*

Ψηφοφορία

πόσα χρήματα παίρνετε στα ιδιαίτερα (για ένα άτομο) κατα μέσο όρο;

5-10 ευρώ χωρίς απόδειξη
73 (16.8%)
10-15 ευρώ χωρίς απόδειξη
193 (44.5%)
15-20 ευρώ χωρίς απόδειξη
93 (21.4%)
20-25 ευρώ χωρίς απόδειξη
21 (4.8%)
25-30 ευρώ χωρίς απόδειξη
15 (3.5%)
10-15 ευρώ με απόδειξη
13 (3%)
15-20 ευρώ με απόδειξη
10 (2.3%)
20-25 ευρώ με απόδειξη
5 (1.2%)
25-30 ευρώ με απόδειξη
2 (0.5%)
30-40 ευρώ με απόδειξη
9 (2.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 432

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα  (Αναγνώστηκε 706590 φορές)

0 μέλη και 88 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος HELENQ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #322 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 10:52:49 μμ »
κανονικά όσοι γονείς αποφασίσουν να κάνουν ιδιαίτερο στο παιδί τους πρεπει να ξέρουν πως αυτό 'πληρωνεται', να μην έχουν την απαίτηση δηλαδή και να έχουν καθηγητή στο σπίτι και να είναι γίνεται εξατομικευμένη διδασκαλία αλλά ΚΑΙ να πληρώνουν όσο ή και λιγότερο θα πλήρωνανα στο φροντιστηριο!τελευταία μου δίνεται η εντύπωση πως οι γονείς επιλέγουν τα ιδιαίτερα για να γλιτώσουν χρηματα, με ααπιτήσεις του τύπου: θέλω να πάρω το proficiency  σε 3 μηνες με 2-3 ώρες ιδιαίτερο την εβδομαδα, ενώ το παδί είχε μόλις πάρει το lower, η με το να ζητούν καλύτερς τιμες...τα ιδιαίτερα εφόσον τα επιλέξει κπαποιος πρεπει να είναι διατεθείμενος να πληρωσει...βέβαια όπως έγιναν τα πργματα είναι πολύ πιο φτηνά τα ιδιαίτερα απο το φροντιστηριο!
θυμάμαι όταν εδινα εγώ για proficiency πλήρωσα συνολικα 1 εκατομμυριο δραχμες!!!!!2 χρονιες απο 500.000 δραχμές!  ξέρει κανείς πόσο πάει η τάξη proficiency σε φροντιστήριο τώρα:;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:24:26 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #323 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 10:57:04 μμ »
Το ξέρουν μωρέ,πως δεν το ξέρουν........
Αλλά είναι τζαμπατζήδες και λαμόγια ούτως ή άλλως αυτοί που τα κάνουν αυτά.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #324 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 09:19:25 πμ »
Δε φταίνε μόνο αυτοί. Φταίνε και μερικοί δικοί μας που κάνουν μάθημα με 8 ευρώ την ώρα.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #325 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 09:40:13 πμ »
Δε φταίνε μόνο αυτοί. Φταίνε και μερικοί δικοί μας που κάνουν μάθημα με 8 ευρώ την ώρα.
μα δεν κανουν μαθημα μονο δικοι μας...κανουν και διαφορες "κοπελες" "μαθημα"... >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:24:26 »

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #326 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 10:01:16 πμ »
ρε παιδια για τις αγγελιες δε φταινε οι γονεις.. αυτοι ψαχνουν απλως να βρουν την καλυτερη τιμη.. τι τους ενδιαφερει αν εσυ εχεις τελειωσει θεολογια τη στιγμη που τους παιρνεις για πανελλαδικες γ λυκειου 10 ευρω;;
δε φταιει ο γονιος... δε θα κρινει απο την αγγελια αν εσυ με τα 15 ευρω εεχεις πτυχιο φιλολογιας ενω ο αλλος κοπτικης ραπτικης....

Αποσυνδεδεμένος kaki_mpamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 The show must go on...
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #327 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 10:08:03 πμ »
Παιδιά δεν μπορούμε να μιλάμε για ενιαίες τιμές π.χ. γυμνάσιο 15 ευρώ, λύκειο 20 ευρώ κ.τ.λ.  Η τιμή διαφέρει από περιοχή σε περιοχή και από ηλικία σε ηλικία δυστυχώς.  Εγώ μένω στην Λαμία και είναι η δεύτερη χρονιά που κάνω ιδιαίτερα.  Πέρσι έπαιρνα 10 ευρώ για γυμνάσιο και 13-15 ευρώ για λύκειο.  Παραπάνω δεν δίνουν με τίποτα.  Σε μία τόλμησα να πω 12 ευρώ (για γυμνάσιο)  και την άλλη μέρα είχε βρει άλλη φιλόλογο με 10 ευρώ.  Να σημειωθεί ότι είμαι 25 χρονών, με κοιτάνε με μισό μάτι!!!!  Πάντως και η μάνα του κολλητού μου η οποία είναι φιλόλογος διορισμένη εδώ και χρόνια (50 χρονών) παίρνει 20 ευρώ για λύκειο!  Οπότε είμαι ευχαριστημένη με τα λεφτά που παίρνω αυτή τη στιγμή.  Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες περιοχές, πάντως στην Λαμία είναι δύσκολα τα πράγματα, μεγάλος ανταγωνισμός και γενικότερη απαξίωση του εκπαιδευτικού.  Ουφ!!!  Τα είπα και ξεθύμανα!!!  ;D
"Όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος". Διονύσιος Σολωμός

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #328 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 10:16:44 πμ »
ρε παιδια για τις αγγελιες δε φταινε οι γονεις.. αυτοι ψαχνουν απλως να βρουν την καλυτερη τιμη.. τι τους ενδιαφερει αν εσυ εχεις τελειωσει θεολογια τη στιγμη που τους παιρνεις για πανελλαδικες γ λυκειου 10 ευρω;;
δε φταιει ο γονιος... δε θα κρινει απο την αγγελια αν εσυ με τα 15 ευρω εεχεις πτυχιο φιλολογιας ενω ο αλλος κοπτικης ραπτικης....
και ποιος φταιει; ο γονιος δεν ειναι ο υπευθυνος για την παιδεια που θα λαβει το παιδι του; αλλα τι συζηταμε τωρα οταν η αλλη σου λεει "ναι το χρειαζεται, ναι προοδευετε, αλλα θα τη σταματησω γιατι πηρα καινουριο τζιπ και πρεπει να πληρωνω τη δοση". παντως εγω κατα βαθος πολυ το ευχαριστιεμαι που παιρνουν την παιδεια που τους αξιζει!  8)

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #329 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 10:26:35 πμ »
Έτσι είναι ότι πληρώνει ο καθένας παίρνει. Δεν μπορούν να έχουν από την μια τρελές απαιτήσεις και από την άλλη να σου δίνουν ψίχουλα. Ας πάνε σε φροντιστήριο αν τους φαίνονται πολλά. Δεν λέω να ζητάς τρελά λεφτά αλλά να είσαι πάντα μέσα σε λογικά πλαίσια. Αλλά και τιμές στα φροντιστήρια πια δεν είναι και τόσο χαμηλές. Οπότε κοιτάνε πως θα σε εκμεταλευτούν! 

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #330 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 10:28:05 πμ »
παντως εμενα προσωπικα λιγοι ειναι αυτοι που με εχουν ρωτησει τι εχεις τελειωσει. τους περισσοτερους τους ενδιαφερει η τιμη. και αυτοι που ρωτανε αν εχεις πτυχιο κλπ δινουν οτι τους ζητησεις. εχουν παιδεια οι ανθρωποι και τους ενδιαφερει να λαβει παιδεια και το παιδι τους....

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #331 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 12:01:56 μμ »
κ
θυμάμαι όταν εδινα εγώ για proficiency πλήρωσα συνολικα 1 εκατομμυριο δραχμες!!!!!2 χρονιες απο 500.000 δραχμές!  ξέρει κανείς πόσο πάει η τάξη proficiency σε φροντιστήριο τώρα:;
[/q

uote]



1200 ευρώ σε φροντιστήριο ...το πήρε ο ανηψιός μου φέτος το καλοκαίρι
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2008, 12:04:19 μμ από Nina P »
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος HELENQ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #332 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 12:21:07 μμ »
Nίνα, 1200 ευρω τη μία χρονια φανταζομαι!δηλαδή 2400 τις δυο χρονιες!γιατί στην πόλη που μένω κανένα φροντιστήριο δεν κάνει proficiency σε μια χρονια!πάντως πάλι καλά!εγώ πριν 10 χρόνια είχα δώσει περισσότερα!βεβαια πήγαινα και σε φροντιστήριο 'φίρμα'...!!!!

repa

  • Επισκέπτης
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #333 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 12:36:35 μμ »
κ
θυμάμαι όταν εδινα εγώ για proficiency πλήρωσα συνολικα 1 εκατομμυριο δραχμες!!!!!2 χρονιες απο 500.000 δραχμές!  ξέρει κανείς πόσο πάει η τάξη proficiency σε φροντιστήριο τώρα:;


1200 ευρώ σε φροντιστήριο ...το πήρε ο ανηψιός μου φέτος το καλοκαίρι

Nα βλέπετε και από αυτά που γράφετε!

Δηλαδή έχουν περάσει 10 χρόνια και τα φροντιστήρια έχουν τις ίδιες και χαμηλότερες τιμές για το ίδιο πακέτο,proficiency,πανελλαδικές,ιδιαίτερα...ενώ όλες οι τιμές σε ακίνητα,τρόφιμα...έχουν διπλασιαστεί.

'Εχουμε μαζευτεί πολλοί εκπαιδευτικοί και πολλαπλασιαζόμαστε

Διαπιστώνω ό,τι η διδασκαλία έχει γίνει πλέον κάτι σαν αναλώσιμη παροχή υπηρεσιών.Δεν έχει ψωμί

Αποσυνδεδεμένος HELENQ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #334 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 01:29:04 μμ »
επίσης θυμάμαι με βεβαιότητα ότι όταν έκανα ιδιαίτερα γερμανικά για πιστοποιητικό γλωσσομάθειας (πριν 9-10 χρονια περίπου) έπαιρνε η καθηγήτρια 5000 δραχμές την ώρα!όσο δηλαδή παίρνουμε και σήμερα (αν είμαστε τυχεροί!)

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα
« Απάντηση #335 στις: Σεπτέμβριος 03, 2008, 06:27:05 μμ »
εχω μια απορια για τα φροντιστηρια ...πολλα απο αυτα δεν παιρνουν χρηματα την πρωτη χρονια αλλα κανουν 1-2 χρονιες τα ιδια και τα ιδια. Πως προλαβαινουν και στελνουν τα παιδια για διπλωματα στην ωρα τους και μαλιστα με μεσο ορο μαθητων 8-9 ανα τμημα?
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 626
Σύνολο: 634

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.