθεις καθολου αποκλεισμένος με την τόσο τακτική συγκοινωνία.......
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2015, 07:20:51 μμ από BELLISSIMA »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159800
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 409

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.