*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706211 φορές)

0 μέλη και 31 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2128 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:29:49 μμ »
Στην περιοχή μου (προάστιο με αρκετά ευκατάστατες οικογένειες) οι τιμές για μελέτη στη Δημοτικό κυμαίνονται στα 20 με 25 ευρώ. Στις πιο μεσοαστικές οικογένειες με αρκετές ώρες την εβδομάδα οι τιμές κυμαίνονται από 10-15 ευρώ. Πραγματικά δεν ξέρω αν έπεσαν καθόλου φέτος οι τιμές.

Εννοείς 20-25 ευρώ την ώρα ή την ημέρα;

Την ώρα.
Τέτοιες τιμές είχα να ακούσω από τότε που δούλευα στο ιδιωτικό σχολείο.

20 ευρώ την ώρα για Δημοτικό; Πρώτη φορά το ακούω αυτό! Δηλαδή στην Κατευθυνση πόσο παίρνουν;

Ποντίκι δε διαφωνώ με όσα γράφεις. Ούτε κι εγώ θεωρώ σωστό να είναι παντού κολλημένα χαρτάκια με 5, 6 και 10 ευρώ την ώρα. Ο γονιός που θα τηλεφωνήσει σε αυτό τον εκπαιδευτικό, πιστεύω ότι θα πρέπει  να γνωρίζει την ποιότητα μαθηματος που επιλέγει. Όσον αφορα την πιάτσα και τον ταξιτζή, δεν τους μειώνω καθόλου. Είναι μια δουλειά όπως όλες και πρέπει να είναι σεβαστή. Αυτό που διαχωρίζω όμως είναι το επάγγελμα του ταξιτζή, του σερβιτορου, του ταμία κοκ από αυτό του εκπαιδευτικού, του παιδαγωγού, του ψυχολόγου...επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με τις ζωές ανθρώπων. Εκεί ασκείς λειτούργημα..και έχεις πολύ μεγάλη ευθύνη. Σε αντιθεση με τον ταξιτζή, που ευθύνη του ειναι να σε πάει ασφαλή στον προορισμό σου, η του σερβιτορου κτλ.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το θέτω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:59:50 »

Αποσυνδεδεμένος ele@n

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2129 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:29:59 μμ »
Οταν μιλάμε για την πιάτσα που χαλάει εννοούμε προφανώς αυτους που κολλάνε χαρτακια ή βάζουν αγγελίες και αναγραφουν τιμές ΣΟΚ. Όποιος θα τηλεφωνήσει λοιπόν δε θα νοιαστει για τη δουλεια που κάνεις αλλά για ποσα χρήματα παίρνεις. Κ εκεί ποσο παιδαγωγός μπορεις να αισθάνεσαι ή ότι ασκείς λειτούργημα;  Γιατί αν το βλεπετε καθαρα ετσι μην το κανετε για να ζησετε!!
Σωστά. Σαν να είσαι στη λαϊκή από την οποία μόλις γύρισα και περνώντας από τους πάγκους παζαρεύεις....πόσο το 'χεις εσύ, πας παρακάτω....εσύ;;;βάλε μου ένα κιλό.....1200 να το αφήσω;
Παλιότερα στο τηλέφωνο σε ρώτουσαν τι εμπειρία έχεις, αν έχεις ξανακάνει την ίδια τάξη, αν κάνεις διαγωνίσματα, πόσες ώρες είναι το μάθημα....έδειχναν να ενδιαφέρονται!Τώρα σου λένε έχω ένα παιδί τάδε τάξη, θέλει το τάδε μάθημα πόσα παίρνεις;Τους λες και το κλείνουν!Πάνω από 30 δεύτερα η κλήση είναι επιτυχία....

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2130 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:32:13 μμ »
Οταν μιλάμε για την πιάτσα που χαλάει εννοούμε προφανώς αυτους που κολλάνε χαρτακια ή βάζουν αγγελίες και αναγραφουν τιμές ΣΟΚ. Όποιος θα τηλεφωνήσει λοιπόν δε θα νοιαστει για τη δουλεια που κάνεις αλλά για ποσα χρήματα παίρνεις. Κ εκεί ποσο παιδαγωγός μπορεις να αισθάνεσαι ή ότι ασκείς λειτούργημα;  Γιατί αν το βλεπετε καθαρα ετσι μην το κανετε για να ζησετε!!
Σωστά. Σαν να είσαι στη λαϊκή από την οποία μόλις γύρισα και περνώντας από τους πάγκους παζαρεύεις....πόσο το 'χεις εσύ, πας παρακάτω....εσύ;;;βάλε μου ένα κιλό.....1200 να το αφήσω;
Παλιότερα στο τηλέφωνο σε ρώτουσαν τι εμπειρία έχεις, αν έχεις ξανακάνει την ίδια τάξη, αν κάνεις διαγωνίσματα, πόσες ώρες είναι το μάθημα....έδειχναν να ενδιαφέρονται!Τώρα σου λένε έχω ένα παιδί τάδε τάξη, θέλει το τάδε μάθημα πόσα παίρνεις;Τους λες και το κλείνουν!Πάνω από 30 δεύτερα η κλήση είναι επιτυχία....

χαχαχαχα είναι η κριση ρε παιδιά που μας έχει πάρει όλους μπάλα. Κι έρχονται χειρότερα  :-\

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2131 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:37:18 μμ »
Ναι, μονόγραμμα, καταλαβαίνω!!!  Αυτοί που τηλεφωνούν ψάχνοντας το φτηνότερο και όσοι βαζουν αγγελίες με 6 και 7 ευρω, απαξιώνουν τον κλάδο μας και σε καμία περίπτωση ο εκπαιδευτικός που θα κάνει μια καλύτερη τιμή.
Εγω δουλεύω φετος στο φροντιστηριο με 8,50 ευρω την ωρα και εχτες πλήρωσα και 6  ευρω απο την τσεπη μου να βγαλω καποιες σημειώσεις, γιατί κάνουν και μούτρα!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:59:50 »

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2132 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:39:36 μμ »
Οταν μιλάμε για την πιάτσα που χαλάει εννοούμε προφανώς αυτους που κολλάνε χαρτακια ή βάζουν αγγελίες και αναγραφουν τιμές ΣΟΚ. Όποιος θα τηλεφωνήσει λοιπόν δε θα νοιαστει για τη δουλεια που κάνεις αλλά για ποσα χρήματα παίρνεις. Κ εκεί ποσο παιδαγωγός μπορεις να αισθάνεσαι ή ότι ασκείς λειτούργημα;  Γιατί αν το βλεπετε καθαρα ετσι μην το κανετε για να ζησετε!!
Σωστά. Σαν να είσαι στη λαϊκή από την οποία μόλις γύρισα και περνώντας από τους πάγκους παζαρεύεις....πόσο το 'χεις εσύ, πας παρακάτω....εσύ;;;βάλε μου ένα κιλό.....1200 να το αφήσω;
Παλιότερα στο τηλέφωνο σε ρώτουσαν τι εμπειρία έχεις, αν έχεις ξανακάνει την ίδια τάξη, αν κάνεις διαγωνίσματα, πόσες ώρες είναι το μάθημα....έδειχναν να ενδιαφέρονται!Τώρα σου λένε έχω ένα παιδί τάδε τάξη, θέλει το τάδε μάθημα πόσα παίρνεις;Τους λες και το κλείνουν!Πάνω από 30 δεύτερα η κλήση είναι επιτυχία....


Ακριβώς!!! Γιατί να παω να συνεργαστώ με ατομα που με υπολογίζουν ως ευρώ και όχι ως καθηγητή; 
Πραγματικά σκέφτομαι ότι αν είχα παιδιά, δε θα μπορούσα σε καμία περίπτωση να λειτουργήσω έτσι

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2133 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:40:44 μμ »
Καλημέρα! Σήμερα το πρωί, μιλούσα με την κυρία στο ψιλικατζίδικο, και η συζήτηση πήγε στα ιδιαίτερα, λέγοντάς της να με έχει υπόψιν της.Εκεί ήταν και μία αλλοδαπή κυρία, η οποία μόλις άκουσε τις τιμές 10-15 μου είπε ότι ζητάω πολύ λίγα, κρίνοντας από σπίτια στο Χαλάνδρι όπου καθαρίζει και παίρνει 10 την ώρα, και οι γονείς της αφήνουν 60, 65 και 80 για να πληρώσει μαθηματικούς φυσικούς, Αγγλικών κλπ ΤΗΝ ΩΡΑ.Το ηθικό μου έχει καταρακωθεί...γιατί καινούρια μαθήματα δεν βλέπω για φέτος, ούτε και μένω Χαλάνδρι  :-X .Αυτά.Ήθελα να το μοιραστώ με κάποιον που θα καταλάβει, γι' αυτό το 'γραψα εδώ...Α! μου λέει πάντως μη στεναχωριέσαι!!!!!!!!!!!! Είναι μία που έρχεται σ' ένα σπίτι στα Μελίσσια και παίρνει λίγα...40 την ώρα...εκεί ήταν που κρατήθηκα να μην τσιρίξω....
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2134 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:57:37 μμ »
Εγώ μετακόμισα τον Ιούλιο Αγία Παρασκευή και δε μου έχει τύχει μάθημα εδώ ή στις γύρω περιοχές! Όλο από Πειραία και άλλες μακρινές περιοχές με παίρνουν τηλ και μου λένε και ότι είμαι και ακριβή (κι εγώ 10-15 παίρνω). Έχω βάλει αγγελίες στο internet, αλλά δε με έχει πάρει κανείς από κοντινές περιοχές.. τόσο καλά πληρώνουν στο Χαλάνδρι και γύρω;;;; Είναι και δίπλα μου ακριβώς... πφφφφφφφ...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2012, 03:18:14 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2135 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 01:00:40 μμ »
Απλά κάποιους δεν τους έχει χτυπήσει η κρίση ακόμα...ή ανήκουν σ'αυτούς που δεν θα τους χτυπήσει ποτέ...τι να πω?Στα παιδιά της Μενεγάκη κάνουν όλοι μάθημα?
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2136 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 01:02:49 μμ »
Και γω αυτό πιστεύω συνάδελφοι ότι αν υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού!

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2137 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 01:05:23 μμ »
Παιδια μενω μονιμα Κορινθια και μαλλον ειμαστε απο τους τυχερους που τα ιδιαιτερα οχι μονο δε μειωνονται αλλα αυξανονται! Παιζει μεγαλο ρολο η περιοχη παντως, η Κορινθια συνδυαζει μικρες αποστασεις, λιγη κινηση και αρκετο χρημα απο γεωργια και τουρισμο.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2138 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 01:27:35 μμ »
Απλά κάποιους δεν τους έχει χτυπήσει η κρίση ακόμα...ή ανήκουν σ'αυτούς που δεν θα τους χτυπήσει ποτέ...τι να πω?Στα παιδιά της Μενεγάκη κάνουν όλοι μάθημα?

Ξέρω περίπτωση που γνωστός δημοσιογράφος της τηλεόρασης είχε προτείνει σε μία γνωστή μου (η κοπέλα να'ναι του proficiency εν τω μεταξύ) 80 ευρώ την ώρα για μάθημα αγγλικών στον γιο του!!!! Δεν ξέρω αν το κλείσανε τελικά, αλλά η τιμή ακόμα αντιηχεί στα αυτιά μου..

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2139 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 01:47:07 μμ »

20 ευρώ την ώρα για Δημοτικό; Πρώτη φορά το ακούω αυτό! Δηλαδή στην Κατευθυνση πόσο παίρνουν;
...

Μιλώ για συναδέλφους στην πρωτοβάθμια. Δεν αναλαμβάνουν Κατεύθυνση.
Στα ΒΠ τέτοιες τιμές παίζουν.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2140 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 02:39:42 μμ »
Εγώ μένω στα ΝΠ που υπάρχουν πολλές ευκατάστατες οικογένειες, αλλά ως τώρα δε μου έχει τύχει κάτι τέτοιο  ::)
Νομίζω ότι για να ζητήσεις τέτοια χρήματα πρέπει να έχεις μπει σε αυτή την κλίκα και να αρχίσει να σε συστήνει ο ένας στον άλλον..

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2141 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 03:00:29 μμ »
Εγώ μένω στα ΝΠ που υπάρχουν πολλές ευκατάστατες οικογένειες, αλλά ως τώρα δε μου έχει τύχει κάτι τέτοιο  ::)
Νομίζω ότι για να ζητήσεις τέτοια χρήματα πρέπει να έχεις μπει σε αυτή την κλίκα και να αρχίσει να σε συστήνει ο ένας στον άλλον..

Δεν έχει και πινακίδες.. να δούμε πού είναι η είσοδος να μπούμε..  :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 630
Σύνολο: 645

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.