*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706052 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3248 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 01:02:51 μμ »
άσχετα από τις ανάγκες μας, ένας εκπαιδευτικός που σέβεται τον εαυτό του και θέλει να τον σέβονται δεν έχει εξευτελιστικές τιμές. Εμείς ρίχνουμε τις τιμές. όσα ιδιαίτερα είχα με τιμές 10 ευρώ, ποτέ λιγότερα, δε με υπολόγιζαν. Σε όσους έπαιρνα 12+ είχα καλή συνεργασία. Ξαναγράφω, εμείς φταίμε για την κατάντια μας. Ζητάνε εμπειρία, μεταπτυχιακά,τα παιδιά σε θεωρούν υπηρετικό προσωπικό και σου λένε για 5 / ώρα!!! Πριν 2 μέρες μου τηλ. μια μητέρα. Με ρώτησε αν έχω εμεπιρία, αν έχω μεταπτυχιακό, αν ξέρω ξένες γλώσσες και ποιές, για α λυκείου φιλολογικά, και όταν της ζήτησα για 3 ώρες αρχαία 12 ευρώ, μου είπε ότι δεν μπορεί να διαθέσει πάνω από 8! Την χαιρέτησα λεκτικά ευγενικά, νοερά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:08:24 »

Αποσυνδεδεμένος maria_rk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3249 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 02:37:01 μμ »
Καλησπέρα!! Είμαι φοιτήτρια 4ου έτους και ψάχνω για ιδιαίτερα φιλολογικών μαθημάτων.. Πώς μπορώ να ξεκινήσω να ψάχνω;; Και τι τιμές ανά ώρα προτείνετε;; Έχω κάνει μάθημα στο Κέντρο στήριξης παιδιού & οικογένειας και στο Κοινωνικό φροντιστήριο, που σημαίνει ότι έχω δικές μου σημειώσεις. Ασχολήθηκα αρκετά για να δημιουργήσω τις προσωπικές μου σημειώσεις, γιατί πιστεύω πως μετράει.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3250 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 04:27:51 μμ »
Χαρτάκια σε βιβλιοπωλεία , σε κολώνες , έξω από σχολεία ...   Καλή αρχή !

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3251 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 04:39:54 μμ »
Τ'ιποτα από όλα αυτά. Αν σε πάρει κάποιος θα θέλει με 5 ευρώ. Θα κανεις υπομονή. Θα βρεις μέσω γνωστών κάποιες ώρες φέτος και η καλή σου φήμη θα σε βοηθήσει να τις αυξήσεις χρόνο με τον χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:08:24 »

Συνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3252 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 06:35:40 μμ »
true! αν δεν πας συστημενος το μονο κριτηριο του υποψηφιου "εργδοτη" θα ειναι η τιμη  :-\
μπορει ολα αυτα (χαρτακια κτλπ) να δουλευαν παλαιοτερα που οι τιμες ηταν σε ενα επιπεδο. τωρα πλεον οχι...

Αποσυνδεδεμένος iri_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3253 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 07:38:30 μμ »
άσχετα από τις ανάγκες μας, ένας εκπαιδευτικός που σέβεται τον εαυτό του και θέλει να τον σέβονται δεν έχει εξευτελιστικές τιμές. Εμείς ρίχνουμε τις τιμές. όσα ιδιαίτερα είχα με τιμές 10 ευρώ, ποτέ λιγότερα, δε με υπολόγιζαν. Σε όσους έπαιρνα 12+ είχα καλή συνεργασία. Ξαναγράφω, εμείς φταίμε για την κατάντια μας. Ζητάνε εμπειρία, μεταπτυχιακά,τα παιδιά σε θεωρούν υπηρετικό προσωπικό και σου λένε για 5 / ώρα!!! Πριν 2 μέρες μου τηλ. μια μητέρα. Με ρώτησε αν έχω εμεπιρία, αν έχω μεταπτυχιακό, αν ξέρω ξένες γλώσσες και ποιές, για α λυκείου φιλολογικά, και όταν της ζήτησα για 3 ώρες αρχαία 12 ευρώ, μου είπε ότι δεν μπορεί να διαθέσει πάνω από 8! Την χαιρέτησα λεκτικά ευγενικά, νοερά...





Συμφωνώ με την άποψη, καλό ειναι να σεβόμαστε τις σπουδες, την εμπειρία μας, την κατάθεση ψυχής σε πολλά ιδιαίτερα καθώς και την οργάνωση μας σε σημειώσεις, βιβλία και βοηθήματα και να μην εξευτελίζουμε τιμες

Αποσυνδεδεμένος weissheit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3254 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:38:08 μμ »
άσχετα από τις ανάγκες μας, ένας εκπαιδευτικός που σέβεται τον εαυτό του και θέλει να τον σέβονται δεν έχει εξευτελιστικές τιμές. Εμείς ρίχνουμε τις τιμές. όσα ιδιαίτερα είχα με τιμές 10 ευρώ, ποτέ λιγότερα, δε με υπολόγιζαν. Σε όσους έπαιρνα 12+ είχα καλή συνεργασία. Ξαναγράφω, εμείς φταίμε για την κατάντια μας. Ζητάνε εμπειρία, μεταπτυχιακά,τα παιδιά σε θεωρούν υπηρετικό προσωπικό και σου λένε για 5 / ώρα!!! Πριν 2 μέρες μου τηλ. μια μητέρα. Με ρώτησε αν έχω εμεπιρία, αν έχω μεταπτυχιακό, αν ξέρω ξένες γλώσσες και ποιές, για α λυκείου φιλολογικά, και όταν της ζήτησα για 3 ώρες αρχαία 12 ευρώ, μου είπε ότι δεν μπορεί να διαθέσει πάνω από 8! Την χαιρέτησα λεκτικά ευγενικά, νοερά...

12 ευρώ για όλο το τρίωρο;

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3255 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 08:55:16 μμ »
Σε μια ανοιχτή αγορά όπως αυτή των ιδιαίτερων (και κατά συντριπτική πλειοψηφία με "μαύρο" χρήμα), δεν υπάρχουν (και ποτέ δεν υπήρξαν) κανόνες άλλοι πέρα από τον κανόνα της προσφοράς και της ζήτησης.
Η προσφορά είναι τεράστια, η ζήτηση πολύ μικρότερη. Άρα πέφτουν και οι τιμές.
Ένας έμπειρος προβάλει την εμπειρία του και τη δουλειά του για να έχει σχετικά μεγαλύτερες τιμές. Ένας άπειρος ρίχνει αναγκαστικά τις τιμές για να επιβιώσει.

Ειδικά για την κοπέλα που λέει ότι ακόμη φοιτήτρια, από το να περιμένει να της έρθουν ουρανοκατέβατοι πελάτες, για μένα καλύτερα είναι να κινηθεί και να βάλει και χαρτάκια ή ότι άλλο νομίζει.
Στην αρχή οι τιμές της θα είναι σίγουρα μικρότερες αλλά, αν κάνει καλή δουλειά, και να τις ανεβάσει θα μπορέσει και τον κύκλο της θα αυξήσει.

Αποσυνδεδεμένος maria_rk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3256 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 03:06:53 μμ »

Ειδικά για την κοπέλα που λέει ότι ακόμη φοιτήτρια, από το να περιμένει να της έρθουν ουρανοκατέβατοι πελάτες, για μένα καλύτερα είναι να κινηθεί και να βάλει και χαρτάκια ή ότι άλλο νομίζει.
Στην αρχή οι τιμές της θα είναι σίγουρα μικρότερες αλλά, αν κάνει καλή δουλειά, και να τις ανεβάσει θα μπορέσει και τον κύκλο της θα αυξήσει.

Συμφωνώ....κι εγώ έτσι το σκέφτομαι. Πόσο την ώρα, δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3257 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 05:46:30 μμ »
12 ευρώ για όλο το τρίωρο;
Φαντάζομαι και ελπίζω να εννοεί 12 ευρώ την ώρα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3258 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 06:43:28 μμ »
Στα μέρη μου υπάρχουν κάποιοι που ισχυρίζονται πως παίρνουν ακόμη και 20 ευρώ την ώρα, επειδή κάνουν σούπερ μάθημα και έχουν "καλό όνομα". Προσωπικά, δεν τους πιστεύω. Νομίζω πως θέλουν να δημιουργούν εντυπώσεις. Άλλωστε, θεωρείται καλός φιλόλογος και μεγάλο όνομα κάποιος που οι μαθητές του δεν έγραψαν ποτέ πάνω από 14-15 στην έκθεση στις πανελλήνιες; Και δε μιλώ μόνο για τη φετινή χρονιά, που έγινε ο κακός χαμός στην έκθεση, αλλά και για τις προηγούμενες χρονιές. Οι περισσότεροι φιλόλογοι παίρνουν 10-12 ευρώ την ώρα για ιδιαίτερα πλέον.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3259 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 08:58:28 μμ »
Συμφωνώ....κι εγώ έτσι το σκέφτομαι. Πόσο την ώρα, δηλαδή;
Δεν ξέρω αν κάποιος μπορεί να σου πει ακριβώς πόσα την ώρα. Σκέψου εσύ τη δουλειά που θα κάνεις, την προετοιμασία που χρειάζεσαι, τη μετακίνησή σου, τα βιβλία που χρειάζεσαι και κοστολόγησέ το μόνη σου. Υπολόγισε ότι ο μέσος όρος της ώρας είναι δέκα- δώδεκα ευρώ και πόσα πιστεύεις ότι αξίζει να πάρεις! Αυτά από εμένα!
Σου εύχομαι καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος grookiee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3260 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 12:27:16 μμ »
Χθες μιλούσα με μια μητέρα που κάνω τα παιδιά της μάθημα και πήραν τώρα έναν καινούργιο φυσικό, ο οποίος είναι και καθηγητής σε σχολείο, να κάνει το μεγάλο της παιδί που θα πάει Α λυκείου. Εγώ τους παίρνω 15 ευρώ την ώρα και έχουμε καλή σχέση γιατί τα παιδιά της τα κάνω απο δημοτικό. Πιάσαμε συζήτηση για τον νέο καθηγητή και μου ανέφερε ότι τους παίρνει 30 ευρώ την ώρα. Και μάλιστα είναι και προσφορά γιατί παλιά στις πανελλήνιες έπαιρνε 50 ευρώ την ώρα. Και μιλάμε για καθηγητή που μπορεί να έχει και 6-7 ώρες μάθημα την ημέρα (πέρα απο το σχολείο!!).

Κατερινη

Αλήθεια?? παίζουν αυτές οι τιμές ακόμη?? έχω αρχίσει να νιώθω κορόιδο..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2016, 12:31:12 μμ από grookiee »

Αποσυνδεδεμένος weissheit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #3261 στις: Οκτώβριος 25, 2016, 10:43:49 πμ »
Πληρώνεστε με "μεροκάματο"; Εγώ συνήθως δουλεύω έτσι ή, άντε, στο τέλος κάθε εβδομάδας. Μια κυρία όμως χθες μου είπε για τέλος κάθε μήνα και μου φάνηκε κάπως...  ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 572
Σύνολο: 585

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.