*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 711663 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2730 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 06:24:16 μμ »
Σκέψου να κάνεις όλη τη θεωρητική τί φωτοτυπίες χρειάζεσαι... Χώρια τα λεξικά και τα συντακτικά...

Δε ζητάω χρήματα για τις φωτοτυπίες, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση με τέτοια έξοδα να κάνω κάτω από 20 ευρώ την Κατεύθυνση στην Γ Λυκείου. Μιλάμε, ο φωτοτυπάς με βλέπει απ' έξω και τρίβει τα χέρια του... 20-30 σελίδες είναι το κάθε μάθημα τη φορά... :(

++++
εγώ φέτος για πρώτη φορά τους είπα να αγοράσουν βοήθημα σε 2 μαθήματα κ από κει κ πέρα τους δίνω συμπληρωματικά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:55:17 »

Αποσυνδεδεμένος maroulaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2731 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 05:47:36 μμ »
Σκέψου να κάνεις όλη τη θεωρητική τί φωτοτυπίες χρειάζεσαι... Χώρια τα λεξικά και τα συντακτικά...

Δε ζητάω χρήματα για τις φωτοτυπίες, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση με τέτοια έξοδα να κάνω κάτω από 20 ευρώ την Κατεύθυνση στην Γ Λυκείου. Μιλάμε, ο φωτοτυπάς με βλέπει απ' έξω και τρίβει τα χέρια του... 20-30 σελίδες είναι το κάθε μάθημα τη φορά... :(


Δεν το συζητώ... ο όγκος των σημειώσεων είναι τεράστιος!!! Φέτος έχω ξανά έκθεση Γ' Λυκείου και από τώρα σκέφτομαι με τρόμο τις φωτοτυπίες!!! χαχα... Βέβαια συμφωνώ ότι η καλύτερη λύση είναι ένας laser εκτυπωτής. Εγώ έχω inkjet, αλλά και πάλι είναι πολύ καλύτερα από το να πήγαινα για φωτοτυπίες στο βιβλιοπωλείο!!!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2732 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 07:26:08 μμ »
ενδιαφερομαι να αρχισω στην κορη μου Ε δημ μαθημα γαλλικων για διπλωμα (οχι σχολικα γαλλικα) και επικοινωνησα σημερα με  μια παλια συμμαθητρια αποφοιτο γαλλικης φιλολογιας και μου ειπε οτι αν κανει μονη της ειναι 12 ευρω η ωρα /2 ωρες την εβδομ δλδ περιπου 80 ο μηνας.
Δεν ειναι παρα πολλα? εγω κανω χρονια αγγλικα με μεταπτυχιακο, και πανω απο 8-9 ευρω σε αρχαριο δεν εχω παρει ποτε, ποσο μαλλον τωρα με την κριση.! (σε lower ανεβαζω την τιμη στα 12 το ενα παιδι)
ειμαστε σε επαρχια...για πειτε μου γνωμες και τιμες...τα γαλλικα ειναι πιο ακριβα απο τα αγγλικα? ή εγω εχω χαμηλες τιμες?

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2733 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 07:53:41 μμ »
ενδιαφερομαι να αρχισω στην κορη μου Ε δημ μαθημα γαλλικων για διπλωμα (οχι σχολικα γαλλικα) και επικοινωνησα σημερα με  μια παλια συμμαθητρια αποφοιτο γαλλικης φιλολογιας και μου ειπε οτι αν κανει μονη της ειναι 12 ευρω η ωρα /2 ωρες την εβδομ δλδ περιπου 80 ο μηνας.
Δεν ειναι παρα πολλα? εγω κανω χρονια αγγλικα με μεταπτυχιακο, και πανω απο 8-9 ευρω σε αρχαριο δεν εχω παρει ποτε, ποσο μαλλον τωρα με την κριση.! (σε lower ανεβαζω την τιμη στα 12 το ενα παιδι)
ειμαστε σε επαρχια...για πειτε μου γνωμες και τιμες...τα γαλλικα ειναι πιο ακριβα απο τα αγγλικα? ή εγω εχω χαμηλες τιμες?

Καλησπέρα! Προσωπικά διδάσκω γερμανικά και παίρνω 15 ευρώ την ώρα σε επαρχία. Η αλήθεια είναι ότι από αυτά που ακούω οι περισσότεροι συνάδελφοί μου παίρνουν 10-12 ευρώ. Όσον αφορά για το αν θα πρέπει η τιμή να πηγαίνει με βάση το επίπεδο, θα έλεγα μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Σε όλα τα επίπεδα χρειάζεσαι κόπο και προετοιμασία, αλλά φυσικά και να βγάλεις φωτοτυπίες. Όταν,΄όμως, σε κάποια πτυχία χρειάζεται να διαβάσεις ολόκληρα λογοτεχνικά κείμενα για να βγάλεις περιλήψεις, ερωτήσεις και πολλά άλλα, τότε ο κόπος υπερδιπλασιάζεται και η τιμή ανεβαίνει.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:55:17 »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2734 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 08:01:28 μμ »
ενδιαφερομαι να αρχισω στην κορη μου Ε δημ μαθημα γαλλικων για διπλωμα (οχι σχολικα γαλλικα) και επικοινωνησα σημερα με  μια παλια συμμαθητρια αποφοιτο γαλλικης φιλολογιας και μου ειπε οτι αν κανει μονη της ειναι 12 ευρω η ωρα /2 ωρες την εβδομ δλδ περιπου 80 ο μηνας.
Δεν ειναι παρα πολλα? εγω κανω χρονια αγγλικα με μεταπτυχιακο, και πανω απο 8-9 ευρω σε αρχαριο δεν εχω παρει ποτε, ποσο μαλλον τωρα με την κριση.! (σε lower ανεβαζω την τιμη στα 12 το ενα παιδι)
ειμαστε σε επαρχια...για πειτε μου γνωμες και τιμες...τα γαλλικα ειναι πιο ακριβα απο τα αγγλικα? ή εγω εχω χαμηλες τιμες?

Προσωπικά θεωρώ τα 8-9 ευρώ για αρχάριο (ακόμα και σε περίοδο κρίσης) πολύ λίγα. Επίσης, εάν εκείνη παίρνει 12 ευρώ την ώρα και κάνετε 2 ώρες την εβδομάδα, τότε τον μήνα δε βγαίνουν περίπου 80 ευρώ, αλλά περίπου 100 (για την ακρίβεια 96 ευρώ). Στη θέση της θα ζητούσα 10 ευρώ την ώρα λόγω κρίσης και μόνον, αλλά δε θα έπεφτα πιο κάτω. Έχεις ψάξει καθόλου για τιμές φροντιστηρίων για τα γαλλικά στην περιοχή σου;

Αποσυνδεδεμένος artgeek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • L'art est la solution au chaos
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2735 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 08:02:42 μμ »
ενδιαφερομαι να αρχισω στην κορη μου Ε δημ μαθημα γαλλικων για διπλωμα (οχι σχολικα γαλλικα) και επικοινωνησα σημερα με  μια παλια συμμαθητρια αποφοιτο γαλλικης φιλολογιας και μου ειπε οτι αν κανει μονη της ειναι 12 ευρω η ωρα /2 ωρες την εβδομ δλδ περιπου 80 ο μηνας.
Δεν ειναι παρα πολλα? εγω κανω χρονια αγγλικα με μεταπτυχιακο, και πανω απο 8-9 ευρω σε αρχαριο δεν εχω παρει ποτε, ποσο μαλλον τωρα με την κριση.! (σε lower ανεβαζω την τιμη στα 12 το ενα παιδι)
ειμαστε σε επαρχια...για πειτε μου γνωμες και τιμες...τα γαλλικα ειναι πιο ακριβα απο τα αγγλικα? ή εγω εχω χαμηλες τιμες?
Δεν εχω παρατηρησει αυτο που λες οτι τα γαλλικα ειναι ακριβοτερα.. Ισως ομως να τιθεται θεμα ζητησης στην περιοχη σου. Γενικα η τιμη που σου ειπε δεν με εκπλησσει. Σ'αυτο που δεν συμφωνω ειναι το 2ωρο αν ειναι η πρωτη φορα που το παιδι ερχεται σε επαφη με την γλωσσα. Εγω σε πρωτη φαση κανω 1,5 ωρα/εβδομαδα. Επισης δεν θα εστελνα μαθητη σε εξετασεις πριν το Β1(κι αυτο για μια πρωτη εμπειρια πριν το Β2). Καλυπτω κανονικα την υλη αλλα τα θεωρω εντελως διακοσμητικα τα προηγουμενα επιπεδα και επιπλεον ειναι ανευ λογου εξοδα για τους γονεις.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2736 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 10:20:08 μμ »
10 για αρχάριο Αγγλικά (πχ παιδάκι Δημοτικού), 12 για ECCE και 15 για ECPE (ανά ώρα), είναι μια χαρά τιμές.
Γιατί υπάρχει opportunity cost (back and forth), copies όπως φυσικά και κάτι να βγάλουμε (ένα νόμιμο κέρδος), παλιά οι native speakers χρέωναν 50ρι την ώρα!!

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2737 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 10:25:26 μμ »
Κι εγώ θεωρώ την τιμή μια χαρά. Το ξαδερφάκι μου δίνει 15 ερώ την ώρα για Γαλλικά. Ξεκίνησε φέτος και είναι σε μικρή επαρχιακή πόλη. Ενδεχομένως να παίζει ρόλο και οι πείρα και οι σπουδές που έχει κάνει κανείς, όπως σε όλα άλλωστε...

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2738 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 11:36:54 μμ »
Αφού μιλάμε για γαλλικά, να πω ότι στην πόλη μου τα 10 ευρώ έγιναν καθεστώς και για αρχάριους και για πιο προχωρημένους. 12 ευρώ έλεγες το Σεπτέμβρη για επίπεδο Β1 και σου έλεγαν "πολλά είναι, θα το σκεφτούμε''.

υ.γ. Γιατί δεν εξετάζεις το ενδεχόμενο να κάνει μαζί με άλλο παιδί; Σίγουρα θα είναι πιο οικονομικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2013, 11:41:22 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2600
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2739 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 09:22:30 πμ »
ναι, το σκεφτηκα απλα ειναι μεση χρονιας και ειναι δυσκολο να βρεθει...

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2740 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 09:59:50 πμ »
Μία μητέρα μου ζήτησε να κάνω δημιουργική απασχόληση στα αγγλικά στο παιδάκι της που είναι προσχολικής ηλικίας. Ένα δίωρο την εβδομάδα, και το σπίτι είναι σε αρκετά κοντινή απόσταση. Πόσα θα ζητούσατε για αμοιβή ανά ώρα;;

Αποσυνδεδεμένος doritaΠΕ02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2741 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 11:10:30 πμ »
antigoni egw 8a zhtaga peripou 10 eurw!mporei omws kai 8..exartatai apo to an uparxei antagwnismos sthn perioxh s

Αποσυνδεδεμένος Mary26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2742 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 11:16:20 πμ »
Αντιγονη εγω στην αρχη ειχα ζητησει 10ευρω την ωρα αλλα μετα απο λιγο καιρο η μαμα ηθελε να κανουμε 3 ωρες και μου προτεινε να το κατεβασουμε στα 8ευρω! οποτε καπου εκει θα σου ελεγα να ζητησεις 8-10ευρω!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2743 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 11:45:43 πμ »
Αφού είναι κοντά και θα γίνεται δίωρο και όχι δύο μονόωρα δεν είναι τόσο κακό να πέσεις και στα 8 €!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 438
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 438
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.