*

Αποστολέας Θέμα: Δημοσιεύσεις  (Αναγνώστηκε 854 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δημοσιεύσεις
« στις: Ιούλιος 04, 2013, 11:17:45 πμ »
Εχω ρωτήσει πολλούς συναδέλφους με εμπειρία και χρόνια προϋπηρεσία διδακτική και επαγγελματική σχετικά με το πως μπορώ να κάνω δημοσιεύσεις. Ακρη ομως δεν εχω βγαλει!
Σε πολλές προκηρύξεις που έχω δει, ζητάει συμμετοχή σε συνέδρια, ημερίδες και δημοσιεύσεις, παραγοντες που μπορουν να ανεβασουν τα μορια σου στον Θεο. Οι απορίες μου είναι οι ακόλουθες:
  • 1. Που δημοσιεύουμε? (γνωρίζω πως οι περισσότεροι κάνουν δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά ή εφημερίδες, όμως μια δημοσίευση σε κάποιο site δεν μετράει?)
    2. Πως δημοσιεύουμε?
    3. Πως ερχόμαστε σε επαφή με τα επιστημονικά περιοδικά?
4. Πρεπει η δημοσίευση να ταυτίζεται με την ειδικότητα μας ή με το μάθημα που διδασκουμε?
  • 5. Οταν το άρθρο το υπογράφουν 2-3 άτομα, όλοι μπορούν να μοριοδοτηθουν? Εχω δει σχετικά μικρά άρθρα και δημοσιεύσεις και από κάτω να το υπογράφει "λαός". Δηλαδή αν το υπογράφουν 15 άτομα, θεωρητικά είναι εντάξει??
***

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημοσιεύσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:06:36 »

Αποσυνδεδεμένος rodenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημοσιεύσεις
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 04, 2013, 01:06:40 μμ »
1. Ναι, δημοσιεύουμε σε επιστημονικά περιοδικά, ελληνικής ή διεθνούς εμβέλειας. Μετράνε και οι ηλεκτρονικές δημοσιεύσεις, εάν πρόκειται για αναγνωρισμένους επιστημονικούς ιστότοπους.
2 και 3. Βρίσκεις στο διαδίκτυο τρόπους επικοινωνίας με τα περιοδικά. Στα σάιτ τους αναφέρουν λεπτομερώς τις προδιαγραφές που ζητάν οι υπεύθυνοι έτσι ώστε να μπει το άρθρο σου σε διαδικασία έγκρισης. Με άλλα λόγια, όσο καλό και να είναι το άρθρο, εάν δεν "συμμορφώνεται" με τα προαπαιτούμενα τεχνικά χαρακτηριστικά που ζητούνται, δεν θα εγκριθεί. Όταν λοιπόν ετοιμάσεις το άρθρο, τους το αποστέλλεις και από κει και πέρα ξεκινά μια μακρά περίοδος αναμονής, που μπορεί να φτάσει και τον ένα χρόνο (ειδικά για τα ξένα περιοδικά). Σε κάποια φάση θα σε ενημερώσουν για την τύχη του άρθρου σου, εάν εγκρίθηκε, εάν απορρίφθηκε ή εάν χρειάζεται κάποιες (ελάχιστες όμως) τροποποιήσεις.
4. Η δημοσίευση πρέπει να ταιριάζει στο ύφος και στο αντικείμενο του περιοδικού. Πρόσεξε δηλ. πολύ το θέμα που θα επιλέξεις.
5. Ναι, μοριοδοτούνται όλοι οι συγγραφείς, αλλά εννοείται ότι η συλλογική συμμετοχή έχει μικρότερη βαρύτητα από την ατομική.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161940
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 592
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.