*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 705282 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 23, 2006, 12:47:39 μμ »
Το μόνο που ξέρω είναι ότι σαν μαθήτρια σε Ευρωγνώση μου ζητήσανε 20 την ώρα για Sorbonne. Λογικά ο καθηγητής δεν θα παίρνει γύρω στα 10;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:48:00 »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 26, 2006, 12:03:55 μμ »
Απο γνωστους ακουσα οτι αμοιβονται με ΜΟΝΟ 7,5€ την ωρα!!!

Αποσυνδεδεμένος savasvas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 31, 2006, 09:25:36 πμ »
Παιδια , κοιταξτε πως έχουν τα πράγματα: Κατ' αρχήν υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξυ Αθήνας και επαρχίας .Το  ιδιαίτερο που πληρώνεται 30€ στην Αθήνα ,στην επαρχία θα πληρώνεται 20€.
Μετά , κάτι στο οποίο θα ήθελα να εφιστήσω την προσοχή όλων οσων ασχολούνται με ιδιαίτερα:
Το ιδιαίτερο μάθημα , θελουμε - δεν θέλουμε , είναι είδος πολυτελείας. Οποιος γονιος θελει το παιδί του να κάνει ιδιαίτερο πρέπει να το πληρώνει.
Δεν μπορεί η ώρα να στοιχίζει(για το γονιο) στο φροντιστήριο 10-15€ , και το ιδιαίτερο να πεφτει κατω απο 30€.
Ακούω πολλούς συναδελφους(μαθηματικούς) να λένε ότι επειδή υπάρχει πληθώρα μαθηματικών ,συνέπεια είναι να πεφτει και η τιμή του ιδιαίτερου.
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι λάθος η λογική αυτή , με το σκεπτικό ότι αν ένας γονιος δεν θέλει(ή δεν έχει )να πληρώσει τουλάχιστον 30€, μπορεί να στείλει το παιδί σε ένα φροντιστήριο(groupΑΔΙΚΟ), όπου γίνεται και πολύ καλή δουλειά και η τιμή είναι ελκυστικότερη(περιπου 15€)
Μια άλλη παράμετρος που συνηγορεί υπέρ της υψηλότερης τιμής είναι ότι ο καθαγητής στο ιδιαίτερο φέρει προσωπική ευθύνη (τόσο για την επιτυχία, όσο και για την αποτυχία) πολύ μεγαλύτερη απο τον καθηγητή του φροντιστηρίου.
Τελειώνοντας , θα ήθελα να πω ότι σε ένα κόσμο ιδανικό όλοι θα θέλαμε δωρεάν παιδεία , αλλά με τα υπάρχοντα δεδομένα ας αναρωτηθούμε :Το  σχολείο καλύπτει πλήρως τις απαιτήσεις των εξετάσεων; Μακάρι να τις κάλυπτε, μακάρι και το υπουργείο να έκανε περισσοτερες προσλήψεις καθηγητών, μακάρι να υπηρχαν και περισσότερα σχολεία, έτσι ώστε να αντιστοιχούν λιγότεροι μαθητές σε κάθε καθηγητή, και ο καθηγητής να κάνει καλύτερα τη δουλεία του , όμως τι γίνεται απ'ολα αυτά;
Και μη ξεχνάτε το εξής ένας καθηγητής που πληρώνεται 30€ / ώρα , αν αμοιβόταν το ίδιο ποσο στον δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα , περιπού 16% ,δηλαδή περιπου 5€ θα πήγαιναν για ασφάλιση(ΙΚΑ κλπ) , ουσιαστικά ένας καθηγητής που παίρνει 30€/ώρα ,περιπου 5€ πρεπει να τα πληρώνει  για ιδιώτική ασφάλιση , αλλιως οταν φτάσει στην ηλικια της συνταξιοδότησης δεν θα παρει τίποτα.
Και μη κάνετε το λάθος , όσοι δουλεύτε μόνο(ή τέλος πάντων ως επί το πλείστον) ιδιαίτερα μαθήματα να μην κάνετε κάποια ιδιωτική ασφάλιση.   

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 06, 2006, 01:20:08 μμ »
Μία ερώτηση: όταν στο ιδιαίτερο προστεθεί και δεύτερος μαθητής η τιμή πρέπει αναγκαστικά να πέσει και, αν ναι, κατά πόσο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:48:00 »

Αποσυνδεδεμένος darknemus01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 09, 2006, 06:02:03 πμ »
Μία ερώτηση: όταν στο ιδιαίτερο προστεθεί και δεύτερος μαθητής η τιμή πρέπει αναγκαστικά να πέσει και, αν ναι, κατά πόσο;

Αυτο το ερώτημα απασχολεί κ μένα, αλλα κυρίως θα ηθελα να ρωτήσω το εξής: Ποσα πρέπει να ζητήσει πτυχιούχος ΤΕΙ χωρις ιδιαίτερη πείρα για ιδιαίτερα πανω σε office κυρίως ? τα μαθήματα θα γίνουν σε επαρχιακή πόλη.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2006, 06:03:34 πμ από darknemus01 »

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 13, 2006, 12:25:25 μμ »
Τι να πω πια με αυτά που διαβάζω συνάδελφοι.
Ειδικά για Αθήνα υπάρχει περίπτωση ακόμα και για φροντιστήρια για απλή χρήση Η/Υ να παίρνουμε κάτω από 20 ευρώ;
Δηλ. πόσο να πάρουμε 10-15; Δύο καφέρδες κοστίζουν 10. Έλεος πια. Πήγαμε ΑΕΙ και ΤΕΙ για να κάνουμε ιδιαίτερα με 7,5 ευρώ;
Για επαρχιακή πόλη (εννοώ πόλη και όχι χωριό) πιστεύω ότι κάτω από 17 άντε 15 είναι ξεφτίλα.
Να το θέσω και αλλιώς. Σκεφτήκατε πόσα παίρνει ο υδραυλικός ή ο ηλεκτρολόγος για μισή ώρα δουλειά όταν τον καλέσεις σπίτι;
Κάτω από 40-50 παίρνει κάποιος;




Αποσυνδεδεμένος lila

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 14, 2006, 04:38:29 μμ »
Σκεφτήκατε πόσα παίρνει ο υδραυλικός ή ο ηλεκτρολόγος για μισή ώρα δουλειά όταν τον καλέσεις σπίτι;
Κάτω από 40-50 παίρνει κάποιος;





Ναι, αλλά καλώς εχόντων, ο υδραυλικός δεν έρχεται δυο ή τρεις φορές την εβδομάδα, 4 εβδομάδες το μήνα...

Αποσυνδεδεμένος lila

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 14, 2006, 04:42:04 μμ »
Το μόνο που ξέρω είναι ότι σαν μαθήτρια σε Ευρωγνώση μου ζητήσανε 20 την ώρα για Sorbonne. Λογικά ο καθηγητής δεν θα παίρνει γύρω στα 10;

Στα φροντιστήρια συνήθως δίνουν τα νόμιμα, ήτοι γύρω στα 7,5 ευρώ μεικτα. Εκτός αν κάνεις κάποια άλλη συμφωνία με το boss. Επειδή η Ευρωγνώση είναι πρωτίστως επιχείρηση, όμως, χλωμό το κόβω να δίνει κάτι παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 15, 2006, 11:00:40 πμ »
Σκεφτήκατε πόσα παίρνει ο υδραυλικός ή ο ηλεκτρολόγος για μισή ώρα δουλειά όταν τον καλέσεις σπίτι;
Κάτω από 40-50 παίρνει κάποιος;





Ναι, αλλά καλώς εχόντων, ο υδραυλικός δεν έρχεται δυο ή τρεις φορές την εβδομάδα, 4 εβδομάδες το μήνα...

Δεν έρχεται σε μένα, αλλά πάει σε άλλους... Επομένως πόσες φορές την εβδομάδα παίρναι τις πενηντάρες του;

Αποσυνδεδεμένος lila

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 15, 2006, 04:10:23 μμ »
Σκεφτήκατε πόσα παίρνει ο υδραυλικός ή ο ηλεκτρολόγος για μισή ώρα δουλειά όταν τον καλέσεις σπίτι;
Κάτω από 40-50 παίρνει κάποιος;





Ναι, αλλά καλώς εχόντων, ο υδραυλικός δεν έρχεται δυο ή τρεις φορές την εβδομάδα, 4 εβδομάδες το μήνα...

Δεν έρχεται σε μένα, αλλά πάει σε άλλους... Επομένως πόσες φορές την εβδομάδα παίρναι τις πενηντάρες του;

Ναι, αλλά τα παίρνει από διαφορετικούς ανθρώπους, τους οποίους, εάν κάνει καλά τη δουλειά του, αργεί πολύ να τους ξαναδεί.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 21, 2006, 12:21:41 πμ »
Συμφωνώ κι επαυξάνω αλλά αν μπορείς κάνε κι αλλιώς. Αν δεν είσαι μόνιμος ή αναπληρωτής ή αν δεν έχεις τα κονέ σου για ιδιαίτερα, τότε τί θα κάνεις; Τότε θα σε πληρώσει το πολύ 300 το μήνα και θα του πεις κι ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος alepou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 10, 2006, 02:26:52 μμ »
Ανήκω στην ειδικότητα ΠΕ19 και δουλεύω σε φροντηστήριο κάνοντας μαθήματα ECDL.
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει αν στα φροντιστηρία τύπου Franchising π.χ Axon, όμιλος Ξυνή, ΚΟΡΕΛΚΟ κτλ. είναι υποχρεωμένοι να σου κάνουν πρόσληψη? Επίσης η αμοιβή ποιά είναι? Και κάτι τελευταίο, αν δεν έχεις υπογράψει σύμβαση μπορεί να σου δώσει απόδειξη ότι  παρέχεις υπηρεσίες?
Παρακαλώ όποιος γνώριζει ακριβώς να με ενημερώσει ή να μου πει πως μπορώ να μάθω.Ευχαριστώ.
ΠΕ19

Αποσυνδεδεμένος modistra

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 17, 2006, 07:01:45 μμ »
κυρία alepou, εγώ προσωπικά θα σε συμβούλευα να αλλάξεις επαγγελματική κατεύθυνση. Ο λόγος είναι ότι αποπειράθηκα κι εγώ να δουλέψω σε κέντρο ελευθέρων σπουδών (το συγκεκριμένο έχει άλλα 2-3 παραρτήματα σε άλλες πόλεις) αλλά δε γινόταν.

Οι λόγοι:
τα λεφτά ήταν λίγα (5,80euro μαθήματα για το ecdl, 6euro μαθήματα για το ecdl advanced, 7euro για μαθήματα προγραμματισμού, δομές δεδομένων και ότι άλλο εξειδικευμένο ιδιαίτερο ή σε γκρουπ μάθημα)
μου πρότειναν να υπογράψω σύμβαση έργου που έγραφε ότι θα δούλευα 4 ώρες το μήνα με 5,80 την ώρα. (σύμβαση έργου σημαίνει δε σου κολάνε ένσημα αυτοί). η σύμβαση αυτή δε με κατοχύρωνε πουθενά, αν εγώ ας πούμε δεν πληρωνόμουν για ένα εξάμηνο. Αφού θα την είχα υπογράψει, δε θα μπορούσα να αποδείξω ότι δούλευα περισσότερες από 4 ώρες το μήνα. Ίσως με δικαστήριο, αλλά δεν είναι ό,τι καλύτερο.
Δεν είχα καμμία υποστήριξη σε διδακτικό υλικό για τα εξειδικευμένα μαθήματα. Έπρεπε να τα οργανώσω όλα μόνη μου. Να ψάξω να βρω υλικό, άσκήσεις και λοιπά.
Ο πιο βασικός λόγος είναι ότι κατάλαβα ότι αυτή η δουλειά δε θα μπορούσε να μου δίνει ούτε 400 ευρώ το μήνα. Δε μαζεύονταν με την αμοιβή ανά ώρα που μου πρόσφεραν. Επίσης, δε φαίνονται πουθενά ως προϋπηρεσία. Δε θα με βοηθούσαν αργότερα να ζητήσω μια καλύτερη δουλειά στην εκπαίδευση.

Εδώ κάπου να υπενθυμίσω ότι δεν υπάρχει συλλογική σύμβαση εργασίας για εργαζομένους σε εργαστήρια ελευθέρων σπουδών, κάτι το οποίο δεν ισχύει για τους καθηγητές που δουλεύουν σε φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης... (έχουν πετύχει ελάχιστη αμοιβή ανά ώρα 8,20 ευρώ αν θυμάμαι καλά και πλήρες ωράριο 21 ώρες την εβδομάδα) Πάνω σε αυτό το θέμα θα ήθελα απόψεις συναδέλφων. Το έχει ψάξει κάποιος;

Αποσυνδεδεμένος modistra

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 17, 2006, 07:05:15 μμ »
να διορθώσω ένα λάθος στις αμοιβές που μου πρότειναν. 7 ευρώ για ecdl advanced και 8 για προγραμματισμό

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 253
Σύνολο: 261

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.