*

Αποστολέας Θέμα: Προοπτικές για τους έλληνες εκπαιδευτικούς στο εξωτερικό.  (Αναγνώστηκε 39328 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα ήθελα εδώ να καταθέσει όποιος γνωρίζει πληροφορίες για τις προοπτικές, ευκαιρίες, συνθήκες, προυποθέσεις, δυσκολίες για την απασχόληση ελλήνων εκπαιδευτικών σε άλλες χώρες. Κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2013, 09:35:22 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προοπτικές για τους έλληνες εκπαιδευτικούς στο εξωτερικό.
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 03, 2013, 09:53:51 πμ »
Ας γίνει η αρχή με τον "συνήθη ύποπτο", τη Βρετανία...

Τί ισχύει για τα σχολεία της; Μπορεί κάποιος πολίτης της Ε.Ε. να εργαστεί σε βρετανικό σχολείο (δημόσιο ή ιδιωτικό) και χωρίς να έχει τη βρετανική υπηκοότητα;
Είναι μόνιμοι οι εκπαιδευτικοί στα δημόσια σχολεία της Βρετανίας;
Πως διορίζονται;
Που κυμαίνονται οι μισθοί;
Υπάρχει ζήτηση για εκπαιδευτικούς ή είναι ήδη κορεσμένος ο κλάδος;
Η νέα γενιά των ελλήνων εκπαιδευτικών με τα συνήθη προσόντα της (κάποιο μεταπτυχιακό, γλώσσες, γνώση υπολογιστών), θεωρείται επαρκής για τα βρετανικά εκπαιδευτικά δεδομένα;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2013, 09:55:58 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προοπτικές για τους έλληνες εκπαιδευτικούς στο εξωτερικό.
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 03, 2013, 07:11:09 μμ »
Σιγά παιδιά, μην σκοτώνεστε να απαντήσετε....

Τελικά υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με τη γενιά μας. Όσο και να την συμπιέσουν, όσο και να την τραβήξουν σα λάστιχο, δεν καταλαβαίνει τίποτα. Εκεί, πιστή στα έθιμα και τις παραδόσεις της....
Συζητήσεις επί συζητήσεων για το πόση είναι η φετινή προϋπηρεσία, το αν θα μπει το κουτάκι, το που είναι καλά να πάει. Καλά, αυτό που έρχεται δεν το βλέπει κανείς; Ακόμα κάποιος φαντασιώνεται διορισμούς, ή έστω μαζικές προσλήψεις αναπληρωτών; H κατακόρυφη επιδείνωση του εργασιακού και βιοτικού επιπέδου δεν προβληματίζει κανένα; Το ότι έχει και άλλο κάτω δεν απασχολεί; Μέχρι που είναι διατεθειμένος κάποιος να ανεχτεί τον εξευτελισμό απλά για να μην παραδεχτεί ότι έχει τελειώσει η ιστορία με την Ελλάδα;
Και δεν είπα κάποιος να ξυπνήσει ένα πρωί και να πάρει τις βαλίτσες του να φύγει. Αλλά είναι δυνατόν να μην ενδιαφέρετε κανείς, έστω θεωρητικά, για το αν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο για τον εαυτό του στο εξωτερικό, αλλά μπορεί ωραιότατα να αναλώνεται για το αν θα του μπεί μία μέρα παραπάνω στην προϋπηρεσία των αναπληρωτών; 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2013, 07:18:15 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Προοπτικές για τους έλληνες εκπαιδευτικούς στο εξωτερικό.
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 03, 2013, 07:38:43 μμ »
Συνάδελφε μπράβο που άνοιξες το θέμα. Τώρα το είδα. Λοιπόν, επειδή το είχα ψάξει κι εγώ το θέμα θα σου πω τις απόψεις μου. Θα ξεκινήσω λίγο ανάποδα. Από Ολλανδία που έμενα και αναγκάστηκα να γυρίσω προ κρίσης. Εκεί σκούρα τα πράγματα. Απαραίτητο προσόν η Ολλανδική. Εγώ την πήρα την επάρκεια μετά από εντατικά μαθήματα ενός χρόνου. Για Ελληνικό σχολείο χλωμό γιατί απλούστατα δεν υπάρχει. Απ'ό,τι μου είχαν πει τότε νοίκιαζε η κοινότητα κάποια αίθουσα για να κάνει μάθημα στα λίγα παιδιά που ενδιαφέρονταν ο μόνιμος καθηγητής από την Ελλάδα αποσπασμένος σε Ολλανδία. Εάν δεν είσαι μόνιμος μην ελπίζεις. :'( Ο μισθός του προ κρίσης ήταν οκ. Τώρα δεν ξέρω αν θα του φτάνει γιατί τα ενοίκια και μόνο τσούζουν. Εγώ βρήκα ιδιωτικό γραφείο (είθισται εκεί) και μου βρήκε κάποιες ώρες να κάνω ελληνικά σε ένα σχολείο σε κάποια παιδάκια αλλά ήταν μόνο 3-4 ώρες το μήνα, οπότε και μόνο που το άκουσα το παράτησα. Σουηδία τα ίδια. Μόνο μόνιμος αποσπασμένος. Ελάχιστα παιδιά γιατί όλα θέλουν να πηγαίνουν στο Σουηδικό σχολείο. Αυστραλία για να πας θέλεις visa. To έψαξα μέσω των γραφείων τους στο Βερολίνο. Εδώ δεν υπάρχει αρμόδια υπηρεσία τους για το θέμα. Κάνεις ένα τεστάκι on-line και αν δεις ότι σκοράρεις καλά στις απαντήσεις σχετικά με μορφωτικό επίπεδο κτλ-κτλ, σου βγαίνει αν έχεις ελπίδα ή όχι για visa. Εγώ ήμουν πολύ οκ...Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα. Τα χαρτιά και την επιταγή των 2000 ευρώ τα στέλνεις στο Βερολίνο. Αν δεν σου τη δώσουν τη visa χάνεις και τα λεφτά. No refound!!!! πλάκα μας κάνουν???Tώρα είχα στείλει και κάποια mail στην ελληνική κοινότητα στη Μελβούρνη αλλά δεν έλαβα ποτέ απάντηση. Πάμε Αγγλία..Γνωρίζω ότι δεν υπάρχει μονιμότητα. Βασικά πουθενά δεν είναι μόνιμοι οι καθηγητές. Είναι υπάλληλοι που απολύονται ή παραμένουν κατόπιν αξιολογήσεως.Επανέρχομαι σε δεύτερη απάντηση γιατί γέμισε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Προοπτικές για τους έλληνες εκπαιδευτικούς στο εξωτερικό.
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 03, 2013, 07:44:48 μμ »
Εύα, εμείς οι φιλόλογοι δεν έχουμε ελπίδες, ίσως όμως έχουν οι άλλες ειδικότητες.....

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Προοπτικές για τους έλληνες εκπαιδευτικούς στο εξωτερικό.
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 03, 2013, 07:47:04 μμ »
Για Αγγλία το μόνο που ξέρω είναι μια βρώμα που είχε διαρρεύσει μέσω κάποιων άρθρων εφημερίδας και ιστοτόπων ότι οι Άγγλοι έχουν έλλειψη από εκπαιδευτικό προσωπικό επειδή κανείς δεν θέλει να εργαστεί σε αγγλικά σχολεία. Νομοθεσία εντελώς υπέρ μαθητή με καμία κάλυψη στον έρμο καθηγητή. Εάν έχεις δει την ταινία "ανάμεσα σε τοίχους" (γαλλική) κάπως έτσι θα είναι και στην Αγγλία. Όλες οι φυλές και αρκετά γκέτο. Οι Άγγλοι καθηγητές έχουν τα περισσότερα κρούσματα burn out εάν σου λέει κάτι. Πιστεύω πως δεν αξίζει. Εγώ μετά από δική μου έρευνα (και πίστεψέ με έψαχνα πολύ καιρό) σκέφτηκα πως αν είναι να φύγω για έξω περισσότερες ελπίδες έχω να απασχοληθώ σε horeca (hotels-restaurants-caffes) παρά σε σχολείο. Εάν ξέρει κάποιος συνάδελφος περισσότερα ας μας πει. Δεν ξέρω τι ισχύει για Αίγυπτο (προ γεγονότων βέβαια) γιατί άκουσα για μια κοπέλα που αν και μη μόνιμη βρήκε δουλειά μέσω ελληνικής κοινότητας. Αξίζει όμως να αφήσεις τη χώρα σου για χειρότερη χώρα??? :-\

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Προοπτικές για τους έλληνες εκπαιδευτικούς στο εξωτερικό.
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 03, 2013, 07:51:10 μμ »
Εύα, εμείς οι φιλόλογοι δεν έχουμε ελπίδες, ίσως όμως έχουν οι άλλες ειδικότητες.....

Κάνεις λάθος. Οι φιλόλογοι θεωρούνται απόφοιτοι humanities. Κοινώς μπορούν να διδάξουν φιλοσοφία, λογοτεχνία, ιστορία, λατινικά και σε κάποιους φιλομαθείς αρχαία ελληνικά. Η αδερφή μου εργάζεται σε σχολείο στη Σουηδία. Με μια όμως μεγάλη διαφορά. Ή μάλλον αρκετές διαφορές. Έκανε εκεί το διδακτορικό της. Μιλάει σουηδικά. Πήρε υπηκοότητα. Αλλά κι αυτλη τη στριμώχνουν τώρα γιατί η φιλοσοφία μάλλον θα διδάσκεται μόνο από κατέχοντες διδακτορικό στη φιλοσοφία.

Αποσυνδεδεμένος PADA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Προοπτικές για τους έλληνες εκπαιδευτικούς στο εξωτερικό.
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 03, 2013, 07:56:48 μμ »
Κι εμένα με ενδιαφέρει το θέμα. Έχω ξαναδιαβάσει στο φόρουμ κάτι σχετικό, αλλά δεν θυμάμαι τίτλο του θέματος. Εσύ συνάδελφε green σαν εμπειρότερος στο pde μήπως θα μπορούσες να το βρείς και να ενημερώσεις;

Κάποιες πληροφορίες που έχω (μη διασταυρωμένες).
Αυτό που έχω ακούσει από ένα καθηγητή του ΕΚΠΑ, που έχει κάποια εμπειρία και διδάσκει-συνεργάζεται με Αγγλία (Κέντ) είναι ότι υπάρχει ζήτηση για ΠΕ04 και ειδικά φυσικούς τόσο στη Μ. Βρετανία, όσο και σε γαλόφωνες χώρες. Μου είπε δε ότι ΑΝ μπορέσεις να πιάσεις τη δουλειά τα λεφτά είναι καλά (εννοώντας γύρω στα 3000 ευρώ). Το πρόβλημα είναι ότι το επίπεδο που πρέπει να μιλάς τη γλώσσα είναι πολύ υψηλό και δεν εννοώ απλά proficiency. Στην ουσία δεν τους ενδιαφέρει καν αν έχεις κάποιο πτυχίο Αγγλικών, απλά θέλουν να τα μιλάς σαν native speaker, να ξέρεις μέχρι και slag. Θα το καταλάβουν από συνέντευξη. Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται κάποια πιστοποίηση, νομίζω PGCE ή κάτι τέτοιο.

Εδώ στο φόρουμ είχα διαβάσει ( στο άλλο ποστ που σου είπα πριν) ότι κάποια πιστοποίηση κάποιος την είχε πάρει με μια απλή αίτηση. Σε αυτό το ποστ υπήρχε κάποιος από Α/βθμια που δούλευε ή είχε δουλέψει Αγγλία ( Leeds νομίζω). Αυτός δεν τα περιέγραφε καλά τα πράγματα. Μιλούσε για λίγα λεφτά, δύσκολες συνθήκες, εργασιακή ανασφάλεια. Στο ίδιο ποστ κάποιος έγραφε ότι και όλα τα χαρτιά του κόσμου να μαζέψεις πάντα θα προτιμήσουν να προσλάβουν κάποιον με αγγλοσαξονικό διαβατήριο (Αυστραλό, Βρεττανό, Αμερικάνο, Καναδό, Νεοζηλανδό κλπ) ή ακόμα και Σκανδιναβό.

Όπως σου είπα και πριν τα παραπάνω αποτελούν μη διασταυρωμένες και σκόρπιες πληροφορίες για τις οποίες δε φέρω καμμιά ευθύνη. Στις έγραψα επειδή είδα ότι δεν σου απάντησε κανείς άλλος.Θα ήθελα πολύ να μάθω περισσότερα για το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PADA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Προοπτικές για τους έλληνες εκπαιδευτικούς στο εξωτερικό.
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 03, 2013, 08:39:08 μμ »
Το βρήκα το θέμα που σας έλεγα

http://www.pde.gr/index.php?topic=26196.84
 
νομίζω ότι εκεί υπάρχουν ενημερωμένα άτομα και ίσως να πρέπει τα 2 θέματα  να συννενωθούν.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προοπτικές για τους έλληνες εκπαιδευτικούς στο εξωτερικό.
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 03, 2013, 08:57:55 μμ »
Στην Αγγλία υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να δουλέψεις στο σχολείο. Αν αυτό είναι δημόσιο, χρειάζεσαι PGCE (postgraduate certificate in education), το οποίο το παίρνεις μετά από ένα χρόνο μαθημάτων σε παν/μιο και πρακτικής σε σχολείο. Αν το σχολείο είναι ιδιωτικό, δεν χρειάζεσαι PGCE. Επίσης, μπορείς να δουλέψεις χωρίς PGCE ως ωρομίσθιος (supply teaching).
Ο τρόπος πρόσληψης γίνεται ανά περιφέρεια και ανά σχολείο στο οποίο υποβάλλεις χαρτιά και περνάς από συνέντευξη. Εννοείται πως για μαθήματα γλωσσικά χρειάζεται αρκετά καλό επίπεδο Αγγλικών και φυσικά το ανάλογο πτυχίο από Ελλάδα. Π.χ. με πτυχίο ελληνικής φιλολογίας διδάσκεις αρχαία/νέα ελληνικά κτλ., με πτυχίο αγγλικής αγγλικά (σε ξένους) κοκ.
Οι συνθήκες εργασίας ποικίλλουν ανάλογα με την περιοχή και το σχολείο. Υπάρχουν σχολείο με υψηλή παραβατικότητα όπως και σχολεία για την ελίτ (συνήθως τα ιδιωτικά).
Ο μισθός είναι ανάλογος των προσόντων και της εμπειρίας. Αρχίζεις από κάτι στάνταρντ και μπορείς να ανέβεις αρκετά ψηλά.
 

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Προοπτικές για τους έλληνες εκπαιδευτικούς στο εξωτερικό.
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 03, 2013, 09:37:15 μμ »
Πάντως είναι δύσκολα τα πράγματα, περισσότερο στο θέμα της καλής γνώσης της γλώσσας! Αυτό που ξέρω για Ολλανδία, είναι οτι οι προσλήψεις γίνονται απευθείας για συγκεκριμένο σχολείο, το οποίο ζητάει την ειδικότητα που έχει ανάγκη.
  

Αποσυνδεδεμένος CheKo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Προοπτικές για τους έλληνες εκπαιδευτικούς στο εξωτερικό.
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 07, 2013, 03:46:11 μμ »
Καλησπέρα κι από μένα!!!
Θα ήθελα, λοιπόν, από την πλευρά μου να δώσω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ για το θέμα γιατί βλέπω ότι αφορά όλο και περισσότερους...
Είμαι δασκάλα και πήρα το πτυχίο μου πέρυσι (Ιούνιος 2012)..Βλέποντας πως η κατάσταση εδώ στην Ελλάδα είναι κάτι περισσότερο από τραγική, αποφάσισα να κάνω κάποιες προσπάθειες στο εξωτερικό..Μετά από πάρα πολυ ενημέρωση, ψάξιμο και επισκέψεις σε υπουργεία εξωτερικών και british council...ενημερώθηκα πως ένας εκπαιδευτικός για να διδάξει στην Αγγλία είναι σημαντικό να κάνει ένα συγκεκριμένο μεταπτυχιακό - PGCE . Το μεταπτυχιακό αυτό, θα δώσει το QTS (δηλαδή την πιστοποίηση) στους εκπαιδευτικούς για να διδάξουν. Το QTS ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙΣ!!!!! Μπήκα, λοιπόν, στη διαδικασία να ξεκινήσω το PGCE...Κι εδώ ξεκινάει το καλό!!!! Το PGCE ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΛΟ - ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ - ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ που απλώς θα κάνεις την αίτησή σου με τη βοήθεια ίσως, ενός πρακτορείου μια οποιαδήποτε στιγμή του χρόνου. Αλλά:
- To PGCE γίνεται σε πανεπιστήμιο...Οι αιτήσεις γίνονται μέσα από μία συγκεκριμένη ιστοσελίδα ...και γίνονται μία συγκεκριμένη περίοδο του χρόνου...συνήθως Οκτώβριο / Νοέμβριο
- Από τη στιγμή που "ανοίγουν" οι πύλες της ιστοσελίδας για τις αιτήσεις...ο χρόνος λειτουργεί ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ...τα πανεπιστήμια που διεξάγουν το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό αν δεχθούν τον επιθυμητό αριθμό αιτήσεων, βγάζουν ανακοίνωση ότι ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ άλλες αιτήσεις..δηλαδή, όποιος πρόλαβε, πρόλαβε...Τα πανεπιστήμια της Σκωτίας έχουν 3000 λίρες, ενώ της Αγγλίας 9000 λίρες...οπότε καταλαβαίνετε πως τα πανεπιστήμια της Σκωτίας καλύπτουν τις θέσεις τους σε χρόνο dt!!
- Για να ολοκληρωθεί η αίτηση του PGCE είναι σημαντικό να έχεις το Cambridge...Διαφορετικά το IELTS..
- ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΣΕ ΒΡΕΤΑΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ...Η πρακτική εξαμήνου που κάναμε στα σχολεία ως φοιτητές...ΑΠΛΩΣ ΔΕ ΜΕΤΡΑΕΙ!!!
- Απαιτείται να στείλεις το πτυχίου στο UK NARIC και τους βαθμούς της Γ" ΛΥΚΕΙΟΥ για να έχεις την ισοτιμία...
- ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ / ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ -->>>Πρόκειται για κάποια τεστ που αποδεικνύουν βασικές γνώσεις στα 2 αυτά μαθήματα και τις οποίες θα πρέπει να διαθέτεις ως εκπαιδευτικός...
- Αν κατορθώσεις όλα τα παραπάνω...θα σε καλέσουν ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΓΙΑ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ....Ξέχασε το SKYPE!!!! Είπαμε ότι το PGCE δεν είναι ένα απλό και συνηθισμένο πτυχίο!!!!
- Το γεγονός ότι θα σε καλέσουν για συνέντευξη, ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ...Η διαδικασία της συνέντευξης είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ...Πολλά πανεπιστήμια σου ζητάνε να κάνεις μια προσομοίωση διδασκαλίας αφού διαβάσεις ένα 70 φυλλο περί παιδαγωγικής (μιλώ από προσωπική εμπειρία)
---------------------------------------------
Τα παραπάνω αποτελούν τα ΒΑΣΙΚΑ βήματα που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να διδάξει στην Αγγλία...ΜΟΝΟ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ...
Από προσωπική εμπειρία, έχω να σας παραθέσω το εξής:
Η μοίρα του εκπαιδευτικού στην Ελλάδα δεν είναι η καλύτερη, γι' αυτό αναζητάμε κάτι καλύτερο...και η Αγγλία ίσως μας φαίνεται "η ιδανική λύση"...Το PGCE αξίζει να το κάνεις..πρέπει όμως να σκεφτείς τις συνέπειες, τις απαιτήσεις,  την κούραση,  το άγχος και φυσικά την ανασφάλεια για το αν τελικά θα φτάσεις στην πηγή και θα πιείς νερό...
Στην Αγγλία ΜΟΝΟ το 1/3 των αιτήσεων που δέχονται για το PGCE γίνονται αποδεκτές...Και μην ξεχνάτε..Προτεραιότητα έχουν οι Άγγλοι...κι όχι οι Έλληνες, οι Ιταλοί, οι Πορτογάλοι κτλ...
Σκεφτείτε αν πραγματικά το θέλετε , αλλά αν το αποφασίσετε, προσπαθήστε να φτάσετε ως το τέλος!!!
Και κάτι τελευταίο...το να στείλει κάποιος Έλληνας εκπαιδευτικός απευθείας αίτηση σε σχολείο για εργασία και να γίνει αποδεκτός, θεωρώ πως είναι λιγάκι ουτοπικό...και ξέρετε γιατί; Γιατί απλώς με το που θα δουν "Τόπος Διαμονής = Ελλάδα" το πιο πιθανό είναι να την απορρίψουν....Είναι σημαντικό να είσαι κάτοικος Αγγλίας!!!
Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμά μου, απλώς ήθελα από την πλευρά μου να δώσω λίγο την εικόνα για το πως μπορεί να εργαστεί ένας 'Ελληνας δάσκαλος στην Αγγλία.
Εύχομαι το καλύτερο για όλους!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2013, 03:53:44 μμ από CheKo »

Αποσυνδεδεμένος Mitsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προοπτικές για τους έλληνες εκπαιδευτικούς στο εξωτερικό.
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 03:51:13 μμ »
Καλησπερα!! εχω κι εγω καποιες αποριες σχετικα με οσα μπορουμε να κανουμε για να διδαξουμε στο εξωτερικο. Εκτος απο το QTS και οσα αλλα αναφερονται, εχει κανεις εμπειρία ή γνωσεις γυρω απο τα μαθήματα TEFL  ( english teacher training) ?

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Προοπτικές για τους έλληνες εκπαιδευτικούς στο εξωτερικό.
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 21, 2013, 04:10:59 μμ »
πολύ δύσκολο.....ευχαριστούμε όλους για τις πληροφορίες!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158533
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.