*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706435 φορές)

0 μέλη και 79 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2226 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 01:44:55 μμ »
Μα δε γίνεται να περιμένει ο γονιός να του κάνει την ίδια δουλειά ένας φοιτητής με έναν έμπειρο καθηγητή..

Πιστεύω ότι η πλειοψηφία των γονέων γνωρίζει τί πληρώνει και τί παίρνει. Κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα στα παιδιά απλά για να νιώθουν ήσυχοι με τη συνείδησή τους (ότι τους παρείχαν όσα έπρεπε), παρά για να βοηθήσουν πραγματικά το παιδί. Έτσι ενδιαφέρονται κυρίως για την τιμή παρά για τη δουλειά που θα γίνει. Βέβαι υπαρχει και κόσμος που τον έχει χτυπήσει πολύ άσχημα η κρίση, οπότε από ολότελα, καλό και το ιδιαίτερο με τα 5-6-7 ευρω.

Λίγοι είναι οι γονείς που θα ρωτήσουν, θα ψάξουν και θα είναι γενικότερα συζητίσιμοι όσον αφορά την πρόοδο του παιδιού τους και τις ευθύνες που του αναλογούν όσον αφορά την απόδοσή του στο σχολείο. Η εμπειρία μου ως τώρα αυτό μου έδειξε. Μπορεί και να κάνω λάθος. Αλλά την εικόνα ότι οι γονείς διώχνουν τις ευθύνες από πάνω τους και μάλιστα πολλοί από αυτούς μεγαλώνουν τα παιδιά τους σαν να είναι μόνιμα μωρά, χωρίς ευθύνες και υποχρεώσεις, δε μου την βγάζει κανείς από το μυαλό. >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:13:45 »

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2227 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 01:45:42 μμ »
Maroulaaa έχεις δίκιο εν μέρει, αλλά είναι λίγο σχετικό νομίζω. Οι περισσότεροι φοιτητές ασχολούνται το πολύ μέχρι Α Λυκείου. Και εγώ αυτό έκανα όταν σπούδαζα. Όταν όμως είσαι πτυχιούχος και μετά από αρκετά χρόνια εμπειρείας κ.τ.λ., δε νομίζω ότι ο ανταγωνισμός σου είναι με τους φοιτητές. Θέλω να πω πως στις μεγάλες τάξεις, εκεί που είναι και τα περισσότερα χρήματα, δύσκολα ο γονιός θα εμπιστευτεί τον φοιτητή. 

Αποσυνδεδεμένος maroulaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2228 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 02:35:19 μμ »
Αλλά την εικόνα ότι οι γονείς διώχνουν τις ευθύνες από πάνω τους και μάλιστα πολλοί από αυτούς μεγαλώνουν τα παιδιά τους σαν να είναι μόνιμα μωρά, χωρίς ευθύνες και υποχρεώσεις, δε μου την βγάζει κανείς από το μυαλό. >:(

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου! Μου έχουν τύχει αρκετοί γονείς που μου έκανα και υποδείξεις για το ότι κουράζω πολύ το παιδί (ενώ είχε 2 ασκησούλες για το σπίτι π.χ)... Μάλιστα μια μητέρα κάποτε, με γιο στην α λυκείου, όταν ο γιος δεν έγραψε καλά στο τέλος, έριξε σ'εμένα (φυσικά!) την ευθύνη, γιατί δεν του έμαθα τα... SOS!!!  :o

gringa , στις μεγάλες τάξεις, ίσως να μην εμπιστευτούν έναν φοιτητή, αλλά πόσα είναι τα παιδιά που ξεκινούν φροντιστήριο στη β' λυκείου; Ελάχιστα πλέον... Συνεπώς, αν έχουν ξεκινήσει μ'έναν φοιτητή σε μικρή τάξη, λογικά μ'αυτόν και θα συνεχίσουν...

Αποσυνδεδεμένος Κaterina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2229 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 02:50:00 μμ »
gringa , στις μεγάλες τάξεις, ίσως να μην εμπιστευτούν έναν φοιτητή, αλλά πόσα είναι τα παιδιά που ξεκινούν φροντιστήριο στη β' λυκείου; Ελάχιστα πλέον... Συνεπώς, αν έχουν ξεκινήσει μ'έναν φοιτητή σε μικρή τάξη, λογικά μ'αυτόν και θα συνεχίσουν...

Η δικιά μου εμπειρία δυστυχώς δεν επιβεβαιώνει καθόλου αυτήν την άποψη. Είχα πέρσι μια μαθήτρια στη Β' Λυκείου κατεύθυνση, που δεν είχε ξανακάνει μαθήματα ούτε ιδιαίτερα ούτε σε φροντιστήριο, και από το καλοκαίρι ήδη πήγε σε φροντιστήριο και συνεχίζει μέχρι τώρα γιατί ήθελε αστυνομικές σχολές και το φροντιστήριο της προσέφερε, φυσικά οικονομικότερα, όλο το πακέτο συμπεριλαμβανομένων των μαθηματικών και αρχών οικονομίας που ήθελε επιπλέον. Επίσης, 2 κορίτσια (δίδυμες) που είχα από τη Β' Γυμνασίου και συνέχιζα για 3 χρόνια με άριστη συνεργασία και πολύ καλές επιδόσεις στο σχολείο, φέτος σταμάτησαν, γιατί το φροντιστήριο κάλυπτε όλα τα μαθήματα με πολύ καλύτερες τιμές και για τα δυο (διάλεξαν και ξεχωριστές κατευθύνσεις, επομένως θα ήταν αδύνατο για τους γονείς να πληρώνουν ιδιαίτερα και για τις δυο). Συνεπώς, το θέμα είναι πιο σύνθετο και συναρτάται από πολλούς παράγοντες.

Τώρα κατάλαβα ότι μιλούσες για φοιτητές και κατά πόσο συνεχίζουν ή όχι με μεγαλύτερες τάξεις, αλλά είπα να βγάλω κι εγώ τον πόνο μου!!! :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2012, 02:54:56 μμ από Κaterina »
"Πάρε την λέξι μου. / Δώσε μου το χέρι σου". Α.Εμπειρίκος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:13:45 »

Αποσυνδεδεμένος maroulaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2230 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 04:50:03 μμ »
Καλά έκανες Κατερίνα μου... έχεις δίκιο, είναι πολύ σύνθετο το θέμα! Εγώ ως φοιτήτρια είχα ένα παιδί Α' Γυμνασίου. Αφού πήρα το πτυχίο μου, όταν πια το παιδί ήταν Γ' Γυμνασίου, συνεχίσαμε να κάνουμε μαζί, όλα τα χρόνια, μέχρι που φέτος πήγε 3η Λυκείου και αποφάσισαν να πάει σε φροντιστήριο! Τί να κάνουμε... είναι ύπουλο το επάγγελμά μας και αβέβαιο...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2231 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 05:21:55 μμ »
Παιδιά θεωρώ καλύτερο για έναν γονέα να πηγαίνει το παιδί του σε φροντιστήριο λόγω οικονομικών παρά να ζητιανεύει για ιδιαίτερο με 5 € χωρίς να σκάει για την ποιότητα!

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2232 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 05:56:35 μμ »
δε ζητιανεύουν μόνο οι γονείς, ζητιανεύουν και μερικοί συνάδελφοι για μεροκόματο με 5 ευρώ
ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2233 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 06:23:40 μμ »
δε ζητιανεύουν μόνο οι γονείς, ζητιανεύουν και μερικοί συνάδελφοι για μεροκόματο με 5 ευρώ

Σωστό. Και πολύ λυπηρό..
Στεναχωριέμαι πολύ με αυτή την κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2234 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 06:43:57 μμ »
κατανοητο οτι πολλοι αισθανονται δυσαρεσκεια με το γεγονος οτι συναδελφοι κατεβαζουν τοσο τις τιμες, αλλα δεν ειναι ωραίο να λετε "ζητιανευουν"...τι γινεται με αυτους που εχουν αναγκη ακομα και τα 5 ευρω ειδικα σε αυτους τιους δυσκολους καιρους;
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος tinkerbel!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2235 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 07:06:31 μμ »
Sorry, αλλά ζητώντας 5 ευρώ σε ιδιαίτερο ζητιανεύουν.Οι λέξεις πειράζουν ή η πραγματικότητα?Όταν μια τυρόπιτα κουρού σε γνωστή αλυσίδα πωλείται 1.80, ΖΗΤΙΑΝΕΥΟΥΝ.
Μυστικά για έναν ονειρεμένο γάμο! http://projectgamos.gr/

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2236 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 07:13:13 μμ »
κριμα...γιατι ετσι οπως παει σε λιγο καιρο  θα "ζητιανευουμε" ολοι μας...
Οσο για την τυροπιτα κουρου μονο στον υπνο μας θα τη βλεπουμε
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2237 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 07:14:08 μμ »
Εγώ δεν παίρνω το ρήμα "ζητιανεύω" που ανέφερε η συνάδελφος προσβλητικό..
Θεωρώ προσβλητικό για έναν άνθρωπο που σπούδαζε 4 χρόνια για πτυχίο και ίσως άλλα 2 για ΠΜΣ να τον έχουν φτάσει στο σημείο να ζητά 5 ευρώ την ώρα όταν τόσο παίρνει κάποιος σε οποιαδήποτε δουλειά χωρίς να έχει επενδύσει (υλικά και πνευματικά) στο να σπουδάσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2012, 07:18:06 μμ από monogramma »

Αποσυνδεδεμένος lakostas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2238 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 07:44:58 μμ »
Εγώ δεν παίρνω το ρήμα "ζητιανεύω" που ανέφερε η συνάδελφος προσβλητικό..
Θεωρώ προσβλητικό για έναν άνθρωπο που σπούδαζε 4 χρόνια για πτυχίο και ίσως άλλα 2 για ΠΜΣ να τον έχουν φτάσει στο σημείο να ζητά 5 ευρώ την ώρα όταν τόσο παίρνει κάποιος σε οποιαδήποτε δουλειά χωρίς να έχει επενδύσει (υλικά και πνευματικά) στο να σπουδάσει.
Δηλαδή ο δικηγόρος που μελετάει μία υπόθεση γιατί να παίρνει 100 ευρώ την ώρα? Και αυτός 4 χρόνια σπούδασε. Ή η φήση της δουλειάς του είναι πιο δύσκολη? Και εμάς είναι γρίφος η μελέτη και η προετοιμασία ενός μαθητή σε συνδιασμό με την πνευματική του ανάπτυξη. Δηλαδή ο καθηγητής που παίρνει 5 ευρώ την ώρα (αν κάνει ένα μάθημα την εβδομάδα με τον μαθητή) θα πρέπει να περιμένει 5 μήνες για να φτάσει τα 100 ευρώ?

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2239 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 08:11:16 μμ »
Μα αυτό ακριβώς γράφω..διάβασε λίγο πιο προσεκτικά το μήνυμά μου  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 606
Σύνολο: 615

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.