*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706225 φορές)

0 μέλη και 34 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος claire_t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #980 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 02:46:32 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Εγω κανω ιδιαιτερα απο τοτε που ημουν ακομα φοιτητρια και τωρα που εχω τελειωσει συνεχιζω με τα ιδιαιτερα. Παιρνω 15 ευρω την ωρα ανεξαρτητου ηλικιας (χημεια, φυσικη, μαθηματικα) εκτος απο δευτερα και τριτη λυκειου που παιρνω 20. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχετε άδεια διδασκαλίας στην κατ' οίκον εκπαίδευση και εάν αυτό μας συμφαίρει να το κάνουμε. Δηλαδή μας συμφαίρει να κόβουμε αποδείξεις και να έχουμε ΤΕΒΕ? Έχω λίγο μπερδευτεί γιατί σκέφτομαι να δουλέψω και σε φροντιστήριο και από αποψη γνωριμιων αλλα πιο πολυ απο την αποψη του να εχω επιτελους ασφαλεια και ενσημα. Αλλα για να δουλεψω σε φροντιστηρια πρεπει να μου χορηγηθει πρωτα η αδεια διδασκαλιας ετσι δεν ειναι? Αλλιως δεν μπορω να δουλεψω μονο με το πτυχιο μου???

Συγγνωμη αν διακρινετε μια συγχυση αλλα εχω αγχωθει και μπερδευτει πολυ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:00:40 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #981 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 08:37:09 μμ »
Μπορείς να βγάλεις 2 ειδων άδειες διδασκαλίας, για φροντιστήριο και για ιδιαίτερα. Οι περισσότεροι βγάζουν μόνο για φροντιστήρια. Χωρίς αυτή δεν μπορείς να δουλέψεις σε φροντιστήριο. Ως προς την ασφάλεια, μπορείς να έχεις και τις 2, πληρώνοντας μειωμένο ποσό. Δηλαδή, πχ κρατάς το ΙΚΑ και παίρνεις εξαίρεση από το ΤΕΒΕ, ή το ΤΕΒΕ και πληρώνεις μειωμένο ποσό στο ΙΚΑ. Στο φροντιστήριο, από όσο ξέρω, θα έχεις υποχρεωτικά ΙΚΑ ακόμη και αν έχεις άλλη ασφάλεια. Πάντως, δε νομίζω ότι σε συμφέρει να έχεις και τις 2. Άλλωστε, στα ιδιαίτερα σπανίως σου ζητούν απόδειξη, ενώ άδεια διδασκαλίας για κατ' οίκον μαθήματα ποτέ, τουλάχιστον σε μένα, αλλά και σε συναδέλφους που γνωρίζω. Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως. :)

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #982 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 09:17:32 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Εγω κανω ιδιαιτερα απο τοτε που ημουν ακομα φοιτητρια και τωρα που εχω τελειωσει συνεχιζω με τα ιδιαιτερα. Παιρνω 15 ευρω την ωρα ανεξαρτητου ηλικιας (χημεια, φυσικη, μαθηματικα) εκτος απο δευτερα και τριτη λυκειου που παιρνω 20. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχετε άδεια διδασκαλίας στην κατ' οίκον εκπαίδευση και εάν αυτό μας συμφαίρει να το κάνουμε. Δηλαδή μας συμφαίρει να κόβουμε αποδείξεις και να έχουμε ΤΕΒΕ? Έχω λίγο μπερδευτεί γιατί σκέφτομαι να δουλέψω και σε φροντιστήριο και από αποψη γνωριμιων αλλα πιο πολυ απο την αποψη του να εχω επιτελους ασφαλεια και ενσημα. Αλλα για να δουλεψω σε φροντιστηρια πρεπει να μου χορηγηθει πρωτα η αδεια διδασκαλιας ετσι δεν ειναι? Αλλιως δεν μπορω να δουλεψω μονο με το πτυχιο μου???

Συγγνωμη αν διακρινετε μια συγχυση αλλα εχω αγχωθει και μπερδευτει πολυ...

Καταρχήν θα σου πρότεινα να βρεις αντικείμενο διδασκαλίας. Δεν νοείται να διδάσκεις 3 σχεδόν διαφορετικά αντικείμενα μεταξύ τους. Στο λέω καλοπροαίρετα, η εποχή των φοιτητικών χρόνων που όλοι τρέχουμε για ένα χαρτζιλίκι πρέπει να μείνει πίσω. Θα είσαι γνωστή ως η Κλαίρη που διδάσκει Φυσική ή Χημεία ή Μαθηματικά και όχι λίγο απ΄όλα.

Αποσυνδεδεμένος claire_t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #983 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 09:56:27 μμ »
xriana τα αντικειμενα δεν ειναι και τοσο διαφορετικα μεταξυ τους. Αυτο που κανω σε ολες τις ταξεις και κατευθυνσης ειναι το μαθημα της ειδικοτητας μου φυσικα. Απλα τα αλλα δυο τα κανω στο γυμνασιο μονο,πρωτον γιατι μπορω και τα κανω τελεια και αυτο το εχω αποδειξει, δευτερον γιιατι μου το ζητανε οι ιδιοι οι μαθητες και τριτον γιατι μου αρεσει παρα πολυ.
Η αποψη σου δεν ειναι λαθος κι εγω συμφωνω μαζι σου αλλα στην περιπτωση που τα κανει καποιος ολα τα μαθηματα ανεξαρτητου ταξεως.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:00:40 »

Αποσυνδεδεμένος Dros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #984 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 11:47:14 μμ »
Κατα την ταπεινη μου γνωμη η φυσικος θα εισαι η χημικος η μαθηματικος και τα τρια μαζι δεν γινεται οση  συναφεια και αν υπαρχει μεταξυ των αντικειμενων.Νομιζω πως τη νοοτροπια 'τα κανω ολα και συμφερει' πρωτοι απ' ολους πρεπει εμεις ως εκπαιδευτικοι να την αποβαλλουμε. Τωρα σχετικα με τις αδειες τα φροντιστηρια θελουν αδειας διδασκαλιας η οποια ισχυει για μια ζωη. Η αδεια οικοδιδασκαλιας σου δινει το δικαιωμα να κανεις νομιμα ιδιαιτερα και ακομη γκρουπακια μεχρι πεντε ατομα με εδρα το σπιτι σου. Απαιτει ανανεωση καθε χρονο. Ασφαλεια στα φροντιστηρια κυριως εχεις ΙΚΑ εκτος εαν δουλεψεις με παροχη υπηρεσιων οποτε εχεις ΤΕΒΕ. Στην οικοδιδασκαλια εχεις υποχρεωτικα ΤΕΒΕ.

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #985 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 08:34:18 πμ »
καλημέρα παιδιά!επειδή απότι φαίνεται ο διορισμός θα αργήσει ξέρει κάποιος μήπως πόση είναι η εισφορά στο τεβε; συμφέρει να το κάνεις; και αν ναι πόσο πρέπει να αυξήσω την τιμή από τα 15 ευρώ που είναι τώρα τη στιγμη που θα κόβω και αποδείξεις;γενικά οι γονείς προτιμάνε να παίρνουν απόδειξη ή να τα δίνουν μαύρα αλλά λιγότερα;;
αυτά τα ολίγα  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος loulidou1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #986 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 10:20:25 πμ »
. Η αδεια οικοδιδασκαλιας σου δινει το δικαιωμα να κανεις νομιμα ιδιαιτερα και ακομη γκρουπακια μεχρι πεντε ατομα με εδρα το σπιτι σου. Απαιτει ανανεωση καθε χρονο.

Παιδια οντως ισχυει αυτο? Δηλ. εισαι νομιμος με αδεια οικοδιδασκαλιας και τμηματακια μεχρι 5 ατομα στο σπιτι σου?
Γιατι προσφατα που εκανα ανανεωση στο γραφειο δευτ.εκπαιδευσης μου ειπαν το κουλο οτι πρεπει να εχεις στο συνολο μεχρι 5 παιδια καταγεγραμμενα και οχι μεχρι 5 ανα γκρουπ (οτι και καλα αλλαξε ο νομος!). ...και κουφαθηκα...μπορεις να ζεις και να πληρωνεις τεβε με συνολο 5 παιδια???? Θα μας τρελανουν τελειως? Μηπως  ηταν λιγο γκαου η υπαλληλος ?

Τι γνωριζετε πανω σ'αυτο?

Αποσυνδεδεμένος Dros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #987 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 11:59:21 μμ »
Μαλλον ο/η υπαλληλος που σου το ειπε αυτο ηταν ασχετος.Με την οικοδιδασκαλια νομιμα εχεις γκρουπακια των πεντε ατομων.Η αποφαση με την οποια μου εχει χορηγηθει η αδεια οικοδιδασκαλιας αναφερει πεντε μαθητες  κατα διδακτικη ωρα. Αυτη την αδεια ανανεωνω απο το 1996 και ειμαι σιγουρη οτι δεν εχει αλλαξει τιποτε.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #988 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 01:16:07 πμ »
Όσο αφορά τις τιμές στα ιδιαίτερα ενός αδιόριστου.

Αν κάποιος κάνει 30 ώρες την εβδομάδα με 20  ευρω /ώρα κερδίζει περίπου 2400 ευρώ τον μήνα ή 2400 Χ 8 = 19200 ευρώ τον χρόνο. Λαμβάνοντας υπόψη κάποιες απώλειες ωρών λόγω ασθενειών τον χειμώνα, να αντισταθμίζονται με κάποιες επιπλέον ώρες το καλοκαίρι, μπορούμε να στρογγυλοποιήσουμε τις ετήσιες μικτές αποδοχές στα 20000 ευρώ.

Για να υπολογίσουμε τις μηνιαίες μικτές αποδοχές πρέπει να διαιρέσουμε αυτό το ποσό με το 14. Έτσι προκύπτουν περίπου 20000: 14=1428 ευρώ.

Για να έχουμε κάποια στοιχειώδη ασφαλιστική κάλυψη  (ιατροφαρμακευτική, συνταξιοδοτική, ανικανότητας προς εργασία, κλπ) πρέπει να αφαιρεθεί ένα σημαντικό μέρος από αυτό το ποσό και αν αυτό γίνει σωστά δεν πρέπει να εκπλαγούμε αν προκύψει τελικά ο περιβόητος μισθός των 800 ευρώ  !!
Και σε όλα αυτά υπάρχει η ανασφάλεια του ελεύθερου επαγγέλματος, το πολύ τρέξιμο, (30 ώρες +15 ώρες οδοιπορικά), η προετοιμασία στο σπίτι, διορθώσεις γραπτών, έξοδα μετακίνησης, το άγχος της επιτυχίας του μαθητή κλπ.

Παιδιά, το φθηνό ιδιαίτερο αξίζει μόνο σαν συμπλήρωμα μισθού (κάτι σαν μεταφορά πίτσας) και είναι μόνο χάσιμο χρόνου σε μια ηλικία που κάποιος μπορεί να κάνει πολλά άλλα πιο δημιουργικά πράγματα.
Είναι μια λύση ανάγκης για όσους έχουν την εμμονή, σώνει και καλά να ασκήσουν για λίγο το επάγγελμά τους και εκφράζει επίσης την απαξίωση του Έλληνα εκπαιδευτικού σήμερα.
Ο απόλυτος εξευτελισμός μας φαίνεται στο ότι δεχόμαστε να δουλέψουμε και σαν ωρομίσθιοι, όμηροι της ελπίδας πως θα δουλέψουμε "κάποτε" σε αξιοπρεπείς συνθήκες. Όνειρο απατηλό...


Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #989 στις: Δεκέμβριος 19, 2009, 02:33:34 πμ »
Δεν έχεις άδικο...

Αποσυνδεδεμένος loulidou1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #990 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 12:25:50 μμ »
Μαλλον ο/η υπαλληλος που σου το ειπε αυτο ηταν ασχετος.Με την οικοδιδασκαλια νομιμα εχεις γκρουπακια των πεντε ατομων.Η αποφαση με την οποια μου εχει χορηγηθει η αδεια οικοδιδασκαλιας αναφερει πεντε μαθητες  κατα διδακτικη ωρα. Αυτη την αδεια ανανεωνω απο το 1996 και ειμαι σιγουρη οτι δεν εχει αλλαξει τιποτε.

 

Μα κι εγω αυτο νομιζα, ομως μου τονισε πως αλλαξε προσφατα ο νομος και επεμενε ,μαλιστα. Να φανταστεις μου το ειπε απο μονη της χωρις καν να τη ρωτησω...που να το φανταστω αλλωστε? Νομιζω πως αν συμβαινει κατι τετοιο ειναι πολυ σημαντικο!

Ξερει κανενας αλλος κατι πανω σ'αυτο?

Παρεπιπτοντως εμενα η αδεια οικοδιδασκαλιας δεν γραφει επανω μεχρι ποσα ατομα επιτρεπεται. Σε εσας γραφει?

Αποσυνδεδεμένος Dros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #991 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 12:58:02 πμ »
Καμια αδεια δεν γραφει αριθμο ατομων,η αποφαση με την οποια εκδιδεται η αδεια αναφερει τον αριθμο. Αυριο θα κανω ερωτηση σχετικα με το θεμα αυτο στο γραφειο της περιοχης μου.

Αποσυνδεδεμένος loulidou1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #992 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 06:58:04 μμ »
Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!!
Μαθατε τιποτα νεωτερο για το θεμα των ατομων? dros εμαθες τιποτα ?

Αποσυνδεδεμένος marika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #993 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 07:14:52 μμ »
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει; Μου ζήτησαν να κάνω ένα επαναληπτικό μάθημα 4 ωρών στο μάθημα της ΑΕ γλώσσας Β' Γυμνασίου(ενότητες 1-8). Το παιδί είναι γιος ξαδέλφης μου,και δεν ξέρω τι λεφτά να ζητήσω. ???
''Nobody expects the Spanish Inquisition''

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 623
Σύνολο: 638

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.148 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.