*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706725 φορές)

0 μέλη και 76 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1456 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 04:36:40 μμ »
Το άλλο κορυφαίο; Μιλάω σήμερα (τηλεφωνικά) με τη μαμά του κοριτσιού που θα κάνω μάθημα και συζητάμε τους τομείς στους οποίους το παιδί παρουσιάζει κάποιες αδυναμίες..Υποτίθεται ότι επέλεξε εμένα ως τελειόφοιτη του ΠΤΔΕ, αλλά στο τέλος μου λέει: "και με τί ασχολείσαι εσύ;". Ντόινγκ!Αφου έλεγε ότι ήξερε πως τελειώνω για δασκάλα...Τέλος πάντων, περνάει αυτό, συζητάμε λίγο και μου λέει "πως και δεν είσαι διορισμένη;"... "ΜΑ ΦΈΤΟΣ ΠΑΊΡΝΩ ΤΟ ΠΤΥΧΊΟ ΜΟΥ", της απαντάω...προφανώς, δεν είχε καταλάβει ποιοι βγαίνουν από το Παιδαγωγικό τμήμα και με ρωτούσε διαρκώς...

μαλλον χανει στροφές η ....μαμα! Πες της να κανει ενα service και να κοιταξει το τροφοδοτικο, τα υγρα φρενων, το λαδι της μηχανης, το νερο του ψυγειου (και να βαλει και αντιπηκτικο ), το μπουζι, το θερμοστατη, και τελος το λαχιστο στη μηχανη μηπως εχει φθαρει και σπασει ξαφνικα. Ας κανει και μια ζυγοσταθμιση.
Ε, ρε τρελα που κουβαλαει ο κοσμος!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:34:03 »

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1457 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 05:00:11 μμ »
Πιθανόν λειτουργούν με τη νοοτροπία του τι θα πει ο κόσμος.
Σε αυτή την  περίπτωση να σκεφτεί τι θα πει ο κόσμος όταν το συντηρεί η οικογένεια μέχρι τα 40  ;)

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1458 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 01:26:31 πμ »
Συναδελφοι ζητω τη βοήθεια σας
Εδω και 5 χρονια πλεον κανω μαθημα σε μια μαθητρια και ολα πηγαιναν καλα μεχρι περσι. Η μητερα της κηρυξε σταση πληρωμων λεγονας μου πως θα σε ξοφλησω τον αλλο μηνα κτλ. Ετσι τη βγαλαμε τη χρονια και φυσικα δεν εδωσε μια επαναλαμβανοντας ποσο δυσκολα νιωθει και οτι θα το τακτοποιησει το θεμα (εδω και 2 χρονια δεν μπορει να παρει τη συνταξη της και για καποιο λογο ο αντρας της δεν τις στελνει λεφτα ουτε ο μεγαλυτερος γιος βοηθαει παρολο που δουλευει καλα απ' οτι ελεγε). Το καλοκαιρι εκανα τη σουμα και της την πηγα. Μαλλον επεθε εγκεφαλικο αλλα τι να κανουμε μαζευονται. Φετος ξαναξεκινησαμε με την υποσχεση εκ μερους της οτι θα με πληρωνει κανονικα, μαλιστα αυξησαμε και τις ωρες. Παιδια, βγηκε ο Σεπτεμβρης και τιποτα. Ακουω προτασεις με την παρακληση να ειναι σοβαρες και οχι τυπου εισαι κοροιδο , αλλοι συναδελφοι μου τα εψαλλαν, με εβρισαν αλλα ουσιαστικα δεν προτειναν κατι

Υ.Γ. Η μαθητρια ειναι με ειδικες εκπαιδευτικε αναγκες, εχουμε χτισει σημαντικη σχεση και δε θελεω να φτασω στο σημειο να το τελειωσω, το παιδι ξερει οτι η μαμα δεν πληρωνει )μαλλον της το εχει μεταφερει) και καθε φορα που ελειωνουμε με ρωταει αν θα ξαναπαω Επιπλεον εχω αναγκη τη δουλεια για να πληρωνω με τη σειρα μου καποια διδακτρα (ετσι υπολογιζα τουλαχιστον). Ειμαι φοβερα προβληματισμενη και απογοητευμενη αλλα και θυμωμενη. Τι να κανω?

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1459 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 02:56:01 πμ »
Συναδελφοι ζητω τη βοήθεια σας
Εδω και 5 χρονια πλεον κανω μαθημα σε μια μαθητρια και ολα πηγαιναν καλα μεχρι περσι. Η μητερα της κηρυξε σταση πληρωμων λεγονας μου πως θα σε ξοφλησω τον αλλο μηνα κτλ. Ετσι τη βγαλαμε τη χρονια και φυσικα δεν εδωσε μια επαναλαμβανοντας ποσο δυσκολα νιωθει και οτι θα το τακτοποιησει το θεμα (εδω και 2 χρονια δεν μπορει να παρει τη συνταξη της και για καποιο λογο ο αντρας της δεν τις στελνει λεφτα ουτε ο μεγαλυτερος γιος βοηθαει παρολο που δουλευει καλα απ' οτι ελεγε). Το καλοκαιρι εκανα τη σουμα και της την πηγα. Μαλλον επεθε εγκεφαλικο αλλα τι να κανουμε μαζευονται. Φετος ξαναξεκινησαμε με την υποσχεση εκ μερους της οτι θα με πληρωνει κανονικα, μαλιστα αυξησαμε και τις ωρες. Παιδια, βγηκε ο Σεπτεμβρης και τιποτα. Ακουω προτασεις με την παρακληση να ειναι σοβαρες και οχι τυπου εισαι κοροιδο , αλλοι συναδελφοι μου τα εψαλλαν, με εβρισαν αλλα ουσιαστικα δεν προτειναν κατι

Υ.Γ. Η μαθητρια ειναι με ειδικες εκπαιδευτικε αναγκες, εχουμε χτισει σημαντικη σχεση και δε θελεω να φτασω στο σημειο να το τελειωσω, το παιδι ξερει οτι η μαμα δεν πληρωνει )μαλλον της το εχει μεταφερει) και καθε φορα που ελειωνουμε με ρωταει αν θα ξαναπαω Επιπλεον εχω αναγκη τη δουλεια για να πληρωνω με τη σειρα μου καποια διδακτρα (ετσι υπολογιζα τουλαχιστον). Ειμαι φοβερα προβληματισμενη και απογοητευμενη αλλα και θυμωμενη. Τι να κανω?

έτσι όπως το περιγράφεις φαίνεται ανάμεσα στις γραμμές οτι έχεις αποφασίσει να μην το σταματήσεις το παιδί..  είναι πολλά τα χρόνια που κάνεις το μάθημα. έτσι όμως που έχουν γίνει τα πράγματα πιστέυω οτι όλοι μας δαγκωνόμαστε και κάνουμε συμβιβασμούς και υπομονή. αν δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε πληρώσει θα σου λεγα να συνεχίσεις κανονικά και απλά τα παίρνεις καθυστερημένα. ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έκανα στη θέση σου. κάθε φορά που με πιάνουν όμως οι συναισθηματισμοί προσπαθώ να θυμάμαι οτι είναι "απλά" μια δουλειά!.. εθελοντισμό μπορώ να κανω με άλλους τρόπους..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:34:03 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1460 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 09:09:34 πμ »
δλδ τα περσινα στα ξοφλησε ή ακόμα;δυσκολη περιπτωση ,πως θα τα καταφερεις αν και φετος πραττει έτσι ;;;;δε θα ηταν καλό να της μιλούσες ,να καταλάβαινε και η μητέρα τη δυσκολία της θέσης σου;ας της έλεγες ένα ψεμα ότι μόνο από εκείνους έχεις εισοδήματα ,ότι έχεις αναγκη ..μπας και την ευαισθητοποιήσεις .....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2010, 03:49:55 μμ από Ερση »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1461 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 03:46:10 μμ »
Συμφωνώ με την Έρση.Κάνε επίκληση στο συναίσθημα,όπως άλλωστε έκανε κ εκείνη μ'εσένα πέρσυ.Οκ,όλοι λίγο-πολύ ζοριζόμαστε,αλλά όλα είναι θέμα επιλογών.Αν δε σε παίρνει οικονομικά,μην το κάνεις.Έτσι απλά!Αυτό θα προσπαθούσα κ εγώ να εξηγήσω στη θέση σου κ επίσης θα πρότεινα κάποιο διακανονισμό για τα περσινά,αλλά να σου πληρώσει το Σεπτέμβριο κ τα φετινά να της πεις να σου τα πληρώνει με την εβδομάδα,για να είναι κ πιο εύκολο για εκείνη οικονομικά κ για εσένα φυσικά,ώστε να ξέρεις τι σου γίνεται σε εβδομαδιαία βάση.Διαφορετικά σταματάς,γιατί δε σε συμφέρει,παρόλο που θα νιώθεις πως είσαι " σκληρή " όσον αφορά τη σχέση σου με το παιδί.

Βλέπω ότι λίγο-πολύ στο φόρουμ είμαστε αρκετοί φιλότιμοι κ ευαίσθητοι κ δείχνουμε κατανοήση σε παρόμοιες περιπτώσεις,αλλά χρειάζεται κ λίγος ρεαλισμός/κυνισμός,γιατί κ εμείς τη δουλειά μας κάνουμε κ θα έπρεπε να μην την υποτιμούμε... :)

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1462 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 04:18:36 μμ »
όσο σκλήρο και αν ακούγεται(λόγω της σχέσης σου με το παιδί)  θα έπρεπε να ντρέπεται η μάνα να σε ξαναβάλει στο ίδιο λούκι αφού σου χρωστάει τα περσυνά.ίσως απλώς πιστεύει ότι δεν έχεις και τόση ανάγκη και βολεύεται με την υπομονή σου...όπως λες και η ίδια αυξήσατε τις ώρες...άρα χανεις περισσότερα χρήματα...έπρεπε ήδη να σου είχε δώσει κάποια χρήματα και να σου είχε μιλήσει ανοιχτά....καλύτερα να κάνετε μια συζήτηση όσο είναι νωρίς...

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1463 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 05:14:59 μμ »
Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας, συναδελφοι
Πανω κατω εχω κανει τις ιδιες σκεψεις, δηλαδη διακανονισμο για τα περσινα και σε εβδομαδιαια βαση τα φετινα
Νομιζω πως αν της πω οτι εν ολιγοις δεν παει αλλο θα ζητησει να σταματησουμε απο ντροπη και απο αδυναμια να αντεπεξελθει οικονομικα και θα μεινουμε με τα περσινα χρεη. Αυτο δε συμφερει ουτε το παιδι αλλα ουτε και μενα, προσωπικα δυσκολευομαι παρα πολυ να βρω ιδιαιτερα και υπολογιζα σε αυτα τα χρηματα. Αραγε πως πληρωνει τους αλλους 2 καθηγητες που ερχονται?Ειναι και αυτοι στο περιμενε ή τα κανει μονο σε μενα που βλεπει οτι την παιρνει?Εχω φτασει στο σημειο να μην εχω ορεξη οταν κανουμε μαθημα και να σκεφτομαι να το ακυρωσω αφου δεν προκειται να με πληρωσει αμεσα, με εχει κουρασει η κατασταση.Ειλικρινα δεν ξερω, ισως τα πραγματα να ειναι πιο απλά, συναδελφοι μου λενε οτι πρεπει να φυγω καιμ καποιοι αλλοι οτι ενδεχεται να χασω τα λεφτα (τους εχει τυχει να τους ξεχρεωνουν σταδιακα και να μαπινουν στη διαδικασια να τους κυνηγανε επι χρονια για την εξοφληση). Ενας αλλος μου ειπε να τους το πω ευθεως και αν δεν το τακτοποιησουν να μην εμφανιστω στο μαθημα ενω θα με περιμενουν...
-που εισαι? σε περιμενουμε!
-κυρια ταδε δε θα ερθω μεχρι να τακτοποιησετε το οικονομικο...και αν δεν μπορειτε βρειτε αλλον, θα ειμαστε σε επαφη για τα χρωστουμενα
 

Υ.Γ. Ειναι τραγικο να φτανουμε στο σημειο να τους κλαιγομαστε και να διεκδικουμε αυτα που δουλεψαμε. Θυμωνω και με αυτην αλλα και με τον εαυτο μου. Ξεφτιλα ρε γαμωτο

Αποσυνδεδεμένος ealevrid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2.50
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1464 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 05:34:40 μμ »
χωρίς να θέλω να σε τρομάξω θα σου πω περιστατικό φίλης μου
έκανε μάθημα για τριτη χρονιά σε ενα παιδι και μετά από κάποιο διάστημα η μητέρα του παιδιού της είπε: θα στα δώσω μαζεμένα στο τέλος της χρονιάς
η χρονιά τελείωσε και τα λεφτά δεν έφτασαν  ποτέ στη φίλη μου
όταν μετά απο παρακάλια της φίλης μου και συνεχόμενα τηλεφώνηματα η μητέρα γύρισε και της είπε: δε σου χρωστάω τίποτα, η φίλη μου σοκαρίστηκε :μα πως της είπε όλη τη χρονιά τι έκανα; και η απάντηση της μητέρας: δεν έχεις αποδείξεις οτι σου χρωστάω..και μάλιστα της είπε: είσαι και παράνομη μπορώ να σε καταγγείλω...

εγώ εδώ και τέσσερα χρόνια έκανα μάθημα με ένα παιδί με μαθησιακές δυσκολίες
την πρώτη χρονιά είχα ζητήξει 5 ευρώ την ώρα
τη δεύτερη 6 ,την τρίτη ζήτηξα 7 δέχτηκε και σε μια βδομάδα μου ζήτηξε να το ξανασυζητήσουμε. Μπροστά στη συζήτηση ήταν και το παιδί με λύγισε και δέχτηκα να μη γίνει αύξηση..
φέτος είναι τρίτη γυμνασίου,ακόμα η μητέρα δε μου έχει τηλεφωνήσει
πέρσυ λόγω οικονομικής δυσκολίας λιγοστέψαμε τις ώρες από 6 τις κάναμε 4,5 το παιδί ήταν διαρκώς με το βλέμα στο ρολόι.
πέρσυ ζήτηξα 8 ευρώ και η μητέρα το έκανε θέμα..στις εξετάσεις μου ζήτηξε να μου δίνει λιγότερα μιας και οι ώρες έπρεπε να αυξηθούν..
ξέρω ότι το παιδί θα δυσκολευτεί αλλά πήρα απόφαση να μην τηλεφωνήσω..έχω νιώσει πολλές φορές αυτό που έγραψες πως δεν ήθελες να κάνεις μάθημα..
προσπάθησε να εξηγήσεις στη μητέρα και τη δική σου κατάσταση..και πες της ξεκάθαρα πώς αισθάνεσαι..

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1465 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 05:42:25 μμ »
Aραγε πώς πλήρωνει τους αλλους 2 καθηγητες? Θα ελεγα να τους πιασεις και να τους ρωτησεις. Γιατι αν στους αλλους ειναι "τυπικη" υπαρχει ενα θεματακι εδω.
Πραγματικα ειναι δυσκολη η θεση μας, γιατι δεν μπορουμε να αντιδρασουμε εφοσον ειναι "αδήλωτα" στην εφορια και αυτο εκμεταλλευονται καποιοι.
κανονικα θα σου ελεγα να σταματησεις αμεσως. Αλλα επειδη το παιδι εχει πραγματικα την αναγκη σου, συνεχισε. Μπορεις να κανεις ενα διακανονισμο του τυπου: "Πόσα μπορειτε να μου δινεται κα ταδε την εβδομαδα? 30 ευρω(ας πουμε) τοτε να παιρνεις αυτα στα σιγουρα και βεβαια δεν υπαρχει εγγυηση για το υπολοιπο οφειλόμενο ποσο. Τουλαχιστον να μη τα  χασεις ολα
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1466 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 06:26:28 μμ »
Παιδια αν χασω τα λεφτα θα τα παιξω...ειναι πολλα τα λεφτα...ΑΡΗ!!!Και εχω παιδευτει πααρα πολυ λογω αποστασης αλλα και για να  παραλλασσω την υλη του αναλυτικου προγραμματος ωστε να τα καταλαβαινει+δικες μας μας δραστηριοτητες για μαθητες με εκαπιδευτικες αναγκες

Υ.Γ. Δεν εχω επαφη με τους αλλους καθηγητες απλα ξερω οτι ερχονται καποιεσ ωρες

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1467 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 06:51:23 μμ »
ολοι για να επιβιωσουν το κανουν. Αλλά εσυ, δε βλεπω να "επιβιωνεις"!! αφου δεν λαμβανεις παρα του μη έχοντος!

ΟΚ, επαφες με τους αλλους δεν εχεις, κανε λοιπον το εξης:
μαθε τι μαθηματα κανει το παιδι με τους αλλους. Ζητας λοιπον το τηλεφωνο του καθηγητη απο τη μητερα ταχα για να του δωσεις μαθημα που παρουσιαστηκε.

 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1468 στις: Οκτώβριος 02, 2010, 09:26:38 μμ »
Νομιζω παντως πως πρεπει λιγο να την φερεις την κατασταση στα ακρα..του τυπου κ γω δανεια πληρωνω κ στις ωρες αυτες θα εκανες αλλο παιδι μαθημα...δεν ξερω επικαλεσσο κατι σημαντικοκ δωστης μια διορια κ αν οντως δεν μπορει να σε πληρωνει δε θα επρπεε να κανει ιδαιτερα..απο κει κ περα αν τουλαχιστον παρεις ενα ποσο οκ συνεχισε ,διαφορετικα νομιζω πως πρεπει να ξανα πας για μαθημα οταν πληρωθεις!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #1469 στις: Οκτώβριος 03, 2010, 08:39:05 μμ »
Εγώ πάντως, gmork, παράτησα 2 αδέρφια για τον ίδιο λόγο. Και δεν το μετάνιωσα καθόλου! Δεν δουλεύω από χόμπυ. Αλλά και από χόμπυ να δούλευα, υποτίθεται κάναμε μια συμφωνία: όπως εγώ έρχομαι και κάνω μάθημα, έτσι κι εσύ θα με πληρώνεις. Κι εγώ φοβόμουν μήπως δεν μου τα δώσει και γι'αυτό της έγινα στενός κορσές: της τηλεφωνούσα συνέχεια (αν και δεν το σήκωνε), έστελνα μηνύματα και εμφανίστηκα στο σπίτι της ξαφνικά ενώ δεν με περίμενε. Κανονική πολιορκία! Αλλά δεν την απείλησα ποτέ ότι θα σταματήσω αν δε με εξοφλήσει. Φοβόμουν μήπως στο μεταξύ βρει άλλη καθηγήτρια και με σουτάρει χωρίς να με πληρώσει (την είχα ικανή αυτήν και το άντρα της). Τελικά με πλήρωσε (της γκρίνιαζα συνέχεια ότι τα χρωστάω αυτά τα λεφτά και με πιέζουν και είμαι σε δύσκολη θέση και μπλα μπλα μπλα) και την επομένη........μην με είδατε! Την πήρα τηλέφωνο και ... τέλος. Δεν μπορώ να πω ότι μ'άρεσε ότι ακολούθησε αλλά ήμουν αποφασισμένη. Αν με έπειθε και ξαναγύριζα, θα ξεφτιλιζόμουν όχι μόνο στα μάτια αυτής αλλά κυρίως στα δικά μου. Μου φέρθηκε σαν ζητιάνα κι εγώ θα συνέχιζα; Ας πρόσεχε!

Πάρε, λοιπόν, μια απόφαση και μέινε σ'αυτήν: ή θα συνεχίσεις και θα δεχτείς ότι έτσι είναι η κατάσταση, ή κοιτάς πώς να πάρεις τα λεφτά και σταματάς. Εγώ, ειλικρινά, αν ήταν μια οικογένεια σωστή, με αρχές και τρόπους και μου έκαναν μια συζήτηση και δεν με άφηναν να ζητιανεύω (ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ: "Μου χρωστάτε €500." "Πάρε €20, Αυτά έχω!") θα έδινα κι άλλες ευκαιρίες. Αλλά σε μπαταχτσήδες, sorry, δε δίνω. Προτιμώ την ψυχική μου ηρεμία. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2010, 09:15:56 μμ από panickos »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 647
Σύνολο: 659

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.