*

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικά και δυσλεξία  (Αναγνώστηκε 2403 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Αγγλικά και δυσλεξία
« στις: Ιούνιος 30, 2013, 01:59:45 μμ »
εχετε μαθητες με δυσλεξια?
τι συμβουλες μπορειτε να δωσετε?τι προτεινετε γενικοτερα?

τι γινεται με τις εξετασεις?
φανταζομαι καθε πτυχιο εχει διαφορετικη πολιτικη...

θα ηθελα πολυ να μοιραστουμε τις εμπειριες μας..
εχω μαθητες με δυσλεξια και θελω να κανω απο την πλευρα μου ο,τι καλυτερο μπορω..γιάυτο χρειάζομαι την βοηθεια σας..

ασς μοιραστουμε τις εμπειριες και τις αποψεις μας
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 24, 2013, 06:21:33 μμ από anastasiakll »
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά και δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:02 »

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά και δυσλεξία
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 06:26:31 μμ »
έχω τροποποιησει το θεμα που είχα ανοιξει παλιότερα βλέποντας πως κ αλλοι συνάδελφοι έχουν αποριες σχετικα με την δυσλεξια...



We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά και δυσλεξία
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 06:04:58 μμ »
Έχω κι εγώ μαθητές με δυσλεξία, έκανα το εξάμηνο πρόγραμμα του ΕΚΠΑ ''μαθησιακές δυσκολίες και δυσλεξία'' και κατανόησα σε ένα ικανοποιητικό βαθμό την κατάσταση.Αυτό από μόνο του σε βοηθάει αρκετά. Όμως έχει να κάνει με τη δυσλεξία και τη μητρική γλώσσα. Μπορείς να προσαρμόσεις και την ξένη γλώσσα βέβαια, αλλά πιο πολύ θα σε βοηθήσουν βιβλία που υπάρχουν στο εμπόριο, στοχευμένα στη δυσλεξία και την εκμάθηση της ξένης γλώσσας.
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΚΑΛ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά και δυσλεξία
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 07:09:48 μμ »
http://www.amazon.com/Dyslexia-Foreign-Language-Learning-Schneider/dp/1853469661
ενα πολυ καλο βιβλιο για αρχη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά και δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:02 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά και δυσλεξία
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 11:32:15 πμ »
Πολύ ενδιαφέρον! Αν έχετε κι άλλα βιβλία να προτείνετε, θα βοηθούσε πολύ. Επίσης όσοι γνωρίζετε για σεμινάρια, μεταπτυχιακά κλπ. συναφή με το θέμα πείτε μας! Από όσο ξέρω, η Ελληνοαμερικάνικη Ένωση προσφέρει τέτοια σεμινάρια (επί πληρωμή) και κάποια στιγμή είχα δει στο Internet και για ένα φροντιστήριο Αγγλικών που είναι ειδικό για δυσλεξία και πρόσφερε σεμινάρια. Δε λέω όνομα, για να μη θεωρηθεί διαφήμιση. Δεν έχω καταφέρει να πάω σε κάποιο από τα δύο αλλά ελπίζω στο πολύ κοντινό μέλλον να πάω στο αντίστοιχο της HAU.

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά και δυσλεξία
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 03:14:49 μμ »
Έχω ένα παιδάκι στο φροντιστήριο το οποίο έχει μεγάλη δυσκολία στην ανάγνωση. a junior σε μας και Β' Δημοτικού στο σχολείο. Δεν έχω κάποια ειδίκευση στις μαθησιακές δυσκολίες. Τα ελάχιστα μαθήματα στο πανεπιστήμιο έχω παρακολουθήσει και κάποια σεμινάρια. Μετά από κάποια μαθήματα είδα το πρόβλημα στην ανάγνωση το οποίο ήταν μεγάλο δηλαδή δεν μπορούσε να διαβάσει καν μετά από πολλές επαναλήψεις ή να γράψει κιόλας. Προφορικά ήξερε τι είναι το what's your name όμως αν το έβλεπε γραμμένο δεν μπορούσε να το διαβάσει. Είπα στην διευθύντρια για το πρόβλημα και αρχικά μου είπε ότι φταίω εγώ γιατί δεν διδάσκω με σωστό τρόπο την ανάγνωση. Anyway, μετά από κάποιες μέρες έγινε ένα σεμινάριο στην πόλη μου πάνω σ αυτό το θέμα. Εκεί σιγουρεύτηκα ότι το παιδί έχει πρόβλημα καθώς είδα τα συμπτώματα. Αδυναμία δηλαδή κατανόησης ότι ο ήχος είναι και γράμμα. Το παιδί το βοηθάω όσο μπορώ καθώς είμαι και σε τμήμα και πρόκειται και για πολύ καλό παιδάκι και υπάκουο. Την ορθογραφία τον βάζω να την μάθει στο τέλος του μαθήματος για το επόμενο γιατί στο σπίτι δεν έχει βοήθεια και βλέπω ότι δεν θυμάται να την γράψει. Μια φορά που δεν θυμόταν να την γράψει του λέω θυμάσαι που την γράψαμε στο τετράδιο? Και έτσι την θυμήθηκε. Αλλιώς προφορικά σαν φράση δεν του έλεγε τίποτα η πρόταση που είχαμε. Πως μπορώ να το βοηθήσω αυτό το παιδάκι αλλιώς? Συγνώμη που μακρηγορώ αλλά ήθελα να εξηγήσω την περίπτωση. Εάν έχετε κάποια συμβουλή δεκτή βεβαίως!!!!! Ευχαριστώ!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.