*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14  (Αναγνώστηκε 692387 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« στις: Ιούλιος 04, 2013, 01:09:56 μμ »
Καλημέρα σας!!! Φέτος είναι η πρώτη χρονιά που θα κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρωτές-ωρομισθίους. Πότε ξεκινάνε οι αιτήσεις? Στο site του υπουργείου θα δούμε την εγκύκλιο? Κάποια συμβουλή από κάποιον παλιότερο? Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:55:44 »

Αποσυνδεδεμένος sardelitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 04, 2013, 02:06:18 μμ »
Καλησπέρα engedu και καλωσόρισες! Καλή αρχή στην καριέρα σου και όλα πάντα να πηγαίνουν κατ'ευχήν!
Ως αρκετά παλιά, όπως και οι  υπόλοιποι συνάδελφοι, έχω να πω πως μέχρι και πέρυσι οι αιτήσεις συνήθως γινόταν μέσα στον Ιούλιο, στις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας. Κάποια χρονιά είχαν ξεκινήσει από αρχές Ιουνίου, αν θυμάμαι καλά. Φέτος δε γνωρίζουμε ακόμη. Όταν είναι να γίνουν οι αιτήσεις, η προκήρυξη ανακοινώνεται στον ιστότοπο του Υπουργείου, στα εκπαιδευτικά sites (alfavita, esos, pde κτλ.) και  πιθανόν στα ΜΜΕ, έντυπα και τηλεοπτικά.
Για πιο σίγουρα θα περιμένεις από το Διαδίκτυο να βρεις την προκήρυξη.
Καλή επιτυχία, τόσο σε εσένα όσο και σε όλους μας!

Αποσυνδεδεμένος Τίνα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 04, 2013, 02:11:23 μμ »
Γεια σου!Δεν έχει βγεί τίποτα ακόμη για την ημερομηνία που θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις.Πέρυσι είχαν αρχίσει από τις 15 Ιουλίου για 2 βδομάδες.Θα βγούν σχετικές ανακοινώσεις και στο pde,esos minedu...Κάπου θα το πετύχει το μάτι σου

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 04, 2013, 05:48:01 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:55:44 »

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 13, 2013, 07:38:10 μμ »
Φέτος βέβαια με κείνα και τα άλλα ..... φαίνεται να πηγαίνει για 15γουστο. Και όποιος μπορέσει από την παραλία στη ββάθμια.  ;) 'Οχι ότι αξίζει να μπεις στη διαδικασία πλέον  >:(
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 13, 2013, 07:42:18 μμ »
μηπως να αλλαξουμε το θεμα....π.χ..''αναπληρωτες ΠΕ06 2013-14???''.....ξερει κανεις να ανοιξει νεο θεμα????
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 13, 2013, 07:45:52 μμ »
ξερω εγω, αλλα φοβαμαι με την γκαντεμια που με δερνει μη μας αποκλεισουν και απ'αυτη την εγκυκλιο φετος!  ::)
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 13, 2013, 07:48:45 μμ »
ελα βρε Γιωτα ανοιξε νεο θεμα μπας και παρουμε τα πανω μας!!!....αν τα βλεπουμε θετικα ολα θα πανε καλα!!.....wishful thinking indeed....
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 13, 2013, 07:52:41 μμ »
ο,τι και ν'ακολουθησει απο δω και περα δε θα εχω καμια απολυτως ευθυνη. ο vaggis θα φταιει που μ'εβαλε να κανω ποδαρικο!  ::) ::) ::)

υγ. εβαλα και τονους στον τιτλο!  ;D
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 13, 2013, 07:58:57 μμ »
χα χα...αντε καλη μας αρχη στο ταξιδι της επομενης αναπληρωσης!!!
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 15, 2013, 03:51:27 μμ »
Όσοι κάναμε πέρυσι τον Ιούλιο τα χαρτιά μας και πλέον είμαστε στον ενιαίο πίνακα πρέπει να τα υποβάλουμε εκ νέου φέτος; Τι παίζει με τις ειδικές κατηγορίες, πχ πολύτεκνοι, ΑΜΕΑ κτλ; Ισχύει ότι, εφόσον κάποιος έχει ενταχθεί στον ενιαίο πίνακα, δε χρειάζεται να ξαναϋποβάλει τα χαρτιά του, παρά μόνο αν έχει μεταβληθεί κάποιο από τα στοιχεία του, η οικογενειακή του κατάσταση ή έχει λήξει η διετής γνωμάτευση της ιατρικής επιτροπής; Εμένα μού φαίνεται παράλογο να μην μπορούμε ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ να επιλέξουμε πού θέλουμε να διοριστούμε. Φέτος ήθελα να δηλώσω ΜΟΝΟ νομό Θεσ/νίκης, καθώς με περιμένουν κι άλλες σπουδές και δε γουστάρω να τη βγάζω με 150-300 ευρώ μισθό της Τρόικας. Καλύτερα να κάτσω σπιτάκι μου και να κυνηγήσω σπουδές Νομικής στο DEI. Απ'το να σκάω 100-150 ευρώ την ώρα στα φροντιστήρια της Νομικής, επειδή οι διορισμένοι του ΑΠΘ δεν ξέρουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους, καλύτερα τα 5000/χρόνο στο DEI, που παρακολουθείς δίκες από το 1ο εξάμηνο και στην πορεία συμμετέχεις σε αυτές ως δικηγόρος. Αχ, μόνο μια ιδιωτικοποίηση της εκπαίδευσης θα μας σώσει. Πώς γίνεται και στο εξωτερικό τα παν/μια φροντίζουν να εντάξουν τους αποφοίτους τους στην αγορά εργασίας, κι εδώ ΤΙΠΟΤΑ; Πόσο να ρίξουμε πια τις τιμές στα ιδιαίτερα; Εγώ ξεκινάω από 5 ευρώ και πάλι δεν έκατσε τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 15, 2013, 04:24:00 μμ »
Ματινα μου δε γνωριζομαστε και ελπιζω να μην με παρεξηγησεις αλλα θεωρω υπευθυνους οσους παιρνουν 5 ευρω για ιδιαιτερα για πολλα από τα προβληματα που δημιουργουνται στην αγορα εργασιας. Ειδικα αν η κινηση αυτη γινεται απο καποιον που εχει την "δυνατοτητα - πολυτελεια" (με καθε επιφυλαξη γιατι οπως ειπα δε σε γνωριζω) να επιλεγει αναμεσα σε δημοσια και ιδιωτικη εκπαιδευση!
Η ιδιωτικοποίηση της εκπαιδευσης θα σωσει οσους μπορουν να την πληρωσουν και θα καταστρεψει ευφυέστατους και ικανότατους ανθρωπους χωρις οικονομικες δυνατοτητες. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2013, 04:29:03 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος Τίνα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 15, 2013, 08:37:55 μμ »
Καλησπέρα!Ο Αρβανιτόπουλος μιλάει για υποχρεωτικές μετατάξεις του αριθμού 4933 από δευτεροβάθμια σε πρωτοβάθμια.Δεν αναφέρει καθόλου του κλάδου μας.Τι να υποθέσουμε από αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2013-14
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 16, 2013, 01:01:07 πμ »
Ματινα μου δε γνωριζομαστε και ελπιζω να μην με παρεξηγησεις αλλα θεωρω υπευθυνους οσους παιρνουν 5 ευρω για ιδιαιτερα για πολλα από τα προβληματα που δημιουργουνται στην αγορα εργασιας. Ειδικα αν η κινηση αυτη γινεται απο καποιον που εχει την "δυνατοτητα - πολυτελεια" (με καθε επιφυλαξη γιατι οπως ειπα δε σε γνωριζω) να επιλεγει αναμεσα σε δημοσια και ιδιωτικη εκπαιδευση!
Η ιδιωτικοποίηση της εκπαιδευσης θα σωσει οσους μπορουν να την πληρωσουν και θα καταστρεψει ευφυέστατους και ικανότατους ανθρωπους χωρις οικονομικες δυνατοτητες.

Βασικά, απ'το να αφήσω να χαθούν όσα χρήματα μάζεψα με τόσο κόπο εγώ και οι δικοί μου, καλύτερα ιδιωτικά. Δεδομένου ότι έδωσα πανελλαδικές με το παλιό σύστημα: Β' και Γ' Λυκείου, συνολικά 20 μαθήματα (να μην αναφερθώ στα 1.500/μήνα σε ιδιαίτερα, καθώς στόχευα σε «σοβαρό τμήμα» και τα φροντιστηριακά τμήματα δε με κάλυπταν), νομίζω ότι τα 15.000 του DEI βγαίνουν πολύ λιγότερα σε σχέση με τις τουλάχιστον 30 χιλιάδες που πέταξε η οικογένειά μου καθόλη τη δευτεροβάθμια εκπαίδευσή μου. Όταν η κρίση αναγκάζει τους γονείς να σκεφτούν ποια μαθήματα θα καταλήξουν στο φροντιστήριο και ποια στα ιδιαίτερα, τι να κάνεις; Οι περισσότερες αγγελίες που βρίσκω στη Θεσσαλονίκη ξεκινούν από τα 5 ευρώ... και μιλάμε για αποφοίτους ΑΕΙ. Ακόμη και οι απόφοιτοι Φιλ/γιών, Μαθηματικού κτλ έχουν φτάσει στα 10 ευρώ/ώρα για τις πανελλαδικές. Το κακό είναι ότι τα δίδακτρα των φροντιστηρίων έχουν πέσει, οι περισσότεροι από τους γνωστούς μου με παιδιά προτιμούν να αφήσουν τα βλαστάρια τους να μάθουν ό,τι μάθουν από ξένη γλώσσα στο σχολείο, καθώς σε λίγο καιρό η επάρκεια γλωσσομάθειας θα αποκτάται μέσω του εκπαιδευτικού συστήματος, άσε που πολλοί από αυτούς δεν έχουν ούτε καν για φροντιστήριο ξένων γλωσσών, πόσο μάλλον για ιδιαίτερα. Κάποτε ξεκινούσαμε  με 10 ευρώ για Β2 και τουλάχιστον 15 για Γ2, ενώ τώρα είναι ζήτημα αν κατορθώσουμε να βρούμε άτομο για 10 ευρώ/ώρα για Γ2 ή πανελλαδικές. Για τη Νομική του ΑΠΘ ξέρω από πολλά άτομα τι παίζει. Δυστυχώς δεν είναι τυχαίο ότι πολλά μυαλά (στις πανελλαδικές, γιατί άλλο οι εκεί εξετάσεις και άλλο οι εξετάσεις του επαγγέλματός σου) δεν μπορούν να περάσουν πολύ συγκεκριμένα μαθήματα πριν την εξαετία, κι αυτό είτε από τύχη είτε με πολλά λεφτά σε φροντιστήρια. Όταν οι ίδιοι οι καθηγητές σου δε φροντίζουν να σού διδάξουν πώς να χειρίζεσαι μια υπόθεση (Μεθοδολογία του Δικαίου), τι να περιμένουν και τα «φτωχαδάκια» που θέλουν να σπουδάσουν; Τελικά ποιοι είναι οι φτωχοί; Αυτοί που δεν έχουν για την ιδιωτική εκπαίδευση ή αυτοί που - ανεξαρτήτως οικονομικής κατάστασης - τρώνε χρόνια απ'τη ζωή τους να πάρουν ένα χαρτί, ακόμη κι αν είναι της καλύτερης σχολής της Ελλάδας; Και τι θα γίνει με τόσες ειδικότητες που προσφέρονται μόνο στα ΙΕΚ και τα ιδιωτικά παν/μια, πχ 3D animation, ψηφιακή σκηνοθεσία, προγραμματισμός ηλ.παιχνιδιών, φωτογραφία, αθλητική δημοσιογραφία κτλ; Και δυστυχώς, δεν είναι τα 5 ευρώ/ώρα που κάνουν τη ζημιά, αλλά ότι 1/10 Έλληνες έχει πτυχίο ξένης γλώσσας ή έστω τις απαραίτητες γνώσεις να τη διδάξει. Ούτε είναι σωστό να αποκτάς ένα πτυχίο ΑΕΙ που καταλήγει να χρησιμεύει μόνο για χαρτί τουαλέτας, καθώς η αρμόδια επιτροπή επαγγελματικών δικαιωμάτων του υπουργείου προτίμησε να δώσει άλλη μια πηγή εσόδων σε αποφοίτους συγκεκριμένων τμημάτων. Στα ΙΙΕΚ τα δίδακτρα είναι κάπου στα 350 ευρώ/μήνα Χ 10 μήνες, οπότε και σε καφετέρια να δουλέψει κανείς, τα βγάζει. Κάποια προγράμματα σπουδών τους συνδέονται με μονοετής σπουδές συνεργαζόμενων ιδιωτικών κολλεγίων, ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΩΝ από το υπουργείο, οπότε σε ΤΡΙΑ χρόνια έχεις ήδη BACHELOR. Αν θες, πας στο εξωτερικό για ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ και σε ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ έχεις τελειώσει τις απαραίτητες σπουδές σου. Εκεί, αν αξίζεις, κάνεις και διδακτορικό και στα 25 σου μπορείς να διεκδικήσεις πολλά με αξιώσεις. Τα ιδιωτικά παν/μια είναι συνήθως 500-550 ευρώ/μήνα, οπότε και πάλι με απασχόληση σε κάποιο καφέ τα βγάζεις πέρα. Εννοείται ότι αναφέρομαι σε άτομα που μένουν στην ίδια πόλη που εδρεύουν τέτοια ιδρύματα, κοινώς Αθήνα και Θεσ/νίκη. Νομίζω πως υπάρχει και στην Κρήτη. Βέβαια, πολλά προσφέρουν και σπουδές από απόσταση. Μόνο το IDEF ξεφεύγει σε τιμές, λόγω ονόματος. Με αυτή τη λογική, ούτε το ΕΑΠ έπρεπε να υφίσταται, λόγω διδάκτρων. Πολλοί διορισμένοι των «δωρεάν» ΑΕΙ/ΤΕΙ το σνομπάρουν, όμως ξέρω άτομα με πολύ καλό μυαλό που σπούδασαν εκεί και ξετρελάθηκαν, καθώς οι λογικοί τους είναι ίδια με εκείνη των ξένων παν/μίων: εργασίες, εργασίες και πάλι εργασίες. Αν δεν ψαχτείς μόνο σου, με την παπαγαλία δε μαθαίνεις. Αυτά για την τριτοβάθμια.

Τελικά με τις αιτήσεις τι γίνεται; Θα πρέπει να υποβάλω εκ νέου τα χαρτιά μου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159867
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.