*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14  (Αναγνώστηκε 877348 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mattsiam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2884 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 05:02:54 μμ »
Ερώτηση, ξέρει κανείς αν εχουμε να περιμενουμε τιποτα..οσοι δηλωσαν συγκεκριμενες περιοχες και δεν δηλωσαν μειωμενου ωραρίου (σαν εμενα!!) που με καλή θέση έμεινα έξω?
Δηλαδη ακουγεται τιποτα για  άλλη φάση ή να αρχιζω να ψαχνω δουλεια σαν πωλήτρια!!??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:03 »

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2885 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 06:49:21 μμ »
Ερώτηση, ξέρει κανείς αν εχουμε να περιμενουμε τιποτα..οσοι δηλωσαν συγκεκριμενες περιοχες και δεν δηλωσαν μειωμενου ωραρίου (σαν εμενα!!) που με καλή θέση έμεινα έξω?
Δηλαδη ακουγεται τιποτα για  άλλη φάση ή να αρχιζω να ψαχνω δουλεια σαν πωλήτρια!!??
για πλήρες ωράριο δύσκολο... άλλωστε θα έχουν προτεραιότητα οι μειωμένου να γίνουν πλήρους. Και εσύ βρε παιδάκι μου γιατί δεν δήλωσες μειωμένου κανά 2 περιοχές κοντά σου???

Αποσυνδεδεμένος giorgina_bham

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2886 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 07:14:23 μμ »
Ας ρωτησω κι εγω. Όταν εισαι αμω στην παραλληλη στηριξη, μπορεις να αναβαθμιστεις σε ακω μόνο σε παραλληλη στηριξη ή και σε ειδική αγωγή?

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2887 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 09:52:06 μμ »
Γιατί απλούστατα δεν χωράμε στο πάρτυ της Α΄θμιας!!!

Πάντως κάπως εξηγείται και έχει σχέση με τις ανάγκες σε ώρες σε κάθε παιδί...που δεν μπορώ τώρα να το ερμηνεύσω πλήρως, γιατί και στα τμήματα ένταξης υποτίθεται πως κάνεις όσες ώρες κάνει ο φιλόλογος τα μαθήματά του....εκεί όμως πήραν πλήρους ωραρίου...αν και έχω την υποψία πως φέτος τα περισσότερα Τ.Ε καλύφθηκαν από μόνιμους φιλολόγους που πλεόναζαν οι ώρες τους...

όχι Λώρα, είχε στείλει το Υπουργείο στις Β/θμιες έγγραφο που έλεγε οι μόνιμοι που είχαν αποσπαστεί σε ΤΕ και δεν έχουν οργανική στα ΤΕ να πάνε στις οργανικές τους. Στην περιοχή μου εφαρμόστηκε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:03 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2888 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 10:06:05 μμ »
όχι Λώρα, είχε στείλει το Υπουργείο στις Β/θμιες έγγραφο που έλεγε οι μόνιμοι που είχαν αποσπαστεί σε ΤΕ και δεν έχουν οργανική στα ΤΕ να πάνε στις οργανικές τους. Στην περιοχή μου εφαρμόστηκε.
Επειδή προφανώς τους χρειαζόταν πιο πολύ στη γενική...και τα Τ.Ε θα καλύπτονταν εξάλλου από ΕΣΠΑ. Λογικό...

Πες μου κάτι...πώς γίνεται και στην παράλληλη δεν βγαίνει πλήρες ωράριο και στα Τ.Ε βγαίνει; Τις ίδιες ώρες δεν κάνουν; Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό πλήρως... ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2889 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 10:29:49 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι!Θα ήθελα να θέσω δύο ερωτήματα:
1)Αν κάποιος προσληφθεί ως ΑΜΩ στην ειδική αγωγή,διαγράφεται αυτόματα από τον πίνακα αναπληρωτών της γενικής αγωγής ?
2)Αν προσληφθεί ως ΑΜΩ στην ειδική αγωγή, θα έχει τη δυαντότητα να υποβάλει τα χαρτιά του για ενισχυτική διδασκαλία?

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.Ευχαριστώ!
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2890 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 10:43:45 μμ »
Επειδή προφανώς τους χρειαζόταν πιο πολύ στη γενική...και τα Τ.Ε θα καλύπτονταν εξάλλου από ΕΣΠΑ. Λογικό...

Πες μου κάτι...πώς γίνεται και στην παράλληλη δεν βγαίνει πλήρες ωράριο και στα Τ.Ε βγαίνει; Τις ίδιες ώρες δεν κάνουν; Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό πλήρως... ???

η δικαιολογία ότι οι Β/θμιες φταίνε όπως είπε κάποιος εδώ ότι είπε το υπουργείο είναι μπούρδα. Δεν μπορεί ΟΛΕΣ οι β/θμιες να φταίνε. Άρα μιλάμε για γραμμή από το υπουργείο. Όπως είπε κάποιος άλλος ο ΑΚΩ παράλληλη στην β/θμια ήταν μπέρδεμα και ήθελε συμπλήρωση σε 3 σχολεία πέρυσι για να πιάσει τις ώρες του. Σκέψου τώρα και με την αύξηση στις 23 ώρες. Οπότε μάλλον τα έσπασαν σε ΑΜΩ για λειτουργικούς λόγους αλλά και για να προσλάβουν περισσότερους και να καλύψουν περισσότερα παιδιά.
Σίγουρα πάντως δεν είναι οι Β/θμιες από πίσω, καθαρά πολιτική απόφαση.
Φυσικά στην Α/θμια δεν ισχύουν αυτά, άρχοντες εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Magio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2891 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 10:47:26 μμ »
Καλησπέρα, σε μία δευτεροβάθμια στην οποία παρουσιάστηκε σήμερα συνάδελφος αναπληρωτής ειδικής, 3τεκνος, του είπαν ότι η επιλογή προτίμησης των θέσεων στα σχολεία έγινε με βάση τα μόρια και όχι τα κοινωνικά κριτήρια, ενώ είχαμε όλοι δηλώσει τα σχολεία προτίμησης???Γνωρίζει κανείς κάτι τέτοιο?Μπορεί να διεκδικήσει κάτι?

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2892 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 10:54:59 μμ »
Καλησπέρα, σε μία δευτεροβάθμια στην οποία παρουσιάστηκε σήμερα συνάδελφος αναπληρωτής ειδικής, 3τεκνος, του είπαν ότι η επιλογή προτίμησης των θέσεων στα σχολεία έγινε με βάση τα μόρια και όχι τα κοινωνικά κριτήρια, ενώ είχαμε όλοι δηλώσει τα σχολεία προτίμησης???Γνωρίζει κανείς κάτι τέτοιο?Μπορεί να διεκδικήσει κάτι?

να κάνει ένσταση
αφού διαβάσει αυτά
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2013, 11:14:34 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2893 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 11:33:10 μμ »
όχι Λώρα, είχε στείλει το Υπουργείο στις Β/θμιες έγγραφο που έλεγε οι μόνιμοι που είχαν αποσπαστεί σε ΤΕ και δεν έχουν οργανική στα ΤΕ να πάνε στις οργανικές τους. Στην περιοχή μου εφαρμόστηκε.

Και στη δικη μου επισης με μεγαλη μου εκπληξη!! Απο 4 περυσι φιλολογους, φετος πηραν 12 και σε τμηματα ενταξης που προυπηρχα,ν απλως τα ειχαν μονιμοι τοσο καιρο!! Να και κατι καλο για εμας...

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2894 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 01:09:23 πμ »
η δικαιολογία ότι οι Β/θμιες φταίνε όπως είπε κάποιος εδώ ότι είπε το υπουργείο είναι μπούρδα. Δεν μπορεί ΟΛΕΣ οι β/θμιες να φταίνε. Άρα μιλάμε για γραμμή από το υπουργείο. Όπως είπε κάποιος άλλος ο ΑΚΩ παράλληλη στην β/θμια ήταν μπέρδεμα και ήθελε συμπλήρωση σε 3 σχολεία πέρυσι για να πιάσει τις ώρες του. Σκέψου τώρα και με την αύξηση στις 23 ώρες. Οπότε μάλλον τα έσπασαν σε ΑΜΩ για λειτουργικούς λόγους αλλά και για να προσλάβουν περισσότερους και να καλύψουν περισσότερα παιδιά.
Σίγουρα πάντως δεν είναι οι Β/θμιες από πίσω, καθαρά πολιτική απόφαση.
Φυσικά στην Α/θμια δεν ισχύουν αυτά, άρχοντες εκεί.

Δε νομίζω ότι κόπτονται για την ομαλή λειτουργία της παράλληλης.Διότι 1 χρονιά που δούλεψα ως ΑΜΩ στην παράλληλη είχα 15 ώρες και πήγαινα σε 4 σχολεία (4+4+4+3), παρόλο που οι 3 μαθητές είχαν εισήγηση από ΚΕΔΔΥ για πλήρη στήριξη και ο 4ος μαθητής εισήγηση για 7 ώρες.Μια εντελώς στρεβλή κατάσταση που στοίχισε ψυχολογικά, σωματικά,οικονομικα σε όλους τους εμπλεκόμενους!Απλώς ήθελε το υπουργείο να δείξει ότι κάποιος ειδικός περνάει από τα σχολεία και "στηρίζει" μαθητές και καθηγητές. Μεγάλη υποκρισία και κοροϊδία, όπως καταλαβαίνεις.Επομένως
 δεν εξυπακούεται ότι ο ΑΜΩ, φιλόλογος εν προκειμένω, θα διατεθεί σε 1-2 το πολύ σχολεία.Μπορεί να κόβει βόλτες στην περιοχή που προσλήφθηκε, πηγαίνοντας σε πολλά σχολεία.

Υ.Γ. Μαθητής με αυτισμό είχε 6 διαφορετικούς φιλολόγους από 2 ώρες ο καθένας( κάλυπταν το 12ωρο των φιλολογικών).Οι συνάδελφοι συμπλήρωναν σε 2-3 σχολεία ο καθένας και το δίωρο που περίσσευε σε όλους το συμπλήρωναν εκεί.Φοβερή τοποθέτηση!Καταλαβαίνεις πώς κύλησε η χρονιά για το μαθητή...

Αποσυνδεδεμένος penny*

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2895 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 02:06:06 πμ »
Να ρωτησω και εγω κατι! στην τοποθετηση χωρις παιδια και γαμο ποιος προηγειται;;; αυτος που εχει περισσοτερα μορια και οχι εντοπιοτητα ή αυτος με λιγοτερα μορια αλλα εντοπιοτητα;;;;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2896 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 02:57:08 πμ »
Να ρωτησω και εγω κατι! στην τοποθετηση χωρις παιδια και γαμο ποιος προηγειται;;; αυτος που εχει περισσοτερα μορια και οχι εντοπιοτητα ή αυτος με λιγοτερα μορια αλλα εντοπιοτητα;;;;

αν είχες κάνει να διαβάσεις το προηγούμενο ποστ μου σε αυτη την σελίδα θα ήξερες την απάντηση

ακολουθεί το απόσπασμα που σε ενδιαφέρει, τα υπόλοιπα θα τα δεις εκεί που σου είπα

Παράθεση
3. Στην περίπτωση (ε) η πρόταξη εκπαιδευτικών με εντοπιότητα θα εφαρμόζεται μόνο σε περίπτωση εκπαιδευτικών με ίδια συνολικά μορία προϋπηρεσίας ή/και επιτυχίας σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.

4. Ως επιμέρους κριτήριο κατάταξης-τοποθέτησης εκπαιδευτικών στις περιπτώσεις (α), ((b), (γ) και (δ) θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη τα συνολικά μόρια προϋπηρεσίας ή/και επιτυχίας σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Σε περίπτωση, δε, σύμπτωσης και των μορίων θα λαμβάνεται υπόψη και η εντοπιότητα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ειδικής αγωγής 2013 - 14
« Απάντηση #2897 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 03:08:21 πμ »
η δικαιολογία ότι οι Β/θμιες φταίνε όπως είπε κάποιος εδώ ότι είπε το υπουργείο είναι μπούρδα. Δεν μπορεί ΟΛΕΣ οι β/θμιες να φταίνε. Άρα μιλάμε για γραμμή από το υπουργείο. Όπως είπε κάποιος άλλος ο ΑΚΩ παράλληλη στην β/θμια ήταν μπέρδεμα και ήθελε συμπλήρωση σε 3 σχολεία πέρυσι για να πιάσει τις ώρες του. Σκέψου τώρα και με την αύξηση στις 23 ώρες. Οπότε μάλλον τα έσπασαν σε ΑΜΩ για λειτουργικούς λόγους αλλά και για να προσλάβουν περισσότερους και να καλύψουν περισσότερα παιδιά.
Σίγουρα πάντως δεν είναι οι Β/θμιες από πίσω, καθαρά πολιτική απόφαση.
Φυσικά στην Α/θμια δεν ισχύουν αυτά, άρχοντες εκεί.
Πολύ σωστά!  ;)
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 420

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.