*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706384 φορές)

0 μέλη και 71 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1162 στις: Ιούλιος 16, 2010, 07:46:15 μμ »
LK δεν υπάρχει θέμα μαθησιακών δυσκολιών. Είναι λογικό να έμεινε και στη Λογοτεχνία, αφού ουδέποτε διάβασε έστω και το εκάστοτε κείμενο, δεν έκανε καμία άσκηση και, όπως μου εξομολογήθηκε, τις περισσότερες φορές κοιμόταν στην τάξη επειδή ήταν πρώτη ώρα....

Καταλαβαίνω απόλυτα τους καθηγητές του, μια και δεν είδαν καμία προσπάθεια από μέρους του να περάσει. Στις εξετάσεις οι λευκές κόλλες πήγαν σύννεφο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:10:58 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1163 στις: Ιούλιος 16, 2010, 07:51:11 μμ »
LK δεν υπάρχει θέμα μαθησιακών δυσκολιών. Είναι λογικό να έμεινε και στη Λογοτεχνία, αφού ουδέποτε διάβασε έστω και το εκάστοτε κείμενο, δεν έκανε καμία άσκηση και, όπως μου εξομολογήθηκε, τις περισσότερες φορές κοιμόταν στην τάξη επειδή ήταν πρώτη ώρα....

Καταλαβαίνω απόλυτα τους καθηγητές του, μια και δεν είδαν καμία προσπάθεια από μέρους του να περάσει. Στις εξετάσεις οι λευκές κόλλες πήγαν σύννεφο...
Καταλαβαίνω, αλλά η αδιαφορία του από κάπου ξεκινάει. Ένας απλά αδιάφορος μαθητής δε μένει σε δεκατρία μαθήματα. Μπορεί να νιώθει αποτυχημένος, ότι η προσπάθειά του είναι μάταιη. Αν δε δουλέψεις με το παιδί, μην είσαι τόσο σίγουρη ότι δεν έχει μαθησιακές δυσκολίες.  ;)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1164 στις: Ιούλιος 16, 2010, 07:54:05 μμ »
Προσπάθησε να θυμηθείς τον εαυτό σου. Πόσες φορές δεν έκανες φασαρία ή δεν κοιμόσουν, όταν ένιωθες ότι δεν καταλαβαίνεις τι σου λέει αυτός που έχεις απέναντί σου; Η λευκές κόλλες δηλώνουν παραίτηση.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1165 στις: Ιούλιος 16, 2010, 07:54:57 μμ »
Απ'όσο ξέρω στο Γυμνάσιο ήταν μαθητής του 17-18. Εκεί στηρίζομαι όταν λέω ότι δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Περισσότερο στην εφηβεία το αποδίδω. Θα πάω τη Δευτέρα για μάθημα, θα τον δω και θα επανέλθω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:10:58 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1166 στις: Ιούλιος 16, 2010, 08:02:11 μμ »
Απ'όσο ξέρω στο Γυμνάσιο ήταν μαθητής του 17-18. Εκεί στηρίζομαι όταν λέω ότι δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Περισσότερο στην εφηβεία το αποδίδω. Θα πάω τη Δευτέρα για μάθημα, θα τον δω και θα επανέλθω.

Κάνε μια συζήτηση μαζί του, πρώτα. Βάλε τον ίδιο στη διαδικασία ν' αναρωτηθεί. Ρώτησε τον που αποδίδει ο ίδιος την αποτυχία του. Ρώτα τον γιατί δεν του αρέσει το σχολείο, τι τον δυσκολεύει, πώς θα του άρεσε να κάνετε το μάθημα και, το σημαντικότερο, αν είναι επιλογή του να δώσει εξετάσεις και να περάσει την τάξη. Ρώτησέ τον αν θέλει να τελειώσει το σχολείο κτλ.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1167 στις: Ιούλιος 16, 2010, 08:07:40 μμ »
Επίσης, προσπάθησε να διερευνήσει και λίγο τη σχέση του με τους γονείς του. Αν δεν υπάρχουν μαθησιακές δυσκολίες, τότε μπορεί να ήθελε με τη στάση του να στείλει ένα μήνυμα σε κάποιους. Πάντως, σε κάθε περίπτωση "καλό κουράγιο", που είπε και ο Όλι Ρεν, γιατί οι μετεξεταστέοι είναι η μεγαλύτερη πρόκληση για έναν εκπαιδευτικό.  :)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1168 στις: Ιούλιος 16, 2010, 08:19:38 μμ »
(πολύ διακοπές πάμε όλοι... τόσοι πολλοί περιμένουμε διορισμό, ε; μπουαχαχαχαχα  ;D :P)

panos2 συμφωνώ μαζί σου. δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για κατευθύνσεις Λυκείου και να συζητάμε αν θα είναι 12, 14 ή 15 ευρώ η ώρα. δεν ξέρω ποιους φτωχούς γονείς συναναστρέφεστε εσείς, εγώ συναναστρέφομαι τους φτωχούς που όσα ζητάς σου δίνουν, σε πληρώνουν πάντα εγκαίρως και δεν σου λένε ποτέ ότι δεν έχουν. Αυτούς που όταν δεν έχουν για ιδιαίτερο στέλνουν το παιδί φροντιστήριο και ας μην έχουν οι ίδιοι ούτε να φάνε. Επίσης συναναστρέφομαι τους πλούσιους γονείς που "ποτέ δεν έχουν", "πόσα πολλά λεφτά βγάζεις εσύ" και που δεν πληρώνουν ούτε όσα πρέπει ούτε όταν πρέπει.
Δεν είναι θέμα πλουτισμού αλλά αξιοπρέπειας και αυτοσεβασμού της δουλειάς μας. οκ, είμαστε οι πόρνες της διανόησης αλλά να πληρωνόμαστε και ως τέτοιες, όχι σαν τις κοινές...δηλαδή για να καταλάβω υπάρχει φιλόλογος (μιλώ για τον κλάδο μου επειδή γνωρίζω) που για 2 ώρες κατεύθυνση γ λυκείου (και δεν υπολογίζω εύκολος-δύσκολος μαθητής) παίρνει 20-25 ευρώ έχοντας μελετήσει σπίτι του και άλλες 2-4 ώρες (ασκήσεις-σημειώσεις), έχει χάσει και 30 λεπτά-1 ώρα στο πήγαινε-έλα, έχει ξοδέψει για γραφική ύλη και βενζίνη και είναι στο τέλος ικανοποιημένος για τον κόπο του;
Τι θα πει "κάνει πολλές ώρες και πρέπει να μειώσω την τιμή;" Να κάνει λιγότερες ή να μπει σε γκρουπάκι. Δεν είναι στραγάλια τα ιδιαίτερα. Ο κόπος σας αυξάνεται ή λιγοστεύει με τις παραπάνω ώρες; Εγώ όταν δεν μου βγαίνουν τα κουκιά, κόβω από τις διεκδικήσεις τις δικές μου όχι των άλλων.  
άντε γιατί πολλά έχουν ακούσει τα αυτιά μου και η αγιοσύνη έχει τα όρια της.
gringa, μεταξύ μας, οι συγγενείς σου σε επιλέγουν επειδή τους βγαίνεις πολύ φθηνότερη. προφανώς για να το δέχεσαι θα έχεις πολύ καλή σχέση.
τώρα το θέμα της αδιαφορίας που συζητάτε και μένα μου φαίνεται ύποπτο όπως λέει και η Λουίζα ( τα φιλιά μου φίλτατη :-*). Είναι πολύ πιθανό και το ενδεχόμενο οικογενειακών- ψυχολογικών προβλημάτων.
ουφ, κάνει και ζέστη χωρίς πισίνα... 8)
  

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1169 στις: Ιούλιος 16, 2010, 10:09:59 μμ »
fivo  καλη μου συναδελφισσα και πατριωτισσα... ;D δεν ειναι ετσι οπως τα λες.
(τα λες ετσι γιατι θελεις να κανεις πισινα?.... :P)

ο κοπος μου δεν ειναι ποτε και παντα ιδιος με ολους τους μαθητες. και αυτο ειναι αξιωμα.
συνεπως η τιμη μπορει να "παιξει"
γαιτι αν κανω χρονια αυτη τη δουλεια αρα εχω υλικο, αρα μπορω να επιλεγω ανετα χωρις να ψαχνω τελευταια ωρα, αρα τα λεφτα δεν ανταποκρινονται παντα στο κοπο.

για το νεο συναδελφο τωρα, ναι, εχει αρκετη δουλεια αλλα οπως ολοι μας στην αρχη λεγαμε, λογω της απειριας (αρα και αναπηριας μας) δεν θα ζητησουμε τα α(ε)ντερα μας. ;D ;D

δεν ειναι ο καθηγητης ο μονος πολυδουλευταρας και κανεις δεν αμοιβεται οικονομικα οσο πρεπει σε καμια απολυτως δουλεια.
εμεις οι "καθηγητες" την εχουμε δει λιγο ως ..."το κεντρο της γης"
χαλαρωστε,λοιπον!
δεν ειμαστε εκμεταλλευτες.

ναρθω στη πισινα για μια βουτια?
σου χρωσταω μπυρα.... ;D

ασε που περνας κατω απο το σπιτι μου, (Χατζηκυριακου,...ξερεις εσυ!) κορναρεις, αλλα δε λες να ανεβεις για ενα φραπε... ;D

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2010, 10:20:03 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1170 στις: Ιούλιος 16, 2010, 11:59:02 μμ »
fivo  καλη μου συναδελφισσα και πατριωτισσα... ;D δεν ειναι ετσι οπως τα λες.
(τα λες ετσι γιατι θελεις να κανεις πισινα?.... :P)

ο κοπος μου δεν ειναι ποτε και παντα ιδιος με ολους τους μαθητες. και αυτο ειναι αξιωμα.
συνεπως η τιμη μπορει να "παιξει"
γαιτι αν κανω χρονια αυτη τη δουλεια αρα εχω υλικο, αρα μπορω να επιλεγω ανετα χωρις να ψαχνω τελευταια ωρα, αρα τα λεφτα δεν ανταποκρινονται παντα στο κοπο.

για το νεο συναδελφο τωρα, ναι, εχει αρκετη δουλεια αλλα οπως ολοι μας στην αρχη λεγαμε, λογω της απειριας (αρα και αναπηριας μας) δεν θα ζητησουμε τα α(ε)ντερα μας. ;D ;D

δεν ειναι ο καθηγητης ο μονος πολυδουλευταρας και κανεις δεν αμοιβεται οικονομικα οσο πρεπει σε καμια απολυτως δουλεια.
εμεις οι "καθηγητες" την εχουμε δει λιγο ως ..."το κεντρο της γης"
χαλαρωστε,λοιπον!
δεν ειμαστε εκμεταλλευτες.

ναρθω στη πισινα για μια βουτια?
σου χρωσταω μπυρα.... ;D

ασε που περνας κατω απο το σπιτι μου, (Χατζηκυριακου,...ξερεις εσυ!) κορναρεις, αλλα δε λες να ανεβεις για ενα φραπε... ;D



Μάλλον από άλλη δουλειά ζεις Μάρκο και τα ιδιαίτερα είναι ένα απλό "μαύρο"  συμπλήρωμα, γιατί δεν μου ακούγεσαι για νέος... (κάτι θυμάμαι θολά από παλαιότερη παρέμβαση)
Έτσι οκ., κρατάς χαμηλά τις τιμές για να έχεις πάντοτε "απασχόληση"...

Κάπως έτσι το κάνει και ένας μαθηματικός συνάδελφος, που στη βασική του δουλειά είναι αστυνομικός...
Το ίδιο κάνει και ένας συνάδελφος, που στην βασική του δουλειά είναι ταξιτζής...

Αν κάποιος κάνει αποκλειστικά ιδιαίτερα και "συζητάει" τιμές των 10 -15 ευρώ την ώρα, οδηγείται με μαθηματική ακρίβεια στην μιζέρια...
Γι' αυτό λέω κάντε πρώτα κάτι άλλο και μετά συζητάτε να κάνετε από χόμπυ και τέτοια ιδιαίτερα...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1171 στις: Ιούλιος 17, 2010, 12:14:24 πμ »
εγω συναδελφε θα στο αντιστρεψω το ερωτημα σου. Καντε πρωτα κατι αλλο (για να δειτε πως βγαινει και το ερμο το ψωμακι) και μετα ζηταμε 30 και 40 ευρω την ωρα !!!
νομιζετε οτι ετσι ευκολα βγαινουν τα αφιλοτιμα?
ή νομιζουμε οτι το καθηγητιλικι μας κανει "καποιους"?!!!

στο 1ο ερωτημα σου απανταω. Ναι, απο αλλη δουλεια ζω και γιαυτο βοηθαω παιδια (απο το pde) δινοντας τους ιδιαιτερα. τωρα το ποσα ζητουν αυτο δεν με απασχολει, μιας και δεν κανω εγω το μαθημα...

παντως, ειναι γεγονος οτι το ιδιαιτερο ειναι μια πολυ προσωπικη υποθεση τελικα....οποτε το ερωτημα "ποσα να ζητησω" μαλλον δεν..."παιζει"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2010, 12:20:00 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1172 στις: Ιούλιος 17, 2010, 12:20:46 πμ »
Αυτό λέω και εγώ!
Μόνο η σύγκριση να γίνεται με τις ετήσιες μικτές αποδοχές!
Θα μας διαβάσει κανένας υδραυλικός ή ηλεκτρολόγος και θα γελάει με τους λογαριασμούς που κάνουμε... :o

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1173 στις: Ιούλιος 17, 2010, 12:32:05 πμ »


το πόσα θα παρει καποιος στο ιδιαιτερο εχει να κανει με πολλες παραμετρους. Αν κανεις σε χωριουδακι οπου οι κατοικοι ειναι αγροτες θα ζητησεις 40 ευρω την ωρα? αν ειναι διπλα σου?  αν θελει να το αναλαβεις για 3 χρονια? αν θελει σε 1,2,3,4 μαθηματα? κλπ κλπ
ειναι παρα πολλα και ολα αυτα καθοριζουν την τιμη που ειναι και θεμα προσφορας-ζητησης.

και πολυ σωστα λες οτι αν απασχολειται κανεις και με αλλη δουλεια αυτο ριχνει την τιμη. Ομως σου λεω οτι η πλειονοτητα αυτων που ετεροαπασχολουνται δεν κανει ιδιιατερα τα απογευματα γιατι δεν προλαβαινει και οσοι απο αυτους κανουν δεν υπερβαινει τις 2 ωρες την εβδομαδα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1174 στις: Ιούλιος 17, 2010, 12:35:34 πμ »
και για να σας το κανω ακομα πιο σαφες σας λεω οτι:
οσοι κανουν κατι αλλο αυτοι ξερουν το πως βγαινουν τα λεφτα και γιαυτο οταν κανουν ιδιαιτερο εχουν λογικη απαιτηση.
επομενως, αυτο το επιχειρημα σου με το "καντε κατι αλλο πρωτα" καταριπτεται...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1175 στις: Ιούλιος 17, 2010, 12:42:25 πμ »
Επειδή πολύς κόσμος μου την έπεσε, να διευκρινίσω ότι δε ζητάω τόσο χαμηλές τιμές από όλους. Ξέρω πόσο κοστολογείται το μάθημά μου, όπως επίσης ξέρω και τί τιμές "παίζουν" γενικότερα από συνεδέλφους. Οι περιπτώσεις που αναφέρω εδώ είναι για τις οποίες νιώθω κάποια ηθική υποχρέωση απέναντι στην οικογένεια και στον εαυτό μου να μην τις αντιμετωπίσω σαν απλό μάθημα του τύπου "τόσα θέλω και άμα γουστάρετε".

Θεωρώ πως ένας δάσκαλος πρέπει πάνω απ' όλα να μη βλέπει τη δουλειά τους σαν "δουλειά" ή σαν μέσο πλουτισμού (όχι οτι πλούτισαν και πολλοί εδώ που τα λέμε...). Και τζάμπα μάθημα έχω κάνει και δεν το μετάνοιωσα γιατί η μικρή ήταν αστέρι και νιώθω τρομερή ικανοποίηση που έβαλα κι εγώ το χεράκι μου (έστω και λίγο) για να ξεφύγει από τη μιζέρια του οικογενειακού της περιβάλλοντος.

Να σημειώσω επίσης ότι όχι, δεν ασχολούμαι με κάτι άλλο. Αυτή είναι η κύρια εργασία μου και η πηγή βιοπορισμού μου. Και δόξα τω θεώ δεν έχω στερηθεί κάτι προς το παρόν. Και αν χάνω και 300 ευρώ το μήνα στο σύνολο από τα μαθήματα που επιλέγω να κάνω με χαμηλή τιμή, ε, έχω την πολυτέλεια και το κάνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 583
Σύνολο: 592

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.236 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.