*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706697 φορές)

0 μέλη και 74 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1204 στις: Αύγουστος 16, 2010, 02:37:08 μμ »
Πάντως σήμερα που πήγα το αυτοκίνητο για service είδα ότι τα συνεργεία χρεώνουν εργατοώρα 46Ε/ώρα +ΦΠΑ 23%
Φυσικά δεν ξέρω πόσα διδακτορικά έχουν οι τεχνικοί και δικαιολογείται αυτό το ωρομίσθιο αλλά κάντε τους υπολογισμούς σας και βρείτε πόσο θα έπρεπε να πάρει ο καθηγητής...
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:31:42 »

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1205 στις: Αύγουστος 16, 2010, 02:41:43 μμ »
καλησπέρα παιδια, ειμαι νεο μελος αν κ σας διαβαζω καιρο.
καταρχας συγχαρητηρια στους διοριστεους.
να σας συστηθω λιγο εγω ειμαι γεωλογος, εχω κανει μεταπτυχιακό στο πολυτεχνειο στη σχολη χημικων μηχανικων κ σε λιγο καιρο ξεκιναω διδακτορικό στο ΕΜΠ.
Φετος δίδαξα ως αναπληρωτης πρωτη φορα σε γυμνασιο...φετος θα δουμε
Θα ηθελα να πω κατι στην Κωνσταντινα.
ειπες οτι κ αλλοι σπουδασαν δεν καναν ετσι.σωστα?παντως εσυ οχι. οικονομικα σε ιεκ= τιποτα. δευτεροβάθμια εκπαιδευση...γιατι δεν σπουδασες αφου σου αρεσουν τοσο τα μαθηματικα? εχεις δει τα μαθηματα του μαθηματικου?τι νομιζεις οτι ειναι 1+ 1 κανουν ??? 2?αν τελειωνες το φυσικο, χημικο γεωλογικο ακομα και φιλολογια, μη μιλησουμε για πολυτεχνειο σε 6-8 χρονια μια ζωη ολοκληρη ποσα θα επαιρνες??
κ στην τελικη υπαρχει πληθωρα καθηγητων να διαλεξει ο γονιος οποιον θέλει.δεν τον πιεζει κανενας. ιδιαιτερα κανεις αν εχεις αλλιως πας το παιδι σου σε φροντιστήριο. κ εσυ που ξέρεις......οικονομικα..κ μασκροοικονομια θα ξερεις την προσφορα κ τη ζητηση.κ καλο θα ηταν να μιλας λιγο καλυτερα σε ατομα που εχουν σπουδασει τόσο.
η κομμωτρια βγαζει σε 15 λεπτα 15-20 ευρω...πηγα στον κομμωτη που με κουρευει κ ειπε οτι..ενταξει δεν δηλωνω κ 80000 ευρω στην εφορια δηλωνω 35-40000...κ εμεινα μ...ας...κ μη φανταστειτε για μεγάλο κομμωτηριο.
κ μενα μου τη σπαει που παω σε γιατρο κ παιρνει 100 ευρΩ την επισκεψη κ χωρις απόδειξη αλλα αυτος σπουδαζε πανω απο 10 χρονια κ συνεχιζει κ διαβαΖΕΙ...αν δεν μου αρεσει ας παω στο ΙΚΑ.
κ στο φροντιστηριο στα πιο πολλα δεν γινεται δουλεια.ο ιδιος χαβαλες με το σχολειο.κ πολλοι γονεις φοβουνται να αφησουν τα παιδια να πανε μονα τους φροντιστηριο.
κ εγω κανω ιδιαιτερα κ παιρνω 20-30 αναλογα με την περιοχη ,την ταξη την απόσταση.πολυ χαμηλα ειναι.εκτος απο κατευθυνση σταματησα. εξαλλου το καλοκαιρι σταματας, δωρα δεν εχεις,οποτε θελουν σου ακυρωνουν τα μαθηματα κτ.λ.δεν νομιζω κ οι υπολοιποι να θυσαυριζουν απο τα ιδιαιτερα.
Ας γινονταν προσληψεις στα σχολεια ή ας επαιρναν λιγοτερους εισακτεους στα πανεπιστημια.
Σε εκραξα λιγο sorry αλλα το ιδιο με σενα εκφραζουν κ αλλοι κ το θεωρω φθονο..ας σπουδαζες κ εσυ να γινόσουν ΠΛΟΥΣΙΑ απο τα

Αποσυνδεδεμένος konstantina_ena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1206 στις: Αύγουστος 16, 2010, 03:50:14 μμ »
Αγαπητέ nick 1981!!!!Αν διάβασες καλά αυτά που έγραψα θα έβλεπες ότι έδωσα πανελλήνιες και σιγούρα περνάω τει λογιστικής ίσως αει θα δείξει!!!!(και να σου πω την αληθειά είμαι πολύ περήφανη,δεν έχω κανένα κοπλεξ που τελείωσα ιεκ,ξέρω πολλούς που έχουν μια σακούλα πτυχία και είναι άξεστοι,τον άνθρωπο εξάλλου δεν τον κάνουν τα πτυχία)Είναι κακό να απαξιώνεις τα ιεκ!!!!!!Δίνεις και εκεί εξετάσεις και ας μην είναι αει ή τει δεν είναι το τίποτα όπως είπες και αφού δεν έχεις καμία επαφή με τα ιεκ καλό θα είναι να μην χαρακτηρίζεις έτσι σχολές που δεν ξέρεις!!!!!
Οσο για τα μαθήματα του μαθηματικού ναι τα έχω δεί ξέρω οτι είναι πολύ δύσκολα και ότι δεν έχουν καμία σχεση με άλλες πανεπιστημιακές σχολές γιατί πίστεψε με και νομίζω ότι το ξέρεις και εσύ ότι υπάρχουν σχολές της πλάκας και ας λεέι ο άλλος ότι έχω βγάλει εκείνο το τει και όχι ιεκ!Όσο για τους γιατρούς που ανέφερες πίστεψε με οι περισσότεροι δεν διαβάζουν ακόμα και οι καθηγητές ιατρικής που αυτοδιαφημίζονται δεν επιλέγονται όλοι με τόσο αθώα κριτήρια!!!!!Εχω δουλέψει σε κλάδο ιατρικής και είδα και τους γιατρούς πως σε φορτωνουν χάπια για να πάρουν δώρο ταξιδια και όχι μόνο!!!!(δεν ήμουν σε φαρμακευτική άσε μην το αναπτυξω πάντως ειχα να κάνω με καθηγητές και μόνο και όχι με γιατρουδάκια)(το γιατρουδάκια δεν είναι υποτιμητικό,ίσα ισα)!!!Όσο για τις προσλήψεις αν διάβασες είδες που έγραψα για καθηγητρια μου γνωστη που ειναι καθηγητρια και κάνει και ιδιαιτερα στους μαθητές της(αρκέτα τίμιο),δηλαδη το κράτος την πληρώνει για να εκβιάζει τους μαθητές και εφοσον είναι σε γ λυκείου!!!!!(δεν υπολογίζεται και ο προφορικός βαθμός στις πανελλήνιες ή κάνω λάθος)
Τέλος θα ήθελα να πώ ότι δεν πρόσβαλλα κανέναν είπα την γνώμη μου και ο τρόπος που μιλάω είναι ο ίδιος είτε ο άλλος έχει πάρει πτυχίο είτε είναι σκουπιδιάρης στο δήμο αθηνών!!!!
Και ας το επαναλάβω ότι ναι όταν το ιδιαίτερο στοιχίζει πάνω απο 25 ευρω και μαλίστα χωρίς απόδειξη το θεωρώ αισχοκέρδια!!!
Ο καθένας μας έχει την άποψη του και είναι σεβαστή!!!!Αν θές την γνώμη μου υπάρχουν κομμωτήρια και με 10 ευρώ(νόμος της προσφοράς και ζητησης που λέγαμε) :D

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1207 στις: Αύγουστος 16, 2010, 04:17:44 μμ »
ο προφορικός στις πανελλήνιες μετρά μέχρι 2 έτη από τη χρονια αποφοίτησης ,τώρα για όλα τ άλλα καλό είναι να περάσεις μαθηματικό ,να δώσεις σ εξεταστική και μετά διαμορφώνεις γνώμη για τη δουλειά του καθηγητή  και ναι οκ τον κομμωτή και τον υδραυλικο τον καλεις άπαξ αλλά οι περισσότεροι σε χρεώνουν ποσά που αντιστοιχουν και σε 2,3,4,5 μαθήματα .

Βασικά όλα ξεκινούν και τελειώνουν απ το πόσο αξιολογούμε τη δουλειά μας ,αν πιστεύουμε στη δουλειά μας ως παιδαγωγοί ,επιμένω στ οτι δεν μπορει να ναι πυθια ο καθηγητής ,ίσως φέτος τον ευνόησε η τύχη όπως και εμένα που έπιασα το θέμα της λογοτεχνίας αλλά δεν αρκεί μόνο αυτο για τις πανελλήνιες,τέλος μην ξεχνάτε ότι υπάρχουν περιοχές που αν πεις θέλω 15 ευρώ ή 20 την ώρα σε θεωρούν φτηνό και προσλαμβάνουν άλλον....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:31:42 »

Αποσυνδεδεμένος konstantina_ena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1208 στις: Αύγουστος 16, 2010, 05:03:20 μμ »
Σε αυτό έχεις δίκιο όσο θέλει ο καθενας ζητάει!!!!!!!!!!!Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και άλλοι που έχουν μόνο το
proficiency και ζητάνε 30 ευρώ ή ακόμη και 40 και δεν έχουν περάσει απο εξεταστική!!!!'Οσο για την άποψη μπορώ να εκφάζω σαν απλός πολίτης που έχει βγει στην αγορά εργασίας!!!!!!Εγω δεν θα τα έδινα 35 ευρώ!!!!!Αποψή μου,ο άλλος ας τα δώσει προβλημα του!!!!
Βασικά για εμένα η μεγαλύτερη εξεταστική είναι οι πανελλήνιες και το βλέπω απο την δική μου σκοπιά!!!!Και στην δουλεια που είμαι είδα πώς πληρώνουν τα αει και τα τει καμία σχεση με έναν καθηγητή,και μιλάω ανα ώρα γιατι αν υπολογείσουμε οτι ο καθηγητης παίρνει 35 και 40 ευρώ την ώρα ο λογιστής σε πολυεθνικη με αει γιατι να παιρνει 8 ευρω την ώρα καθαρα!!!!!!(Εχει και μεγαλυτερη ευθυνη απο εναν καθηγητη)Τι εννοω με αυτό ναι ο καθηγητης εχει την ευθυνη ενα 50 % για το μαθητη,  ο λογιστής εταιρειας όμως κινδυνεύει να μπεί μέχρι και φυλακή σε τυχον έλεχγο απο τη σδοε!!!!Και αυτός έχει περάσει εξεταστική παιδιά και είναι απο αει!!!!!Τελος πάντων ο καθενας έχει τις αποψείς του και ειναι όλες δεκτες και σεβαστές απλά δεν μπορώ να ακούω ότι ας σπούδαζες και εσυ να έπαιρνες τόσα γιατί υπάρχουν και άλλες ειδικότητες απο αει που δεν παίρνουν τόσα!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1209 στις: Αύγουστος 16, 2010, 05:43:16 μμ »
μέχρις ενός σημείου εχεις δίκιο απλά σου ξαναλέω ότι υπάρχει τιμολογιο εαν θες για ένα καθηγητή για παράδειγμα στα φροντιστήρια ΚΑΝΟΝΙΚΑ πρέπει να σου δίνει 10-12 μεικτα καθαρα 9 και ανάλογα με την προυπηρεσία ανεβαίνεις μισθολογικά ,αυτά δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου υπάρχει συλλογική σύμβαση εργασιας οπότε καποιος με 10 χρονιά προυπηρεσίας θα τα ζητήσει τα 30 και τα 50 ευρώ στο ιδιαίτερο.

Φυσικά και το proficiency δεν μπορεί να ζητάει τόσα αλλά .....και πάλι θα σου πει είμαι έμπειρος θα σου πιάσω τα θέματα ,θα περάσεις σίγουρα και τα συναφή .Σε κάθε περίπτωση να μπεις στη σχολή που επιθυμείς να δεις τα πράγματα εκ των έσω

Αποσυνδεδεμένος konstantina_ena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1210 στις: Αύγουστος 16, 2010, 06:09:44 μμ »
Σε ευχαριστώ ερση μου να είσαι καλά αν και δεν ξερω τι να διαλεξω οικονομικο ή μαθηματικό!!!!Είναι και τα δυο εξισου ενδιαφέρον!!!!Δεν έχω κάτι με τους καθηγητές ίσα ίσα θα έλεγα,ελπίζω μην με παρεξήγησε κανείς!!!!!Αντίθετα μάλιστα όταν είχα πει ότι σκέφτομαι να δωσω και φοβάμαι γιατι είμαι 30 ετων όσοι το διάβασαν εδώ με στήριξαν!!!Καλή συνέχεια σε όλους!!!!Και καλή σχολική χρονιά,αν και νωρίς βεβαια!!!!!!!!!! :-[

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1211 στις: Αύγουστος 16, 2010, 07:27:35 μμ »
Και μένα ο κουρέας μου, για 15 τρίχες μου παίρνει 15 ευρώ.
Αλλά δεν με πειράζει, γιατί νιώθω ότι η τρίχα μου είναι πιο ισχυρή από το δολάριο.
Άλλωστε, τα μερεμέτια έχουν τα λεφτά!
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1212 στις: Αύγουστος 16, 2010, 10:57:33 μμ »
Και μένα ο κουρέας μου, για 15 τρίχες μου παίρνει 15 ευρώ.
Αλλά δεν με πειράζει, γιατί νιώθω ότι η τρίχα μου είναι πιο ισχυρή από το δολάριο.
Άλλωστε, τα μερεμέτια έχουν τα λεφτά!

Κότσο σε πιάνει. Εγώ δίνω 8.5 :P
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1213 στις: Αύγουστος 17, 2010, 04:17:18 μμ »
Και στην δουλεια που είμαι είδα πώς πληρώνουν τα αει και τα τει καμία σχεση με έναν καθηγητή,και μιλάω ανα ώρα γιατι αν υπολογείσουμε οτι ο καθηγητης παίρνει 35 και 40 ευρώ την ώρα ο λογιστής σε πολυεθνικη με αει γιατι να παιρνει 8 ευρω την ώρα καθαρα!!!!!!

Δεν κάνεις όμως σωστή σύγκριση. Από τη μία συγκρίνεις παροχή υπηρεσιών χωρίς τίποτα επιπλέον και από την άλλη μηνιαίο μισθό στον οποίο συμπεριλαμβάνονται εργοδοτικές εισφορές, πληρωμένες αργίες, επιδόματα, άδειες κτλ. Αυτά πρέπει να τα ξέρεις.
Η σύγκριση λοιπόν πρέπει να γίνεται με ίδιας μορφής σχέση εργασίας. Για παράδειγμα, υπολόγισε πόσο βγαίνει το ωρομίσθιο του λογιστή στη συμπλήρωση της φορολογικής δήλωσης και θα καταλάβεις τι εννοώ. Μπορεί να βγάλεις και τριψήφιο αριθμό (σε €)!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1214 στις: Αύγουστος 17, 2010, 04:43:39 μμ »
ειναι γυρω στα 50 ευρω την μερα. μιλαμε για 8ωρο ομως!
επομενως, καλε μου φιλε και συναδελφε jack, μαλλον και συ δεν τα υπολογισες σωστα.

ο μισθος μιας νεοπροσλαμβανομενης ειναι 1300 το μηνα (το πολυ), αυτο δια 25 βγαινει 52ευρω τη μερα
αν τα 52 τα διαιρεσουμε δια 8 τοτε  ειναι 6.5 ευρω την ωρα

παλι πολλα παιρνει ο καθηγητης !!! :P
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος manolis2046

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1215 στις: Αύγουστος 17, 2010, 05:45:37 μμ »
Παρατηρηστε οσους εχουν τελειωσει ιεκ
Τους ρωτας αν εχουν σπουδασει και σου λενε με ενα στομφο οικονομικες επιστημες και οταν περναει η ωρα
σου λενε οτι σπουδασαν σε ιεκ
Εγω τελειωσα μαθηματικο και νομιζω οτι δεν εκανα και τιποτα....
Πολλοι μετα τα ιεκ πηγαιναν και σε σχολη τει με τα μορια που ειχαν

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1216 στις: Αύγουστος 17, 2010, 09:46:38 μμ »
ειναι γυρω στα 50 ευρω την μερα. μιλαμε για 8ωρο ομως!
επομενως, καλε μου φιλε και συναδελφε jack, μαλλον και συ δεν τα υπολογισες σωστα.

ο μισθος μιας νεοπροσλαμβανομενης ειναι 1300 το μηνα (το πολυ), αυτο δια 25 βγαινει 52ευρω τη μερα
αν τα 52 τα διαιρεσουμε δια 8 τοτε  ειναι 6.5 ευρω την ωρα

παλι πολλα παιρνει ο καθηγητης !!! :P

Φίλε και συνάδελφε Μάρκο, ξέρω τι γράφω αλλά μάλλον δεν το κατάλαβες.

Δεν κάνεις όμως σωστή σύγκριση. Από τη μία συγκρίνεις παροχή υπηρεσιών χωρίς τίποτα επιπλέον και από την άλλη μηνιαίο μισθό στον οποίο συμπεριλαμβάνονται εργοδοτικές εισφορές, πληρωμένες αργίες, επιδόματα, άδειες κτλ. Αυτά πρέπει να τα ξέρεις.
Η σύγκριση λοιπόν πρέπει να γίνεται με ίδιας μορφής σχέση εργασίας. Για παράδειγμα, υπολόγισε πόσο βγαίνει το ωρομίσθιο του λογιστή στη συμπλήρωση της φορολογικής δήλωσης και θα καταλάβεις τι εννοώ. Μπορεί να βγάλεις και τριψήφιο αριθμό (σε €)!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1217 στις: Αύγουστος 17, 2010, 10:14:47 μμ »
ισως να λεμε το ιδιο, αλλα δεν συμφωνω με το ποσο που αναγραφει η φορολογικη δηλωση. Εγω λαμβανω το "καθαρο" ποσο, γιατι και το ιδιαιτερο που κανει ενας καθηγητης δεν το δηλωνει στην εφορια. Ετσι δεν ειναι? επομενως συγκρινουμε "καθαρα" ποσα και μονο.


Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 660
Σύνολο: 669

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.