*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706261 φορές)

0 μέλη και 46 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2254 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 12:57:57 μμ »
Στην ψηφοφορία θα πρέπει να μπουν περισσότερες επιλογές, ή να διασπαστεί σε 2 τουλάχιστον ψηφοφορίες
Υπάρχουν καθηγητές που διδάσκουν σε όλο το γυμνάσιο και το λύκειο και προφανώς το εύρος των χρημάτων που ζητάνε μπορεί να κυμαίνεται από τα 5 ευρώ μέχρι το άπειρο, ανάλογα την τάξη
Επίσης, υπάρχουν καθηγητές (όπως εγώ) που διδάσκουν μόνο για πανελλαδικές και προφανώς δεν ζητάνε τα ίδια χρήματα με κάποιον που διδάσκει γυμνάσιο
Άρα, το συμπέρασμα δεν θα είναι αντιπροσωπευτικό για το πόσοι καθηγητές είναι "φτηνοί" ή "ακριβοί", διότι δεν μιλάμε για τις ίδιες προϋποθέσεις συμμετοχής στην ψηφοφορία

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:03:18 »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2255 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 01:45:31 μμ »
Διαβάζοντας προηγούμενα μηνύματα κάποιων συναδέλφων, θέλω να πω ότι προσβλητικό για έναν άνθρωπο θεωρώ ότι είναι να ζητιανεύει για το γάλα του παιδιού του και όχι για τη μείωση της τιμής του ιδιαίτερου μαθήματος που, ευτυχώς, ακόμη μπορεί να του προσφέρει.Πιστεύω πως οι ενημερωμένοι και μορφωμένοι άνθρωποι οφείλουν να γνωρίζουν ποιος και γιατί έφερε τους Έλληνες στην δυσάρεστη θέση να "ζητιανεύουν", να αυτοκτονούν και να βρίσκονται σε απόγνωση!Πιο σημαντικό είναι να βοηθάει κάποιος τον συνάνθρωπό του, παρά να θίγεται όταν πέφτει το επίπεδο των αμοιβών και μάλιστα χωρίς απόδειξη!

Α, την εκδοχή δηλαδή να σταματήσουν οι γονείς τα ιδιαίτερα μαθήματα στα παιδιά τους εφόσον δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά.. ΔΕΝ τη σκεφτόμαστε ΚΑΝ, μας φαίνεται αφύσικο και αδιανόητο! Έχουμε χάσει τις προτεραιτότητες σα λαός.. και έχουμε παρανοήσει εντελώς, αυτό έχω να πω.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2256 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 03:13:27 μμ »
Δεν είναι προσβλητικό για μια μητέρα να ζητιανέψει για γάλα, αν αυτό χρειάζεται το παιδί της και δεν το έχει  ::)
Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα αν "θίγεται" ο μορφωμένος παίρνοντας 5 ευρώ την ώρα. Απλά δε μπορεί να ζήσει με αυτά τα χρήματα, δεν υπήρχε λόγος να έχει αφιερώσει τόσο χρόνο και κόπο σε κάτι που δεν του διασφαλίζει τα προς το ζειν και στο κάτω κάτω με τα 5 ευρώ, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει καλή δουλειά. Εκεί είναι το θέμα κατά τη γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2257 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 03:32:40 μμ »
Παντως στην περιοχη μου Δυτικη Θεσ/νικη το φραγμα των 10 ευρω/ωρα εχει σπασει προ πολλου και τεινει στο συγκλονιστικο 6 ευρω/ωρα!!!
Συμφωνώ!Και αυτό ισχύει και για ξενόγλωσσα μαθήματα αλλά και για δευτεροβάθμια εκπαίδευση!!!Μέχρι και για Γ λυκείου έχω ακούσει κάτω από 10 ευρώ την ώρα κατεύθυνση!!!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:03:18 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2258 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 03:54:47 μμ »
Τάνια84 δηλαδή πόσα παίρνει για Γ λυκείου; Τον συμφέρει;;

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2259 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 04:30:54 μμ »
Η κολλητή μου πάντως για δίωρο Βιολογίας Γ λυκείου είπε 25 ευρώ και της είπαν ότι είναι πολλά!!!
Και έχω και φιλόλογο γνωστή που παίρνει 10 ευρώ την ώρα στην Γ λυκείου!!!
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2260 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 04:33:32 μμ »
10 €; Έχει υπολογίσει πόσα βγαίνουν την ώρα αν αφαιρέσει τα έξοδα και σκεφτεί και το χρόνο της προετοιμασίας και των διορθώσεων;

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2261 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 04:54:39 μμ »
Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι καθηγητές που παίρνουν πολύ λίγα χρήματα κάνουν και καλό μάθημα! Άμα το payoff των σπουδών σου, και όλης της ενέργειας και του χρόνου που αφιερώνεις για το μάθημά σου είναι πολύ μικρό, τότε σιγά σιγά κι εσύ αρχίζεις και αδιαφορείς για την ποιότητα του μαθήματος και τις επιδόσεις του μαθητή και δεν προσπαθείς για το βέλτιστο.

Αυτό που λένε ότι ο καλός καθηγητής θα κάνει καλό μάθημα πάντα όποιες και να είναι οι συνθήκες, νομίζω πως δεν ισχύει. Δυστυχώς είναι ουτοπία. 

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2262 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 05:02:45 μμ »
Και γω αυτό πιστεύω! Ένας καθηγητής που μπορεί να ζητήσει ελάχιστα χρήματα ίσως να σκέφτεται να ρίξει και την ποιότητα του μαθήματος και να μην προσπαθεί για το τέλειο! Αυτό δε σημαίνει ότι όσοι παίρνουν πολλά κάνουν και τέλειο μάθημα!

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2263 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 07:59:05 μμ »
Και γω αυτό πιστεύω! Ένας καθηγητής που μπορεί να ζητήσει ελάχιστα χρήματα ίσως να σκέφτεται να ρίξει και την ποιότητα του μαθήματος και να μην προσπαθεί για το τέλειο! Αυτό δε σημαίνει ότι όσοι παίρνουν πολλά κάνουν και τέλειο μάθημα!

Εννοείται! Οι ακριβοπληρωμένοι δεν είναι απαραίτητα και καλοί..

Πάντως, εάν είχα να διαλέξω ανάμεσα σε εργασία που να πληρώνεται εξευτελιστικά χαμηλά και σε εργασία εθελοντική (για διδασκαλία αγγλικών μιλάω πάντα) θα διάλεγα τη δεύτερη. Γιατί τουλάχιστον στον εθελοντισμό αισθάνεσαι ότι προσφέρεις ανιδιοτελώς κάνοντας καλά τη δουλειά σου χωρίς να αμοίβεσαι. Αντίθετα, όταν κάνεις καλά τη δουλειά σου, κοπιάζεις, κτλ και ξέρεις ότι στο τέλος θα σε πληρώσουν ψίχουλα ή θα σου καθυστερούν πληρωμές και θα σου κάνουν τη ζωή μαύρη, το νιώθεις και το βιώνεις ως εκμετάλλευση... οπότε λες "why bother?" και αδιαφορείς για το μάθημα.

Αυτό πιστεύω, και επειδή φοβάμαι πως ισχύει.. δε δέχομαι εξευτελιστικές τιμές και έχω απορρίψει αρκετά ιδιαίτερα γιατί μου κάνανε παζάρια στο τηλ. Δε θέλω να πέσω σε αυτό το "τρυπάκι".

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2264 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 08:44:39 μμ »
... Αντίθετα, όταν κάνεις καλά τη δουλειά σου, κοπιάζεις, κτλ και ξέρεις ότι στο τέλος θα σε πληρώσουν ψίχουλα ή θα σου καθυστερούν πληρωμές και θα σου κάνουν τη ζωή μαύρη, το νιώθεις και το βιώνεις ως εκμετάλλευση... οπότε λες "why bother?" και αδιαφορείς για το μάθημα.


περα απο το οικονομικο ειναι και η ενδεχομενη αποτυχια την οποια θα στη χρεωσουν χωρις δευτερη σκέψη
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2012, 08:46:15 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2265 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 08:52:13 μμ »
παιδια γενικα οι μονιμοι κανουν καλυτερες τιμες απο τους αδιοριστους?
Δεν εχω διαπιστωσει κατι τετοιο catwoman.Απο αυτα που βλεπω στον περιγυρο μου και οι μονιμοι καθηγητες ελληνικων και οι ξενογλωσσοι παιρνουν αρκετα παραπανω απο εναν αδιοριστο καθηγητη. Εχεις διαφορετικη εντυπωση;

On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2266 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 08:59:06 μμ »
σκεφτομουν οτι οι μονιμοι φετος θα πρεπει ν α εριξαν τις τιμες οπως ολοι και αυτοι ενας λογος παραπανω αφου κανονυ μαθηματα στην ζουλα... ???

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #2267 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 09:03:15 μμ »
Εγώ έχω να πω ότι υπάρχουν μαθητές του 20, για τους οποίους μικρή διαφορά θα είχε ποιον καθηγητή έχουν, κι από την άλλη υπάρχουν μαθητές που βαριούνται κ επίσης όποιος κ να τους έκανε μάθημα τα αποτελέσματα θα ήταν ίδια.

Το κακό είναι ότι οι διορισμένοι έχουν την πολυτέλεια να επιλέξουν μαθητές (τους άριστους)... ενώ οι αδιόριστοι συνήθως όχι, γτ δεν έχουν τόσες προτάσεις.

Σήμερα άκουσα ότι οι διορισμένοι είναι πανάκριβοι αλλά σίγουρα θα πετύχεις αν τους έχεις γτ έχουν εμπειρία κ περισσότερες γνώσεις!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 614
Σύνολο: 629

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.